{MT} Spider-Man

Aha sad razumem.
Hvala

Wow, toliko o tome da se singl plejer ekskluzive ne isplate.

B92: Spider-Man obara rekorde: Najtraženija igra u istoriji Playstationa
http://www.b92.net/tehnopolis/gejming.php?yyyy=2018&mm=09&nav_id=1446710

3 Likes

Moj ortak koji nikada nije imao konzolu planira da uzme ps4 samo da bi igrao spiderman.

Presao sam igru (pricu) za vikend pa evo moje mini recenzije:

Sto bi ameri rekli ovo je definitive Spider-man game. Sve sto postoji u igri je uradjeno sa velikom dozom paznje i dovedeno do ciste perfekcije. Sto se tice produkcije, kontam da su Insomniacu u studiju ugradili slavinu iz koje tece cist kesh. Pa za sta zatreba, samo odvrnu slavinu, puste da tece koliko treba i onda urade. Detalji kao sto su odela, kad stavite drugo odelo to odelo se pojavljuje u cutscene-ovima, pa cak i u loading i fast travel screenu. Cak i budzet za creditse kontam da je bio veci nego sto neki razvojni studio ima za celu igru, gde kad krenu creditsi, imate utisak da gledate odjavu avengers filma a ne igre. Muzika je vrhunska i prava je “Marvelovska” i super je uklopljena. Primera radi, trcite po gradu, cujete kola, ljude saobracaj, i onog trenutka kad krenete da webslingujete krece pompezna muzika koje se moze recimo cuti u spici avengers filma i stvarno ne moze da dosadi.

Prica

U pocetku je prica klasicni humpt dumpty spiderman. Veselo, ima negativac, Spiderman je tu sa njegovim opaskama, sve ide kako treba. Prica je podeljena na tri acta i u trecem actu prica dobija daleko mracniji ton gde se postavlja pitanja da li je spidey u stvari heroj ili ne. Sam kraj je super, i naravno dobili smo uvertiru za nastavak. Ne bih dalje da ne spoilujem ali svakako vredi odigrati do kraja.

Grafika

Odmah da bude nesto jasno. Downgrade-a nema! One gluposti o smanjivanju bare i slicno su ciste gluposti. Grafika je onakva kakva je i bila, fantasticna i dobra, ali opet nista revolcuionarno. Posle God Of War-a tesko je nadmasiti graficki. Ali daleko od toga da je grafika sranje. naravno postoje infamous boat people, ali to je otprilike. I prvo odelo koje ima spidey u igri je uradjeno onako bezveze i ja sam prvi kome je to smetalo i mislio sam da je downgrade-u u pitanju, medjutim kasnije se ispostavi da je grafika “as seen on trailers”. Pro 4k mora da kida, ali cak i 1080p vanilla ps4 je grafika odlicna. Igra nema 60fps ali ne secka sto je meni licno bitnije.

Gameplay

Webslinging - Ovo je Zen mode. Tako je prokleto dobro uradjeno, da mi je par puta doslo da nista ne radim samo da se vrzmam po zgradama sa jednog kraja mape na drugi. U pocetku je malo konfuzno ali malo kad se uhodate sto je tipa 15 min, i otkljucate par skillova u webslingingu postajete pravi spiderman. Slinging je ekvivalent Kratosom vracanju sekire u ruku. Uvek badass i ne moze da dosadi. Treba napomenuti da je sve physics based i da se spiderman nece uhvatiti za vazduh, pa tako recimo ako se krecete kod central parka, letecete tek par meteara iznad zemlje jer se spidey hvata za drvece a ne zgrade. I toliko je sve dobro uklopljeno da mozete da preletite celu mapu a da vam se ne desi da ste negde stali zato sto eto tako, nesto nije bilo ok.

Fight - Borba je naravno “pozajmeljena” iz arkham serijala ali je toliko prokleto dobro uradjena i zategnuta da je fajt zabavan i posle 30 sati. Prica otkljucava par skillova, a ostalo otkljucavate sami sa levelovanjem. Tu bi mozda stavio zamerku za skillove, ista zamerka kao i za batmana, gde otkljucavate skillove ali u sustini samo poboljsavate ono sto vec imate jer i batman i spiderman su od pocetka vec badass. Ali u odnosu na batmana, gde mi se konstanto desavalo da bi hteo da ukombinujem dodatne stvari u fajt pa ne ispadne i razbije kombo, toga tu nema. Cak kako bude igra odmicala, videcete da ce vam se usred fajta desiti da cete se zapitati, a da li ovo moze da se kombinuje dok sam u vazduhy? i naravno da moze, sve moze. Jedina razlika u odnosu na batmana jeste to sto je batman pritiskom na kvadrat za udarac mogao da preleti i 20 metara od neprijatelja do neprijatelja, toga ovde nema i u pocetku ce vam to ubijati kombo. ovde je to uradjeno tako sto cete sa trouglom ispaliti mrezu u nepriatelju i doleteti do njega. to kad se uhodate, sa pregrst skilova u koje vas igra polako uvodi, onda krece ples koji bozanstven. Nikad nisam imao utisak da ne mogu da se pohvatam sa svime i da sam svodio fajt na button mashing.

Ubacivanje Mary Jane Watson i Milesa Moralesa kao playable karaktere jeste u neku reku svezina i odstupanje od core gameplaya. Njihove deonice su basic stealth based. Meni je ovo bio smor jer ne volim stealth ali nekome ce odlicno leci. Nista tu nije preterano tesko, i te deonice prati dobra prica tako da je ok i nije ubaceno tek tako.

Sto se tice sporednih stvari, u igri postoji 358 collectibles-a koji se vide ne mapi i za OCD gejmere ce ovo biti heaven/ hell. Tu su i sporedne misije kojih ima jedno petanestak i variraju u samoj izvedbi i za pohvalu su. Takodje ima jos i pregrst challenge-a, sto fajt, sto stealth, sto chekpoint race-ova i slicno. Ove sporedne stvari vas nagradjuju tokenima koji se koriste za upgrade gadgeta i kupovinu novih odela. Svako odelo ima svoj suit power koji se otkljucava kupovinom odela i onda se taj suit power moze koristiti u bilo kom odelu. Da budem iskren, u toku cele igre sam koristio samo prvi suit power. Ostali su dobro ali nista ne moze da nadmasi ability da vam se mnogo brze generise Focus koji sluzu za one button finishere. Gadgeti su super zanimljivi i dobro se implementiraju sto u fajt sto u stealth deonice.

jedinu zamerku koju imam ali ovo je vise za one koji jure platinu su random crimes. Njih ima ja mislim preko 200, i desavaju se random u smislu na svakih predjenih 300-1000 metara ili 30-60 sekundi. Svaki district ih ima 20 i za platinu je potrebno sve uraditi. Olaksavajuca okolnost jeste sto iako su random, onaj crime koji uradite se nece ponoviti.

I to je to otprilike. Kao zakljucak bih rekao da je Insomniac uradio one hell of a job i napravio maltene savrsenu spiderman igru. Sve prsti od production values-a, prica je super, gejmplej odlican. Stvarno ne znam sta nastavak moze doneti po pitanju poboljsanja same igre, ali cak iako ne budu menjali nista, i tako ce sledeci spiderman biti fantastican kao i ovaj.

I za kraj, malo smernica za platinum huntere:

  1. Odmah otkljucajte celu mapu.
  2. Prvo predjite story mode, pa se onda bacite na ciscenje districta jer ineki challenge-i zahtevaju skillove koji su otkljucavaju pricom.
  3. ukoliko jurite do sledece misije a cujete policijski radio koji spominje crime, stanite odradite ga i nastavite dalje. Ustedicete dosta vremena posle, napisao sam za random crime events.
  4. Gledajte da ne trosite tokene za gadgete i odela bezveze, jer imate trofej za upgrade svih gadgeta i trofej za kupovinu svih odela. Ako pazite, onda ce vam srebro biti dovoljno za challenge da imate dovoljno tokena, u suprotnom moracete da vijate zlato sto je u nekim challengeima bolesno tesko.
  5. Landmarkove i ranceve mozete da skupljate odmah
11 Likes

Odlicna recenzija,slazem se u potpunosti i zao mi je sto sam spajdera zbzao a nisam ni stigao da uzivam u igri…

:blush::hugs:

1 Like

I ja uzeo prije desetak dana, malo se smoris dok cekas crimeove ali je igra pure fun :smiley:

Samo fast travel iz districta u district, i krene crime za 10 sekundi :grin:

Overih 50% Spidermana za vikend :slight_smile:
Ali zaista realnih 50%, očistio sve backpack, sve research station, sve land marks, sve toughs crimes i dobar deo demon crimes, po nekog goluba i mačku. Zato sam zapostavio glavnu priču dobrano, jedva sam uradio 4-5 sporednih misija.

Nešto mi deluje da sam jako brzo sve ovo uradio i da mi nije trebalo više od 8-9h za ovo. Tako da se plašim da onih 30h deluje kao preterana cifra za 100% kompletiranje.

Tražio sam opciju da vidim koliko sati sam proveo u igri, ali nisam našao. Ako neko zna neka javi, baš me zanima.

Ukupno 20tak sa sve pricom.

Hvala za info. Delovalo mi je da mi neće trebati tako mnogo vremena da se dovrši igra. Nego su plašili po netu sa 30 sati i slično, a ja već odradio veliku većinu sporednih stvari.

1 Like

Nije bas na nivou rockstar igara ali dovoljno. Samo snimanje duplog scenarija u smislu dal je Spidey zadihan ili ne dovoljno govori o posvecenost Insomniaca.

@loodacha da te podsetim da ipak postoji :smiley: :smiley:

2 Likes

2 Likes

Napokon sam stigao do deonice koja je prikazana na E3. Na PRO-u izgleda fantastično i nema nikakvog downgrade-a. Još je bolja kada se odigra, posebno što sam je ja odradio na drugačiji način. Apsolutno sjajna igra, šteta što će se brzo završiti :frowning:

Nece jos, ne brini

Mislio sam više na moj tempo igranja. Za vikend će sigruno biti sve završeno :frowning:

Pala je napokon platina, eto koliko se ima vremena za igranje :frowning:
Doduše malo sam i ja kriv jer sam uradio prerano upgrade svih gadget-a, tako da sam morao da jurim challenge i base tokene. Napravio sam sebi od jako lagane platine, prilično zanimljivu egzibiciju :slight_smile:

@Zoorulee

@Zoorulee ma dobar si, ja jos kod prve trecine, a za par dana izlazi RDR2… Prokleta Fifa. :frowning: