Black Panther - crnci i belci

To za Oskare je bezveze, nekako ako si dobar glumac, dobićeš ga. Ali ne možemo ni to što se oko Oskara desilo da automatski preslikamo na sve crnce i generalizujemo. Amerika ima problema sa rasizmom vekovima i u poslednjim decenijama se to nije mnogo popravilo, samo su se neke stvari preslikale u moderno vreme sa sve stereotipima i odnosu prema toj populaciji. Jedan film (dobar ili loš) to neće popraviti ali je dobro da postoji. I treba ih što više. Gurati problem pod tepih nikome ne pomaže, samo se gomila.

Ajde da budemo realni guranje ovih “jednakosti” je sran*" kao sto @marko_gts kaze, fora je u tome da svi dobijemo jednak start, ne kazem unazad nekoliko vjekova gdje su crnci samo sluzili kao robovi,vec npr prije nekoliko milenijuma,nista mi nismo imalo mnogo bolje uslove od njih,e sad kad smo dosli mi kod njih u XV vijeku( pricam o juznoj africi) oni su imali samo krpice, a kao sto Marko kaze ni 2 kamena nisu imali, dok je npr Evropa i sjeverna Afrika imali hiljadama godina p.n.e ogrome palate, kuce, a o nauci da uopste ne pricam. Tako da nasilno guranje svih industrija u samo jednoj svrhi da oni ispadnu “jednaki” kroz istoriju itd je opsta zabluda, i totalno suprotno istorijskim cinjenicama.

1 Like

E jedan Majkl Kejn je cekao 100god za oskara. Piter Otu je mislim dobio za zivotno delo u 82. god.
Da ne nabrajam. Pa niko nije plakao!
To sa forsiranjem samo stvara kontra efekat. To je kao sa gej parada i prica.
E ja sam totalno tolerantan i tu. Ej blejao sam po gej barovima i sa nekim od njih. Potpuno bez predrasuda i kojekakvih gadjenja, isao na klopu, radio itd. Ali kada krenu da guraju to na silu onda izaziva otpor i gadjenje!
E to ti pricam.
Kada ljudi prestano da pricaju i potenciraju to onda nestaju razlike!
Mrzim potenciranje bilo koje vrste!

A pa da, i onda kada su tako divni i razvijeni belci stigli u Južnu i Severnu Ameriku, kao i Afriku, što im nisu pomogli da se razviju. Nekako kada si tako uzvišena rasa, trebalo bi da pomogneš slabijima, ne? A oni su prvo pobili i porobili što su više mogli, oteli im blaga i resurse, proglasili njihovu zemlju za svoju. I to tako do skoro pre koju deceniju. To se posle proširilo na Bliski istok i Indiju.

2 Likes

Ma da uprostimo. Dodje klosar iz Studentskog Parka sa okretnice trole sa 3 razreda osnovne, predje ulicu i udje u SANU i zahteva da bude primljen kao ravnopravan clan sa ostalim akademicima, doktorima itd…
Alo bre, ne moze, klosar si i nisi dostigao taj nivo koliko god urlao kao majmun! ne moze!

Niko nije rekao da su belci plemeniti. Vec sam dao primer unistenih civilizacija u juznoj americi.
Belci su olos belosvetski, to niko ne spori. Ali opet ostaje cinjenica da su ovi zaostali divljaci koji nisu imali ni kamen na kamenu! Kraj.

To stoji, ne kazem da smo mi neki sveci, imamo bisera, ali o tome nisam ni pricao, samo kazem da ovo sto Marko govori nije neistina, vec cinjenica pa svidjele se nekome ili ne, takodje su i cinjenice da su bijelci njih porobili, silovali, otimali, da su stavljali ljude u gasne komore i sta sve ne.

To je trajalo vekovima, bela rasa je odgovnorna za to. Ne možemo očekivati posle vekova ugnjetavanja i uništavanja koja i do dan danas se upražnjava i ostavlja posledice. Jako je licemerno reći ovo što @marko_gts govori “Što se niste sami edukovali, imamo iste uslove” a daleko je od toga jer i dalje postoji neravnopravnost baš zbog stava “da neko mora da zasluži nešto pre nego što ga prihvatim” a taj neko niti ne zna kako niti ima način da to uradi.

2 Likes

Ja sam to odavno govorio. Tile nam je nasao odlicno drustvo. Nesvrstani, sve sami gubitnici i divljaci. Ko je malo isao po tim zemljama treceg sveta moze da primeti uzasnu slicnost sa nama. Svidelo se to nama ili ne :smiley:
Zato smo gde jesmo.

Ej krenuli smo isto. Cak su oni krenuli sa bolje pozicije! Prebogate zemlje/porodice da uprostim
Klima bolja…
Ali su resili da sede ispred radnje i cirkaju pivo!
A onda par hiljada godina kasnije dosli su neki ljudi koji su napredovali a ti ostade klosar pod drvetom!
Ne pricam ja o prihvatanju, prihvatam. Ali ti pricam o postovanju.
Mogu da npr ne volim Kineze ali ih postujem do neba! to su hiljade godina nauke, kulture, civilizacije.
A ti mene teras sada da gledam na gologuzog lenjog stora koji nikada nista nije stvorio kao ne eto npr Kineza?
Evo reci mi jesu isti? Po meni ako kazes da su isti pljuje na hiljade godina civilizacije!
Nismo isti i nikada necemo biti isti.
Da neces da mi kazes da su isti kao neki narod iz drevne mesopotamije koji je imao pismo pre skoro 100000god. A ovi ga nemaju ni danas!
Daj bre! ili isti je neki rnac iz afrike kao jedan Inka koji je mogao da proracuna pomracenje sunca 2000god unapred!!!

Kakve sada oskar ima veze sa celom ovom pricom. Ova vrsta filmova se i ne pravi za oskare nego za pare.

Bilo je nominacija i oskara. Denzel Vasington. Forest Vitaker. Dzejmi Fox. Morgan Friman…

Mogao bi inace malo da smanjis znakove uzvika, jer ne prilici inteligentnim belcima. Ne znam zasto te toliko tangira crnacka ravnopranost i cemu toliko uzbudjenje. Imao si neka neprijatna iskustva u USA?

Neko je dosao i da procita nesto o filmu…

1 Like

Jedino gdje volim vidjet crnce da glume je u filmovima za odrasle :joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy:

Jok, blejao sa svima. Rekoh ti od gej barova pa na dalje. Ne tangira me.
Inace i tamo crnci oni obrazovaniji gledaju potpuno drugacije npr na mene i domaceg amera.
On kapira moj deda nije nikada bio robovlasnik dok njegov komsija bela verovatno jeste.
Hocu ti reci problema nikakvih, sve super.
Ali ti pricam o cinjenicama koje nikako ne zelite da vidite.
Svako mora da zna svoje mesto pod suncem! Ako nisi izboro bolje kvalitetom neces ni time sto dramis i deres se i budes najglasniji.

Ah, mesto pod suncem.

Juce gledam “Cosmos” gde je host i narator na zalost crnac, Nil De Gras Tajson. Prica o Djordanu Brunu i spaljivanju na lomaci zbog drugacijih stavova. Taj isto nije shavtio svoje mesto. Mogao bi da pogledas, poucno je.

O da, gledao :smiley: smesno je da mi to preporucujes. Opet udaras u zid zbog povredjenog ega.
Inace bio i na tom trgu vise puta :wink: jeste tu spaljen, svaki napredak je mucan i tezak.
Samo ima jedna fora. On je spaljen na trgu u ime nauke.
A u celoj africi dok nisu dosli belci nije postojao ni jedan jedini trg. Nista, ni ulica, ni trg, ni kuca, nista…
Kako smo onda isti?

1 Like

Pa danas imaš evropske, američke i kineske firme koje eksploatišu afričke resurse sve preko korumpiranih vlada koje im daju zemlju bez zakupa i prejeftinu radnu snagu, dok mase kontrolišu preko zastrašivanje i plemenskim razdorima. Tim vladama nije u interesu da imaju edukovanu populaciju jer će onda pasti. Zbog šake pokvarenih političara imaš čitave nacije koje su osakaćene jer imaju deal sa kompanijama. I posle zašto lik cirka ispred radnje umesto da ide u školu? Koja škola aman, kada su na ivici ekonomskog, zdravstvenog i uskoro resursnog ponora. Kolonijalizam nije prestao, samo je dobio korporativno odelo. Jedna civilizacija se razvijala na grbači druge.

2 Likes

@marko_gts Ako si gledao onda znas da Bruno nije spaljen u ime nauke jer je on imao samo ideje i vizije, do toga nije dosao naucnom metodom. Moja poenta je da su se u doba Inkvizicije kada je Bruno spaljen, gradili velelepni trgovi i katedrale, ali su ipak bili mali u glavi, u srcu, u dusi. Ne znam zasto te toliko fascinira arhitektura kao samo jedan od aspekata razvoja civilizacije. Nipodastavanje “primitivnih” civilizacija koje je na kraju dovelo do njihovog istrebljivanja, kostalo nas je riznice znanja o nasoj povezanost sa prirodom. U nasoj uobrazenosti i grubom materijalistickom shvatanju svemira, izgubili smo sebe. Ali do toga cemo ponovo da dodjemo, mozda bas kroz nauku.

Razlike unutar jedne “rase” su mnogo veće od razlika između “rasa”. Ima zaista mnogo ljudi koji su različite boje kože, a koji su po svemu bliži jedni drugima od onih koje bi trebalo da smatraju za “svoje”.
Rasizam i nacionalizam su posejani da bi raspirivali mržnju ili opravdali robovlasnički sistem.

Meni iskreno ne smeta film, ali je istina da je Amerika (I celo zapadno drustvo) puno govnara poput onih black lives matter i antifa idiota, a ono sto je najsmesnije jeste to da su ti likovi u glavnom belci, ima jedna odlicna pesma koja govori o svemu tome (izvodjac je crnac btw)

Film “Crni Panter” nije pravljen za potrebe “geto crnaca” (samo ne znam kakvi su to 'geto" crnci, jer se misli na one diskriminisane , loseg materijalnog stanja koji su primorani da zive u sirotinjskim cetvrtima) vec je prvenstveno pravljen jedan “super hero” iz ugla jednog crnog umetnika i crne populacije i pre svega nesto sa cime bi i crnci mogli da se poistovete.

Jer zasto bi sad svi super heroji bili belci.

Takodje africka kultura je jako bogata i ima mnogo veoma razvijenih za ono vreme africkih civilizacija i carstava koja su mnogo starija od evropskih.
Tipa carstvo Mali, Songajsko carstvo, Abisinija, pa recimo Nok civilizacija koje se smatra jednom u najstarijih u zapadnoj Africi koje je bilo na svom vrhuncu negde u drugom milenijumu pre nove ere, pa carstvo Nri sacinjeno uglavnom od Igbo naroda (danas jedno od 3 najveca plemena u Nigeriji), pa takodje Asanti carstvo koje se prostorilo negde na teritoriji danasnje Gane, Toga i Obale Slonovace, pa carstvo Benin koje je postojalo na teritoriji danasnje Nigerije , pa Dahomejsko carstvo na teritoriji danasnjeg Malija, itd, itd, itd.

Uostalom ako neko pravi nekog heroja iz stripa , pa logicno je valjda da ce da napravi nesto sa cime on vise moze da se poistoveti.
Recimo da ja pravim nekog stripskog heroja, verovatno bi imao tipicne dinarske crte, ne znam visok, jak, sa jakim crtama lica, sa jakim osecajem za slobodu i pravdu, koji je reputaciju stekao na ratistima u SFRJ ili u podzemlju sirom Evrope, koji ne znam eto voli zene, voli da se zeza, da pojede, da popije i verovatno ne znam ne bi bio Njujorcanin nego bi bio rodjen u Beogradu ili sta znam recimo Pljevljima.

Mislim ne posmatra ceo svet svet iz tog nekog anglo sakskonskog ugla ili iz ugla belih Amerikanaca.

Ne znam da li je neko citao strip “Divinity” ciji je pratagonista koji je smesten u vreme hladnog rata i ciji je protagonista crni (zapravo melez) ruski odnosno sovjetski kosmonaut , zaista odlicno napravljen lik.

4 Likes