Kako spojiti Xbox 360 konzolu na TV, monitor i zvučne sisteme

Prilog je uradio prle93 i sve zasluge idu njemu :slight_smile:

Dakle, posle puno premišljanja, informisanja, ubedivanja prijatelja, odvracanja roditelja/devojke/žene, odlucili ste da kupite konzolu poslednje generacije. I to ne bilo koju, nego baš onu oko koje se ceo ovaj forum vrti, Xbox 360.

I tako, par dana nakon porudžbine (pošto je sva šansa da je pazar išao preko nezvanicnih kanala), do vaših ruku konacno dospeva 3,5kg mešavine plastike, metala i poluprovodnika. Naravno, prva stvar koju treba uraditi, jeste povezati novotariju sa ekranom i zvucnicima, cime se ovaj tekst bavi.

[SIZE=6]Konzole[/SIZE]
KOJE SVE VRSTE REVIZIJA XBOX 360 KONZOLA POSTOJI

Tokom godina, pojavljivale su se razlicite varijante konzole, kod kojih postoji izvesnih odstupanja po pitanju dostupnih prikljucaka i snabevenih kablova. Ovde cemo pokriti sve varijante. Kako se ovaj kompletan tekst oslanja na povezivanje vaše mašine, ono što je u stvari bitno jeste zadnja strana, te fotografije ovde upravo to i prikazuju.
**
Prva i druga verzija konzole (Xenon i Zephyr):**

Ovo je Xbox 360 kakav je prodavan pre pet godina. Ogromna je verovatnoca da vaš primerak nije ovakav, ali pošto pokrivamo sve baze, treba ga pomenuti.

[LEFT]
Prepoznatljivo je da ima samo jedan konektor za sliku i zvuk, i to Microsoft-ov, nestandardni (levo na slici). Uz ove konzole je kao deo standardnog paketa snabdevan odgovarajuci kabl za njega. Medutim, iako Xbox 360 u startu podržava igranje na 5.1 zvucnim sistemima, kabl potreban da bi se ovo ostvarilo nije se isporucivao. Konzola poseduje opticki izlaz za ovu namenu, a koji se nalazi na samom A/V konektoru. Treba napomenuti da je ovakav tip komunikacije i dan-danas karakteristika skupljih sistema, što je znacilo da od povezivanja jeftinog surround sistema nije bilo ništa.[/LEFT]

Treća i četvrta verzija konzole (Falcon i Jasper):

[LEFT]
Iako se ove dve verzije nezanemarljivo razlikuju kada se pogleda “ispod haube”, ovde su grupisane, jer za prosecnog korisnika razlike nema, sem u boji (sa Jasper-om, Microsoft prelazi na crnu farbu). Pod pritiskom korisnika, u nove verzije ukljucen je HDMI prikljucak, koji je u meduvremenu postao apsolutni standard za povezivanje svih audio i video uredaja. Prednost mu je što je moguce jednim kablom preneti i sliku i zvuk, a sem toga, konzola je mogla da se uredaju sa druge strane kabla “predstavi”, kako bi on automatski sve podesio kako treba. Mana je što je, u velikoj vecini slucajeva, uz konzole snabdevan samo A/V kabl, opisan u posebnom odeljku, sa (bitnom) izmenom, koja se manifestovala nemogucnošcu prikazivanja HD slike preko njega. Tako vas firma iz Redmonda baca na dodatni trošak, ukoliko želite da se igrate kako je zamišljeno. Iako je uvodenje standardnog prikljucka pozitivna promena, njom ipak nisu svi bili zadovoljni. Razlog za probleme kod mnogih je bio u tome što je HDMI relativno nov standard. Za prenos slike, sve je bilo u redu, pošto su i TV-ovi koji imaju HD prikaz sigurno imali mogucnost da ovako komuniciraju. Sa druge strane, audio sistemi, koji se rede menjaju, jer je maksimum kvaliteta postignut još davno, uglavnom nisu mogli ovako da se povežu, vec je ogromna vecina imala samo opticki ulaz na sebi. E sad, oni pažljiviji ce primetiti da u tekstu stoji da na A/V konektoru postoji prikljucak za opticku vezu. To je tacno, ali je zahvaljujuci tome što su ova dva konektora bila preblizu, prikljucivanje i A/V i HDMI konektora bilo prakticno nemoguce. Za ovo postoje dva rešenja, gde je prvo da se skine “oklop” A/V kabla, i tako dobije samo kfonektor sa žicom, što ostavlja dovoljno prostora za HDMI, a drugo da se nabavi poseban A/V kabl, koji ima uži konektor (ironicno, takvi su se na pocetku i isporucivali standardno uz konzole).
[/LEFT]

Peta verzija konzole (Valhalla/Slim)

Kodnog imena, koje u prevodu znaci vikinško groblje, pojavila se nova, manja, tiša, lepša, varijanta konzole. Medutim, ono što je nama bitno za ovaj tekst, ispravljeni su svi nedostatci u povezivanju audio/video komponenti. Sada je izdvojen opticki prikljucak, a HDMI ima dovoljno prostora oko sebe, tako da je korišcenje omiljenog uredaja za reprodukciju slike i zvuka apsolutno pojednostavljeno.

[SIZE=6]Slika[/SIZE]
KAKO POVEZATI XBOX 360 NA OBIČAN TV, HDTV ILI MONITOR

Sada kada ste videli šta je i kako moguce, sa vašom revizijom Xbox-a, da se udaljimo od konzole i pogledamo šta je sa druge strane kabla. Postoje tri tipicna scenarija, a ovde cemo ih pokriti sve:

[SIZE=3]Običan, debeli TV ili SD[/SIZE] (standard definition televizori)

Iako je vecina odlucila da svoje cudo tehnike upari sa televizorom po poslednjoj modi, nezanemarljiv je broj ljudi koji nisu u mogucnosti da urade ovako nešto. Medutim, cak i kutije za zracenje se razlikuju medusobno, po tome kako se mogu povezati. Oni proizvedeni neposretno pred omasovljenje LCD/plazma dua (kao i oni koji su koštali kao polovan porodican auto, ali su malo stariji) poseduju ulaz za sliku sacinjen od tri cinca, crveni (Red), zeleni (Green) i plavi (Blue). Navedeni su nazivi na engleskom, jer je ovaj nacin povezivanja popularno nazvan RGB. U tom slucaju, u Xbox ukljucite snabdeven A/V kabl, a u TV crveni, zeleni i plavi cinc.

U slucaju da na televizoru imate samo jedan cinc za video ulaz, on ce biti obojen u žuto. Vodeci se elementarnom logikom, jedan kraj A/V kabla uštekajte u konzolu, a žuti cinc na drugom kraju u žuti cinc TV-a.

[SIZE=3]LCD/plazma TV ili HD[/SIZE] (high definition tv)

Svi televizori novije generacije imaju mnoštvo nacina za povezivanje, odnosno, podržavaju sve standarde. Ali, bez ikakave dileme, najbolje je koristiti HDMI prikljucak, ukoliko imate slobodan. Takav kabl ima identicne krajeve, te je potrebno samo ukljuciti jednu stranu u Xbox, a drugu u TV. Ukoliko koristite neki drugi prikljucak, bacite pogled na odeljak iznad.

[SIZE=3]Monitor[/SIZE]

Lepa varijanta za one koji nemaju mogucnosti da se igraju na velikom TV-u, predstavlja opcija puštanja slike na monitoru. Ovde razlikujemo dva moguca scenarija:

Monitor sa VGA (D-SUB) priključkom


Iako sigurno ne predstavlja kvalitetno rešenje, ovakav prikljucak poseduju apsolutno svi monitori, pa i oni proizvedeni pre više od 10 godina. Na ovaj nacin necete dobiti oštru sliku, zbog nacina na koji se ona prebacuje, ali ce ona sigurno biti za klasu bolja nego na klasicnom televizoru. Problem sa ovom opcijom jeste što je neophodno kupiti nezvanicni kabl (Microsoft ne proizvodi ovako nešto), koji ce sa druge strane imati Xbox A/V prikljucak.

Monitor sa DVI/HDMI priključkom

Svi kvalitetniji LCD monitori podržavaju ovaj nacin povezivanja. Problem može da nastane ako je na željeni monitor vec zakacen racunar, a ne želite da stalno rotirate kablove. U tom slucaju, bacite pogled na pasus iznad, za prihvatljivu alternativu.


HDMI i DVI prikljucci su ekvivalentni, iako se spolja poprilicno razlikuju, s tim što kroz DVI nije moguce pustiti zvuk, ali je sva šansa da ionako ne želite da monitorski zvucnici docaravaju eksplozije i cepanje guma u virtuelnoj stvarnosti. Jedini problem ovde je, dakle, u obliku. Ukoliko imate DVI konektor na monitoru, moracete da kupite HDMI->DVI adapter, i HDMI kabl, ili HDMI->DVI kabl.

[SIZE=6]Zvuk[/SIZE]
KAKO POVEZATI XBOX 360 NA PC ZVUČNIKE I AUDIO UREĐAJE

Naravno, slika bez zvuka, kod igranja igara, nema nekog smisla. Ovde je situacija malcice komplikovanija nego kada je u pitanju puštanje slike, ali nije u pitanju ništa nesavladivo. Postoje tri tipicna izbora za audio reprodukciju:

[SIZE=3]TV[/SIZE]
Dakle, nemate želje/volje da se bakcete oko nekih posebnih audio sistema, želite samo da cujete zvuk koji Kutija daje (a da nije poreklom od ventilatora, za to vam nije potreban nikakav dodatni sistem, hucace u svakom slucaju). U slucaju starog (ili novog, ali gde su u upotrebi stari konektori) televizora, nacicete dva cinca za audio ulaz, crveni i beli. Na njih povežite ekvivalentne dvojnike sa A/V kabla konzole. Ako pak imate LCD ili plazma televizor i iskoristili ste HDMI kabl za reprodukciju slike, zvuka ce u startu biti.

[SIZE=3]AUDIO SISTEM (pojačalo)[/SIZE]
Iako ljudi koji poseduju ovako nešto verovatno o povezivanju zvuka znaju više od autora ovog teksta, evo svejedno nekog osnovnog uputsta. Dakle, kao što je vec napisano u diskusiji o razlicitim revizijama konzole, standardni ulaz za audio sisteme jeste opticki. Njime se prenosi audio signal u neobradenom formatu, što garantuje da kvalitet bude maksimalan. Po prikljucku konzole na ovakav sistem, zvuka ce nakon nekoliko sekundi biti na zvucnicima, pod uslovom da je na sistemu odabran odgovarajuci ulaz. U poslednje vreme, sistemi poseduju i HDMI ulaz, što dodatno pojednostavljuje povezivanje. Dakle, iz Xbox-a ovaj kabl ukljucite u “IN” prikljucak na pojacalu, a drugi HDMI na “OUT” sistema sa jedne strane, i u TV sa druge. Primeticete da vam je za ovo neophodan još jedan HDMI kabl.

[SIZE=3]Računarski zvučnici[/SIZE]

Ovde je potrebno malo akrobacije, ali ništa neobjašnjivo komplikovano. Cest je slucaj da, ukoliko ste Kutiju prikljucili na monitor, imate želju da upravo ovakvo ovzucenje bude u upotrebi. Takode, moguce je da na iste zvucnike povežete i racunar i konzolu, ali tada PC mora biti ukljucen da bi se zvuk sa Xbox-a cuo. Obrnuto nije neophodno. Ovo cete ostvariti na sledeci nacin: ukljucite A/V kabl u konzolu, a onda odgovarajuce konektore sa njega (crveni i beli) povežite u adapter, koji je prikazan na slici levo. On nije deo standardne opreme, ali se može naci u svakoj prodavnici elektronike, i cena mu nije visoka. Drugi kraj adaptera, crni, povežite u plavi (LINE_IN) konektor sa zadnje strane vašeg racunara. Novije mašine podržavaju automatsku detekciju prikljucka, tako da necete pogrešiti, cak i ako ukljucite u konektor druge boje. Zvuka bi sada trebalo da ima. Ukoliko to nije slucaj, ulaz je verovatno smanjen. Da biste ovo rešili, odite u Start->Control Panel->Sound. U slucaju Windows 7, kliknite dvaput na “Speakers”, odaberite “Levels” karticu, i pod “Rear blue in” (ukoliko ste koristili plavi prikljucak, ukoliko niste, nadite odgovarajucu boju) pomerite klizac u desno. Potvrdite izbor klikom na “OK”. U slucaju Windows XP-a, kliknite dvaput na ikonicu zvucnika pored sata, nadite “Line in” klizac i podignite ga. Ako ne uspete da ga pronadete, možda je sakriven, što je moguce rešiti u podešavanjima, u okviru padajuceg menija istog prozora.

Za slučaj da ne želite da zvuk ide preko racunara, postupak je skoro identican, gde je jedina razlika u tome što crni kraj adaptera ne ide u PC, nego u zvucnike.

[SIZE=6]Kablovi[/SIZE]
**KAKO POVEZATI XBOX 360 SA OSTALIM UREĐAJIMA I KOJE KABLOVE IZABRATI

**Sada vec znate šta imate i šta vam je potrebno da biste sve povezali po vašoj želji. Ostaje još samo pitanje, kako odabrati pravi kabl…

[SIZE=3]A/V kabl[/SIZE]


Ovo je kabl koji je specifican za Xbox, i ne koristi se nigde drugde. On sa druge strane ima dve grane, jednu za zvuk, a drugu za sliku. Video kabl poseduje cetiri cinc prikljucka, koji su omogucavali vezu sa standardnim ili HD televirzorom. U slucaju starije tehnologije, koristio bi se žuti cinc, a za povezivanje sa “tankim ekranima”, u upotrebi su crveni, zeleni i plavi. Kako bi konzola znala koji konektor je u upotrebi, potrebno je i mali prekidac na drugom kraju kabla postaviti u odgovarajuci položaj

[SIZE=3](TV/HDTV)[/SIZE]

Deo za zvuk sastojao se od dva “cinc” prikljucka, koji su omogucavali stereo izlaz (2 zvucnika), a koji su mogli da se ukljuce u bilo koji audio sistem (mini linija, pojacalo, TV…).

Primetite da postoje dva crvena cinca, jedan za zvuk i jedan za sliku, koji se nalaze na razlicitim granama.

Postoje tri podvarijante ovog kabla, gde najbolja podržava reprodukciju HD signala, i izgleda baš kao na slici. “Srednja” izgleda identicno, ali necete imati punu rezoluciju slike, te obratite pažnju kod kupovine. Najjeftiniju izvedbu prepoznacete po tome što za prenos slike poseduje samo žuti konektor.

[SIZE=3]HDMI kabl[/SIZE]

Standardni tip kabla za sve audio i video uredaje novije generacije. Podržava apsolutno sve što vam je neophodno, i još ponešto. Predstavlja apsolutnu preporuku, te se najveci broj ljudi odlucuje upravo za njega.
Ovde nastaje dilema, jer je u prodavnicama opreme moguce nabaviti naizgled istovetne kablove, drasticnih razlika u ceni. Pošto je u pitanju digitalni prenos slike, nema razloga da vaš teško steceni novac trošite više nego za onu sumu, koliko kod vašeg omiljenog distributera staje najjeftiniji HDMI kabl. Prodavac vas možda zapita i koju verziju kabla želite (da, sada i kablovi imaju svoje verzije), što vam je takode nebitno, jer Xbox 360 podržava 1.2 i novije, što pokriva apsolutno sve kablove ovog tipa u prodaji.
[SIZE=3]
Optički kabl za zvuk[/SIZE]


Do skoro, de facto izbor audiofila. Sada je na putu da ga zameni HDMI, ali ga i dalje preferiraju mnogi zaljubljenici u kvalitetan zvuk. Teoretski, razlike u kvalitetu kablova ne bi trebalo da su izražene, ali ce se sigurno naci slušaoci koji ce primetiti razliku izmedu jeftinijih i skupljih izvedbi.

[SIZE=3]SCART[/SIZE]


Jedno vreme najpopularniji standard za povezivanje u Evropi, pošto je na jedan konektor moglo biti prikljuceno bilo šta od audio/video uredaja. Sada ga je vreme pregazilo, i retko ko ce se odluciti da baš njega iskoristi za povezivanje konzole na ovaj nacin, pogotovo jer ne postoji kabl koji može da se zakaci na Xbox, a ovog tipa je. Jedino rešenje za ovo jeste adapter, koji bi sa jedne strane imao SCART, a sa druge ženske cinceve, na koje bi se onda povezao A/V kabl koji dolazi uz konzolu.

Ovim je zaključena celina vezana za vezu Xbox-a sa ostatkom sveta. Sada ne bi trebalo da imate bilo kakvih problema da odlucite na koji način je najbolje povezati vaš novi centar digitalne zabave, kao i kako najefikasnije to uraditi.

Probao sam da povezem zvuk preko kompa,imam nastavak gde sam gurnuo crveni i beli,a drugi kraj ustekao u komp,tacnije u plavi dzek,probao sam i ostale i ne rade.
Cackao sam malo po podesavanjima oko zvuka ali nemam ovo sto si ti naveo…probao sam instaliram realtec hd aucio posto je preko njega lakse ali mi je izbacio neki error.
Mozda mi je windows malo prs’o pa cu da probam da reinstaliram…

mozda je Win lepo kazes, nekada zna win sam da neda da radi line in, probaj u mic in. Malo je tesko odluciti sta je sta, nikada nisam zapamtio boju samo sam gledao slicice utisnute na metalu sta je sta. Pokusaj sa restartom i gurnutim u line in. (ovaj deo je nevezano za koji hardware povezujes uvek zna da pravi problema)
Sta ti povezujes Xbox sa PC?

Ma da…da mi ide zvuk preko kompa,a za sliku imam switcher…evo upravo sam ubacio novi win pa cu da probam…a za realtec hd audio mi izbacuje da mi ne podrzava…a ranije jeste…ne znam sta i kako :slight_smile:

Edit : Ukljucio sam u mic,ali nista se ne desava,a kada odem da snimam zvuk i kasnije pustim snimak cuje se sve :smiley:

I napokon nakon malog istrazivanja problem je resen,pa ako budete imali slicnih problema obratite paznju na sledece :slight_smile:

Udjite u contral panel > Sounds i otvorite tab “recording”
Slobodno ukljucite u plavi dzek nema potrebe za rozim ( mic )
Nadjete Line In i idete propertis , pa onda tab “Listen” i u padajucem meniju ispod slike izaberete zvucnike :))


Ja imam DVI prikljucak na kucistu ali nemam na monitoru jel mogu nekako preko PC da povezem xbox360 sa monitorom (sa HDMI na DVI kabl)

Kupi Adapter HDMI-DVI.

Ukoliko imaš samo VGA (D-sub) priključak (ulaz) na monitoru, onda ti je jedino rešenje XBOX VGA kabel.

A gde da nadjem taj kabel ?

Ja sam nasao u halo oglasima. Ali pouzdanije ti je da stavis ovde oglas, i da vidis da li neko ima VGA kabl, sigurno ga neko ima, a koristi npr HDMI

A kako da koristim hdmi kad nemam taj ulaz na monitoru ?

Pa kazem ti da neko mozda ima oba kabla, a koristi samo HDMI, pa je spreman da proda VGA

Taj HDMI ostavi za neka bolja vremena, kada kupiš LCD/Plasma TV, za sada tvoje jedino rešenje je xbox VGA kabel! Cena mu je oko 20-25 evra! Pokušaj ovde u oglasima, možda čak i Limundo… ne znam.

  1. imas onaj “transformator” HDMI-to-DVI pa povesez s klasicnim HDMI kablom

  2. imas normalne kablove koji su s jedne strane HDMI a s druge DVI

Ako se ne varam ako ides preko DVI na monitor onda neces imati zvuk vec samo sliku - neka me neko ispravi ako grijesim
U svakom slucaju provjer da li imas zvucnike u monitori al ako nemas HDMI izlaz jako su male sanse da imas

Nema on gde da “ugura” DVI! Monitor mu ima samo VGA ulaz!

Ma nikakav problem :

Ubacis HDMI kabal, pa ovaj konvertor pa onda ovaj :smiley:

Teoriski je izvodljivo ali je :

  1. dok nadjes sve konvertore
  2. dok sve to povezes
  3. zavisi da li imas mjesta za tolike “skengule” sa zadnje strane monitora (ja imam T220 i ne mogu povezati s HDMItoDVI jer nemam mjesta tj. moram lomiti plastiku)
  4. moguc gubitak signala - jako iritantno

Najbolji slucaj ti je XBOX VGA kabal…kupis i miran si + imas i audio

Da vas pitam ovo :

da li je onaj kabal sto se dobije uz Xbox (povezivanje xbox i TV-a s ona 3 cinca) u stanju da reproduktuje 720p? Imam HDMI kabal al neki fus zesci pa stalno mi prekida sliku. Samo me izbaci jer negdje gubi kontakt pa sta mi je bolje - uzeti novi HDMI ili taj sto sam dobio uz xbox (taj uz xbox nisam nikad koristio jer sam odmah imao HDMI kabal pa…)

Ako misliš na RGB kabel, onda može, a AV kabel (crvena-bela-žuta) ne može! Mada, HDMI kabel je oko 600 dinara, pa da možda kupiš drugi, ipak je preko njega slika najbolja!

Memo, ovo ti nece raditi ><, nemoz ubaciti u ovu kombinaciju vga adapter, on sluzi samo da se kaci na graficku karticu koja podrzava analogni i digitalni video signal na dvd/hdmi portu, a xbox to nema.
A plus sto ce pri DVI->VGA konvertoru izbgubiti digitalni signal, tako da ni njega nema. :cool:

VGA prikljucak za monitor, da li se ima gde kupiti? Ako ima, dajte linkove, brojeve telefona, bilo sta!

Hvala unapred! :slight_smile:

Imas na kupindu…kucaj xbox u pretrazi…