Halo: The Master Chief Collection dolazi na PC (Steam/Microsoft Store)

Ne znamo u stvari kako ce se to zavrsiti. Potrbena je malo sira perspektiva od jedno deceniju unapred. MS je promenio plocu, od ultimativne kutije za sve, gde je sam hardver centralna tacka oko koje se vrti kompletna kucna multimedija (otuda naziv One), Xbox se transformisao u krosplatformski brend za digitalnu distribuciju i servise.

Sada odjednom “mi moramo da razumemo” nesto a sam MS je generaciju zapoceo na dijamentralno suprotnoj paradigmi. I dobro, strategije se menjaju,narocito u svetlu toga da oni moraju nesto da promene jer zaostaju u trci, ali pitanje je koliko ce im se takav pristup isplatiti. Nije iz aviona ocigledno da je strategija dobra. Ali je ocigledno da je doslo do promene strategije.

4 Likes

Na ovaj model će se Sony i Nintendo prebaciti kad-tad. Imaćeš na telefonu/tabletu/televizoru/laptopu/kompjuteru/konzoli Playstation, Nintendo i Xbox app preko kojih ćeš pokretati svoje igre. Možda već sledeća generacija donese oblike ovakve budućnosti.

Model konzola pokrije do 100 miliona korisnika koji žele tako da igraju igre, nakon tog broja rast je već usporio i publika se teže pridobija.

Microsoftov plan je u različitim opcijama da se igre konzumiraju a korisnici mogu izabrati onu koja im najviše odgovara.

Halo MCC izlazi na PC ove godine, zajedno sa Halo Reach koji ulazi u kolekciju. MP, kampanja i firefight.

Ako se Reach dodaje, moguce da ce onda posebno da naplate za PC verziju korisnicima koji vec poseduju kolekciju za Xbox

Na xboxu se dobija mp za dz, ff i kampanja ce biti paid dlc.
ko ima gamepass sve je ukljuceno .
pc ko kupi dobija celu kolekciju.

1 Like

Na neki nacin si u pravu ali opet veci broj potencijalnih kupaca igre ne znaci nuzno i vecu prodaja. Necu sad da tvrdim da se recimo TLoU nebi bolje prodao da je i na kompu ali treba uzeti u obzir da izdavanje igre na PC nosi odredjene rizike. Sony igre su uglavnom sp i kao takve su podlozne masakru od strane pirata…

A gomila share opcija sa nosiocima i fantomima gde Sony ne vidi ni dolara je kao sigurna opcija? Dobra igra se dobro i proda, piraterija je samo izgovor za osrednje i loše igre.

1 Like

Ako posmatramo samo Sony trenutni format poslovanja im je i te kako sigurna stvar jer imaju cetiri jako uspesne konzole. Iz ove perspektive ne vidim da ce se bilo sta promeniti i sa nihovom novom konzolom. Razumem da Microsoft pokusava na sve nacine na opstane na gaming trzistu ali ako pricamo iskljucivo o konzolaskom gamingu jasno je kao dan da im se crno pise. Nadam se da gresim :slight_smile:

Zasto bi im se crno pisalo? Xbox one nema ogroman uspeh ps4 ali je za sada podjednako uspesan kao 360 siguran sam da im je doneo i vise para, tako da nesto ne verujem da im se crno pise.

MS da imam se crno piše ne bi kupili studije i uložili milione $… I dalje MS i a najbolju infrastrukturu što se tiče servera, podrške… I tu će oni da nastave dominaciju. A PC je ipak platforma na kojoj su postali ono što jesu. Tako da ništa čudno što proširuju poslovanje. A i Nintendo i MS ako naprave dogovor, možda i Mario dođe na ostale konzole i PC.

Ih, zacas ce oni da okrenu pricu kad grafikon ode u crveno a menadjeri se zabrinu za svoje debele bonuse jer revenue nije dostigao neku fiktivnu granicu. MS pokusava nesto drugacije, eksperiment za sada ne deluje previse tragicno, iako sam bio skeptican, najvise jer najavljuju tonu ulozenih para u produkciju novih igara, a i gamepass moze biti kec u rukavu. Uz Windows, koji je vecan i neunistiv. Dovoljno je da nabace Windows na posebnu dual boot particiju i imaju ubedljivo najbolji HTPC-console hibrid na svetu. To bi toliko povecalo upotrebljivost Xboxa da bi odjednom bili u strasnom problemu i PC proizvodjaci. Ali to bi otvorio pandorinu kutiju, pirateriju na Xboxu, lose odnose sa HP-om i Asusom i sta ja znam.

Nista ne verujem u te “Netflix za igre” budalastine. To ce izgoreti brze od Halo filmske serije. Svakih par godina gaming industrija izmisli neku novu “buducnost” i jos brze od toga odustane. To su bile mobilne igre, steam kutije, motion igre, 3D u kucnim uslovima, VR, mikrotransakcije, striming postaje ponovo aktuelna tema, Google najavljuje neka cuda a analiticari se jos nisu ohladili od vesti o Apple konzoli (izmedju novih uzbudljivih vesti o letecim automobilima i slanja ljudskih posada na Mars). Mislim, sve ce se to fakat desiti ali brzinom koja je ekonomski prhvatljiva i kojom su ljudi spremni da prihvate inovacije. Ulazak na novo trziste je gotovo nemoguc ako imas vec dva-tri etsblirana resenja. Cak i jedan MS to ne moze, a nije da stalno ne pokusava, npr sa Windows mobilnim telefonima. Sa Xboxom su imali strasnu srecu, jer je samo PS2 postojao kao jaka konzola.

Ali Xbox divizija je konstantno u plusu i beleži rast, plus gejming postaje jedan od bitnih fokusa kompanije, što se vidi po ulaganjima, kako u infrastrukturu, tako i u hardver i softver.

Samo ove nedelje otvoreno je 100 novih radnih pozicija u Xbox timu, Xbox Live i Xbox studijima. To se zove rast i ulaganje. Ovde i ne dodajem desetine pozicija isključivo za game developere u prethodna dva meseca.

Juče je objavljen Game Stack za video game developere koji donosi integraciju Xbox Live servisa na iOS i Android a omogućava lakši razvoj igara, od AAA do indie izdanja.

Xbox je tu da ostane, sviđalo se nekima ili ne.

1 Like

Kako kad za Xbox nema igara? Lol.

1 Like

Ma znam, nego sam potegao generalni argument ‘Na Xboxu nema šta da se igra’.

1 Like

Kako nema, ne znam sta cu pre od guestova i igara na PC-u a za nedelju dana izlazi i Sekira. Gamepass se bojim i da produzim.

Division 2? DMC V? Metro Exodus? Anthem? Nikad gušći kalendar za ovo doba godine…

Nije isto kada bukvalno nema igara i kada ima igara al ti ne odgovaraju :slightly_smiling_face:. DMC sasvim pristojna igra. Uzivanje za obrnut.

1 Like

Suvi prosek, nekoliko ~ 90 metacritic igara :D.

Treba da pocnes Fifu, svega ce ti biti previse.

1 Like

@jahalang0112 Profesore idalje si aktivan nisi u penziji, profesorski objasnio za ove igre.