Da li ste ikada bili prevareni?

Ne govorimo o ljubavnoj prevari :grinning_face_with_smiling_eyes:
Da li ste ikada bili prevareni od strane ljudi prilikom kupovine necega ili u drugim oblicima?

Hteo sam da podelim sa vama jedan dogadjaj…
Pre godinu i po dana, sa drugom se dogovorim da odemo do Beograda i Novog Sada, posetimo malo prijatelje i provedemo se. Potrazimo prevoz na grupi Trazim-nudim prevoz i vrlo brzo se dogovorimo sa jednim momkom. Kroz pricu ubrzo ukapiramo da sam se vec jednom vozio sa njegovim rodjenim bratom, kao i to da nam se roditelji poznaju… I u prici nam on kaze kako je radio 11 godina na naftnoj platformi i da je zaradio ogromne pare, te da je sad na “bolovanju”… Isprica on nama o poslu i sve je zvucalo tako dobro, kao i ova prica o Kini i profesorima :grinning_face_with_smiling_eyes:
Uz sve to nam kaze kako je bas skoro ubacio dva momka i da su pre neki dan krenuli sa radom… Prodjose dva meseca od tog putovanja, i drug i ja spomenusmo to jos nekim drugovima kroz pricu, na sta su se oni odmah zalepili i insistirali da stupim u kontakt i sa njim i pitam ga da li nam moze pomoci da i mi odemo tamo…
Posle par poruka smo dogovorili da odemo na pice da nam sve detaljno isprica i opise…
Prica je bila itekako uverljiva, pokazivao nam slike sa platforme, na kojima je i on, pokazivao nam neke intervjue sto je dao za novine… Medjutim, jedino sam ja posumnjao u tu pricu, delom, ali su svi skocili na mene kako sam paranoican i kako je lik ekstra.
Prodje par dana, dobijemo mail od nekog coveka koji je glavni na toj platformi. Posle nekoliko mailova smo dogovorili sve i trebali smo poslati svoje slike i po 100€ za izradu nekih laznih diploma Tehnoloske skole (cini mi se) i CVa i ostalih papira, a o tome nam je jos pre pricao momak koji nas je “preporucio” tom “glavnom coveku”…
On nam je predlozio da nam on i pozajmi te pare, pa da mu vratimo kroz mesec, dva… Nisam bio za to, ali su ostali navaljivali… Medjutim, jedan od drugova je pokusao da provali u mail od tog “glavnog” i kada nije uspeo isao je na opciju da promeni lozinku, gde je dobio 3 opcije za menjanje lozinke. Jedna je bila da se posalje na zamenski mail, koji se po broju slova poklapao sa momkom koji nas je “preporucio”, a pocetno slovo se takodje podudaralo. Druga opcija je bila broj telefona, gde su se zadnje tri cifre poklapale sa zadnje tri cifre broja od ovoga… Trece opcije se ne secam, ali nam je ovo ulilo dovoljno sumnje da smo odustali…
Javio nam se “glavni” sa pricom hocemo li ili ne i da on nema vremena za natezanja (a kada smo zatrazili da ga vidimo preko skajpa, rekao je kako je to zabranjeno na platformi, ali da se mozemo videti u BGu za 3 meseca kada dodje sa platforme), zatim dobismo i mail od ovog momka i to u fazonu nije valjda da ste odustali?! Na sta smo odgovorili da cemo javiti…
Kasnije smo culi pricu da taj momak i zaista jeste bio na platformi, i da je zaradio puno para, ali da je sve potrosio i da je sada spreman na svakakve prevare… Videh ga u BGu posle pola godine, prodje pola metra pored mene i ignorise, okrenuo glavu i ne sme ni da me pogleda…

Eto, to bi bilo to :blush:

3 Likes

Work and travel 2010. godine. Naiđem ja na druga i komšiju koji me saleti na ulici i počne da mi obećava zarade od preko 10.000$. Ja se pomamio. Lika dobro poznajem, bukvalno smo rasli zajedno. Iz poštene porodice. Pare za taj program nisam imao, ali sam ih pozajmio. Znači, student bez posla kojeg izdržava samohrana majka pozajmi 2000 evra. Ovaj komšija “radio” za neku grupu iz Novog Sada, preko njih smo trebali da idemo. Kada kažem “radio”, mislim na to da je on ustvari nas vrbovao i po svakoj vrbovanoj osobi je dobijao 100$, pa je faktički uspeo svoj program da otplati preko nas, ali smo mi to sve mnogo kasnije saznali. Nas 13oro iz Pazara odabralo je celokupni aranžman, znači platili ekstra da nam ta firma iz NS-a sredi sve i nađe posao tamo. Ja hteo na Aljasku, tamo najveća zarada. Nisam upao, kao sve su razgrabili drugi. Ok, krenem za ostatkom grupe u New York. Dobijemo više ponuda za posao, odaberemo jednu kompaniju za selidbe. Dobijemo svi mi mail od te kompanije, radnu ponudu koju smo potpisali, skenirali i slali mail-om, nosili to u američku ambasadu, dobili vize na osnovu toga. Ništa sumnjali nismo. Mnogi su kredite podigli kako bi mogli da priušte ovo putovanje i nezaboravno iskustvo. Pred samo putovanje dođe kao menadžer ove firme iz NS-a da porazgovara sa nama. Odem da upoznam lika, on bukvalno ko neki makro mafijaš, na skoro svakom prstu na ruci imao je po jedan prsten. To mi se baš nije svidelo, bukvalno mu se lica ne sećam, ali nikada neću zaboraviti te debele prste sa svim tim prstenjem. Opet, nisam bio jedini koji je išao, bio sam deo grupe, svi su ćutali pa tako i ja. Odemo tamo, pravac u tu firmu dan nakon sletanja, jedan od menadžera nam se “ismeje” u lice. Kaže “ovaj čovek koji vam je slao mail ne radi za nas već više od godinu dana, niko se nije raspitivao iz Srbije za naše pozicije, doviđenja”. Scena ko u filmu, izlazimo na ulicu, svi pogubljeni. Pretili smo tužbama, ali onda ovaj idiot iz Novog Sada pretio ovom liku iz Pazara koji nas je vrbovao da će njemu tražiti pare za program i šta sve ne, pa nas on molio i kumio da to ne radimo. Sa druge strane, veoma veoma pozitivne strane, upoznali smo tamo neke ljude sa naših prostora koji su nas bukvalno uzimali u stanove gde smo spavali za dž, koji su nam nalazili poslove i pomagali kako su znali i umeli. Radili smo šta smo stigli, ja bio moler, vratar, čistač, bauštelac, sve živo. Ja se razdužio, bio u plusu čak. Neki i nisu, nažalost. Dvojica ostala na crno i dan danas su tamo. Ovaj komšija nikad više nije bio u dobrim odnosima sa mnom, jednostavno ga nikad više nisam gledao istim očima, takoreći.

Evo mene u ulozi vratara na slici ispod, menjao lika za 4ti Jul, ceo dan gledao Star Wars filmove na Spike kanalu i povremeno otvarao vrata bakicama iz zgrade. Good times.

7 Likes

Jeste li bili u NY stacionirani, i je li ime te firme iz NSa bilo YMCA? Pošto kažeš 2010, mislim da je jedan od te dvojice koji je ostao moj drug iz detinjstva, Bine tkzv lol. To mi ostalo u sećanju, ja mu popunjavao formulare,eseje i online aplikaciju i lik maltene sa nivoom engleskog 5ti osnovne prošao sve na neku foru jer je služio vojsku i nije obnavaljao godine na faxu lol. Mali li je ovaj svet

1 Like

Da, radi se o Binetu, još je tamo :smiley: On hteo da prebije ovog lika iz Pazara koji nas je navukao, hteo iz stana da ga izbaci, znaš i sam kakav je Bine. Nije bila ta grupa, nego ova sa slike. Skoro sam ih baš tražio, nisam ih našao, sigurno su prevarili još neke, pa ih zatvorili ili se oni zatvorili sami. Ime ove osobe sam prekrio, možda ona nije ništa kriva bila, cela je ekipa ljudi tu postojala. Brojeve nikad probao nisam, možda su još uvek aktivni, pa ko voli, nek izvoli :joy:

1 Like

Da, ali… ovo je sve nista u odnosu na prevaru koju je dozivela Narodna Banka Srbije pre neki dan. :smiley:

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2017&mm=05&dd=26&nav_id=1264952

1 Like

Ja sam vec pricao,prevaren sam bio vise puta…na kp.Hvala Bogu zadnji put za gpu sam uspeo da izvucem valjda pare,ova ostala 2 puta sam jednostvano odustao.Ako nekoga zanima ima moj puni text o prevari ovdje na xbr forumu na temi sta vam je danas ulepsalo dan :smiley:

Sta reci…

Au kakve price.

Jos ja udjem, mislim citacu o tome kako je neko dobio kamen u kutiji i izgubio 100e, a ovo bre ko scenariji za film…

Najtuznije od svega, ti prevaranti su vas hvatali na vasu preduzimljivost. Ispada da neka besposlena lenstina prodje bolje nego vi sto ste zgrabili priliku obema rukama, u nadi da ce vam promeniti zivot na bolje.

Na svu srecu nisam tako nesto doziveo, bio bih traumiran. Najblize tome, dok smo jos bili siromasni studenti, Lidija i ja smo imali neku ideju da cemo mozda probati da budemo osoblje na onim velikim brodovima, tad je to bilo aktuelno. Culi par slucajeva gde su drugi zaradili dobre pare i stekli svakakva iskustva.

Otisli smo do ‘kancelarije’ jedne od tih kompanija sto dogovara ugovore, stajali u maloj sobi okruzeni drugim mladicima i devojkama dok je zena neprestano visila na svom skupocenom mobilnom (polifone melodije i razlicite boje svetala, auh!). Izasli smo odatle ubrzo, nekako razocarani celom situacijom. Nije nam ulivala poverenje, na tome je i ostalo.

Nastavili smo da budemo siromasni studenti do daljnjeg.

EDIT: sad sam se setio, jednom sam napisao nekoliko recenzija igara za neki nas casopis (mislim da je vec tad bio samo online), neki debeli je bio tu glavni, ne secam se ni imena casopisa ni njegovog imena (a nije ni bitno, ne zelim da ga prozivam). U svakom slucaju, izrabili me za gomilu recenzija u kratko vreme, sve kao pod nekim ‘test periodom’ gde me ne placaju. Kad sam se usudio da pitam sto mi natovarise toliko neplacenog posla (eto koliko sam bio naivan), debeli mi lepo posalje mail u kojem mi u tri recenice prakticno da otkaz, hvala dovidjenja. A zadrzao recenzije, naravno, prokletnik.

Sto je najzanimljivije, i @Padawan je za njih pisao, al njega su tretirali ok. Misterija.

I dan-danas me to boli kad se setim, iako sam bio jako mlad i sve je to bila boranija. Al povrede ti ponos.

3 Likes

Ovo je dovoljno sumnjivo…svi cekaju Vukana i ekipu da dodje da radi na naftnoj platformi…bez uvrede, ne mislim nista lose o tebi…nego generalno…ako je dobro placen posao, pomama je za tim i kraj…nece sigurno poslodavac slati 1. mail nekim random likovima iz Srbije

Svi mi u želji da dobijemo dobar posao i odemo iz Srbije budemo slepi u tom trenutku da vidimo koliko smo zapravo naivni. Po meni čovek je naivan samo onda kada se nada u vezi sa poslom ili nekom devojkom. Od tolikog nadanja ne vidimo da nas taj neko zajebava i vrti oko malog prsta. Been there, done that.

Imao sam situaciju gde me čovek kog poznajem dosta dugo zvao da radim u Nemačku, kaže nemoj tu da propadaš za male pare, dođi da uživaš sa mnom i zgrneš veliku lovu i ja naravno u tom trenutku zaslepljen mu poverujem i dam otkaz ovde i odem sa njim, posle 15 dana se vratim bez dinara u džepu, jer je njemu zapravo trebao potrčko kome će davati 500€ mesečno i koji će raditi sve umesto njega, a njemu baji lepo ostaje 2500€ i pritom ladi jaja. Naravno u tom trenutku sam bio klinac, on je čovek računao šta će klinji više od 500€, a ima da radi za sve pare, i ne krivim ga, ja sam bio glup, a on me nadmudrio. Najgore od svega kad sam se vratio sam bio bez posla par meseci, otad više ne verujem nikome.

1 Like

Ne ne, nije nam se on javio, nego smo dobili njegovu e-mail adresu, od ovog momka, pa da mu se javimo…

Odavno sam govorio da se u Srbistanu 50% ljudi probudi ujutro i kaze sebi koga cu danas da prevarim. Drugih 50% kaze samo da me danas ne prevare.
Moze da prica ko sta hoce ali smo narod prevaranata i lopova. Kroz vekove se za to zna i da bi bogu ukrali.
Imas price i zvanicne zapise gde smo varali i podvaljivalji na krompiru, svinjama jos carevinu Rusiju…
Evo sada Rusi zabrane svima da im prodaju voce i brdo stvari sem nama.
A onda se nadje nas pametan Srbin domacin covek i kaze sebi “a sto ja ne bih prevario glupe ruse”
Pa onda kupi jabuke u Poljskoj i satro ih uveze u Srbiju pa onda posalje u Rusiju kao domace iz Srbije. Naravno ovi ga izvale ispadne skandal. Isto je bilo sa izvozom secera za EU isto je bilo sa izvozom mesa za Rusiju. Niko ne moze gram mesa da im proda a mi resimo da im podvalimo kvarno meso. Proklet narod!

A licnih primera sam imao. Probali su neki. Negde sam puko neku lovu negde nisam.
Imao sam neke podstanare koji su drzali neku firmu. Ispali prevaranti, da ne imenujem sada bili su pre koju godinu u na udarnim vestima od RTS-a pa na dalje. Prevarili brdo ljudi za ogromne pare.
Ali sam uspeo da uteram dug. Samo izgubio brdo zivaca.
Isto pre god-dve drugar kupovao neku zemlju i kaze aj da uzmemo zajedno ima jos placeva.
Reko ajde. Ali ima kvaka, mora brzo bla bla, da ne detaljisem koja je kombinacija bila.
A on to kupuje od svog prijatelja. Sednem ja sa likom i gledam ja njega a on sav nervozan, prica brzo a vidi se u ocima ocaj.
Odustanem u poslednjem trenutku. Ispade da od cele price nema nista. Ne znam da li je drugar izvukao lovu nazad, glupo mi i da mu stajem na muku.
Ali kroz zivot susreo sam se sa toliko prevara i prica da nije realno. Moj zakljucak je da smo jedan prevarantski narod koji jos zivi super kako je zasluzio.

3 Likes

Mene zove drugarica pre mesec dana, na fb nasla oglas zaradite bez muke. Zove je neka gospodjica iz rusije i trazi joj da uplati 250$ na racun, posle toga broj racuna da toj i da ocekuje izmedju 1500 i 2000$ za mesec dana kao zaradu. I ja reko, ja ne znam privrednu granu koja donosi toliku zaradu osim poslova sa drogom i ova drugarica odustane.
A ja sam pre 6-7 godina dobio ponudu za posao od jedne firme iz Moldavije, oni su kao nato partneri i traze radnike za naftnu busotinu u Iraku. I ja to iskuliram, posto se ide svaki dan 140 km kroz crvenu zonu i 140 km nazad do smestaja. Plata je trebalo da bude od 13-15000$ za pocetnika. Meni je sve to, kao i to da mi se ne ide u Ratnu zonu pogotovo pod takvim uslovima. 4 meseca kasnije je naftna rafinerija napadnuta u toj oblasti, preko 100 radnika uzeto kao taoci, a oko 25-30 je ubijeno sto u napadu, sto u oslobadjanju. Mozda ceo posao i nije bio prevara, ali toliki rizik nisam hteo da prihvatim…

6 Likes

Nema lakih novaca. A te prevare su sve softiciranije i neke se jedva mogu provaliti. Svakako treba sve proveravati nekoliko puta i kontaktirati ljude koji su radili za te firme i programe.

7 Likes

Kako se ne moze zaraditi novac bez muke, samo napisete mail NBS i oni odobre isplatu koliku trazite :smiley:

5 Likes

Drugar došao pre možda 2 meseca… “Evo ti 30k, ti znaš gde to ima provereno i povoljno, poruči neki tablet i ps3 za klinca i klinku, ja nemam vremena”.
Ps3 naravno poručim kod Neše, za tablet mu kažem:
“Imam ja beli accer, ne radi mu izlaz za punjenje i jedva vidljiva linija preko stakla… Al jak tablet, jako malo korišćen.Da popravim pa im dam taj moj, pošto meni trebaju pare a njima tablet?”
“Ma kako god hoćeš, bole me uvo”.
Odnesem u servis da poprave punjenje, “1500 din”. “Može”.
Poprave, ja odnesem tablet, pare potrošim.
Zove me njegova bivša žena posle 3 dana “Hej, opet ne radi punjenje”
“ok, odneću ponovo, da reklamiram”

Odnesem: “Ok, ostavite, čujemo se ovih dana, majstor je na moru”.
Posle 15 dana “Gospodine, zamislite šta se desilo! Prođe tramvaj i od vibracija padne polica, polupaju se razni uređaji, između ostalih i vaš tablet. Nema frke, poručio sam ja displeje, ionako vam je bilo naprslo staklo, sada ćete dobiti gratis nov displej”.
Ok. Odtad me vuku za nos već jako dugo, drugarica me pritiska za tablet… žena svratila neki dan, “Jao, stigao je displej, sada žurim na teren, zovem vašeg supruga u toku dana!”
Od tad prođe 5 dana. poziva naravno nema.
@MikiMan , imaš vremena sutra oko 10 pre podne? ako ne radim da svratimo?
(Mogu i sam al posle nemam sa kim da sabijem pivo, video si u kakvom je stanju @gospodin_covek:smile: )
Inače nikakv revers nisam dobio kad sam ostavio uređaj. Znači… šta sad? Moram da budem izgleda drzak i bezobrazan i da tražim drugi uređaj. Ko zna šta su sa mojim radili…

staro mesto ?
99% da, cucemo se ujutru :slight_smile: .

Ma da, staro mesto. Ima tamo konzole, svašta, uzmemo im nešto…
Smradovi prevarantski…

Ali tramvaj… brate!

1 Like