Linux korisnici - Saveti, pomoc i slicno

Ima li ovde medju nama neko ko koristi neku distribuciju linuxa?

ajd javite kako ko i sta… da oformimo neku temu samo za to ako ima zainteresovanih

ja sam skroz presao sa WIN na Ubuntu 12.04 (nisam hteo 12.10 pun je bagova probao sam ga samo), do duse Win imam na drugoj masini a i pokrecem ga po potrebi kroz VM…

evo na sta mislim

https://youtu.be/-T4jhpWPDFc

EDIT:

_**Tema je namenjena ljudima koji koriste ili ce koristiti LINUX i derivacije istog, nikako nije tema za vodjenje rata izmedju WIN i LINUX korisnika, tako da vas sve molim da ispostujete ovo

**_

Ja sam neko vreme koristio ubuntu sa unity paralelno sa windowsom, sada samo windows dok se ne poradi jos malo na linux-u.
Tranzicija nije bas laka ali vredi, samo jos nije vreme jer smatram da ne mogu u potpunosti da predjem jos neko vreme.
Kada stim bude izbacio dotu 2 za linux ozbiljnije cu razmisliti
Cemu virtual box kad postoji wine?

imam ja i WINE ali ne radi ti svaka aplikacija sa njime, ovako imam ceo win ako se uzelim :smiley: hehehe, pazi ja sam se kanio odavno da predjem, jos pre sam koristio 10.04 ali nesto na kratko, naravno pre toga sam ih samo isprobavao, ovaj sam koristio neko vreme ali me smaralo to sto nije imao podrsku za drivere pa mi je zvuk bio uskracen recimo… sada posto sam ja presao na laptop nemam tih muka i onda mi je ceo lap na ubuntu, ostalo kroz VM, e sad sto se tice nativnog windowsa dual boot nisam hteo jer mi ne treba, imam dva harda na lapu i oba su sada EXT4, nativno koristim win na drugom kompu pa ako bas nesto treba da mora kroz win tu je taj komp

primera radi cak i office mi nije u toj meri potreban totalno sam se privikao na LibreOffice i jos mi extra sto dobijes fakticki uz njega sve sto ima MS Office, dobijes i PDF export podrsku sto je extra pa i Draw koji menja u nekoj srednjoj meri CorelDRAW… Pravio sam skoro neku prezentaciju kompletno u libre nisam osetio potrebu da radim u power pointu, excel takodje, posto najvise koristim zbog posla excel i power point, komotno je sve bilo kompatibilno posle u power pointu gde je i prikazana prezentacija (morao sam da se uverim da radi hehehe da ne bude evo ja napravio kad ono pred ljudima e jbg znate ja imam linux hehehhe)

e sad Photoshop, GIMP moze da ga zameni za neke nazovimo srednje do tik u advanced mere ali tu se zavrsava prica, PS je neprikosnoven alat, ali generalno gledano ne koristi ga veliki broj ljudi u toj meri, one koje ja znam koriste PS samo da bi editovali curve i time odradili retouch na slici, pa za to moze i obican pant da posluzi ili acdsee jos bolje

u sustini ja zadovoljan za sada eto toliko, alternativa ima za sve, i nema cimanja oko krekovanja i slicnih stvari

e da STEAM… citao sam nesto da su se zesce bacili na Linux i da ce sve sto nude biti valjda dostupno i za linux korisnike, no polako videcemo, uzima maha linux sve vise i vise

Iz kojeg razloga si presao na Linux?

kao prvo apsolutno nista ne gubim, drugo ucim nove stvari a trece ne jede ic resurse kao sto to radi win, masina mi pali kulere jedini kada krenem da je silujem dok kroz win vecito je opterecen CPU a komp je idle… a cetvrto

EDIT:

zaboravio sam da napomenem da recimo imas mogucnost odabira razlicith okruzenja u kojima ces da radis (slicno kao Launcher-i na Android telefonima ako znas), fakticki nijedno okruzenje nije isto i svako je zanimljivo na svoj nacin…

ko hoce da isproba neki od Linuxa neka skine samo nareze ili stavi na usb i moze da podigne sistem LIVE ne moras da instaliras pa cisto da vidis kakav je sistem, o cemu se radi i slicno…

najbolje za one koji su dosta upoznati sa windowsom je da probaju prvo Linux Mint pa onda da krenu na Ubuntu ili neki drugi distro, mint najpribliznije izgleda kao windows okruzenje dok je Ubuntu sa Unity-em neka mesavina standardnog win okruzenja i metro look-a koji je u win8

E da, ja sam GIMP koristio i na windowsu, program je cudo, podrzava photoshop plugine, advanced gradiente, efekte, import brusheva, patterna itd. E sad, meni je win jednostavno neophodan jos uvek, ali zelim da predjem na ubuntu. Installiram ja win 7 i posle pola godine radi tri puta sporije, nista mu ne pomaze ni reg klineri ni defrag niti bilo sta covecanstvu poznato. Win 7 je fantastican ali kao sam windows ima probleme kojima se linux grohotom smeje. Plus masina mi je matora do jaja tako da je linux neizbezan, pitanje je vremena samo. Cudo je os kada se kopa ispod povrsine, a da ne pricam o unity interfaceu… Opengl fura odlicno i rade igre bolje nego na win sa direktiksom, sa otprilike istim grafickim kvalitetom.

Bravo konacno da neko skonta poentu svega…

pazi Win ima dosta problema sa fragmentacijom kako hard diska tako i samog registry-a da ne pricamo o tome da samo od sebe nesto rikne i ne kontas sta je i pomaze samo reinstall…

ajde fragmentacija fajlova je problem samog file sistema particije tj NTFS koji snima fajlove po principu kako stigne, tipa file od 1 GB moze da ima parcice na sred harda na kraju na pocetku i ko zna jo po kom kraju kako se glava pomera on tako pise gde mu se cefne zato je hardu potrebno vise vremena da ocita sve zivo, EXT4 nema toga jer pise blok po blok i svi fajlovi se uredno pakuju… hmmm mozda ja recima nisam ovo objasnio kako treba aliii evo vizuelnog objasnjenja

ali i dalje stoji ono sto si i sam rekao da se linux grohotno smeje za stabilnost sistema, kako ga instaliras i namestis on je takav i ne menja se nista po pitanju brzine, win posle nedelju dana pocinje vec da koci… naravno oba sistema imaju i prednosti i mane, nije linux svemoguc kao ni win, korisnik je taj koji bira sta ce i kako ce

sto se tice samog unity-a, opasno su dobro integrisali web i social stvari u sam dash, opasno dobra kombinacija, naravno moze da se iskljuci, kazu da u 13.04 koji stize krajem sledeceg meseca jos bolje radi nego u 12.04/12.10 nisam stigao beta verziju da probam, cekam final pa cu samo lagano da odradim update, eto i to je jedna od pogodnosti, bezmucno updateovanje na novu verziju

Ljudi vidim da je krenuo linux/windows/os x rat znači nepotrebna tema nekom više leži jedno nekom drugo zato neka ovaj topic služi ako nekome nešto zapne tipa drajver ili neko podešavanje a ne za prepirke šta je bolje itd toliko me to smara jer na kom god forumu sam napravio topic linux korisnici windosaši dolaze i pljuju nešto što je besplatno a ono što koriste krekovano kuju u nebesa što je licemjerno jer ako neko nešto napravi i potroši svoje vrijeme a to ne naplaćuje onda nije lijepo i kulturno pljuvati po tome.I da ja sam već 5 godina korisnik linux distribucija(ubuntu,fedora,suse) a imam i macbook sa dual boot-om osx i ubuntu i kažem da svaki os ima svoje nešto što ga čini nekome boljim a nekome i ne tako da je takav vid rasprave nepotreban a i linux i osx su unix-i tako da ljudi koji to bolje poznaju znaju o čemu pričam jer i linux i osx kada instaliraš i kakva je brzina odziva programa tad takva bude stalno što je po meni presudan faktor a i sasvim su dovoljno potkovani softverom za moje potrebe

e Slobe majstore pa sta sam ja napisao u prvom postu a krenulo je gde…

ok drago mi je da ima jos linux korisnika ovde, ja sam upravo testirao Mint 14 Cinnamon i Mate i ovaj Mate mi izgleda najpribliznije win-u nego bilo koji linux, cinnamon puca stalno i napunjen je raznim glupostima, iskreno nijedan od ova dva mi nije isti kao felling na ubuntu, izgleda da sam navikao na unity zesce…

inace ubuntu ti je slican sad osx-u, global menu bar i panel u jednom, dash (dock) za sve ostalo, unity moze da se iskljuci da ga nema sa strane a da se stavi dock kao na osx, dobijes osx feeling za osecaj :smiley:

Znam napravio sam ubuntu ali osx look ima tutorijal jer je mac stariji ppc arhitektura pa nema mnogo linux distribucija koje ga podržavaju a ubuntu 12.4lts imaće godinama podršku pa mi je izgledao kao logičan izbor :wink: A na hp-u koristim fedoru 16gnome ali ću sad 18 instalirati kde malo da promjenim kad uhvatim viška vremena koje mi xbox oduzima uglavnom kada jednom uđeš u linux svijet tu i ostaješ :smiley: Za sve ostalo je virtual box

gledaj ovo :stuck_out_tongue:

sve ti jasno :stuck_out_tongue:

trenutno Mint mi je u test fazi kroz VM, planiram da ga stavim na jedan miniATX Atom CPU PC da mi bude kao download masina, shareovacu sve sa njega i pustiti ga da drzi upload i download tj da seeduje do besvesti jer je besuman i nabicu ga u neko cose nece ni da se cuje niti da trosi struju a seedovace se sve zivo… Win7 koristim kroz VM samo zbog xbox-a za odredjene alate, win8 sam testirao, a dodatni ubuntu kroz vm mi sluzi za testiranje raznih stvari, pa sad ako nesto krene naopako lakse da krene u VM nego osnovnom sistemu… pa ako valja to sto napravim onda ide i na osnovnom

Zasto ja ne bih mogao da predjem skroz na Linux…prvo neke Linux alternative Windows softveru su ocajne, blago receno, npr. Skype. Drugo, kompletan izostanak nekog softvera kao npr. Photoshop. Trece, neki softver koji i postoji na Linuxu radi ocajno, kao npr. Eclipse. I naravno ocajna podrska sto se drajvera tice, u odnosu na Windows.

linux - Any alternatives to Eclipse? - Stack Overflow

The Seven Most Annoying Problems with Ubuntu Linux | Techthrob.com

Izašla je nova verzija skype za linux 4.xx tako da to i nije problem a što se tiče komercijalnog softvera to je do programera i ms lobija

A zasto jednostavno ne odradite dual boot ? To je najjednostanije resenje a i najbolje…sa Ubuntu nemas word…i kad trebas neki rad da odradis neces sigurno raditi u officu Ubuntua jer to niko nece moci da otvori…jednostavno upalis komp selektujes Ubuntu ili Win…ja licno tako radim, ili kad igram zahtevnije igre obavezno odem na ubuntu jer mnooogo manje trosi rama nego win7…

LibreOffice moze da pamti u doc docx i u jos mnogo formata totalno su kompatibilni sa MS Office-om, evo ja sam skoro radio nesto u wordu, pa i u Impress-u (Power Point ekvivalent) zapamtio prezentaciju u PPT formatu da bi bio kompatibilan sa svim office-ima posto je na ms office trebalo da se prikaze ta prezentacija, bez problema sve radilo…

dual boot je ok stvar, ali ako ti tako treba, ja nisam hteo to, licni izbor, zato sto mi win sluzi za dve stavke samo, rekao sam vec, samo da extractujem igre za xbox :smiley: ima na snimku hehehhe, te zato idem na VM resenje

Dualboot…nije bas najprakticnije resenje, ali sluzi svakako. Jer kad god palis komp u dilemi si koji os da upalis :DDD
Libre je dobar, ali ne vise od toga, za prosecne korisnike i vise nego sto treba, za nekoga ko se ozbiljno bavi necime u ofis paketu nije dovoljan libre. Naravno tu je i google docs koji je koristan samo kod najtrivijalnijih stvari. Meni iskreno za infos treba ofis trojka korel i gluposti tako da tu linux ne dolazi u obzir jer moramo da radimo u tim programima, nemozes ti objasniti profesorki kako si ti radio u linuxu pa nisi imao neku opciju recimo. Igre…pomalo ali ipak pikam na kompu, dota 2, path of exile, poceo warframe, to sve me jos drzi za windows a posto sam ga skoro ispocetka instalirao ne zalim se nesto.

inace alternativa za photoshop i to onako bas dobra je kao sto sam vec pomenuo GIMP, cudi me da za ovo nisi cuo, kompatibilan za stvarima iz PS-a alatka koja mu parira, nije u stanju da radi bas kompleksne stvari koje ima u PS ali radi vise nego pola

Naravno da sam cuo za gimp, ali iako mnogi pokusavaju da ga predstave kao alternativu PS-u on istom ne moze da prismrdi.

ajde dok jos ne cistimo kome treba novi Libre Office 4.x.x koji je znatno ubrzan i poboljsan u odnosu na 3.5 i 3.6 evo tutorijalce kako da se odradi, posto preko repositories ne ide u ovom slucaju

ovaj drugi link je napisan Mon, Mar 2, 2009, sve sto je u njemu navedeno je odavno ispravljeno i vise nego ispravljeno…

za prvi link, hmm ne bavim se programiranjem pa nisam kompetentan da pricam o tome, ajde da ti verujem za to sto kazes :wink:

nego cisto da napomenem, tema je ociscena, i od sada se vodi diskusija za LINUX iskljucivo, flame i trash talk nosice sankcije, bez rata WIN vs LINUX i slicno, ok je pricati o alternativama programa ali samo molim vas sve bez onoga ma win je bolji nemate vi pojma ja necu na linux sto ste to uradili vi win je bolji bla bla bla (u tom slucaju bolje ne pisite nista u ovoj temi onda, lakse i vama i nama)

ajd sad lepo da napravimo ljudsku temu

HVALA

Kakva je situacija u Ubuntu-u sto se tice podesavanja tv izlaza, tj. video izlaza na TV? Jel moze da se sredi detaljno kao u Windowsu, ukljucujuci prikazivanje titlova i ostalo?