4K PC monitori, televizori, iskustva, mišljenja....

LG 27UD68-P 27-Inch 4K UHD IPS Monitor with FreeSync, HDR 1, cena kod nas oko 65 000, na amazonu je od $500-600.
Misljenje o monituru ili neki bolji u ovom cenovnom rangu?

Ja sam nedavno kupio Hp Envy 27 4k , slika uzivo je brutalna ali generalno za te pare i nisam zadovoljan(75,000 je kod nas)Vec sam imao par bagova, desava se da slika treperi dok ne upalim pa ugasim monitor ili izvucem kabl iz graficke, a monitor je navodno preporucen za amd graficke. Listao sam po forumima i vecina ima iste probleme.Takodje nema audio izlaz, i postolje je uzasno lose.Bukvalno se samo prisloni na nosac,sa laganim dodirom prsta se klati a vec mi je jednom i skliznuo sa istog.

Zvucalo je too good to be true, dok nisam procitao

10bits (8bit+A-FRC)

1 Like

A kao i sve u startu. Bude golo g. Dok ne prodju decije bolesti.
E samo jedno pitanje. Koje vi masine imate kada to gurate?
Naravno ako hocete da se igrate na tome. Ako je samo onako da bude lepo i za po neki film onda ok.
Ako je za igrice, hmm. Onda masina mora da bude brutalna :slight_smile:

Aha, dobro. Nisam o tome razmisljao. Uglavnom su svima konzole na TV-u.
Kada kaze neko monitor ja samo vidim PC.
Nekako mi je i suludo kupovati 4k monitor za konzolu.
Za te ili malo vise para vec moze da se uzme neki 4k tv od koga svakako ima vise koristi nego samo od monitora.

1 Like

Iskreno razlog zasto sam kupio ovaj monitor je taj sto sam ga dobio bukvalno dzabe. Za sada sluzi za filmove posto moram da menjam graficku da bih progurao igre u 4k. Za konzolu mi je takodje ok, posto kada ne igram sa drustvom, uvek sedim za radnim stolom gde mi je sve povezano.

Ja bi ispravio ovo FRC u 10bit"(8 bit + A- PRC) :slight_smile:

3 Likes

Ja bih pre uzeo manji sa HDR-om. Jer 40" je meni za udaljenost na kojoj igram prevelika.

Nisam siguran da sam vidjao do sada 40" monitore.

Slucajno naleteh na temu. Imas Philips 40 i 43 inca. Mislim da je ovaj od 40 na KP oko 550e.

malo da updateujem temu :smiley:
Videh danas u bugu ovaj monitor

590e na kp ( solidna cena )

Nema Free/G sync, nije nesto za te pare.

Nema dovoljno jako osvetljenje za HDR 10…

Ajde konacno da napisem nesto o televizoru koji sam uzeo iz shopa.

Dakle u pitanju je LG55SK8100PLA. Led ekran je NanoCell tehnologije, i generalno bolji panel od ovoga barem sto se tice LG-ja je OLED. A sto se tice samog modela, ako izuzmemo OLED modele, postoji samo jedna serija koja je navodno bolja (na papiru) a to je 8500.

TV je fantasticno dizajniran, zanimljivo je to sto brend LG postoji samo na stalku pa ako ga kacite na zid, ne postoji nigde oznaka LG.

TV je full proper HDR 10 i podrzava sve HDR standarde danasnjice (HDR, HDR10,HLG, Technicolor HDR). Sto se tice zvuka takodje podrzava Dolby Atmos.

Ugao gledanje je zaista fantastican i tv prosto ne gubi kvalitet slike sa bilo kog ugla gledanja. Picture mode podrzava Vivid, User, Cinema, Sports, HDR, Techicolor Expert. Ovaj zadnji mode je po meni ono sto izdvaja ovaj Tv od konkurencije. Doduse potrebno je odgledati klip na youtube-u u vezi kalibracije, ali kad se jednom podesi, bukvalno mozete dobiti HDR sliku na programima ili filmovima koji nisu u HDR-u. Nijanse crne ne mogu da kazem da su kao na OLED-u ali verujte mi da su jaaaaako blizu. Doduse morao sam da napanjim brightness kad sam gledao trecu epizoda GoT-a ali ko nije :smiley:

Imao sam tu srecu da se par meseci akam sa profesionalnom serijom Sony displeja cija cena je oko 2500 eura. Nista taj tv nije bolji od ovog. ali posto sam ga dovoljno testirao imam sa cime da poredim.

Sto se tice reprodukcije 4K sadrzaja sa HDR-om, mogu reci samo to da vise ne gledam nista ispod 4K ako naravno postoji 4K. Super mi je sto ti picture modovi koje sam naveo su jedna stvar a kad pustite HDR content nebitno dal je 4K ili ne, ti picture modovi se prebacuju u modove sa HDR podrskom. Postoji i taj nesretni TruMotion koji meni licno smeta jer me nervira soap opera effect pa sam ga iskljucio ali je odlican recimo za Baby Tv koji se trenutno najvise gleda kod mene. Podesavanje slike je isto super uradjeno po source-u i bukvalno po appu-u pa tako mogu da namestim jedno podesavanje za eksterni hard, jedno za netflix, jedno za HBO Go itd.

Sto se tice WebOS-a, ovde je cetvrta verzija izaista radi tecno glatko i odlicno u odnosu recimo na professional Sony koji je na Android-u i koji radi kao android telefon od 100 eura. naravno ponuda appova nije kao na androidu ali to sto mi treba to postoji. Dobio sam i magic remote koji me uzasno nervira, i sva sreca pa moze da se koristi kao obicni daljinski. Skinuo sam par motion igara cisto da probam i radi lepo. Iako kuci nisam na SBB provajderu, a SBB imamo u firmi i to neki premium paket sa videoklubom hbo go i sve zivo, sad posto postoji opcija SBB van mreze, skinuo sam i EON app i sve radi. Tako da imam dva provajdera i sve servise samo nemam vremena :D.

TV takodje ima i nesto sto oni zovu ThinQAI, i jako lici na siri. Na daljinskom ima dugme za mikrofon, kazete u mikrofon sta zelite i tv vas poslusa. Jeste to neki gimmick, ali sam se iznenadio kako dobro radi i razume sve sto se kaze. Nije sad to neka stvar koju koristim redovno, ali prilikom podesavanja tv-a je bila vrlo korisna. Primera radi, da iskljucim TruMotion, moram da kliknem opcije/general/picture/picture options/advanced/tTruMotion/off. Ovako kliknes na mikrofon, kazes Turn Off TruMotion, kraj price. i tako dalje.

I za kraj sam naravno ostavio gejming, gde mislim da se ovde tv pokazao najbolje. Input lag mu je 14.2 ms i to je mislim najmanji input lag na bilo kom tv-u u ovom rangu. Nemam 4K konzolu, ali samo ukljucivanje HDR opcije je nebo i zemlja. Kad sam prebacio Kingdom Hearts 3 na HDR pola sata sam proveo trckarajuci okolo i divio sam se kako je slika jebeno fantasticna.

Da ne bude sve super duper, navescu i par stvari koje mi smetaju ali sva sreca resive su i nisu deal breakeri. WiFi je kriminalan. Ne znam kako je kod drugih televizora ali ako uzmete model iz ove serije, razmisljajte samo o kablu. Wifi jednostavno ne radi dobro. dal je tv odmah do rutera ili na 10 m od njega, isti djavo. Naravno meni je tv na nekih 8 metara od rutera pa sam razvlacio kabel po tavanu preko buzira do zida i kako sam spojio kablom, onda radi kako bog zapoveda.

Druga stvar koju bi izdvojio je local dimming. Tv ima vertikalne led trake ( mislim da ih ima 10) koje se pale i gase u odnosu na crnu boju. Po defaultu je na tv-u local dimming setovan na high, i kad sam gledao GoT dobio sam light show. kako sam smanjio local dimming na low onda je sve selo na svoje mesto.

Malo me brinulo kad sam gledao recenzije da se par reviewera zalilio na to da je slika previse tamna, medjutim ja nisam primetio to. Mozda neko ko testira dnevno po 10 televizora vidi tu razliku, ja ne vidim.

Za kraj cu samo reci, da ako planirate da uzmete novi tv za bilo sta, dal je u pitanju gledanje tv-a i gejming, ovaj tv je odlican izbor. Em je fantasticno dizajniran, HDR paleta boja u kombinacija sa nano cell tehnologijom briljira a mali input lag vam obecava gejming onakav kakav treba da bude.

Stavicu par stock slika cisto da vidite kako izgleda, mogu da slikam moj tv, ali njegove prednosti se ionako nece videti na slikama.

Inace cena televizora se kod nas krece od 103.000 do 130.000, ja ga uzeo u Shopu za 750 evra, i nisam zazalio.

Verovatno nisam naveo sve sto bi mozda nekog zanimalo, pa ako postoji nesto, pitajte.

13 Likes

Prvo da kažem čestitam na kupovini i dobrodošao u 4K HDR svet.
Drago mi je da si potvrdio ono što sam i ja pisao. Slika sa HDR i bez HDR-a je jednostavno i stvarno nebo i zemlja. Pod hitno menjaj konzolu na PRO ili X1X, tek ćeš onda da vidiš kolika je razlika u prikazu. Obavezno probaj Horizon ZD, sa isključenim i uključenim HDR, razlika je nestvarna, posebno u delovima gde se sunčevi zraci prolamaju kroz granje ili u večernjim časovima oko vatre. Meni je ovo ostalo tako upečatljivo, jer je to bila jedna od prvih igara gde sam stvarno osetio ogromnu razliku sa HDR-om. I da ne zaboravim, probaj platfomrske igre sa HDR-om, prevashodno mislim na Ratchet and Clank, igra je Pixarov crtani film u 4K i HDR.

2 Likes

Horizon nemam ali ratcheta imam. Pa KH3 je bas pixar tako da tu je potpuno ludilo, jos ufajtu kad krenes da ukljucjes one animacije sa luna parkom i cudima fantazija.

A sto se tice HDR-a stvarno je ogromna razlika. brate mili nebo i zemlja je fucking fifa a kamoli ostale igre.

1 Like

Ubicu vas :smiley:

1 Like

@akiris odlican review

Ne planiram nesto skoro da kupujem tv ili monitor , ali eto gledam povremeno sta ima , sta je izaslo itd. Citam i ovde na forumu da ste svi odusevljeni hdr-om. Koristim tv od 32 inca i na njemu igram igre, gledam filmove , serije, surf netom i sve ostalo, pa sam nesto kontao da mi je ta velicina najbolja. Nemam bas prostor za 55. inca, tu sam negde na oko 2.5m sto je taman, ali bi mi svakako onda trebao i neki monitor za pc.

Nasao na fonu sekiro

Bez hdr-a

Hdr

Kao sto rekoh slabo ce se videti na slikama ali i ovako razlika postoji. A uzivo je zlo

1 Like

Bolje bez HDR, mekša grafika, podnošljivija za oči.

2 Likes