FUT trejding za pocetnike

Mkay, tutorial incoming. Tl;dr, budite upozoreni. :smiley:

image

Sta je FUT trading?

Trejdovanje je nacin da na relativno jednostavan nacin, oprobanim tehnikama, dodjete do ogromne kolicine coina koje nikada ne mozete zaraditi grajndovanjem utakmica. Moze se u teoriji dogoditi da igranjem zaradite 7.5k coina za koje cete kupiti jedan premium gold pack i izvuci Mesija, ali je to jako malo verovatno. Trejdovanje je siguran nacin da zaradite milione coina, koje posle mozete trositi na sta god zelite. Ovde nema kocke vec monetizujete specificnosti FUT trzista tehnikama koje ā€œpaleā€ 100%, uvek i u svakoj Fifi! Kada jednom savladate tehnike, nikada vise necete biti ā€œFUT sirotinjaā€ razmisljajuci da li cete imati dovoljno da produzite igracima ugovore i koliko vam jos utakmica nedostaje da bi kupili omiljenog igraca. I ne samo to, FUT trziste (aukcija) funkcionise na identicnim principima ponude i potraznje kao i realna ekonomija, pa mozete reci da ste savladali osnove ā€œbuy low-sell highā€ trgovine koja, razume se, nikada nije tako jednostavna kao kapitalizovanje na lenjosti ne preterano pametne decurlije koja igra Fifu, ali ima dovoljno slicnosti da shvatite osnove ulaganja, obrta kapitala i ciste zarade nakon odbitka poreza.

Postoji dosta tehnika za trejdovanje, izdvajam samo najpopularnije:

  1. Mass bidovanje igraca ili specificnih itema koji se frekventno prodaju - ugovori, squad fitness ili dresovi popularnih klubova.
  2. Snajping - do zla boga dosadno, ali profitabilno sa skupljim igracima.
  3. Investiranje u 10+ Inform igraca za koje se nadate da ce skociti cena i tako odjednom duplirati ili triplirati kapital.

Sa druge dve tehnike nisam se mnogo bavio, imate dosta youtube tutoriala kako se to radi.

Trejdovanjem se mozete baviti direktno preko konzole, ali je to najneudobniji nacin zbog lagovanja u menijima i potrebe da menjate cene uz pomoc krstica na dzojpedu. Neophodni alati ce vam biti EA web aplikacija:

https://www.easports.com/fifa/ultimate-team/web-app/#gaming

Da bi trejdovali ā€œon the goā€ (dok cekate bus, na pauzi na poslu, dok se polupijani dosadjujete na necijoj svadbi), koristite mobilnu aplikaciju (companion app) aktuelne Fifa verzije za Android ili iOS.

image

3 Likes

Snajping je odlican u novoj fifi bar sam tako vidio jer jos nisam probao UT kod sebe na konzoli, vidio sam da dosta ljudi koji igraju rade snajping i ide odlicno jer hvataju odlicne igrace za male pare i ulaze u fin profit ali kao sto kazes dosadno je i treba strpljenja ali posle kad vidis koliko imas coina odmah ti se popravlja raspolozenje :smiley:

Sa ovolikom kolicinom snajpera i botova koji kupuju u milisekundi lowest bin imas zaista male sanse da ā€œupecasā€ nesto. Moras satima da mahnito searchujes i onda kada konacno ubodes konstatujes da ti je neko ā€œmaznuoā€ ispred nosa. Ovo je takodje poznato kao i ā€œtehnika 59. minutaā€ ali ne pricamo vise o minutima, ni o sekundama, vec o milisekundama. Imao sam malo uspeha u prosloj Fifi, ali u 18 slabo.

Ja sam u fifi 16 i nesto malo uspjevao pokupiti ali u 17 bukvalno nisam nista uzeo.

Mass bidding

Mozete mas bidovati bilo kojeg igraca, chemistry iteme, ugovore, dresoveā€¦ Sve sto je potrebno je da proverite za koliko ā€œideā€ lowest buy now (BIN) ajtema pretragom po parametru max buy now price, i nakon toga krenete da bidujete taj item redom. Ako se recimo, Domenico Criscito prodaje za 1000 buy now price, krenete redom da bidujete svakog Domenica Criscita unutar vremenskog raspona od 10-tak minuta. Niste jedini koji bidujete, nadmecete se sa drugim biderima povecavajuci cenu do neke granice koja, u ovom slucaju, ne bi trebalo da bude veca od 600-700 coina kako bi imali razumnu profitnu marginu, nakon sto ga odmah potom listujete. Bicete cesto out-bidovani, u odredjenim periodima dana jako je tesko, cak i nemoguce, ali vazno je da ne gubite strpljenje i relistujete redovno svaki sat neprodate iteme ukoliko se ne prodaju unutar istog sata. Ukoliko iskoristite sve ekspanzije slotova iz EA kataloga, transfer size limit je 100 itema, iskoristite ga maksimalno. Ukoliko ostvarite 200-300 coina profita po prodatom itemu, na 100 prodatih itema to je profit od 20-30k - svaki dan! Moze lako i vise da se zaradi, jer cene znaju da fluktuiraju u zavisnosti od doba dana ili dana u nedelji (cene su najnize ponedeljkom i sredom kada izlazi novi IF tim, a najvise petkom i za vikend) . Drzā€™te se sledecih principa i sve ce biti okej:

Specijalizujte se za jedan item - jednog igraca na primer. Pozeljno je, dok ne izgradite ogromnu hrpu novca, da to bude jeftiniji igrac, a nista ne smeta ni da kasnije nastavite da grajndujete, ne morate da predjete na skuplje igrace sa vecim profitom po kartici ako profitna margina nije postala previse mala da vam se vise ne isplati. Ne budite gramzivi, profit se nakupi vremenom. Ja sam na levom beku Zenita napravio bogatstvo, ali svake godine imam drugu ā€œzlatnu kokuā€.

Budite jako pazljivi kada bidujete iteme. Nemojte da vam se dogodi da u zurbi dodate jednu cifru vise inace ode mast u propast. Ako brzo kucate na tastaturi, moze se desiti da bidujete igraca za njegovu buy now cenu, koja je maksimalan price range.

Listujte igraca za najmanje 300-400 coina buy now visu cenu od cene za koju ste ga osvojili. Ovo je kljuc. Nemojte da listujete za 100 coina vise, nikada. Prodace se vremenom, ne gubite nadu i strpljenje. Nekada cete i gubiti coine, ako bas ne ide, ali i to je zivot i kap u moru uspesnih trejdova.

Racunajte na 5% EA taksu. Ako osvojite igraca za 800 coina, a prodate ga za 1000, EA ce dedukovati od prodajne cene 5% tako da ce vas profit biti 150 coina umesto 200. Ovo je znacajno ako radite sa malim marginama a vecim obrtom. Ali gledajte da profit bude makar 200-300 coina po itemu, inace ce vam trejdovanje biti mucno i neisplativo.

Listujte iteme za mali price range, nikako open bid od najnize cene. Dakle, kada listujete igraca za buy now 1000 coina, neka pocetna cena bude 900. Na taj nacin bicete sigurni da se nece prodati po suvise niskoj ceni.

Oslobodite se straha od grcevitog drzanja za coine - shoot for the stars! Mizerijom od par desetina hiljada coina koje ste mukotrpno zaradili odmah sada bidujte mnogo jeftinijih itema i gledajte kako se profit vrtoglavo povecava. Zasto bi, zaboga, bilo ko kupio neki item po ceni koja je vise od one za koji ste ga vi kupili? Zato sto ga mrzi da biduje. Zato sto ga mrzi da gleda cene duze od jedne-dve stranice. Zato sto u svakom momentu postoji na milione itema na trzistu i isto toliko igraca koji te iteme kupuju. Na svakog trejdera ide jos 10 igraca koji te iteme kupuju. Trziste u Fifi je nezamislivo ogromno.

Sve cene na Xboxu su tradicionalno nize nego na PS4. Ako igrate FUT na Xboxu brze cete i lakse doci do boljih igraca - ali to isto vazi i za protivnike.

image

Sve cene vremenom padaju. Nekada i vrtoglavo, uz nekoliko velikih market crashova kada EA nagrne sa promo packovima za dan zahvalnosti, kada izadju TOTY krajem godine ili TOTS popularnih liga. Ne zelite da se nadjete usred market crasha sa gomilom vrednih itema na prodaju. Cuvajte coine za kupovinu vrednijih igaca upravo tada. Ovo je cena za Aguera prosle godine:

image

Najfrekventnije doba dana za trejd je od 16h-22h. Tada evropljani dolaze kuci sa posla i igra se FIFA, kupuju se igraci. Pre podne i kasno uvece trziste je ā€œmrtvoā€.

EA ne voli mas bidovanje. Ako mahnito bidujete unutar 10-tak minuta EA ce vas privremeno banovati narednih pola sata. Dobra stvar je da mozete tada da predjete na drugu platformu i nastavite bidovanje. Povremeno ce vas i ispitivati da vide da li ste bot zbog sumnjivih aktivnosti i visokofrekventnog trejdovanja, terajuci vas da resavate jednostavnije zagonetke.

Za jos neke krace tips za poznate tehnike, bacite pogled na sledeci tutorial:

2 Likes

I. je lneko probao, ima nekih pitanja? :smiley:

Ocekujem do kraja godine svi da budete FUT milioneriā€¦

image

4 Likes

Na igracu sa screenshota gore izgubio sam 200k potencijalnog profita jer nisam znao da ce sinoc da izadje Russian league SBC. Cena se duplirala u roku od sat vremena, a ja ih sve prodao do popodneva. ;(

Trotters karma :wink:

Pa, ne mogu da kazem da mi preterano smeta trejdovanje sa SBC igracem. :smiley:

Capture

Od danas sam zvanicno FUT milionerā€¦

image

Uzgred, ove godina FIFPRO je za kraj oktobra najavila Team of the Year i svi se pitaju da li ce EA to da isprati. Ako bude sada TOTY a ne tradicionalno u decembru i januaru, bice opasan crash. Ceremonija je u sledeci ponedeljak, 23.10.

1 Like

Slikaj nam da vidimo tim :smiley:

Imam samo dva slaba italijanska tima jer cekam pad cena.

1 Like

Prvi tim je sasvim okej za pocetak, nego koliko si platio Insignea i kakav je?

Kontam da nema ni smisla ulagati u jake igrace jer su zestoko precenjeni a ja ni posle 100 utakmica jos uvek ne umem da igram i ne mogu da ih iskoristim na pravi nacin.

Insigne je najskuplji u timu, 24.000 placen, ali ne mogu da kazem da sam odusevljen za razliku od prosle godina kada je bio potpuno nadrealan, pogotovu u prvoj polovini sezone. Slab je i lako ga odguraju sa lopte, a u ovoj formaciji je dosta daleko da bi ugrozio gol i dao je jako mali broj golova. Koristan je za dribling pri skracenom korneru, brz i agilan, ali prakticno beskoristan za defanzivne taktike i formacije protivnika i ne osecam ā€œono nestoā€ sto imaju npr Giovinco i Baloteli koji je zver.

Interesannto da se Nikola Sansone dosta dobro pokazao uprkos 79 oceniā€¦ Italijani imaju neke prilicno OP napadace uprkos tome sto imaju samo 3* skill, Imobile, Beloti, Eder, vaze za dosta zeznute igrace i koriste ih cak i u jacim timovima. Beloti je pogotovu monstrum jer ima 5* wf.

Od Italijanskih igraca probao sam IF Zazu koji je uzasan, kao i IF El Sharavija koga sam juce prodao jer nije pokazao apsolutno nista.

2 Likes

Obe formacije su 3-5-2, a Insinje blista u Napoliju na levoj strani ali u 4-3-3. Možda je tu kvaka, da li baŔ mora 3-5-2?

Jel bre neko probao da trejduje, zar ne volite virtuelne pare? :joy: Eh dzabe sam kucao. Za utehu dogurao sam do 1.4 miliona.

Ako je jedini razlog sto vas mas bidovanje nevidjeno smara, mozete da probate i OTW trejding. Ja se nesto ne usudjujem ali tako mozete relativno lako da dodjete do ozbiljne love, koju vi nemate ali fore radi ulozite u jednog OTW igraca i probajte da zaradite, pa ako uspete na jednom igracu izvesno je da cete presisati sve nas koji mas biduju i igraju na sigurno, bukvalno necete znati sta da radite od silnih miliona.

Uslovi:

  1. OTW koji je redovan starter u svojoj ekipi, nije povredjen, i nije preskup. Pratite EA FUT forum za preporuke. Neki od OTW u koje mozete da ulozite su Daglas Kosta, Morata, Bernardeski, Balde Diao, Traore.
  2. Kada OTW postigne gol u realnom fudbalskom mecu, skoci mu naglo cena jer postoji sansa da ce dobiti Inform u sredu. A tek ako dobije IF, koji dinamicki menja i statistike OTW kartice, onda se cena OTW kartice maltene duplira, ali bitno je da pratite ā€œpulsā€ trzista i glasine. Ako volite kladionice, pratite fudbal irl, mozda ce vam ovo biti interesantnije od moronskog mas bidovanja.
  3. Strpljenjeā€¦ Ja sam day trader i nemam strpljenja za ovo spekulisanje, ali mnogi od OTW igraca vredece uzasno mnogo para u drugoj polovini sezone zbog toga sto ce dobiti i po nekoliko IF verzija.

Dalje, kazu da je Gold Upgrade SBC ove godine nevidjeno OP, ljudi su izvlacili bolesno dobre igrace, alā€™ su Untradeable.

Klasican metod je i IF trejding, ali ne sa IF igracima, nego sa Non-IF igracima koji ima sanse da dobiju IF. Isti princip kao OTW, kupite vise non-IF igraca za koji mislite da ce dobiti IF i u momentu kada dobije IF, njegova cena se najmanje duplira iz razloga koji sada nisu ni preterano bitni. Npr Batshuayi ce mozda da dobije IF, neki kazu i 100% jer je dao 2 gola protiv Votforda. Znaci kupite gomilu kartica i pred kraj sledece nedelje duplirajte ulozeno (u teoriji - nemojte me gadjati ostrim predmetima ako ne bude tako).

Sve ove metode zahtevaju da elementarno pratite fudbal i pratite EA forum za preporuke, pa ako ste u tom fazonu navalite.

1 Like

Ja sam probao malo sa jeftinom kupovinom i ā€œskupomā€ prodajomā€¦ Nesto malo zaradih, ali nemam bas toliko strpljenja sa timā€¦ Ipak sam kupio Fifu da bih igrao fudbal, a ne da se igram ekonomiste :slight_smile:

Heh polako tek si poceo FUT. Kad te uhvati groznica i kad pocnes da igras vikend ligu i naletis na timove od 3 miliona vratices se ti na ovaj topic. :slight_smile: Cak ti i ne treba strpljenje, postane motorika, jedino sto smara.

WL nagrade su odlicne, tamo i pripadas po skillu, samo se spremi za lagfest opasan.

Inace, moram da priznam da sam pogresio u vezi Squad Battles - ipak je vredna novina u ovogodisnjem FUT-u. Probaj malo sa Legendary AI-jem da igras, nije mnogo tesko, mozes uz par pobeda da doguras do nekog najmanje isplativog statusa, smorices se sa 40 utakmica ako ne izvuces nista, ovako 3-4 pobede i eto ti 10k i nekoliko packova nedeljno pa mozda i nesto uleti, duga je sezona.

1 Like