Inverter klima uređaji

Smederevac kad zagreje, prozori se otvaraju zimi. Sporet nam ne dimi (bar nisam primetio), jedino kod prvog paljrnja u sezoni nece da povce dimnjak nema sanse…cela kuca pod dimom. Majstori kad su nam dimnjak radili, sazidali ga nize od krova kuce pa nam zato pravi problem.
Lozimo samo vikendom (vikendica je u pitanju) pa mozda zato i neprimecujem dim, verujem da pisle duze vremena se iseti

Drva jesu najbolja opcija. Nekada kada smo bili klinci moji su se grejali na drva.
Ali, to sada nije tako lako za njih. Prvo idu godine. Drugo i najbitnije je sto da bi se neko grejao na drva mora neko skoro uvek da bude u kuci.
Ovako za ljude koji dolaze sa posla oko 17h nema svrhe. Ti kada dodjes, dok upalis vatru i dok se zagreje stan/kuca dodje vreme za spavanje. jbg…
Ali kako vreme ide ima da se vrate na drva. Plin preskup, struja isto… Plate male, penzije jos manje… opet jbg…

2 Likes

A pazi meni, dok ja stignem s posla vec je 19-20h, i onda par sati i spavanje kada iskljuce grejanje.

Ne da se ne isplati, nego…

E to je smor tek. Ali nema resenja kod nas da valja.
Kao i u svemu najbolje je ko ima para :smiley:
Pa ako imas para gradis kucu sam i odmah ulozis vise i uradis odlicno grejanje.
Da imam love i kucu uradio bih seldecu kombinaciju.
Toplotne pumpe + centralni kotao i sta god da bude imas neku opciju. Ali to je vec SF :smiley:
Da se vratim ja na moj problem.
Stan 90m2 hladno… Za pocetak jedna klima. Ali vec pocinjem da ludim. Borba sa vetrenjacama.
Prvo smo ugradili plin pre nekih 15god. Imali smo TA 6 ja je bukvalno poklonim.
Posle par god plin ode u nebesa ja ponovo KUPIM TA 6 :rage:
Pa onda kupim norveske radiatore. Onda smo kombinovali struju+plin.
Onda poskupi i struja previse… Sada kupujem klime… :rage: Odlepicu…

Ja se iskreno nisam bavio tom problematikom dok sam ziveo kod mojih, tek od pre 2 godine, bode mi oci 8.000 din za grejanje u infostanu za stan od 80 kvm. Pre jedno mesec dana, na jedvite jade ubedim devojku da izbacimo TA pec (maltene smo je poklonili), samo da je vise ne gledam… i shvatim da ce to mozda biti kobna greska ako bude bila jaka zima.

ovo sa inverter klimom super zvuci, zimi greje leti ladi, cele godine na 25 stepeni. Mada to ima smisla za neki open space enterijer, a za sobe jok.

Posto mi nemamo u RS centralne klimatizacije jedina opcija je jedna soba jedna klima!
Posto ako stavis jednu da bi ohladio drugu sobu u toj mora da bude ledara a tako i grejanje. To je glupost.

Ja bih isao na varijantu sto toplije + sto manje cimanja. I to je izgleda etazno grejanje tj to jest isto sto i centralno grejanje, samo sa sopstvenim kotlom, umesto da ga proizvodi toplana i sprovodi sistemom cevi u stanove.

Pa na to sam i mislio. Centralno je razvuceno kroz celu kucu i imas jedan kotao i tu lozis sta vec hoces.
Ima jako dobrih kotlova. Ako se kupe malo skuplji neki imaju opciju veoma lake promene sa goriva na gorivo.
Pelet je postao skup. Po meni najbolja opcija je briketi + drva/ugalj.

Etažno grejanje je fenomenalna stvar. Ali može biti mnogo zajebano ako nemaš gde da staviš peć/kotao i ako moraš da adaptiraš već izgrađeni stan/kuću. Godinama nameravam u Gradištu to da uradim, ali uvek mi zafale pare, i ono bitnije, vreme, da bi se zajebavao oko toga.

Zavisi od više faktora, najpre od uglja. Moji uzimaju ugalj preko sindikata, koji nije nekog kvaliteta, a proizvodi se toliko pepela i čađi da nema šanse da ti kuća ostane čista. A ni ne greje preterano dobro.

Sad kada sam bio u grckoj, video sam da se bukvalno SVI greju na solarne ploce.

@daemonkiller92
Pa zato sam i naglasio kuca. Ne stavlja se kotao u deo gde zivis. On je u nekom podrumu ili izdvojenom objektu, garaza itd… Nije lako to uraditi u stanu.
A u Grckoj to koriste prvenstveno zbog tople vode. A njihova klima je ipak drugacija od nase.
Toplije je i imaju vise sunca.

Imaš peći koje možeš da koristiš za etažno grejanje, koje ti mogu stojati u stanu. Doduše, to je više za neku manju kvadraturu, ali, opet, i to je moguće.

Nego sam rekao ako je kuća već izgrađena, pa naknadno hoćeš da sprovedeš za etažno grejanje da može biti zajebano.

Jasno, jasno. Nego svet se vise okrece ka tim cistim i obnovljivim izvorima energije. Kina je skoro pustila u pogon neverovatan broj vetro-elektrana… a energetska efikasnost solarnih ploca (procenat toplotne energije koju pretvaraju u elektricnu) verovatno moze da se dosta unapredi. Pricam kao potpuni nub i laik, ali u buducnosti, predvidjam trend razvoja pametnih, samoodrzivih kuca…

@padawan :smiley: :smiley:
Sve to lepo zvuci samo na papiru i za reklamu. Kao ona hibridna vozila. Dokazano da dok se proizvedu ta kola vise napravi stete nego koristi. Koja crna kina i vetro parkovi. Pa oni su najveci zagadjivaci na planeti.
Ali da se vratimo mi na zemlju, manimo se aviona i kamiona… Srbija prosecna plata ako je ima 250-300e ide zima! Sve te pametne kuce i trendove mozes macku o rep!
Nego daj da mi vidimo kako da se najjeftinije prodje pa makar se grejali na uranijum samo da moze da se plati. :slight_smile:
Ne vidim kako drugacije da izvedem grejanje sem Klima+TA+norveski+malo Plin i mnogo matematike :smiley: :smiley:

Ok, evo dospeo sam.

Prvo da nešto razjasnimo. Moje cifre od 2000 i 2200 su bile za februar i mart, koji su ove godine bili, onako, prosečni, pa dnevne ni nisu bile u minusu.
E sad, ako uzmemo decembar i januar kao najhladnije mesece, čak i neka mi račun bude 4-5 hiljada, opet se isplati.
Moj dnevni boravak je oko 32-35m2, mi smo svi u kući navikli da zimi budemo u majici kratkih rukava, i klima ga zagreje bez problema. Do onomad sam za zagrevanje istog koristio kaljevu peć na drva, i ta peć, ma koliko bila štedljiva, ipak sam morao ta drva spremiti, iseći bla bla.
Elem, ta peć je “gutala” oko 1,5m2 tvrdog drveta, što mu dođe negde oko 7500 din.
Kažem, klima neka potroši i 5, pa mi se isplati.

No, daleko od toga da sam ja skroz batalio kaljevu peć.
I ove godine sam uzeo par metara drva, za svaki slučaj, čisto ako bude baš jaka zima, pa se klima ispostavi kao nedovoljna…

I moji imaju kaljevu pec. Prelepo je i lepo greje. Kada se to usija nema dalje :slight_smile:
Samo smo u nju pre nekih 15god ubacili gasni gorionik. Sve je to lepo ali plin skuuuupppp.
Ali bas to sto si rekao, soba ti je oko 30m2 klime i jesu za toliko i ni 1m2 vise!
Zato ja i kazem da mi treba 3x inverterska. :scream:

I 3 klime da stavis, dzaba ako je izolacija losa

Dobra je izolacija. Promenjeni su skoro svi prozori u pvc. Kazem skoro svi zato sto ih ima bas mnogo. 13+terasna vrata. Stan je lep i svetao ali brateee. Neke stvari kostaju i ubi ga to grejanje.
Najveci problem je sto ispod nema nikoga, jednim delom hodnici drugim neki prazan lokal u kome je hladno kao u grobu.

Ja u zgradi imam ‘podno grejanje’ Takve sam srece da cevi za grejanje prolaze kroz kupatilo pa mi stalno toplo na nogama tamo :smiley:

Nemam ja problem gde zivim. Imam CG i toplo je bas bas. Uvek smo u kratkim rukavima i sorcu.
Ovo sve sto ja pisem i gde imam problem je kod mojih matoraca.