Distanca za 4K gaming

Prenosim topic sa gafa, ukratko, kupite i jedan lazy bag uz 4k TV!

"Viewing distance

According to the American visual reproduction standard, THX, the best field of view is worked out by dividing the size of your TV screen in inches by .84. For example, if you’re looking at buying a 65in TV, divide it by .84 which equals a viewing distance of 77-inch, or 6.5 feet (1.9812 meters).

Below is a list of the most popular screen sizes. I’ve worked out the best viewing distance for each so you don’t have to get your calculator out.

28in = 33.3in, 2.7ft, 0.82296 meters
32in = 38.09in, 3.2ft, 0.97536 meters
40in = 47.61in, 4ft, 1.2192 meters
43in = 51.19in, 4.2ft, 1.28016 meters
48in = 57.14in, 4.8ft, 1.46304 meters
50in = 59.52in, 5ft, 1.52400 meters
55in = 65.47in, 5.4ft, 1.64592 meters
58in = 69.04in, 5.6ft, 1.70688 meters
60in = 71.42in, 6ft, 1.8288 meters
65in = 77.38in, 6.4ft, 1.95072 meters
75in = 89.28in, 7.4ft, 2.25552 meters
85in = 101.19in, 8.4ft, 2.56032 meters

You’ll see there’s a pattern. Basically, the number of inches the TV is diagonally can be divided by ten to achieve the distance it should be watched from in feet. So the thing to do now is to measure the distance from your sofa to where your new TV will go, and the closest match above gives you an idea of the TV screen size you should be looking to buy."

"HD or 4K

Those measurements above will let you see every detail of a Full HD resolution and you could move back by up to 50% and still make every detail out (presuming your eyesight is good enough). However, for the 4K screen you shouldn’t move further away from the display than the distances listed. That’s not to say sitting further back will eradicate the benefit of 4K but it will be lessened gradually until you get to around the double the distance stated, then you might as well have a standard TV instead."

http://www.expertreviews.co.uk/tvs-e...v-should-i-buy

Dare I say it? Holy crap! :o

I thought a 65" TV would be perfectly fine for me for 4K resolutions when sitting about 3 meters from the TV, but apparently I should sit around 2 meters away from the TV, or 6.5 feet, to get the full benefit of the 4K upgrade.

At 3 meters, or 9.8 feets, I need a 98 inch TV according to this list. :S

Maybe I should save my money for a 4K projector instead? :confused:

Edit: Metrics added to the list

Fora je u tome sto bioskop nije u 4K, ta blizina ima smisla ako hoces da uocis sve detalje na 4K teksturama. Na duplo vecoj distanci od preporucene svejedno je da li imas 4K ili Full HD. Ali zato je 4K dozivljaj izbliza maestralan. Tako da ce na nekim relativno normalnim dijagonalama morati da se znacajno redukuje daljina, inace 4K gubi svaku poentu.

Ali kada uzmemo u obzir da dozivljaj uzivanja u grafici traje svega par sati a da posle toga nema osecaja i igra preuzima ulogu sa svojom pricom, definitivno dokle god igra radi tecno 90% igraca ce reci da ga boli uvo, onih 10% ce uzivati privremeno dok ne izgube osecaj piljanja u teksture, smore se gledanjem i pocnu da igraju igru.

4 Likes

Istina. Dobra prodaja Switcha dokazuje teoriju da mnoge igrace boli uvo za rezoluciju.

Ja 42 inca igram na 1m udaljenosti max. Gubim se ako sam me daj boze 2-3-4 metara.
Evo danas i juce imao 10+ sati sesiju bloodborne sa tolike udaljenosti.

E u tom slucaju meni bi 4k 42-ka legla kao majka preko mrtvog sina :smile:.

Sto vec neko rece. Nigde veze! Da gledam 60" sa 2m pa dobio bih epi napad i odlepio posle dva filma!
Drugar je tako kupio mislim oko 70" i vratio nazad. Posle 2 dana.
Izvalio je da se pomera nekako unazad i pokusava da vidi normalno sve. Udaljenost je bila oko 3-3.5m
Uzeo je 60" i sa oko 3m je sasvim ok.

1 Like

Tako nesto slično i moj drugar!
Kupio 37 cm kolor tv,gledao sa 80 cm, izvalio da ne vidi prevod pa menjao za 54 cm! Doplata 1100 din,kod Miće prevare!
Ništa nije egzaktno “malo” ili “veliko”, sve je stvar percepcije. Tako bar kaže moja žena :slight_smile:
(Čisto da opravdam nadimak. Vraćam se Ico-u…)

1 Like

Kod mene 40" filmovi/serije sa udaljenosti od 3 metra dok igranje sa metar i po do dva. Tv je full hd. I prezadovoljan sam nemam zamerki na kvalitet slike i detalja u igrama.

Tabela sluzi tome da objasni da ces imati identican kvalitet slike ako uzmes 4K iste dijagonale i gledas ga sa iste udaljenosti od 2m.

Kod mene je 32’ kad igram voznje sam na 1-1.3m, isto i sportske-pucacine, platforme mogu i u krevet oko 2.5m da se zavalim a filmovi oko 3m udaljenost od TV-a. Doduse voleo bih da probam taj 4k na ovoj udaljenosti verujem da je brutalno iskustvo!

U mom slucaju, sto vece to bolje

Mogu da se kladim da na zenskim forumima ima istih ovakvih komentara :smiley:

4 Likes