Mobilni telefon

Danas imam slobodan dan pa rek’o ae da pokrenem jos jednu temu.
Necu vise za danas, obecavam.
Elem… pre 15 god smo bili u situaciji kada… ‘‘jbt, moj prvi skok sa desetke, kada bi sada kamera mob tel bila upotrebljiva, pa da ortak ovo snimi’’.

Mislili smo da ce napredak kamere u mob telefonu dovesti do revolucije, bicemo svi srecni jer mozemo da ovekovecimo neke jako bitne momente u zivotu (bez jvc kamere od 1500 maraka).
MEDJUTIM…
Ljudi kace na drustvene mreze sta su doruckovali, dete prvi put na nosi, zalazak/izlazak sunca, ker, macka, papagaj…
Saobracajna nesreca , 26 mrtvih i 15 tesko povredjenih. Ne , lik ne pritrcava da pomogne, vec vadi MOBILNI TELEFON I SNIMA!

Koncert. Ionako ce na youtube-u osvanuti snimak u 4k, iz svih uglova, dron takodje snima, sve full…
ali ti vadis JEBENI MOBILNI TELEFON i snimas ceo koncert!!!

O selfie stapu ne bih trosio reci, osim da mi je drago da su mnogi izgubili zivot koristeci ga.

Eto, voleo bih da cujem vas stav na temu ‘‘Vadim mob telefon i snimam SVE’’.
Poznata pevacica/glumac/sportista… u Knez Mihajlovoj…Horde tinejdzera opsedaju tu licnost da bi uradili selfie! Zasto Novak Djokovic ne moze da bude normalan gradjanin koji jednostavno zeli da proseta Knezom? Zbog kamere u mob tel.Pucenje usana lepsih polovina… why?

Nikola, samo sam pokusao da iznesem svoj nivo ogorcenosti. Naravno da mi nije drago da neko izgubi zivot.

Ok. Osuđuješ one koji snimaju nesreću a pišeš ovako nešto.

Ono što sam ti pisao na editovanje se odnosi na duple postove, kada odgovaraš nekome piši ispod njegovog posta.

Ispod njegovog posta? Pa imam jedino ‘‘reply’’, ‘‘share’’ i ‘‘like’’…

Nisam se nikad snalazio sa ovim pravilima i postovima… Smatram da ce razumeti svi ono sto pisem, bez obzira na to da li je ‘‘reply’’ ili sta vec…
Al ok, pravila se moraju postovati, potrudicu se.

Kad se podvuce crta, to sto svi nosimo kamere na sebi je verovatno dobitak. Budale ce raditi budalastine, radili su to oduvek. Jedino sto sad ja imam priliku da uopste shvatim da neko negde radi nesto sto meni nikad ne bi na pamet palo.

90% vremena su to stvari koje uopste ne prelete preko mog radara, al svako-toliko nabasam na nesto sto me na neki nacin dotakne. To sto se sve snima nam otkriva i krasne i odvratne stvari o svetu u kojem zivimo. Nista nije novo, sve se desavalo i ranije, samo smo sada o tome obavesteni, sto je dobro.

Odlican primer je talas snimaka policijske brutalnosti prema crncima u americi. Mi belci se zgrazavamo, pa ovo je strasno, nismo ranije ni shvatali koliko toga ima. A crnci samo klimaju glavom, pa da, to traje vec, prakticno, vekovima. Sada se najzad s tim suocavamo, samo zahvaljujuci mobilnim kamerama.

A to sto ljudi slikaju sebe i svoju hranu, tja. Povrsno mozda jeste, ali dozvolimo im te male izlive narcisoidnosti. Ocigledno postoji duboko usadjena potreba da nas okolina primeti, da nas svet udostoji svoje paznje. Neki psiholog negde je verovatno i to vec okarakterisao kao sublimaciju straha od smrti, ionako pola stvari koje radimo je samo bezanje od te spoznaje. Tako da, pusti.

To slikanje hrane i slicno je meni otrcano. Ali znam i zasto to rade. Svi smo mi odrasli u istoj sredini. Nemastina, rodtelji nam jedva sklapali kraj sa krajem i slicno. Kod nekog je to bilo izrazenije. Ja na svu srecu (ili mozda i ne) nisam tu nemastinu toliko osetio. Tesko smo ziveli, iskljucivali su nam struju…na svu srecu komsija elekricar pa nas opet poveze. Svi ti koji su imali malo (i jos uvek imaju, a znam ih dosta)danas koriste svaku priliku da na drustve mreze kace slike iz restorana, kafica kako bi pokazali drugima kako oni “imaju”…naravno jabuka mora da se vidi i ona je u centru paznje. Ne osudjujem ih, neka rade sta hoce…meni time nista ne dokazuju. A sa druge strane, postoje i osobe ciji su roditelji imali para i jos uvek imaju (privatna firma, dobro rade i sl) koje nikad nisu postavile niti jednu takvu sliku na facebook i sl. Jednostavno nemaju komplekse da dokazuju drugima kako oni imaju… To je sve, naravno, sa moje tacke gledista. Ne zelim nikoga da omalovazavam i sl.

2 Likes

Samo su ljudi dobili nacin da se malo vise pokazu. To je ok za one koje to zanima. Samo dok nikoga ne vredja.
Ali to besumucno slikanje smara. Blazeno ono vreme filma. Pa odes na letovanje i dobro razmisljas kako da iskoristis svojih 36 fotki :slight_smile: a tek problem sto ne smes sve da nosis na razvijanje :smile:

1 Like

[quote=“marko_gts, post:7, topic:11361, full:true”]
Pa odes na letovanje i dobro razmisljas kako da iskoristis svojih 36 fotki :slight_smile: a tek problem sto ne smes sve da nosis na razvijanje :smile:
[/quote]Zato sam ja vecinom slao sestru, kada su bile “takve” fotke u pitanju :slight_smile:

Zeleo sam recimo kao klinac da vidim Keopsovu piramidu, Ajfelov toranj, Sikstinsku kapelu, Tadz mahal itd…

Nisam nikada bio, ali sada…kad pomislim na ta mesta i HILJADE ljudi koji ih opsedaju i manijakalno slikaju… no thanks.

Zena i klinci bili na moru, rekoh ‘‘nemoj da ti pada na pamet da kacis slike na fb’’.
Morala je bar 10. Posvadjali smo se.

Zadrt li si. :slight_smile: Ne mozes ziveti u proslosti, socijalne mreze su danasnji socijalni kapital. Nekada se socijalni kapital sticao tako sto odes na party, odes kod nekoga da slusas ploce, odes u kafanu da sklopis posao. Uz rizik da zvucim kao Istok Pavlovic, danas su “Insta” i “Fejs” podjednako esencijalni za socijalni zivot kao i bilo kakvi real-life kontakti, a ignorisanje te cinjenice pokazuje nedostatak socijalne inteligencije i fleksibilnosti u prilagodjavanju. A prilagodjavanje promenama je u sustini evolucije zivotinjskih vrsta i ljudske civilizacije. Danas rec “trend” ima pezorativan prizvuk kao da su ljudi koji ih prate mnogo manje cool od onih koji ostaju verni “pravim vrednostima”. Smesni su ti selfiji i slikanje hrane? Mkay, sta onda uopste radis na internet forumu i izvirujes iz svoje pecine u otudjeni svet virtuelnih prijateljstava.

1 Like

Iznosim svoje misljenje, trudim se da ga argumentima potkrepim, i volim da cujem tudje misljenje,od ljudi sa kojima imam zajednicka interesovanja (gaming, pre svega).

Ne znam kakve to veze ima sa slikanjem kuceta, ‘‘pridrzavanja’’ tornja u pizzi i internetom…

Slazem se sa obojicom, donekle. @padawan ne mora da se bude na tim mrezama. Po meni je to isto glupo. Iz mnogo razloga. Prvo ja sam takav lik koga nije nesto briga ko je sta jeo i ko koga natako juce. Niti da delim to sa drugima. Ali daleko od toga da sam totalno zatvoren. Bacim na neki forum tu i tamo po nesto i to je to.
FB smatram odlicnim sredstvom informisanja. Stvarno jeste. Ja nemam, ali zena ima. Ona me obavestava o svim mogucim zbivanjima. Tipa e znas tvoj poznanik Pera iz armije e ima sada troje dece :slight_smile:
Za tako nesto je super. i za posao. Ako radis neki privatan posao, usluga, prodaja itd. Ako nemas FB bolje odmah zatvori radnju.
Ali je skroz u pravu i pleja nema potrebe da ja visim na tome.
Prave prijatelje mogu da nabrojim na prste ruku. Sa njima se vidjam ili cujem. Ali to su ljudi sa kojima ne moram da se vidim i cujem svaki dan. Ne treba nam FB ali mogu da iz zovem u svako doba dana i noci ili oni mene za sve od bleje do ozbiljne frke.