Da li mora tako?

Nekad skart,usb, hdmi…Setimo se starih punjaca za mob,svaki proizvođač je imao svoj “ulaz”. Ps2 na kompu…i jos desetine prikljucaka i izlaza…
Šta im je zajedničko?

Da ne možeš da ga zabodeš bilo kako!
Mora na određenu stranu!
Da li je zaista moralo tako? Da li mora tako?

Ufff… teska pitanja od ranog jutra. :smiley: Ali ubi me ako znam. Apsolutno ne vidim ni jedno zdravorazumsko objasnjenje zbog koga nisu mogli da naprave simetricne ulaze.

Mene to pitanje muči već 26 godina…

1 Like

Hahaha. Pa oces da upropastis i meni sledecih 26 :smiley:

Misterija. Moracu nekada da pitam drugara inzenjera za elektroniku. Uvek ima drugaciji nacin razmisljanja.

Al pazi… rgb izlaz na kompu… razlika je par rupica gore i dole… Možda ima neka inženjerska fora da MORA tako…
0_be39e_dc3c9b77_L (1)

2 Likes

Nisam izdrzao pa sam konsultovao google.

Izgleda da zaista postoji inzenjersko objasnjenje za asimetricne prikljucke. Konektori u plugovima su poredjani odredjenim redosledom i povezuju se sa odgovarajucim pinovima unutra. Ergonomski su prikljucci takvi da onemogucavaju korisniku da spali uredjaj ili ubije se ako ga pogresno ubode. Ali pravo pitanje je zasto nisu mogli da naprave simetricne pinove i unutra tj zasto mora da radi na polarizujucem principu. Objasnjenje jer da bi za tako nesto bilo potrebno duplo vise pinova sto znaci i duplo vece prikljucke sto nije ergonomski ni ekonomski isplativo. Uglavnom nije bas tako prosto objasnjenje niti neki iracionalni legacy kojeg se elektronicari drze da bi trolovali obicne korisnike :smiley:

Koliko ja znam moralo je. Zbog rasporeda zica.

Istovremeno smo pisali. Druga je tehnologija bila.

Pa da to je jasno ali zasto zice nisu simetricno poredjane :smiley:

Zato sto svaka od tih zica radi nesto drugacije. Ako oces simetrican prikljucak morao bi prakticno da dupliras broj zica tako da ulazi sa obe strane.

Kazu da je Apple ovo resio sa lightning prikljuckom ali je na neki nacin inzenjerski izazov.

tenor

1 Like

Haha. Eh gde je bio Tesla sa bezicnim prenosom energije… za ove danasnje koji zbudze bateriju tako da eksplodira.

Bio je u Orderu 1860!
Hahahaha!

1 Like

26 godina je omanuo? Something is wrong here :stuck_out_tongue:

1 Like

26 godina je ostavilo posledice, pa sad dodaje i oduzima isto toliko na svaku cifru
:stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Da znam bolje od profesora? Pa sve i da znam iz poštovanja bi’ ćutao!
:slight_smile:

1 Like

Vidi sta je pravi gospodin… Od starog kova… A i vi se uhvatili Ordera 1860 ko da je to neka igra… :unamused::unamused::unamused::stuck_out_tongue::stuck_out_tongue:

Dobra grafika i Nikola Tesla