Nov procesor, matična i RAM - potreban savet

Dakle, pošto mi je mašina malo zastarela planiram da pokupujem nove delove.
U planu je bio ovaj procesor:
[URL=“http://winwin.rs/cpu-intel-cpu-lga1155-intel®-core™-i5-2400.66.html?productId=30932”]
CPU Intel | 'CPU LGA1155 Intel® Core™ i5-2400, 3.10GHz/6MB BOX 32nm | WinWin Računari

Ali pošto je on 1155 socket a moja ploča ga ne podržava, u obzir su došle još ove dve:
[URL="http://winwin.rs/mb-intel-mb-lga1155-ih61-ecs-h61h2-m2.66.html?productId=35966<br />[URL=“http://winwin.rs/mb-intel-mb-lga1155-ip67-gigabyte-ga-p67-ds3-b3.66.html?productId=35097"”]
http://winwin.rs/mb-intel-mb-lga1155-ip67-gigabyte-ga-p67-ds3-b3.66.html?productId=35097]MB Intel | MB LGA1155 iH61 ECS H61H2-M2, PCIe/DDR3/SATA2/GLAN/7.1 | WinWin Računari

Mada, pošto ionako imam malo slabiju DDR2 memoriju, u planu je u DDR3 za 8GB:
[URL="http://winwin.rs/ddr3-memorija-dimm-ddr3-2x4gb-1600mhz-patriot-signatur.66.html?productId=34820<br />[URL=“http://winwin.rs/ddr3-memorija-dimm-ddr3-2x4gb-1600mhz-kingston-hyperx.66.html?productId=35713"”]
http://winwin.rs/ddr3-memorija-dimm-ddr3-2x4gb-1600mhz-kingston-hyperx.66.html?productId=35713]DDR3 | 'Memorija DIMM DDR3 2x4GB 1600MHz Patriot Signature CL9, PSD38G1600KH | WinWin Računari

Dakle, u listi za kupovinu su nov procesor, matična ploča i DDR3 RAM memorija - dakle, ima li neko od vas sa iskustvom (ne tim iskustvom :stuck_out_tongue: ) neko mišljenje i preporuku za novu kombinaciju?

Evo sta sam ja skoro kupio. i5 2500K, MSI Z68S-G43, i 8 gb-a rama kingston xyper-x (2x4gb-a).

Odlican racunar. Procesor se oveklokuje veoma lako. Jedina je mana svih ovih i5 za 1155 plocu je mali kuler. Znaci ako hoces overklok uzimas i5 2500k i kupujes kuler, ako ne i taj i5 2400 je odlican.

Prcesor me kostao 19000, ploca 9500 i 8 gb rama su 4000.

Predlog za tebe je definitivno neki i5 procesor za 1155.

Oni sa K u imenu su za overklok i skuplji su zbog toga. i5 2500K radi bez problema na 4,5 ghz, i to za 24/7. Limit mu je na nekih 4,8-5ghz. Oni bez K se teze overklokuju. Sam nacin ovekloka je drugaciji. Ali su na 3ghz izuzetno brzi. Bilo igre ili video enkodiranje, sve ide bez problema.

Kod ploca imas tri tipa ploca (ima i vise ali recimo tri) P67, H67 i Z68. P67 moze da oveklokuje procesor ali ne prdrzava inetgrisanu grafiku u procesoru. H67 podrzava integrisanu grafiku , ali ne podrzava oveklok, i Z68 podrzava sve. Ako neces da overklokujes onda ti je najbolja H67 ploca jer imas i inegrisanu grafiku koju mozes da koristis paralelno sa diskretnom ( za enkodiranje na primer) ili da je koristih kad menjas graficku. Prodas je pa dok ne kupis novu, imas integrisanu.

  1. Procesori (CPU) | 'CPU LGA1155 Intel® Coreâ„¢ i5-2400 | Emmi online shop, prodaja: racunari, laptopovi, TFT monitori, netbook i notebook raÄ�unari, foto oprema…
  2. Emmi | Emmi online shop, prodaja: racunari, laptopovi, TFT monitori, netbook i notebook raÄ�unari, foto oprema… | PoÄ�etna
  3. RAM memorije | ''Memorija DIMM DDR3 2x4GB 1600MHz Kingston HyperX… | Emmi online shop, prodaja: racunari, laptopovi, TFT monitori, netbook i notebook raÄ�unari, foto oprema…

Ipod ovoga ne bi treba da ides.

Mada evo i predloga za odlicnu kupovinu:

  1. http://www.emmi.rs/procesori-(cpu)-cpu-lga1155-intel®-core™-i5-2500k.11.html?productId=14928
  2. http://www.emmi.rs/matične-ploče-(mb)-mb-lga1155-iz68-gigabyte-ga-z68ap-d3.11.html?productId=17253
  3. Ram isti kao gore.
1 Like

procesor je odlican ne treba ti vise trenutno…veruj mi
maticna: Matične ploče (MB) | MB LGA1155 iP67 Gigabyte GA-P67A-D3-B3 | Emmi online shop, prodaja: racunari, laptopovi, TFT monitori, netbook i notebook računari, foto oprema… dobra ploca za i5-2400 ima i usb 3.0 2komada
memorija: RAM memorije | Memorija DIMM DDR3 2x4GB 1600MHz Kingston HyperX C… | Emmi online shop, prodaja: racunari, laptopovi, TFT monitori, netbook i notebook računari, foto oprema…

moja preporuka…

Memorija koju si naveo je ok, ali ipak mislim da je ovo best ploca jer je Z68 i ima 4xUSB 3.0 (spoljasnji i unutrasnji). A samo je malo skuplja.

Emmi | Emmi online shop, prodaja: racunari, laptopovi, TFT monitori, netbook i notebook računari, foto oprema… | Početna

odlicna je i ta ploca…nije losa ni ova sto sam ja dao…kako god da odluci nece da pogresi za i5 2400 bila bi sasvim dovoljna i ova sto sam ja naveo…ne treba njemu bog zna sta sad :slight_smile: nego da bude LGA1155 i da moze brza memorija na nju…

Treba mu 1155 zbog i5 procesora koji je odlican. DDR3 je naravno ok. Generalno i ploca sto si mu ti naveo je ok.

Ali mu stvarno savetujem i5 2500k. Mnogo vise daje za ulozeni novac. Bice mu zao kasnije ako ga ne kupi.

Koji god i5 da uzmes neces da pogresis, memorija je vise nego dzabe sada. Nego jesi li razmisljao mozda o nekoj intelovoj ploci iz extreme serije

mi se raspisali kao da ce mi da uzimamo…a nema ga covek :slight_smile:
mozda ga ne zanima overclock…pa zato hoce i5 2400 a i za 2500k kad bi uzimao bilo bi mu bolje da uzme neku bolju plocu a to je i vise novca…ipak sam ja za i5 2400

Ne treba mu polca skuplja od 10000 za i5 2500K, osim ako ne juri sportske rezultate za overklok. Ako hoce da ga drzi na 5 ghz, trebace mu sve skupo. Za 4,5 ghz moze i jeftinija ploca oko 100 evra. Uz naravno dobar kuler, jer je stock kuler nula. Jedva ga hladi i na 3,3 ghz a kamoli oveklokovanog.

i5 2500k savetujem jer se izuzetno lako klokuje i ne zavisi od memorije kao i5 2400. Kod i5 2400 da bi se klokovalo mora ad se podize i brzina memorije i to zahteva dobru memoriju, dok je za i5 2500K to nebitno. Kod njega se samo podize mnozilac i to je to. Ali to je jedino moguce na p67 i z68 plocama. Z68 su malo bolje jer omogucavaju koriscenej integrisane grafike.

Zato i savetujem i5 2500K i neku Z68 plocu je NIJE mnogo skuplje. Ovo ja imam i sve sam probao ovo sto pricam. 4,5 GHZ za 24/7 su sasvim ok. Za nesto vise treba i skuplja ploca, ali to je vec preterivanje. To je vec sport.

pa da to i ja pricam celo vreme ako nece overclock i5 2400 u suprotnom i5 2500k…nisam ja ni reko da moze da klokuje i5 2400 tako ne bi mogao ni obican i5 2500 koji je bez K

Vi se raspisaste a ja otišao u nepoznatom pravcu :stuck_out_tongue:
Na temu, ne planiram overclock jer uopšte nemam neku potrebu za njim. Ako je 2500k u istom rangu cene sa ovim što planiram da uzmem onda ću naravno njega. Preferiram Intel, jer sam sa njim uvek imao pozitivnije iskustvo nego sa AMD-om iako ga moji projatelji hvale.

Ako ne planiras overclock uzmi 2400, razlika je ipak 20-30 evra izmedju njega i 2500k. Za plocu bi vec trebao malo vise da iskesiras, najbolje bi bilo da uzmes neku Asus Z68 plocu a ako ti je previse onda P67. H67 ne uzimaj.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

i5 2500k je skuplji ali daje dosta vise nego i5 2400, ali samo ako se klokuje. Ako neces da se upsutas u to, onda idi na i5 2400 i neku plocu baziranu na H67 jer je idealna uz taj procesor. Podrzava integrisanu grafiku sto moze da bude korisno. I mozes da istovremeno koristis obe graficke. Znaci nemoj onda da uzimas P67 jer su to overklokerske ploce.

Uzmi onda ono sto sam ti u prvom postu napisao kao prvu varijantu.

Jos jednom da ponovim posto neki ovde brkaju pojmove. P67 je ploca za overklok procesora koji imaju u imenu K. H67 je normalna ploca za procesore koji NEMAJU K u imenu i ne sluze za ekstremni overklok vec sluze ad arde normalno, i kao bonus mogu da koriste i inegrisanu grafiku iz procesora. Z68 mogu sve. A nisu mnogo skuplje, ali uz i5 2400 nemaju svrhu.

Znaci neces overklok onda i5 2400 i H67 ploca, ili hoces overklok i5 2500K i Z68 ili P67.

poslusaj njegov savet, sve ti je lepo objasnio.
moj glas ide za i5 2500K i p67 ploca, ako ne koristis integrisanu grafiku.

Ako ovde bude bio neki lepi popust po prodavnicama definitvno uzimam i5 2500k i P67/Z68 :slight_smile:
Hvala ljudi!

Obrati paznju da ce za overklok morati da dokupis kuler za njega. Ali ipak kad budes video kolike brzine mozes da postignes bez mnogo muke, mislim da ce ti se svideti. Svaka ploca za njega moze da ga automaski klokuje na 4,2 ghz, bez da se ti zamaras. Mislim da mozes da joj zadas i 4,5 da klokuje automatski.

Z68 imaju jos i mogucnost SSD kesiranja. Da se ubaci neki SSD hard da se koristi kao kes memorija za obican HDD. Koliko je to ubrzanje, to ne znam. Probacu kad naletim na neki jeftin SSD. Jer je procedura jako jednostavna. Samo nakacis SSD na SATA i aktiviras iz biosa. Nema potrebe da se radi reinstalacija. I taj SSD se ne vidi iz sistema onda. Zanimljivo, a da li je i korisno…pa ne moze da skodi.

@gresley, Popust tesko. Ali mislim da je razlika od tih 30evra opravdana, jer ej samo procesor skuplji. Osim ako nisi mislio da uzmes i sto jeftiniju plocu. Ali to vec nikome ne savetujem. Ploca je centar sistem, i mogi problemi krecu od nje. Uzmes neku od 100 evra tek da budes miran. Da te ne boli glava. Mada kako hoces. Ne znaci da je jeftino lose. Ja samo ne volim jeftine stvari koje treba da mi potraju godinama.

A napajanje? Kolika je jačina potrebna da bi se dobile optimalne performanse?

Nekih 500W Seasonic ili 600W svi ostali, ispod toga ne idi.

zavisi i koju graficku planiras da ubodes

Napjanje 600w neko firmirano. Znaci da nije ispod 5000 dinara. Neko cooler master ili slicno nesto.

Mada sto rece covek to dosta zavisi i od toga koju ces grafiku da koristis. Ako planiras da uzimas radeona 6950 ili 6970 ili nvidiu 580 onda moras i jace napajanje. Znam licno coveka sa 6970 kome se resetuje komp zbog slabog napajanja. Uzeo skup grafiku a ustedeo na napajanju. Ako ces jeftine grafike (ati 6870 ili nvidia 560) onda moze neko 600w oko 5000 dinara.

Evo sad gledam i ovaj seasonic je dobar. Izgleda da ces tesko naci dobro napajanje ispod 6000.

Sva ova napajanja ti nisu bitna ako ces ad koristih neku najslabiju grafiku ili cak integrisanu. Onda mozes i jeftinije napajanje.