Cryptocurrencies - Bitcoin, Ethereum, Litecoin i ostail 'coins'

Nije bitno što ne znamo procenat (mada ne znam kakve to veze tačno ima) bitno je da primaju bitcoin kao sredstvo plaćanja. Kada bude Amazon usvojio bitcoin ili bude krenuo sa sopstvenom kriptovalutom, da li ćemo i tada tražiti procente da bi bili sigurni da je to znak/potvrda nečeg sigurnog?

Hocemo. Jer ako su stavili opciju samo zato sto ih nista ne kosta i da bi izgledali kao da su u trendu to nije nikakva potvrda. Oni istog momenta to zamene i kalkulisu vrednost u realtime-u, ali ne znamo koliko sa druge strane sami korisnici kupuju bitcoinima jer za tako nesto nema mnogo smisla. Za kupovinu na amazonu ti ne treba anonimnost transakcije, nije nista lakse nego preko paypala i vec povezane kreditne kartice.

Upravo to - ne znamo. Sve je to nagađanje što pričaš za MS. Za Amazon je bitno da oni prepoznaju bitcoin kao još jedno sredstvo plaćanja ili bilo koji drugi veliki lanac (ovde se fokusiramo na velike iako gomila srednjih i malih retailera koji već uveliko radi sa bitcoinom kao sredtstvom plaćanja).
Drugo, mnogo su manji troškovi transakcije (ili su nula) kada je u pitanju bitcoin i generalno kriptovalute. Zašto kupovinom na Amazonu meni PayPal uzme 3-4% kada mogu bitcoinom da prođem sa 0% ili 0,00005%?

Zato sto Paypal ima dvostruku ulogu u tom lancu transakcije, prvo da zastiti tvoje podatke kreditne kartice u online trgovini, a drugo ima znacajnu ulogu u eskalacionom mehanizmu u slucaju da kupac bude ostecen time sto uslovljava trgovca pretnjom blacklistovanja (isto mogu i visa i mastercard, samo sporije).

Zašto to nije moguće sa bitcoinom? Isti mehanizam zaštite može da se napravi tj već postoji na Amazonu, zašto ne bi primenili isto to na bitcoin? Imaš tamo svoj nalog, ime prezime, mail, samo je transakcija jeftinija ili nula u odnosu klasične kartice. Takođe imaš celu transakciju javno zapisanu u blockchainu.

Evo drugi primer: klijent mi traži da napravim poster. Ja uradim, sve ok, kažem cena za ovo 100 eur. Klijent pita kako da plati, navedem par opcija:

  1. PayPal, klijent mora da plati 100e + 3.5e za fee. Ja kada skidam pare sa PayPala meni PayPal uzme 2% za tu akciju.
  2. Bank transfer, treba dan dva da se proknjiži, cena transakcije zavisi od banke do banke, recimo 3%-5%, znači plati 100e + 3-5 e na to.
  3. Bitcoin, pošalje na moju wallet adresu, košta ga samo 100eur u protivvrednosti, 0% za transakciju.

Šta će klijent izabrati? Hmmmm

Na to sada gledas samo kao na izbacivanje posrednika iz lanca trgovine radi smanjivanja troska a to je samo jedan aspekt cele price. Trgovci ne vole Banke kada uzimaju procenat na POS transakcijama, kupci ne vole procesore placanja kada se ugradjuju u online transakcije, ali oni postoje sa razlogom. Podjednako bitni su sigurnost i poverenje. Banke imaju dvostruku ulogu, da sigurno cuvaju novac i da ga pozajmljuju uz kamatu. Kriptovalute ne mogu da obezbede nista od toga. Ne bi sigurno cuvao zivotnu ustedjevinu u bitcoin walletu. Cak i ako zaboravimo na volatilnost kriptovaluta, ti walleti uopste nisu sigurni.

Ili da se nadovezem. Ti si na primer zao covek i oces da zeznes kupca. On ti posalje svoje bitcoine i ne dobije poster. Ili je nezadovoljan posterom, posaljes mu nesto sto nije trazio a coini su legli na nekakav account. Znam da ima tu i nekakva reputacija na kraju krajeva, freelance sajtovi i word of mouth, ali kupac je izlozen riziku kod takvih transakcija. Banke stite kupce jer su svi ti racuni i nalozi traceabilni. A ta sigurnost kosta. Za freelancere ima smisla jer tako mogu da izbegnu placanje poreza, ali da li mislis da bi i jedna ozbiljna drzava dozvolila neki mehanizam koji ne moze da bude predmet poreskih kontrola. Sigurnost i kontrola su od kljucne vaznosti za sve novcane transakcije. To se jednostavno ne moze izbeci…

Koji je ovo app?

HODL.
Odlicna aplikacija, biras sa kojeg trzista ces da ti izvlaci cene coina, i svi coini koji su ki trebali se nalaze u aplikaciji

1 Like

Pozdrav , potreban mi je savet , znam da niko ne moze da zna kako ce se crypto valute kretati ali da vidim sta vi mislite :grin:. Posto vec poslednjih god dana kupujem malo po malo Btc , pa se nakupilo , ali njega necu da diram bar jos god dana , poceo bih malo sa rudarenjem , pa me zanima da li je isplativo uopste sada u ovon trenutku krenuti sa jednom masinom od 1,5 - 2k , struju ne bih placao ja tako da mi je to olaksavajuca okolnost , ako neko ima savet :hugs:

Ja bih izabrao Paypal :grin:, posto bi kupac bio zasticen u slucaju da ne dobije to sto je kupio , ako kupac plati Btc prodavcu legne lova i to je to nema nazad , kupac ne moze dobiti novac nazad ako nije dobio proizvod :sob:

Rig sa 6x gtx 1060 dnevno rudari oko 12$ ±1
Ti izracunaj dal se isplati

Razumem na šta misliš, samo sam ja gore naveo primer gde je situacija jasna da su obe strane uradile svoj deo posla i dobile proizvod, i u fokusu je isplata/naplata.
Ovo što ti pričaš i kriptovalute zažive kao redovan način plaćanja da bi se obe strane osigurale, mogu koristiti https://www.escrow.com/ ili neki sličan servis.

Marko ti je naveo RIG koji kosta oko 2500€ regularno sa asus p106 ide i jeftinije ako imas nekog. Ako hoces pouzdan rig sa dobrim grafikama naveo sam, mozes jos jeftinije da prodjes naravno ali sve ima zasto kako…

A npr rig sa 6 x AMD Radeon RX 580 8gb , njih sam vidjao nove sklopljene , za oko 2200e? .
I samo da pitam posto ne bih stalno bio u mogucnosti da budem pored riga , ne bi ga kuci drzao , obilazio bi ga jednom dnevno :grin:, da li je to izvodljivo tako ?

To imas vec na nekim sajtovima recimo Bitify , licno sam kupovao sa njega ( uglavnom digitalne stvari , kodovi , online servisi ) i lepo je odradjeno , kupac kupi stvar i plati , novac ide prvo na racun Bitify , i kad kupac potvrdi da je sve uredu prodavac dobija novac . Ali je potpuno ne isplativo , ja sam prodao stvar za 25$ i dobio na wallet 16$ , zbog velikih fees za slanje btc

Ako te zanima rig da ti se ispalti preporucljivo nvidia i to asus jer pravi najvise mega hasha i drugih parametar za druge kripto valute.

Interesantan text

B92: Kriminalci okrenuli leđa bitkoinu, našli bolje http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2018&mm=01&dd=03&nav_id=1342862

Zcash je broj 1 sto se tice privatnosti transakcija, ali to ljudi jos ne znaju. 99% ljudi zna samo za bitcoin, ima predstavu da postoje mozda jos neki coini, ali ih zabole dupe :smiley:

1 Like

Sta ti majnujes?