Google GDC 2019 Gaming Announcement / LIVE

Nema puno smisla porediti Netflix sa gamingom, ali ocigledno je da su HBO i Youtube serveri dosta losiji. Pritom HBO cak ni ne podrzava 4K striming.

Moj kucni net je duplo je brzi od tvog i a jedini razlog zasto nisam povecavao brzinu je taj da mi ne treba. Kontas u startu u cemu je problem - neki “cvorovi”, “do tebe je”, “do mene je”, “jebem li ga” faktor. Magija konzola je upravo u tome da skines igru i svi mogu da uzivaju 100% onako kako je zamisljeno. Daleko od toga da je Stadia gaming za sve kako se prezentuje, koncept je vrlo elitisticki i npr Noodle cak i u prebogatoj Kanadi mora da broji gigabajte i povecava paket.

Ne protivim se konceptu, vizija je odlicna i definitivno ostvariva u daljoj buducnosti. Protivljenje zvuci nekako ideoloski i neprijateljski. Ja obozavam inovacije i tehnologiju, volim da razmisljam 100 godina unapred. Ali sto sam stariji cini mi se da sve bolje raspoznajem kads stvari zvuce previse dobro da bi bile istinite - i sve, nekako, na kraju opet dodje na status quo. Rado cu te podsetiti na ovaj post, jer je nazalost fast forvard godinu dana unapred nemoguc.

Inace, da, naravno da sam gledao na ne-4k ekranu. Odlican primer jer ce se i Stadia konzumirati na svim mogucim ekranima. Google dakle trenutno nije sposoban ni da optimizuje strimovanje obicnog kompresovanog videa na ekranima koji nisu u mogucnosti da prikazu odabrani kvalitet prikaza.

Ako sam dobro razumeo Stadija i nije za sve nego za zapadnu Evropu, Ameruku i tako taj normalan svet…
Msm logicno je da nece biti u Tanzaniji ako tamo uopste nema interneta :smiley:

Mi se previše fokusiramo na nas same kao potencijalne korisnike ovakvih servisa dok je ovo najviše usmereno na publiku koja igra Fortnite ili PUBG na telefonima i nemaju problem sa lagom ili štucanjem. To su igrači koji će uključiti svoj browser i probati novi Assassins’ Creed iako im igra bude preskakala a kompresija kvarila oštru sliku. Ali eto, YouTube im je izbacio dugme PLAY NOW pa što da ne. To je njihov glavni cilj.

2 Likes

Cene i deo najava, informacija.
Za 10$ ne zvuči loše, pitanje samo koliko je igara uključeno u mesečnu pretplatu.

Test brzine (US regija)

Evo liste igara

The 31 games that will be available at launch are: Dragon Ball Xenoverse 2, Doom Eternal, Doom (2016), Rage 2, The Elder Scrolls Online, Wolfenstein: Youngblood, Destiny 2, Get Packed, Grid, Metro Exodus, Thumper, Farming Simulator 19, Baldur’s Gate III, Power Rangers: Battle for the Grid, Football Manager 2020, Samurai Shodown, Final Fantasy XV, Tomb Raider: Definitive Edition, Rise of the Tomb Raider, Shadow of the Tomb Raider, NBA 2K, Borderlands 3, Gylt, Mortal Kombat 11, Darksiders Genesis, Assassin’s Creed: Odyssey, Just Dance 2020, Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint, Tom Clancy’s The Division 2, Trials Rising and The Crew.

2 Likes

Ovo ce boktejebo sahraniti sony i ms :joy:

Zvuči više nego zanimljivo. Nešto sam juče razmišljao posle odgledane prezentacije. Što bi davao pare za još jedan uredjaj, kada mogu ovo čudo da uzmem i peglam igre za 10$ mesečno. Kada podelim 500 EUR na 10$, dobijem skoro 5 godina igranja. Ako se na to nadoveže pretplata koju bi morao davati mesečo/godišnje za isti broj igara, dodje se do cifre od preko 7-8 godina. Do tada će već biti kraj i te nove generacije i idemo novi krug.

Ovo je opasna stvar, jer ako ovo zaista bude radilo kako treba, onda se javlja još jedna mogućnost - drastično jeftiniji VR wireless setovi. Nema više potrebe za preterano moćnim hardware-om, već samo da se puste dve slike, a za to nije potrebno čudo od protoka, ostaje samo pitanje kako da se uradi tracking pokreta. Mada je i to premostiva stvar, jer bi se samo vraćali podaci nazad o položaju svega.

Mene u ovoj Stadia-i najviše plaši latencija, odnosno koliko će zaista sve biti lepo osvežavano i stabilno. Malo je reći da bez MP igrara, meni će biti problem. Imam već preko 150h u BF5, a kako se stvari odvijaju, do izlaska sledećeg, biće tu preko 400. Ako ne bude problema, smisla kupovati novi hardware, gruvati gomilu para u PC, više zaista nema, sve 3-rd party igre će raditi savršeno na max. podešavanjima.

Drugi problem koji vidim, je dostupnost novih igara, odnosno koliko će biti potrebno vremena da ubace nove igre na spisak i koliko brzo će menjati iste i da li će ih uopšte skidati sa spiska. Ovo me možda i više brine, jer volim da imam igru i da je igram do iznemoglosti, a šta raditi ako se igra nije na spisku dostupnih igara ili bude sklonjena, onda mora da se uzima hardware. Moraće da daju mnogo više informacija, pre nego što se odlučim.

Jedno je sigurno, ovo je veliki prst u oko MS i Sony, izbacili su info pre E3 konferencije i startuju ove godine, što znači da će imati 1 godinu prednosti u odnosu na MS i Sony (pod uslovom da izbace nove konzole 2020, a ne požure jer je vrag odneo šalu), sa prikupljanjem novih korisnika. Ako na to dodamo, da će za tih godinu dana biblioteka narasti na priličan broj igara za Stadia, a da MS i Sony isto tako zavise od 3-rd party studija, a da pritom izbace možda par igara ekskluzivno za svoje konzole na godišnjem novo-u (kad je dobra godina), biće to vrlo problematična situacija za njih, jer razlike u broju igara će biti minorne, a slučaju Stadia-e se ne kupuje hardware i software koji koštaju gomilu para.

2 Likes

Nije mi samo jasno sta je ono Stadia Basic i na koju foru ce da bude dzabaka?

Ne placas nista ali nemas nista. moras da kupujes igre ako sam dobro shvatio. I samo 1080p

Kupujes i u pretplati ali imas njihov gamepass da ga tako napzovemo plus 4k.

A koliko kosta to nesto sto omogucuje ovo?

1 Like

Je li se zna koji period sledece godine?
Realno, samo zbog Destiny 2 vrijedi placati par mjeseci, da ne pricamo o drugim igrama. Kazu da je latencija primjetna u preciznim igrama, dok u “opustenijim” igrama gotovo da je nema (Assassin’s Creed I slicne igre). Znaci nije za igranje MK, kompetitivni shooter I slicno, ali sasvim ok za neki lagani singleplayer.

Upravo ovo mi je zagolicalo moždane ćelije danas. Nešto oni tu ne otkrivaju do kraja, a pretpostavljam da će biti kapitalna moša kada se otkrije. Plašim se da sa pretplatom od 10$, neće biti uključen veliki broj igara ili sve koje su im u ponudi, već da će to biti samo deo igara, a da ostatak će se ipak morati kupiti ili sačekati da udju u selekciju free igara.

Ako bude ovako, onda je ovo više retal servis uredjaja, plus dela igara, nego čistokrvni Netflix za igre. Ja se iskreno nadam da će ipak biti Netflix opcija, jer na taj način će i MS i Sony biti naterani da preispitaju strategije i spuste gaće. Ali ako bude rental+deo biblioteke, onda nije za trajnu opciju, već samo za one mesece kada ima šta da se igra.

U svakom slučaju nije puno ostalo do punog saznanja, jesen 2019 je blizu, svega 3-4 meseca.

Pa netflix je isto ove godine na e3. Ako naprave netflix for games system preslikan kao sto sad imaju za filmove i serije, check mate braco i sestre

Pretplata obuhvata starije igre dok će nove morati da se kupuju po punoj ceni.

Nisam tragao za informacijama, ostavio sam to za večeras. Ako te ne mrzi, molim te baci mi link da pogledam šta tačno planiraju.

Iskreno ovoga sam se plašio, zvučalo je suviše dobro da bi bilo istinito.
Znači rent uredjaja + smanjeni game pass = verovatno propuštena velika šansa da se udje na tržište u velikom stilu.U ovom slučaju, ja propuštam Stadia-u.

Pazi, ako imam neku vrstu gamepassa a novu igru moram da kupim, ali ne moram da calnem 500€ za konzolu a mogu da przim 4k, sto da ne?

Meh ipak je sranje donekle

The short version: Google Stadia will launch in November , in 14 different territories including the US, UK and Canada, with at least 31 games from 21 different publishers, for an initial “Founder’s Edition” price of $130 for a hardware starter kit with three months of premium service, and $10 a month afterwards. There’s a separate free tier coming in 2020.

Pre-orders for the “Founder’s Edition” are now open, and I’ll explain what it is in a tad, but there’s something important you should know first.

Stadia isn’t exactly the ‘Netflix of games’

While you’ve probably heard predictions that Google’s Stadia will be the “Netflix of games,” it turns out the analogy only goes so far. While Google intends to eventually have a back catalog of free games included for your $10 monthly fee, Stadia is not primarily a subscription service . The subscription only includes a single game as of today — Destiny 2 . Primarily, Google tells us you should expect to buy, not rent cloud games for the same retail prices you’d find on other platforms like PlayStation Network, Xbox Live, and Steam.

“We will sell these games like any other digital storefront,” Google’s director of games Jack Buser tells The Verge.

Ovo ce u srbiji da pije vode ako ce da postoji neka vrsta sharinga i zazivi na razmeni :smiley:

Znači rental opreme, a igre kupuj. Šteta za propuštenu priliku.
Nisu mogli da izdrže, da ne budu gramzivi.

Jasno je da moraju nekako da povrate sredstva koja su uložili, ali ovo nije ispravan put. Trebali su da daju barem delimičan game pass, da privuku inicijalno korisnike, barem da probaju, ovako mi je meh cela priča.

Rekoh ja nešto prećutkuju, i da će biti moša.

Pa prvog dana za 10$ ces imati Destiny 2. To je recimo profi sasvim dovoljno. Meni nije, ali kontam da ce se biblioteka vremenom puniti. Kazem nije lose, ali ce biti isplativo uzeti ovo kad se masinerija zahukta.

Cekam Netflix objavu na E3 vise nego MS konferenciju :smiley:

Ostali su mi kao poslednja nada :smiley:

1 Like

Ali zar nije Destiny 2 upravo prešao na F2P model i free je na svim platformama?