LG 55B8 OLED - review

Eto i mene od sinoc medju 4K 10-bit HDR ekipom i to u OLED varijanti na koju sam odavno bacio oko i presekao u nedelju na rodjendan. Lik sa KP se nije javljao (ok, nedelja, i sverceri imaju dusu), ali smo se ipak sporazumeli sinoc i dosao je za 2h na adresu da donese i montira TV. Na zalost, zbog neke bolesti i rastrojstva, a to zaista mislim i ne pisem uopste iz afiniteta prema XBR, to je bila bas glupa impulsivna kupovina, bilo bi mnogo pametnije uzeti TV u XBR shopu mozda i za koju desetinu evra vise (jer je ovo bilo 1049e, najjeftinije na KP). Lik sa KP deluje profi, da me ne shvatite pogresno, ali kod ovakvih stvari nema pisane garancije a zezanje sa 1000e nije bas najpametnije stvar u univerzumu. Za Nesu znam da nece da zatvori shop sigurno narednih 10 godina i da ne pravi problem oko garancije. Ne znam kako ide sa registracijom preko LG sajta i ostvarivanjem garancije u nasim servisima, a pogotovu ona njihova akcija za 5 godina na OLED, verovatno da nema nista od toga. Ok, sad na lepse stvari.

Prvo me je iznenadilo koliko je tanak. Kao staklo. Devojka nije mogla da veruje i sve vreme pricala (izmedju smaranja za garanciju, i da ce nam ovi tipovati stan da ga ukradu jer je ovo srbija), kako ce ga sigurno razbiti. Postolje je masivno i jako stabilno na srecu. Ali kad se ovo okaci na zid, jos u nekom fensi ambijentu imacete komad tehnike na kome bi i Stiv Dzobs pozavideo. I na postilju je LG OLED logo jedva vidljiv, a kada se okaci moze da izgleda kao slika. Ima i taj neki mod sa virtuelnim ramom i smenjivanjem pejzaza, dok ne gledate TV da bude virtuelni ram za slike. Da sad kupim kucu na Beverli Hilsu, poneo bih ga bez blama.

Druga stvar koja me je odusevila je zvuk. Dobro, pored crne koja je zaista crna, to sam nekako i ocekivao. Ko ono bese rece da nema dobrog zvuka na budzetskim televizorima, mislim @marko_gts? Razmisljao sam i o nekom soundbaru pre toga ali nema potrebe. Mislim nece da pomera zemlju inzadovoljni audiofile, ali ta dubina, jasnoca i basovi, nisam video nista ni blizu na televizorima. C8 ima jos bolji zvuk, ali i ovo je previse. Bar za mene koji nemam tu slobodu da ga odvrnem do daske i navikao sam na probijanje jeftinog samsunga na 30%. Cak i tako utisan, potmuli zvuk udaranja lopte u Fifi je tako prirodan.

Druga stvar, plasio sam se da ce biti preveliki. Ne samo da je stao u okvire jeftinog Forma Ideale regala, nego je i subjektivni utisak kao da i nije toliki upgrade u odnosu na 40". Mozda jer je ovaj imao i pozamasan okvir. Ako imate iole pristojnu kvadraturu dnevne sobe, i manje briga o novcu, ne idite ispod 65. Na 55" naviknete se momentalno kao da nikada niste ni menjali 40".

Ok, pored crne koja je najcrnja moguca, a to je bitno zbog gomile loading screenova i sadisticko mracnih sadrzaja kao GoT, boje na OLED ekranu su nesto sto se isto odmah primeti. Mozete da se igrate sa gomilom preseta i podesavanja ali sta god mu radili taj kvalitet boja i balans ne mozete imati na LCD televizorima, pa cak ni IPS (uz zesce zrtvovanje crne boje).

TV je ovako jeftin jer ima stariji A7 procesor, ali osim izuzetno suptilne razlike u ostrini nema razlike izmedju njega i novog A9. To je video procesor, ne donosi brzi Web OS, i uglavnom sluzi za upscaling sub-4K sadrzaja.

Sto se tice 4K i HDR-a, moj inicijalni utisak o HDR-u nije se mnogo promenio: razlika nije nebo i zemlja u odnosu na gledanje nekog pristojnog Full HD-a sa normalne udaljenosti. HDR na OLED-u je manje impresivan nego na QLED-ima a verovatno i na nano cell pandanima LG-ja. Znaci bela nece biti najbelja a od kontrasta svetlosti necete oslepeti. 4K na ovoj dijagonali, takodje, primeti se svakako, ali ako zabijete nos na pola metra videce se malo pikseli. Ali recimo da se moze koristiti kao monitor na oko 1m. Slika je impresivna, ali oko se brzo navikne. Saltaonsam.svoje guest naloge na PS4, ni od jedne igre nisam nesto pao na dupe, kao od 4K HDR youtube klipova (Maroko sa bojama i tepisima, mmm).

Jedini savet koji sam dobio od prodavca je da smanjim pozadinsko osvetljenje na 80. LG ima i neki eco mode koji dimuje ekran non stop, to mora da se iskljuci jer je grozno. Ali u burn in nesto ne verujem, imam OLED telefon i tu ima gomile staticnih elemenata pa nista. Bukvalno se niko nije zalio ni na jednom forumu tako da su traume od plazme od pre deset godina verovatno stvar proslosti.

Druga dva indirektna problema je sto sam ostao na starom PSVR-u koji nema HDR passthrough i obicnom Xboxu One i sada sam u procepu da li i njih da menjam.

Drugi problem - magic remote je cudan, stalno se gubi kursor. Ne znam jel sam mozda zaklanjao neki senzor ili se sam od sebe gubi ili je pokvaren, ali kao da morate da ga malo “protresete” da se aktivira. Jel ovo normalno? Sve radi na tastere i tockic ali taj kursor se ponasa bas cudno. Ne znam gde mu je senzor…

Na kraju ostaje vam da zivite sa kosmickom gluposcu trosenja hiljaduevra na TV u srbiji i nadate se da ce sve biti ok, divite se crnoj dok se ucitava Days Gone, i dani za uzivanje zaista jednom ne budu gone.

Ne znam koja je cena za B8 u shopu, ali eto ideje za sve koji se lome. To je mozda low end 4K OLED ali u odnosu na konvencionalne modele top televizor, slicno ko ranije Kuro plazme, dobio je sve moguce preporuke za najbolji budzetski gaming OLED TV. Ja sam nesto u poslednje vreme resio da budem OLED-only za sve uredjaje. Mada, nesto razmisljam, mislim da je i Akirisov nano cell LG sasvim sigurno tu negde, za 300e manje.

13 Likes

Odličan opis. Malo sam se pogubio oko dijagonale, preporučuješ 65, a uzeo si 55? Koliko je skuplji 65?

Jedino me kod oled tva jos uvek plasi burn in, kazu za filmove i to je okej, ali za igre je moguc burn in ako “ne pazis”. Stvarno ne zelim tolike pare da dam i da pazim kako koristim tv.

Stvarno lep opis. Jeste ja sam kukao na zvuk. Ipak je velika razlika izmedju mog od 60000din i tvog od 1000+e
Tako da su valjda stavili bolje ozvucenje.
Ja sam prezadovoljan zvukom koji sam dobio iz JBL bara, znaci samo bar bez odvojenog basa. Nije ni meni bitno da gruva, to mi nije bilo bitno. Samo sam zeleo da zvuk bude cist, da se visoki tonovi lepo cuju. A to na fabrickom nije bilo moguce.
Ljudi nije da zakeram, nije ono trazim cuda ali bukvalno kada pustis neku emisiju ma dnevnik ne razumes sta govore koliko je los zvuk bio.

Ja imam plazmu 10+ godina, isto sam bio isprepadan oko urezivanja npr logoa TV stanica ili oko statičnih Xbox igara, ali ništa od toga nije bilo.
Kod plazme je bio bitan prvi period, mislim da je prvih 200 sati ili tako nešto, dok se ekran i slika ne formiraju, nisam imao problema nikakvih.

Ma kakvi, nema vise burn ina, cak i image retention je navodno jako redak. Imaju napredne algoritne za neprimetno shiftovanje piksela, mozes da mu jednom mesecno pustis program za osvezavanje. Gomila ljudi na benchu uzela Olede, po 20 sati igraju, koriste kao monitor… i nista. Smanjis malo bacgrdound osvetljenje i vozis bez straha.

1 Like

Prvo da čestitam, neka sa srećom služi i da se nauživaš dobrog sadržaja u 4K i HDR-u :slight_smile:

Što se tiče magic remota, takav je i ništa pogrešno ne radiš. Posle nekoliko sekundi se ugasi i moraš da ga protreseš da bi ponovo proradio. Ovo vreme možeš da produžiš u podešavanjima za sam daljinac, ali iskren da budem, meni je i ovih par sekundi koliko ima kursor na ekranu mnogo. Vremenom sam počeo da koristim više strelice za kontrolu, jer su mi ipak brže i udobnje, nego da mlatim daljincem ko da držim Wii kontroler u rukama. Jeste zanimljivo prvih par dana, a posle više čovek i ne primeti, neke stvari radiš po novom, a neke po starom sistemu.

Sledeći korak koji ćeš uraditi, a znam to iz ličnog iskustva i od još par ljudi koji imaju 4K i HDR TV, je testiranje UHD filmova. Potom prebacivanje apsolutno svih vidova translacija (običan TV signal upada u ovu kategoriju) u HDR prikaz, čak i kada nisu snimane u HDR-u. Krenućeš da fotografije praviš sa uključenom HDR opcijom itd. isl.

Jedno je sigurno, igrice na ovakavom TV-u izgledaju daleko lepše nego na običnom non-HDR TV-u, sada više nema povratka na stanje pre HDR-a :smiley:

2 Likes

Nema to veze sa cenom, uzeo prosle godine sony xe 9005 oko 1300e, isto zvuk nekako bas loš, nerazumljiv, ne mogu ga podesim nikako, pre nekih mesec dana crkli mu svi inputi, poslao ga na servis, vratim stari neki lg fullhd, zvuk ubija, tek ce me sad nervirati kad ga vrate…
Izgleda i meni ne gine neki soundbar…

Ma neizdrzivo je kolko je to ocajan zvuk. Ne razaznaju se nikakvi glasovi. Jos ako je neka buka u kuci bukvlano nije moguce koristiti TV samo da razvalis do kraja i da nekako cujes.
Meni jos nije jasno da mogu nesto toliko ocajno da daju u prodaju.
Nikada ali nikada nisam cuo nista gore u zivotu, da li je to neki stari Ei Nis ili sta god…
Bar sam kupio u roku od 5-10dana. Nije mi zao ni dinara za bar.

Od ogromnih televizora koji zrace, dobili smo OLED televizore koji su “zdravi za oci”. :face_with_raised_eyebrow:

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?451499-LG-OLED-TV-paneli-dobili-Eye-Comfort-Display-sertifikat

Definitivno na 4k hdr TV moraš preći na x ili pro.Ja sam tako uzeo TV i posle nekog vremena x jer nema smisla ne iskoristiti potencijal

2 Likes

odlicna recenzija.

Po ovome sto si napisao, imamo identicne televizore sa razlikom crne boje, i moj ima noviji procesor. Ali ostalo je sve identicno.Da li imas Technicolor expert mode ? ako imas izguglaj na YT setovanje tog moda, onda ces iskoristiti potencijal paleta boja kako bog zapoveda.

1 Like

@Akiris Imam Technicolor expert, verovatno treba malo da se tweakuje. Crna pravi razliku, to je bukvalno jedina stvar koja me iznova odusevi, cak i vise od HDRa. Igre su prepune loading screenova a oni space demoi sa kontrastom zvezda i planeta… kao pravi, da se najezis. Ne bih mogao posle ovoga da se vratim cak i na “najcrnji” LCD VA panel.

Odlicna stvar je sto TV ima built-in screensaver koji ne moze ni da se ukloni ni da se promeni, ako npr pustis Deezer ili pauziras igru, ne razmisljas o image retentionu.

Smorilo me malo sto ne mogu da aktiviram EON app na tv-u bez EON paketa (rade samo za mobilni i browser), sto ne moze bez ugovorne obaveze… ali dobro, resicu to nekako, jer ne dolazi u obzir da mi risiver zauzima jedan od 4 dragocena HDMI ulaza (doduse, moze ovo i sa CI karticom… ali je EON mnogo zgodniji za manipulaciju kanalima).

X cu uzeti, bas me briga sto ce novi za godinu i po. Obican One nema vise nikakvog smisla, pogotovu sa gamepassom treba to nekako iskoristiti pametnije.

Imam strahoviti problem sa PSVR-om. Uzasno me smara da prodajem i kupujem isti takav sa HDR propustom, a tek da non stop istacinjem i utacinjem kablove… Ako neko ima kreativnu ideju otvoren sam za sugestije. Za one koji ne znaju ukratko, HDMI ide od PST u kutju za PSVR, koja onda ide u TV. Posto kutija za PSVR nema HDR propust, ni jedna igra za PS4 ne moze da radi u HDR modu, kada je VR kutija prikljucena tj PS4 ide preko VR kutije. Da bi prikljucio direktno PS4 na TV, moras da istaknes HDMI iz ulaza u VR kutiju i prikljucis na HDMI ulaz na TV-u, umesto kabla koji ide iz VR kutije u TV. Nevidjeno smaranje… Mada ne koristim nesto precesto VR. @Zoorulee kako si ti to resio?

1 Like

Raskačio i spakovao PSVR u kutiju :joy:
Nikako da se rešim da stavim oglas za prodaju.
Definitivno ću morati to da uradim, jer imam isti problem, smara me užasno da menjam stalno kablove.

Ima li Samsung Deezer app?
To bi mi bilo super. Ma da koristim samo 3app.

Ima sigurno i za Samsung.

Hvala, pogledacu kuci kada stignem.
Da li neko zna koji software ima Tesla? ima li ko iskustva?
Zanima me da li ima neke App.
Meni treba samo HBO GO, Netflix, youtube.

Gledam malo tesline televizore, smart tv-ovi imaju linux OS, dolaze sa youtube, netflix instaliranim, za HBO go ne znam

Bilo šta van “prve lige” proizvođača jednostavno nema smisla kupovati, naravno, iz mog ugla i iskustva.

3 Likes

To sam planirao za 2/3 TV u trpezariji. U dnevnoj kao glavni TV mi je Samsung koji sam kupio sada za nonu godinu kada mi je 31.12.18. Crkao stari :smiley:
Tako da mi za ono sto ja zelim Tesla najbolji izbor. A pogotovo sto mogu da ga dobijem po smesnoj ceni, ali stvarno smesnoj.