Koliko imate vremena za igranje

Citam topic na Gafu o tome koja igra vas je najvise preplavila sadrzajem, pa se spominju veliki open world rpg-jevi, Witcher 3, Xenoblade. Ne mogu da se otresem utiska Limanca koji se zali na radnu nedelju od sedamdeset radnih casova.

Najdragoceniji resurs koji imamo nije novac nego vreme. Nekadasnjem klincu koji je zeleo samo novac za najnoviji hardver to nikako nije moglo da bude jasno, ali buduci ja strahuje da mu vreme polako izmice kroz prste. Ne samo sto se neumotno priblizavamo Game Over - your time is up!, nego se i razne socijalne pijavice otimaju o nas najdragoceniji resurs, odvlaceci nas od gaminga i casual zabave i zatrpavajuci nas raznim ā€œobavezamaā€. Zena kuka za paznju, dete cmizdri i misli da je centar univerzuma, sef na poslu nije cuo za work life balans, povrh toga hoce da se druzi i upao je u krizu srednjih godina, a porodica se zali da sam ih zaboravio i da ce me izbrisati iz testamenta. Novcanik je sve puniji ali dusa je prazna. U dubini svi smo mi nezreli i hocemo samo beskonacan entertainment.

Moj slucaj nije tako ekstreman kao kod Limanca, ali me i ovih 50-tak sati nedeljno psihicki iscrpe toliko da je nekoliko kratkih sesija Fife ili NBA sve sto mogu da podnesem. Dodajte na to jos najmanje 3 sata dnevno samo na put od/do posla i ā€œkorporativnu kulturuā€ besomucne kompeticije i neplacanja prekovremenog. Da, ā€œodrastaoā€ zivot je zastrasujuc i moze biti samo malo manje uzasan ako radite nesto sto volite i sto vas ispunjava.

Open World dinosaurisi zahtevaju ne samo vreme nego i sposobnost da se opustite i ostavite svet po strani. Bez radnih mejlova, zene koja zvoca, rucka koji zagoreva, vesa koji treba da se pokupiā€¦ Bez vajbera, whats upa, socijalnih zderaca vremena, izazivaca hronicnog umora i poremecaja paznje.

Od mojih prijatelja 4 od 5 zive samostalno ali fakticki i dalje u zajednici sa majkom koja se nalazi sprat ispod ili iznad. Zbog deteta, dobro dodje. Ne znam kako starija generacija trpi ovo bestidno kacenje na grbacu, i to jos u penziji, verovatno je to u njihovo vreme bilo normalno i podrazumevano.

Izlaza nema. Jedna epizoda game of thrones-a nedeljno bice vrhunac vaseg slobodnog vremena, nakon sto shvatite da ste zavrsavali vase male beskorisne skole i fakultete uzalud i da vas sistem nemilosrdno ā€œmeljeā€. Alternativa bez posla je naravno jos dublji krug pakla na koji se ovom prilikom i ne vredi osvrnuti.

11 Likes

Uf, hard core kad čitam ovo oko slobodnog vremena. Mada i ja slično ponekad osećam, ipak uhvatim po koji sat u toku dana a vikendi su mi viÅ”e nego slobodni. Dok sam radio kao freelancer, i tada nije bilo vremena na pretek ali sam barem imao slobodu da 80% rasporeda organizujem kako hoću i prema svom ritmu, koji je najčeŔće uključivao rad noću jer nema distrakcija (emaiovi, socijalne mreže, appovi za komunikaciju). PoÅ”to sad moram da radim jer drugačije ne mogu da imam vizu, osećaj 9 časovnog rada je užasan (8 sati rada i 1 sat pauza za ručak) a na to dodam 45+45 minuta putovanja na posao, sve u svemu 11 sati dnevno ode na posao. DoduÅ”e manje viÅ”e radim ono Å”to volim, ali posle 6 sata rada produktivnost i koncetracija rapidno opadaju i samo gledam na sat kada ću kući.

Najbolje bi bilo da svi radimo ono Å”to volimo i za to budemo adekvatno plaćeni, mada moj drugar kaže da je bolje da radiÅ” neki posao do kog ti nije stalo a da imaÅ” od toga income kojim pokrivaÅ” ono Å”to zaista voliÅ”. Kakav god pristup, u naÅ”oj zemlji je teÅ”ko to ostvariti jer ne postoje preduslovi za tako neÅ”to. Ja se divim i podržavam svakome ko uspe u tome. Takođe nas uče ceo život da ā€œnađemo posao u firmi, ćutimo i budemo zahvalni Å”to imamo posā€™oā€. Umesto da nas guraju u pravcu da ne budemo zadovoljni dok se u nečemu ne pronađemo, pa makar promenili deset poslova.

Da se vratimo na vreme, Å veđani su ukapirali i uveli Å”estočasovno radno vreme.

2 Likes

Evo pukim slucajem je juce bio moj vencani kum kod mene. Drugar iz detinjstva koji je najvise na svetu uvek voleo video igre ali nikad nije imao mogucnosti da priusti sebi konzolu ili komp koji ce da tera igre barem dve godine. Ali njemu je uzivanje bilo kad je dosao kod mene pa smo okuvali uncharted, ja igram on navija ucestvuje i divi se.

Najavio se da ce doci, ja mu spremio novu laru da mu pokazem posto otkida na TR, kao i demo novog Kratosa uz kog smo uzivali godinama zajedno.

Dosao je sa sinom koji ima 9 meseci. Sem jednog oka uprtog na njega non stop, uspeli smo da popricamo kako je mozda pametnije da se zapali negde napolje, popili svako po pivo jedva i vec je morao da bezi jer ga je zena zvala jer treba malog kupati i stavljati u krevet. Zavrsili smo druzenje sa ā€œdoci cu ja sutra sam pa cemo da se ispricamo i izigramo ko ljudiā€ znajuci i on i ja da se danas na zalost necemo videt jer on vrlo verovatno radi drugu a ja imam sastanak u bg-u u 4.

Tako da ljudi moji thats life koji se okrene za 360 stepeni dok si rekao teraflops.

radnim danima uhvatim sat sat i po vremena da nesto odigram i to unapred razmisljam sta cu jer vremena za sve sto bi hteo nema. Kad dodje subota tu je klasicno kosenje dvorista, pranje kola, malo sopinga u mall-u malo pribavljanja namirnica za sledecu nedelju i prodje subota. Ostaje jedino nedelja gde uhvatim max 3 sata ako ne odem negde na kupanje.

Verujem da cu se do kraja zivota ā€œbavitiā€ gamingom ali vec vidim da ce to ici samo teze i teze.

Nije lako vama definitivno.
Ja kad pogledam koju srecu imam(jos uvek) to je neverovatno.
21. godinu, vreme za igranje mi je unlimited bukvalno, idem na fax(ne idem :smiley: ) i uzivam generalno. Mogu da igram 12h dnevno ako hocu, a desi se i da ne igram nista neki period.
Uglavnom koliko vremena imam mogao bih da predjem sve igre koje izadju, ali ja sam zalepljen za Halo i to me sprecava da se bavim gamingom :smiley:

U tim godinama i ja sam imao vremena. Primetices razliku za 15-tak godina :slight_smile:

1 Like

Svestan sam ja toga, vidim ljude oko sebe kakvi su i sta rade. Doduse kod mene u kraju gamin=fifa, cs(najbolji fps i jedini verovatno) i lol i dota pa to ne uzimam kao primer, vec druge ljude koji sve manje upraznjavaju svoje hobije, kako odrastaju. Ja se jos uvek drzim, radim sve sto sam i pre 2-3-4 godine, al kapiram da ce se vec za 3-4 stvari promeniti dosta, nazalost.

1 Like

Vec dosta pametnih stvari je ovde receno. Mogu samo da dodam, iz licnog iskustva, da je imati dete apsolutno ā€˜hard modeā€™. To je crna rupa koja usisava vreme, energiju i novac. Osudis sebe na minimum dve decenije zivota koji ce biti jos tezi nego sto je inace bio, u svakom pogledu.

Pomislim povremeno kako bi nam bilo da nismo napravili lukca, i zavrti mi se u glavi od zavisti prema tom alterna-Nudlu, koji ima hiljade evra vise i mesece nakupljenog slobodnog vremena na koje da ih potrosi. A sav related stres ko rukom odnesen. Verovatno mu je i odnos sa zenom bolji, jer imaju vise vremena jedno za drugo.

Da ne pricam kako je kad si u stranoj zemlji. Nightmare mode. Modifikator koji utice na svaku nasu odluku. Pola stvari koje radimo tokom dana imaju neke veze s njim.

Mislim, lepo je kad se tvom detetu lice ozari kad te ugleda, pa te zagrli, sve te price. Al sve to mozes da dobijes i kao ujak koji donese kesicu gumenih bombona.

Neki ljudi stavljaju znak jednakosti izmedju svih tih muka i jednog decjeg osmeha. Kao, radi toga vredi sve. Oduvek sumnjam da tu postoji solidna doza samozavaravanja. Mozda je ocevima drugacije nego majkama.

. . . . . . .

Elem, imam minimalno vremena za igranje. Oko sat kad dete legne. Prodje dok si trepno. Igram ovaj Doom na kashisicu vec nedeljama.

4 Likes

@padawan
Smem li samo da iskopiram i da napisem da sam vecinu napisao ja :slight_smile:
Kako se vidim u svemu, bukvalno je tako, vrhunac je jedna epizoda GOT i to je toā€¦
Mali je hiper aktivan. Bukvalno tasmaniski djavo! Posao, kuca itdā€¦
Kazem sebi nekad a da pucam sebi u nogu i idem da se odmorim barem 5 dana u urgentnom.
Komp mi ne sluzi vise nicemu! Bukvalno. Poigram tu i tamo ponekad nestoā€¦ MAC mi sluzi samo da skinem tu jednu epizodu GOT i pogledam je. Apple tv i ipad sluze da mali gleda/slusa decije pesmice. Omiljena nam je sada tata prstic :wave:
Sto rece n00dle brate, volim ja svoje dete ali zivot je nekad pakao.
Da ne pricam tek o odlasku negde. Sedimo u hotelu on se dere kao magarac i nece da sedi u mestu a ja ā€œuzivamā€ u obroku :wink: Ko kaze da je uzivao na odmoru sa malom decom laze sebe ili neka mi da broj svog dilera! Ortak se vratio sa mora i divnog odmora iz snova sa 5kg manje.
Tako da vreme? koje vreme, tusiram se sada brze nego sto sam se tusirao u vojsci!(ko je bio zna)
Pa posto sam izvalio da kako tako prelazim nivoe na hard core resio sam da predjem na neki jaci nivo Nightmare :smiley: juce smo saznali da je zena trudna :smiley: :smiley: :smiley:

Cestitam! Nek Vam je sa srecom :beers:

1 Like

Napisao bih i ja traktat ali nemam vremena, tako da, whateva @padawan said. :slight_smile:

1 Like

Kao propali student koji se sprema da sledeće godine upiÅ”e drugi fakultet, a pre toga sam pauzirao fakultet tri godine iz raznih razloga, od prepiranja sa lekarima po bolnicama i prikupljanja dokumentacije za razne operacije, jebanja sa katastrima i sudovima oko uknjižavanja stanova do nedostatka para, da bi ovu godinu sve oterao u tri lepe jer kad odem na fax osećam nekakvu neverovatnu jezu i odbojnost, imam koliko hoću vremena.

Tražio sam svakakve poslove, bukvalno daj bilo Å”ta samo da ne budem u stanu i osećam kako deo po deo mene umire, ali svuda su me odbijali. Jedino Å”to me sprečava da to osećam jeste to da igram silne igre, u koje ulažem po stotine sati, da bi osećao makar gram zadovoljstva, nakon čega osećam joÅ” veću prazninu.

Nekad vam zavidim kad se žalite da nemate vremena. Ja ga imam koliko hoću, a opet nemam pojma Å”ta ću sa njim. :smiley:

Sad sam reÅ”io da se malo aktiviram i da se poboljÅ”avam tokom leta, te sam se prijavio na kurs za knjigovodstvo, pripremam se i za polaganje za IELTS, dok ću oko decembra da počnem sa pripremom za fakultet. Videću ako me ne bude mrzelo da polažem za dozvolu za kola, možda ubacim joÅ” neki kurs ili tako neÅ”to, ali će igre i dalje da se piče punom parom u slobodno vreme.


Kad se sve sumira, dnevno igram igre po 10-ak sati, često i duže ako mi se baÅ” svidi neka igra. Takođe, Handheld konzole, zbog prenosivosti dodaju na vreme poprilično.


@marko_gts Čestitam! ImaÅ” joÅ” malo vremena do naglog povećanja težine, te probaj da malo uživaÅ” do tad :smiley:

2 Likes

Batali te glupe kurseve i fakultete. Baci se na programiranje i nema zime.

Svakih par dana podmetnem nekome CodeCademy kao odličnu free platformu za učenje programskih jezika.

3 Likes

Upisao sam kurs da malo promenim tempo, razbijem monotoniju i polako se ponovo naviknem na rad. Å anse da ću zaista koristiti računovodstvo su minimalne, ali je promena koja mi je trebala i da se malo udaljim od programiranja i elektronike. Trenutno mi je bilo kakav vid programiranja mrzak i zato se trenutno zajebavam sa ovim kursom i IELTS. Kasnije, nakon Å”to se malo odmorim od programiranja ću mu se vratiti punom parom.

Isti mi je princip kao kod igara. Kad mi dosadi, odradim neŔto drugo, često preko leta, pa se vratim sa osvetom i novim elanom.

A fakultet ću definitivno upisati i ovaj put zavrÅ”iti jer na sreću/nesreću nema viÅ”e Å”ta da me ometa ili pravi sranja. Do tad, imam oko godinu dana praznine.

JoÅ” jutros na poslu sam pročitao početak topic-a, i evo, upravo isčitao ostatak. Može se čovek zaista pronaći u svakom od ovih postova.
Moji uslovi za gaming su kakvi se samo poželeti mogu. Nova konzola, ogroman TV, brutalno ozvučenje, pun HDD igara (uglavnom neodigranih)ā€¦ma milina.
ALI, i kada nađem malo/neÅ”to vremena ne potežem ka igrama. Jednom mi je neko rekao da sam kā€™o ā€œmali majmunā€, misleći pri tome da SVE VOLIM. I zaista je tako.
Volim filmove, serije, muziku. Volim da se družim, da idem negde i da mi neko dođe. Često pomažem drugarima oko nekih poslova, idem da pecam, krenuo sam i da trčim, napravio u Å”upi mini teretanu da lečim problematična leđa, nisam gadljiv ni na pivo, a Bogami ni na rakiju. Ovo zadnje mi preko jeseni i odnese jako puno vremena jer proizvodim sopstvenu robuā€¦
Ma luda kuća.
Evo i sada, umesto da upalim DOOM, ja kontam dalā€™ da malo odmorim, jer sam danas radio na +30 i neÅ”to stepeni, baÅ” kao i predhodnih nekoliko dana, a radiću pod takvim uslovima joÅ” 2 nedeljeā€¦
Ne znamā€¦mogao bih ovaj post pretvoriti u kuknjavuā€¦

jebemligaā€¦volim igre, i trudiću se da igram joÅ” dugo, ali da sve manje pratim vesti oko njih i to je tačno. Da mi nije foruma, ostao bih slep za gaming, verujte mi.

Nekako mi zima pruža najviŔe kada je naŔ zajednički hobi u pitanju.

Brzo se smrkne, deca ranije ležu, manje je sporta na TV-u, pa dođemo do cifre od 3D 23H 40M 38S u Halo 5!

eto, toliko od mene

E i da, @marko_gts čestitke!

4 Likes

Već viÅ”e puta sam spominjao to da mi je vreme najveći problem i da pored toga Å”to imam trenutno svega 20 godina, često nemam vremena da u danu uključim PC, a kamoli odigram neÅ”to. Čak i kada imam vremena, to bude po 1-2h i tad odigram 3-4 partije FIFE, jer osećam neki hroničan umor od posla, fakulteta i svih ostalih obaveza koje se gomilaju istovremeno.

Postići sve to je prosto nemoguće, a da sa druge strane budete zadovoljni svojim životom i budete srećni onim Å”to radite, jedino Å”to mi preostaje je nada za neko bolje sutra, i da će se sve ovo jednog dana isplatiti.

Kada sam imao pregrÅ”t vremena igrao sam se maximalno, međutim tada nisam imao svoj novac, te tako nisam mogao da pazarim svaku igru koja mi se svidi, niti da razmiÅ”ljam o tome da uzmem PC i konzolu, uvek je morao da padne izbor.

Sada imam svoju zaradu, i mogu pazariti obe konzole i svaku igru koja mi se svidi, ali džabe sve to kada sad nemam vremena, i upravo ono Ŕto je i padawan rekao, jako je teŔko imati vremena i novca za gaming istovremeno.

Čestitke @marko_gts i nek ti je sa srećom! :slight_smile:

1 Like

Kada ima vremena nema para, kada zaradis pare, ovo prvo problem.

Idealna dnevna kolicina gaminga je 1,5 - 2h, a sve preko 3h je preterivanje (moj stav naravno). Licno mi gaming vreme zavisi od godisnjeg doba, zimi ga ima dovoljno, a leti ni blizu toga. I kada sam slobodan leti vise mi prija da budem napolju, bilo u dvoristu sa porodicom i decicom, razgovoru sa komsijama, malom basticom sa povrcem koju sam iz radoznolasti zapoceo ili u setnji sa kim god. Nikako ne mogu da sam unutra kada je sunce napolju. Sada naravno kuckam na tel.u dvoristu.

Rob sam navike, radnim danima slobodno vreme koje moze posluziti za gaming je u terminu od 18 - 21h. Mimo toga ne dolazi u obzir. A obavezno gledanje nebitnih yt snimaka iz kreveta pred spavanje.

A definitvno se zivot (i slobodno vreme kao sastavni deo) sastoji od dve epohe, pre i posle dece. Apsolutno se sve vrti oko njih. Zivim u patrijahalnoj sredini gde su porodica i deca centar svakog razmisljanja i tako se i ponasam. Nakon sve vriske i trke, koliko god isao filozofski dublje trazeci neki drugi smisao i svrhu, ne ide. Svaka kriza i premorenost je instantno izbrisana osmehom i zagrljajem svog deteta. Zivot bih im dao istog trenutka, zlu ne trebalo. Ja i supruga nismo bitni, samo smo tu da tesko i na svojoj kozi steceno zivotno iskustvo prenesemo njima. Da ne zivim ovde i da sam sposobnoji da zaradim vise, napravio bi jos nekoliko dece bez oklevanja. Da ostatak zemlje razmislja slicno ne bi kukali zbog bele kuge.

Cestitke marko, samo napred!

2 Likes

Ja sam ubedjenja da je takvo razmisljanje socijalno uslovljeno, kao sto i sam kazes, u patrijarhalnoj sredini deca su centar sveta. Naravno da ima tu i iskrene ljubavi, ali otkud to da se covek uopste ā€œuvaliā€ u sve to, pre rodjenja (prvog) deteta. Svesno odabrati zivot bez dece je nezamislivo, egoisticno i bezosecajno. Drustvena stigma je tabu, ali se oseca na ovaj ili onaj nacin, jer je i nama dok smo bili klinci bilo cudno da vidimo starijeg komsiju koji se nikad nije zenio, zivi sa roditeljima, uvek u istoj staroj trenerci i papucama. Kako to da nije neciji tata.

Bela kuga me ne dotice uopste, jasno je da je planeta prenaseljena i da nam je kontrola radjanja civilizacijski prioritet, dok ne kolonizujemo druge planete, ne pronadjemo humaniji ekonomski model od surovog kapitalizma, vestacku inteligenciju koja bi umesto ljudi obavljala fizicke i repetativne poslove. Svidja mi se sto Evropa ide u pravcu garantovanog dohotka i jakog socijalnog sistema, sto se u Skandinaviji skracuje radno vreme. Francuska je s druge strane los primer. A Srbijaā€¦ ako vam kazem da zatvaraju call centre po Indiji zato sto se vise isplate u Srbiji, sve je jasno.

Minimalna cena rada je nesto vise od 120 dinara po satu. To je mizerno. Ko se ovde usudi da zasnuje ili ne-daj-boze prosiruje porodicu, ne mogu cak vise ni da cestitam, toliko sam uzasnut brzinom kojom srljamo u provaliju. Toliko mladih ljudi prodje kroz velike kompanije putem Omladinske Zadruge. Bez ikakvih prava i perspektive. Preko lizing agencija svi imaju ugovore na 3 i 6 meseci, sve je formalno, lazno. Ne zelim da se tako neko nad mojim detetom izivljava.

Zene nas pritiskaju, jer dok mi sanjamo o Wall Streetu, njima neumitno kuca bioloski sat. Njih pa i da razumem, jer posle vise nece moci. Mi smo tu samo kolateralna steta. A tek decaā€¦ Ni kriva ni duzna moraju da trpe roditeljski stres i nervozu, drustvene nepravde, ratove i kolapse, propast obrazovnog, zdravstvenog, transportnog, penzionog i svakog drugog sistema koji postoji. Ako nista drugo, necu dozvoliti da moje dete bude bez konzola i igara.

1 Like

Koji preporucujes?

Vremena za igre nemam mnogo, ali ne zalim seā€¦ Puno. Radim posao koji volim, kad dodjem kuci ceka me zena koju volim, tako da igre dodju kao visnja na vrhu. I ovako gledam da igram samo vrhunske naslove, ovo sto znam da mi se nece svidjeti ni ne pokusavam.
Life is too short to dance with the fat chick.

E da, ispovjesti.com da nam pozavide :slight_smile:

1 Like