Moje putovanje u Argentinu i Urugvaj | 2020

Pošto smo ovih dana masovno migrirali u Argentinu, stopama Blagoja Jovovića i par vas bi volelo da okačim neke slike i videe iz Argentine i Urugvaja. Ja sam tamo bio u januaru i februaru 2020.

Pa da počnem.

Za dodatna pitanja i informacije stojim na raspolaganju :smiley:

Argentina je najpoznatija na svetu logično po fudbalu, po najboljem mesu(govedini tj. kravi) na svetu i vinu.
Njihov fudbal pratim dosta i meni je omiljeni, neka druga dimenzija u odnosu na ovo ovde.
Meso, pošto sam a mislio sam da je vrhunac mesa naš roštilj i karađorđeva, brzo sam bio demantovan. Njihov Asado, odnosno roštilj je nešto neverovatno ukusno i posle onoga, gotovo sam siguran da bolje meso od onoga ne postoji. Okačiću dole malo kako se pravi, kratke snimke. Liči na roštilj ali nema veze sa roštiljem.
I vina. Ja koji inače ne volim vino, tj. ništa što nije žestina, sam se prijatno iznenadio vinom koje isto važi za jedno od najboljih na svetu, bar tako kažu. Stvarno je pitko, kao neki sokić.
Iznad sam napisao da ovo gore važi za Argentinu, ali je manje više isto i u Urugvaju, to je maltene isti narod u 2 države. Kao mi i Crna gora ili Republika srpska.
Glavna razlika između 2 države je u finansijama. Argentina je jaka zemlja za južnu ameriku, ali je generalno krš finansijski, otprilike malo jači od nas. Urugvaj sa druge strane je prebogata zemlja i plate su im jake i za evropsko područje a kamoli za tamo. Uglavnom staviću i klip gajbe od mog druga tamo, čisto da vidite šta tamo spada u srednju klasu tzv.

A sad da ne davim tekstom, evo dole malo slika i videa, od svega po malo. Imam još tonu pa ako nekog nešto konkretno zanima kačiću.
I unapred se izvinjavam na lošim kadrovima slika i još lošijim videima, al jbg to mi je bila zadnja stvar tamo + sam netalentovan za to :smiley:

Prvo malo Buenos Airesa.

Casa Rosada i Plaza de Mayo, gde je bila komemoracija Maradoni.


Ovo su random slike, parkovi u raznim delovima grada. I prosto je neverovatno koliko je grad zelen pun palmi, parkova i drveća. Bukvalno ceo grad.
Na taj park sam slučajno nabasao. On je blizu Bombonjere.




Ovo je sirotinjski deo grada, tj. pretežno žive siromašniji ljudi, deo grada La Boca. Odatle su poreklom i Boca i River, s tim da je River prešao u gore pomenuti buržujski kraj Nunez.
Ceo kraj mada i Buenos Aires je ovako šaren, igra se tango, ljudi veseli, neki drugi svet…


Ovo je deo grada Puerto Madero, koji je takođe za još veću buržoaziju, meni najgori deo grada, jer u suštini liči kao neki Dubai, New York… Nešto evropski.

https://www.youtube.com/watch?v=m0cF-Vp70Ts

Ovaj deo grada se zove Nunez. Odatle je River Plate zato i imaju nadimak milioneri. Sve kuće su manje više ovakve, kola nadrkana…




Par snimaka parkova u delu grada Palermo na koje sam sasvim slučajno naleteo jer to ni nema na turističkim mapama a meni i drugaru je bilo fascinantno kako lepo izgleda.

  • Ovo je jako blizu parkova sa snimaka ispod, isti deo grada.

Palermo 1

Palermo 2

Palermo 3

Palermo 4

Palermo 5
Jedna mala zajebancija, pre nego što smo posetili srpski park evo ga kratak snimak iz Nunjeza(sa zvukom gledati)


itd. Imam još i slika i snimaka, ali da ne kačim sve.

Da predjemo na fudbal, tj. malo snimaka njihovih navijača. Sam fudbal je ništa posebno, neki evropski prosek. Ali ceo karneval oko njega je na drugom nivou.

Ovo su navijači San Lorenza. 5i najveći klub u Argentini. Jednom osvajač Kopa Libertadores.

Bio sam i na samom terenu pre tekme sa Estudiantesom, jer znam šefa obezbedjenja na stadionu San Lorenca, ne pitajte kako i zašto :smiley:


Ju, na šta ličim na slici

Ovo su navijači Racinga iz Aveljanede. Predgrađe Buenos Airesa, kao Zemun ili Nbgd kod nas. 4i najveći klub u zemlji. Zanimljivo je da je Racing prvi prvak sveta u fudbalu.

Na drugom snimku se vide i tereni za fudbal gde se na svakoj utakmici možda rađa neki novi Diego Milito(on je legenda Racinga).

Takođe imao sam sreću da prisustvujem jednom od top 10 najvećih derbija na svetu, 2i najveći u Argentini.
Racing Independiente 1-0 09.02.2020
Zanimljivo je bilo da je Racing dobio 2 crvena kartona i onda su dali gol u 80i nekom minutu.Prvi i jedini put u životu da sam osetio da se stadion ali bukvalno trese i pomera, ali bukvalno. A inače sam bio u životu na oko 300-400 utakmica, 99,99% Zvezdinih. Dok kucam ježim se. Evo ga i snimak gola. Takođe šta je zanimljivo ovaj snimak je sniman ‘‘sa juga’’. Kao kod nas kad bi snimao sa juga, a ceo stadion non stop navija.


Jedna malo manje kriminalna. Ali morao sam jer je Alex naručio selfi, nije selfi al može da prođe.

Idemo dalje, kratke slike Bobmonjere spolja i monumentala sa terena. To već svi znaju, da ne kačim bezveze.


Jedino što me je ovde iznenadilo je visina stadiona, to stvarno nisam mogao da zamislim da je toliko visoko, i plava boja koja je isto tako drečava da uopšte ne deluje tako na slikama i snimcima.

I za kraj fudbala(Argentinskog) Monumental, umetnička jedna.

.

Interesantne su im ambalaže od piva, mada je ceo grad takav, šaren, što grafitima što zelenilom i šarenim fasadama.

Par slika kako izgleda Asado.
asado

I još malo hrane. Burgeri sa tom čuvenom govedinom. Ne bih probao pljeskavicu nakon njih, bez da preterujem.

Idemo slikom u Urugvaj.
Kao što rekoh na početku Urugvaj je daleko bogatija, i generalno bogata zemlja.
Za oko mi je zapao jedan natpis na zidu. Pa onda idemo na ozbiljne slike.


Kaže ujedinjeni u borbi. Pa za šta god da ste se borili prijatelji vi ste se i izborili.

Prve 3 slike su Montevideo kraj grada Ciudad Viejo - stari grad. Tu je otprilike sniman i Montevideo, tj. ne bukvalno tu nego je takav prikazan u seriji.





Plaža u kraju grada Pocitos u Montevideu. U montevideu imaju tonu ovakvih plaža.

Ovo je Punta del Este, najbogatije letovalište u celoj Južnoj Americi.
Tu dolaze bumbari iz cele Južne Amerike. Najviše ima bogatih argentinaca i paragvajaca, rekao bih po tablicama na kolima.

Ono što sam pisao, evo je tzv. srednja klasa u Urugvaju. Kuća od mog druga.

Ne vidi se sve, ni kola ali nije ni važno. Po bazenu se sve vidi :smiley:

Evo i par snimaka sa mora - Punta del Este.

Samo kratko jedna fudbalska iz Urugvaja. Ovo je utakmica Penarol - Belgrano igrana 01.02.2020.
Iz prva ništa nije čudno, osim kad shvatite da je ovo prijateljska utakmica :smiley:
50.000 ljudi sinovi, petak uveče. A kao što se vidi i na slici, došli i gosti! Iz Argentine, njih oko 1000.
Na 1000km od Cordobe, grada iz kog je Belgrano.
Ako ni to nije dosta, okej. Belgrano je drugoligaš :smiley:
I ova prijateljska je bila malo nakon što su ispali u 2. ligu.
Ni to nije dosta?
Okej, plaćala se karta! Na prijateljskoj utakmici, a najjeftinija je bila 5e.
Majke mi. :smiley:

Evo još nekoliko panorama za kraj.




I za kraj, ako neko želi još slika videa ili ima neka pitanja, slobodno pucajte.
Namerno nisam hteo da pišem svoje dogodovštine odande, nego slike pa svako da vidi iz svog ugla kako mu sve to tamo izgleda.

Za mene je Buenos Aires miks Italije i Španije ali na južnoamerički način. Čudno da se objasni, ali je tako.

A Montevideo i Urugvaj… Neka uređena švajcarska na latino način.

To bi bilo to od mene. Na mom youtube ima još tih loših snimaka, ali su iz srca. :slight_smile:

To bi bilo to od mene. Adios.

28 Likes

Banujte ga ! Preterao je :rofl:

4 Likes

Ko je stavio lajk na tl;dr?

I zasto Farbrizio ima dva naloga?

I sta je 500 miliona kineza?

Hvala Nikola na divnom postu, iskreno na pola sam odustao, ali vidim da si dovoljno odusevljen da i ja zelim da idem tamo.

PS. Ko placa prostor na serveru?

5 Likes

Aaaa prelepo! Blago tebi :slight_smile:.

3 Likes

@iKaran @robotnjik

Hvala, iskreno potrudio sam se baš, jedno 10-15h sam potrošio dok sam sve stavio na yt, panorame pretvorio u jpg pa oborio kvalitet, okačio sve po redu… Trebalo je previše vremena.

I ne očekujem da svako uzme sve da pročita nije mi ni bila namera, Ali ono, za svakog ima po nešto zanimljivo. Mada naravno posle ovoliko truda da to ovde okačim, voleo bi da svako sve pročita i odgleda, koga iole zanimaju putovanja, hrana, fudbal… Nebitno, ali to nije realno. U svakom slučaju ima za svakog da baci oko bar. Kad sam krenuo da pišem post nisam znao koliko će dugačak biti, ali eto, ispade toliki…

Ja volim fudbal i Argentinu otkad sam dete, prvenstveno zbog Hernana Crespa i to bukvalno traje od 4-5 godine. Dok su se drugi palili na ronalda, ronaldinja… ja sam se ložio na krespa. Imam dres Parme i dalje.

Inače za ovo da odem sam skupljao jedno 2 godine, na forumu verovatno imam manje para od velike većine, ali za ovo sam skupljao jer mi je želja od detinjstva bila da odem tamo. I opet ću.
A i nije neka cifra, pogotovo za vas preko koji živite.

8 Likes

Argentina, Urugvaj i Južna Amerika su za nas pomalo egzotični u smislu kulture i načina života. Baš sam uživao gledajući ove slike, pogotovo vezane za fudbal :ok_hand:

4 Likes

Baš lep i prijatan putopis. Hvala.

2 Likes

Bravo Nikola :ok_hand:

2 Likes

Sve procitao i pogledao, a dao lajk za naruceni “selfi”. :slight_smile:
Jos da te naucimo da drzis telefon horizontalno dok snimas i bice od tebe nesto kada odes sledeci put. :wink:

https://youtu.be/L1c1zf0_VxU

2 Likes

@xX8Lampard8Xx hvala za divan post ! Sada gledajuci slike i klipove iz Argentine, prosto ne mogu da poverujem da je to zemlja koja je samo u prethodne dve decenije bila par puta na ivici finansijskog kolapsa. Sve deluje prelepo, uredno, kao da su zemlja sa jakik standardom.

Za fudbal svi znamo. Znao sam i za meso da su apsolutni sampioni. Za vina iskreno nisam.

Apsolutno volim svu tu raznobojnost u njihvin gradovima. Sve je nekako sareno. Deluje srecno i da ljudi zaista uzivaju u zivotu, sa onoliko koliko imaju.

Urugvaj je takodje fantastican.

Jedino sto im zameram je sto nemaju Vesica, jer ovo zelenilo, priroda, voda, to je tako overrated. Beton je danas u modi. Ali jbg, ne mogu da imaju ovakve strucnjake. Ipak smo mi nesto sacuvali za nas.

Hvala jos jednom :blush:

2 Likes
3 Likes

Napiši ti nama kakav ti je aranžman bio da zapucaš tamo, ruta i koliko te došlo to zadovoljstvo.

Hvala svima mnogo! Potrudio sam se da izgleda i da liči na nešto, za razliku od većine mojih postova koji su smotano napisani :slight_smile:

@jahalang0112 Da, može u novu temu. Bilo bi superda eto ostane neki trag, a i da ne ostane, nema veze poenta je da vidite pa ako treba poslaću nekom opet šta ga zanima.
Svakako, @robotnjik to treba da prebaci ili da aminuje ako smatra da bi bilo korisno za forum da ide nova tema.
Ja sam ovde okačio 10% onoga što imam. Ako i toliko.

Nisam ništa pisao o dešavanjima tamo za tih 10 dana, mada bih i to voleo, ali mi je to više za uživo uz neko piće, ili u najgorem slučaju parti.

@N3n0 @MladenVR Jeste, obe zemlje su egzotika, ali Argentina nije cela kao na ovim slikama.
To sam mislio i da napišem ako se pokrene diskusija ili otvori neka tema, ima delova grada gde turisti jednostavno ne smeju da kroče nogom ili ih nema. Ali i ko tamo kroči, i ne treba da ga bude jer je retardiran. Pisaću ako prebacimo u novu temu i okačiti još neke slike.
S druge strane, Urugvaj ti je bukvalno raj na zemlji, mala je zemlja ali jako bogata. Ljudi su smireni, prijatni, ljubazni i sve je usporeno. Kao neka Vojvodina, sa morem, okeanom palmama i puno love i raznih šarenih boja.
U Urugvaju se voze nova kola, ovi lažni džipovi kako se zovu popularno SUV, a u Punta del Este, ono letovalište se voze ferrari, porše, lamboržini(ne znam ni da napišem) i tako te zajebancije.
Argentina sa druge strane takođe ima bolji vozni park od nas, po tome možeš da naslutiš finansijsko stanje zemlje. Najčešća nova kola u argentini su ili Mercedesi i Audi i Peugeot 208 i oni 3008 2008.
Mada tamo je Pežo maltene domaći auto, fabrika za Južnu Ameriku je u Argentini.
I tu možemo da vidimo gde smo mi na njih, mi puntića iz Kragujevca oni 208 :smiley:
Takva je i platežna razlika između nas i Buenos Airesa(ne znam za ostatak Argentine, jer je BsAs enormno veliki, nezamislivo za evropske pojmove).

4 Likes

@ph1beropt hahahaha, a nikad nisam znao s kamerom. Valjda zato imam SE.

@Son_of_a_gun Sam sam sve organizovao.
Avionska karta mislim da je bila 700e, AlItalia.
Smeštaj ukupno za 20ak dana je bilo 300e po osobi, a ovako je to u Argentini izgledalo.
Ceo stan maltene za 20e po danu.
I to nov stan. U možda najboljem delu grada, Chacariti.


https://www.youtube.com/watch?v=UavEjF_hK4E
Zenba na krovu zgrade :smiley:
Mada, tamo to ima dosta zgrada, jer im je ravan krov jer nikada sneg ne pada.

Brod za Urugvaj+bus od Colonie do Montevidea 70e.

I troškovi ovako. Sad zavisi ko kako troši. U Argentini ne možeš da potrošiš više od 50e dnevno, ne postoji šansa. Čak i da jedeš 3x dnevno u restoranu, jednostavno ne možeš.
Neki obrok je oko 1000 dinara, kao kod nas. I to je bio onda kad je pesos bio oko 65 zvanično za 1 euro. Sad je 200 verovao ili ne, što za nas znači sve je 3x jeftinije nego u januaru/februaru ove godine.
Ali ajde računaj u Argentini uz pristojno ponašanje, uber 2-3x dnevno, metro, bus, jednom u restoranu, ovo ono 30e dnevno. Mislim to je da ga živiš ko grof.

E a Urugvaj sa druge strane je jezivo skup. Neću da lažem evo, za doručak sam jeo paštetu i parizer tamo 8 dana… Ne što nisam imao, nego jer nisam mogao da se pomirim sa činjenicom da je mala pašteta npr 400-500 dinara. Hleb preko 100 kinti. Koka kola 300-350 dinara. Sedneš bilo šta da pojedeš nije ispod 25e po čoveku.
Jeste burger onaj sa slike, baš toliko 20-25e.
Jezivo skup Urugvaj.
Tamo uz štekanje ti odlazi dosta, ako se isto ponašaš kao u Argentini, odlazi ti jedno 50e.
Sve u svemu, ja sam dao oko 1800e sve ukupno, ali nisam štedeo ni za šta(osim za doručak u Urugvaju :smiley: ).

9 Likes

Skoro da si nam sve ispričao ali ostavicemo i “onaj” bitan deo da nam preneses na nekom druženju posle korone :wink:

4 Likes

Hahaha naravno :sunglasses:

Biće prilike Božo!

Elem, ne bih ja tu više pisao(za sada :smiley: ) , osim ako neko ima još neko pitanje o ljudima, običajima, saobraćaju nemam pojma, rado ću odgovoriti na sve.
Može u novu temu da se sačuva ovo, ili nek se zatrpa, ko ga j… ionako su svi već videli :smiley:

P.S. I da, pošto nekima smetaju vertikalni snimci, daj da organizujemo donacije, pa u naredne 2 godine soma da skupimo za mene, otići ću rado, po horizontalne snimke, časna reč!

5 Likes

Možeš sada da postavljaš fotke i pišeš koliko hoćeš, imaš svoju temu.

10 Likes

Svaka čast. Ja bih se sutra preselio samo kad bi imao siguran posao. Fudbal, žene, klopa, sve je ekstra. Kave su zime tamo? I da li imaju opasnih krajeva gde šetaju sa Kalašnjikovim kao Brazil i Meksiko?

1 Like

U suštini imaju te favele, u Argentini se one zovu Villa(Vilja po naški). Ali mislim da nisu toliko opasne kao u Riu.
Ima tih siromašnih četvrti ali su vrlo dobro maskirane, delom i zbog svetskog prvenstva 1978 kada su vlasti htele da to što je moguće sakriju.

U Buenos Ajresu je najopasnija Villa 1-11-14 kažu da je najopasnije mesto na svetu, ima gomila dokumentaraca. Za nju je zanimljivo da se nalazi preko puta ulice od stadiona San Lorenza, i kad je utakmica tu je vojska(bukvalno) sa puškama i svim mogućim tako da je tada bezbedno, a i niko ne verujem da je debil da uđe u samu Villu.

Jer po rečima drugara odande, ili te nema kad uđeš ili ćeš izaći go i bos, zavisi na koga naletiš i kakve si sreće.
Ali prolazeći bukvalno pored nje, 2x ne mogu a da se ne zapitam kako neki genije može tu da zaluta tj da uđe.

Evo sa google maps slika, levo ti je 1-11-14 a desno Pedro Bidegain, stadion San Lorenza, u prvom upisu gore sam pisao o njima i imaš slike unutrašnjosti stadiona.


Ovo je mojih ruku delo.Za to sam mogao verovatno da najebem, ali šta ću debil. Znam da se drugar usrao kad smo prolazili prvi put ovde, jer nije znao ni sanjao šta je ovo. Ali jbg. Stvarno nije svejedno, ni meni koji sam znao kakvo je stanje.

Sve u svemu, tih kvartova ima, jako teško možeš da naletiš na neki, osim na ovaj kad ideš na utakmicu tog kluba. Na sred ulice u gradu ne postoji šansa da vidiš klince sa belim i AK47 niti bilo gde, a sad šta je unutar Villa, sreća ne znam :smiley:

1 Like

Ekstra! Da li su takvi kvartovi odvojeni ili su izmešani sa normalnim delovima kraja? Na primer u Čikagu si u dobrom kraju, posle tri ulice si u lošem, pa posle tri ulice si opet u ok kraju. Jel tako i tamo ili su izolovani?

Ima li razlike u mentalitetu izmedju Buenos Airesa i Montevidea obzirom da su blizu jedan drugog?

Čiji mentalitet je bliži nama?

Izvini ako sam te smorio. Meni je Južna Amerika uvek bila zanimljiva. Gracias hermano

2 Likes