Bivši član Naughty Dog tima da je bio seksualno zlostavljan od strane predpostavljenog u 2015.

Ovo je preko noći eksplodiralo, posebno u svetlu Weinstein skandala (From Aggressive Overtures to Sexual Assault: Harvey Weinstein’s Accusers Tell Their Stories | The New Yorker) koji je uzdrmao do korena filmsku industriju.

Naime David Ballard, enviromental artist koji je radio na Uncharted 2, 3, 4 i The Last of Us igrama je bio seksualno zlostavljan od osobe na višem položaju u Naughty Dog studiju u kasnijem periodu 2015. godine. 2016 godine je doživeo mentalni slom zbog takvog okruženja i ponašanja u kom je radio. Kada više nije mogao da se nosi sa tim, požalio se Sony HR (Human Resources ili “kadrovskom odeljenju”) koje je umesto da ga zaštiti oni su ga otpustili. Da bi o svemu ovome ćutao, Sony mu je ponudio 20.000 $ da se sve ovo “zaboravi”. On je odbio i trenutno je 17 meseci nezaposlen.

Progovorio je sada jer je osnažen postupcima žena i muškaraca koji su nedavno izašli sa svojim pričama o seksualnom zlostavljanju na radnom mestu.

https://twitter.com/dbal/status/919284577566412801

In late 2015, I was sexually harassed at Naughty Dog by a lead. My work environment became extremely toxic afterward. 1/

In February 2016 I had a mental breakdown at work & Sony Playstation HR became involved. When I told them about the harassment they… 2/

…ended the call and fired me the next day. They cited the company was moving in a different direction and my job was no longer needed. 3/

They tried to silence me by offering $20,000 if I signed a letter agreeing to the termination as well as to not discuss it with anyone. 4/

I declined to sign. I have been unemployed for 17 months since. When interviewers ask why I left Naughty Dog, I say I was burned out… 5/

…by the crunch, ashamed to get to the root of the problem of being sexually harassed. 6/

I’m speaking out now because of the strength I’ve seen in others coming forward about their experiences in the TV/Film industry. 7/

This is the hardest thing I’ve ever done. I will not let anyone kill my drive or love for the video game industry, my passions or life. /END

Nadam se da je ovo početak “čišćenja” gaming industrije od ovakvog ponašanja a posebno zataškavanja. Pratićemo dalji razvoj događaja a posebno kakav će odgovor imati Naughty Dog i Sony posle ovoga.

Da nisu zaboravili nekoliko nula?!

U svakom slucaju - uzas. Nije hteo da spominje imena, sto je pomalo besmisleno, ako si resio da istupis upri prstom inace je prazna prica jer ionako svi znamo da “ima toga” u velikim kompanijama. Postovi sa gafa:

Nah, HR always sides with the company. I worked at a Microsoft store and Blockbuster (remember blockbuster) in Toronto. Got sexually harassed at both locations. HR was not on my side. Luckily I quit before they decided to fire me.

Hell at my last job. Me and other coworkers went to HR with a damn laundry list with proof of how our executive director just wasn’t good at her job and pretty much did nothing when a Resident sexually harassed a female CNA.

They didn’t do shit to to our ED and alot of the “expendable people” were let go.

HR at least in my experience has NEVER been there for the employee and only there to protect the corporate interest.

Well, možda čovek ne želi da započne witch hunt ili samo želi da ovo izbaci iz sebe i skine sa bremena, zašto verujem da je potrebno mnogo snage i volje. Ovde je sada u stvari bitno da sa imenom izađu Sony i Naughty Dog, te nas sve uvere da su određene mere sprovedene i da će učiniti sve da se tako nešto ne ponovi ili pronađu mehanizmi da žrtve zaista budu zaštićene.

Ovde imamo dva velika negativca: osobu iz ND koja je seksualno zlostavljala Dejvida i Sony HR koji je OTPUSTIO žrtvu koja se požalila a zatim pokušao da zataška celu stvar potkupljivanjem.

Svi su krivi. I menadzment koji cini mobing i zlostavljanje, HR koji na prijave reaguje zataskivanjem i otpustanjem, i zaposleni u kompaniji cak koji imaju uvek jasne instrukcije da harresment krsi korporativni codes & conducts i da se takvo ponasanje obavezno prijavi korporativnom compliance officer-u - jer negde predosecaju da ce onda oni sami nadrljati i plase se za svoj posao. U praksi, uvek se cuti i zataskava, taj momak nije sigurno jedina zrtva i UVEK bude vise slucajeva i prijava. Svi su u soku zato sto je neko resio da progovori, a ne zato sto se tako nesto desava, sto je interesantno da je harrasment tabu tema i pored toga sto se u enormnom broju slucajeva dogadja.

1 Like

Sve si u pravu. Nažalost živimo u svetu gde je korporativni interes ili gde je neko na višoj poziciji u kompaniji “vredniji” te se “isplati” firmi da je bolje da otpusti žrtvu harrasmenta nego počinioca. Znamo da se ovo dešava svuda zato je i bitno da se o tome priča i da ovakve priče izađu na videlo kako sledeći put neko dva puta razmisli pre nego što se upusti u maltretiranje i uznemiravanje svojih kolega.

Sinoc sam krenuo da listam ovaj thread na gafu, ali ubrzo sam vidio da se postovi nizu daleko brze nego sto ja mogu da procitam.

Katastrofalno je sto neko nakon ovakve prijave, umjesto da osjeti da je ucinio pravilnu stvar, bude protjeran iz firme na taj nacin. Definitivno je jasno zasto ljudi cesce ne izlaze ako osjecaju da ih neko zlostavlja.
Takodje, ne znam sta su mislili ljudi u Sony i ND sa zataskivanjem, posto je u danasnje vrijeme to nemoguce.
Bilo kako bilo, zao mi je covjeka, nadam se da mu je sada barem malo lakse nakon sto je rekao sta se desilo. Ako nista, barem ce pomoci nekome ko u ND mozda i sada suti i trpi.

1 Like

Sa pravom se zovu naughty dog :joy: .
Kakav je to muskarac kada ga zlostavlja drugi, i ajd to ali da i dalje ostanes na tom poslu.
Jer pise da je to trajalo pa je dao otkaz.

2 Likes

A jeste, krivimo žrtvu zato što je nadređeni zloupotrebljavao položaj. A kakav je to muškarac (ili žena) koja koristi svoj položaj u firmi da iskorištava druge? Zašto bi osoba koja je zlostavljana davala otkaz umesto osobe koja je počinilac? Pusti me tih mačo fora, zbog takvog stava žrtve i neće da govore o nasilju koje se sprovodi nad njima, jer im samo još i to treba da ih drugi osuđuju i posramljuju.

Obratis se HR.
Ako te ispale izadjes u javnost i tuzba.
Sigurno ne ostajes tu da radis bio musko/zensko/hermafrodit.

Čovek se obratio HR. Oni otpustili njega.
U USA se ne ulazi tek tako lako u tužbu sa multimilijarderskom kompanijom kao što je Sony.
Drugo, mi ovde zaboravljamo što je ovaj čovek prošao kroz traumu i sigurno mu je najmanje do toga da se ovim još vuče po sudu, posebno što je godinu i po dana bez posla. Lako je nama sa ove distance da budemo pametni i da govorimo treba to i to.

To se dešavalo uvek i svuda, ali posebno u entertainment industriji imaš tu veliku “igru” moći i uticaja koji te kao žrtvu još više stavlja u “ćuti i zaboravi” položaj. I jeste, najgore u svemu je to što je mnogo više ljudi znalo šta se događa i kakve igre su u pitanju. Jezivo.

A sada mogu zamisliti koliko je to sve još gore u siromašnijim ili manje razvijenim zemljama, da ne govorim kod nas. Koliko ima takvih slučajeva gde su ljudi bez izbora i gde moraju da trpe kojekakve stvari samo da bi preživeli. Ne znam, nekad želim da nas neki asteroid spiči i zbriše ovu zlu pošast zvanu ljudska rasa.

4 Likes

Da, to se zavrsi sjajno u svim slucajevima.

Ja sam zgranut ovim užasnim slučajem i imam poruku za zaposlene u multinacionalnim kompanijama u Srbiji:
Ako vam se dešava nešto slično,ne idite u HR službu!
Javite se na pm. Ja, i moja dva najbolja menadzera ( @MikiMan i @gospodin_covek )
možemo rešiti vaš problem uz malu finansijsku nadoknadu. (Moguće je i plaćanje bitcoin-ima ili game nalozima (nosioci). Potrebna nam je samo slika (ne starija od 6 meseci),adresa prebivališta i poštanski br).

3 Likes

Pozvati se na sifru - Kostolomac :smiley:

1 Like

Ne,ne brate,to je za drugu firmu !
Šifra:
“Stranger in the night”.

E pa jbg… Mora covek nekad da se malo “bendoveruje” nekd u zivotu :smiley: :smiley: :smiley:
Sto se mene tice onih 20000$ bi bilo sasvim ok i bas bi mi resilo mnoge stvari sada u zivotu :smiley:
Ako SONY ima neki otvoren konkurs za to “radno” mesto ja bih se rado prijavio :wink:

Sto se tice tih “glumica” e nemoj da se lazemo. Sve su to 90% samo dobro placene starlete.
Nemoj da mislis da su ista bolje od nekih nasih Stanija, Ceca, Mica, Pica. Samo se vrti veca lova.
Ni one nemaju dva grama mozga.
A to i tako stanje podravaju svi pa i ti i ja!
Nemoj da se lazemo. Da ti u film stavi nekog debelog hobita od zene, neku skangrbu i grbohoda voleo bih da vidim ko bi to gledao. Ali kada sevne neka lepotica… E mnogo dobar film!
Znaju i one zasto su dobile ulogu i ajde da ne se***o previse.
A onda kada se ofucaju i nece vise niko da ih nategne ili misle da su dobile malo za ono sto su dale onda pocnu da palamude.

Opa matori, nisam znao da si kvalifikovan za tako visoko radno mesto… :smiley:

Kao u onom vicu:
“Gospođice, ovo je lažnjak”
“Nemoguće”
“Moguće. Ne postoji novčanica od 70 evra”
"SILOVANJEE !! "
:smile:

Lako ćemo za skelu, ja sam mislio na artwork, programiranje …
:joy:

Matori, za 20000$ radim bre sve. Od skele pa do radnog stola! To je oko 600 prosecnih plata u Srbiji.
Za te parem sam kvalifikovan za sta hoces :smiley:

1 Like

Ne ne, upravo ovakav odnos i stav da su glumice tamo neke fufice i starlete je dovelo do toga da je lik decenijama zlostavljao i silovao žene jer se nisu usudile da ga prijave da bi ih ljudi ne bi tako tretirali (između ostalih razloga). Kao i u svakom poslu neko je došao na pozicije preko “kreveta” ali generalizovati da je to tako za sve, nije niti tačno niti lepo a niti fer prema onima koji su svojim radom došli do toga.