Problem sa ventilatorom na laptopu

Pozdrav svima. Molio bih ako neko zna kako da resim problem vezan za laptop. U pitanju je hp pavilion gaming laptop godinu dana star (pre par dana izasao iz garancije). Danas sam hteo da ga premestim i pogledam donju stranu, i vidim tamo gde su one dve rupicaste povrsina iznad kojih su ventilatori, na jednoj se nahvatala prasina… bilo mi sumnjivo i upalim laptop i pustim neku igru da potera ventilatore, i mislim da u prvi mah taj ventilator gde je bila prasina se uposte nije vrtio… posle jedno minut je proradio (ali nisam 100% siguran posto se jako lose vidi). Mene zanima kako bi mogao proveriti stanje ventilatora, da li su u funkciji i da li je sve ok sa njima… da li ima neki program ili neka caka u samom windowsu (win10) da vidim da li je sve u redu. Mnogo mi je krivo ako se nesto desilo, i tacno cu poceti da mislim da te velike firme namerno nariktaju da se nesto pokvari izvan garancije da moram placati popravku. I sramotno je da jedan laptop od bezmalo 1300€ ima samo godinu dana garancije. To cu tek posebno da napravim haos u mediamarkt. Molim vas ako neko zna nesto o ovome da mi napise.

Postoji vise stvari sto bi mogao da odradis. Mada je uvek desko dijaktostikovati racunare sa daljine.

Skini program tipa FanSpeed ili CoreTemp. Pokreni igru i vidi koje temperature ti procesor dostize. Mozda se ne greje dovoljno da se upale svi ventilatori. Ne znam kako je HP to regulisano.

Ako imas temperature oko 80-90c na procesoru a ventilator se ne pali, onda imas problema. Ne znam koliko intenzivno koristis laptop.

1 Like

Pa ako je gaming laptop, svaki gaming je vrlo “intenzivan” za CPU i GPU i sigurno vrti na max.

Eh, a sećam se kada smo ti pre godinu-dve predlagali da batališ gaming laptop…

Skinuo sam fanspeed i sve je regularno… gledao sam po forumima i naisao na informacije da kada imaju dva ventilatora jedan je za cpu a drugi za gpu, i da rade nezavisno… posto zadnjih dana nisam peglao igrice nego samo gledao yt i tako neke gluposti, verovatno se graficki nije ni palio nego je radila integrisana graficka.