PS4 Pro predstavljen, 399$ izlazi 10.11.2016 - diskusija, info, slike, video...

Kove koliko trza, ovo je nekada bilo samo na Pc-u, sada su i na konzolama sa mnogo hardware-a poceli da izbacuje lose optimizirane igre… Po meni ovo je bas lose i ruzno videti jer su ljudi kupovali konzole danigraju dobro optimizirane igre, sam FF je uvek radi savrseno na playstationu.

2 Likes

Uzasno je, kupis duplo skuplju konzolu a igra ti radi losije. Neprihvatljivo, Sony mora da resi ovo na neki nacin. Doduse, svi se nadamo da ce patch 10 dana nakon izlaska da sredi, ali je blago zabrinjavajuce to sto Sony prebacuje loptu na developere, to pocinje da lici na PC, i podize razlog za zabrinutost, da ce se desiti tacno ono sto smo mislili, developeri jednostavno nece moci da se izbore sa vise platformi dovoljno brzo i logicno je mozda da u ovom slucaju prioritizuju popularniju PS4 platformu.

1 Like

Rekoh vam da FFXV nije neki benchmark i da se ne nadate nekoj solidnoj performasi Day One. Igra je najavljena prvo za PS3 pre 10 godina, pa su menjani ljudi koji su radili na njoj, napravljen je novi engine, koji nije baš stabilan i FFXV će verovatno biti jedina igra koja će koristiti Luminosity Engine. Sve to se nakupi i eto recepta za problematičnu igru. Mene čudi da će imati patch tako brzo nakon izlaska za Pro, očekivao sam oko januara da će je patchovati.

Final Fantasy XV je čak doživeo i downgrade u zadnjih godinu dana da bi mogao bolje da radi na konzolama. Prosto mi nema smisla ovo što se trenutno dešava oko Pro verzije igre. Em su izlazak igre pomerili za skoro tri meseca em je potreban naknadni patch da bi stvari došle na svoje mesto (ma šta to značilo). Sa druge strane japanski HD/4K game development sve više zaostaje za zapadnim i ovo je samo primer da im treba puno vremena da naprave bilo kakav napredak. Takođe, softversku/OS stranu PS4 kozole radi japanski ogranak Sonyja, koji baš nije slavan po tempu i podršci koju pruža.

Meni je FFXIII ostavio gorak ukus te se nešto nisam primio na FFXV, možda ga uzmem kada bude na nekom popustu (trenutno je $25/$30 XB1 disk verzija u pojedinim prodavnicama).

1 Like

Slazem se od a do ž :slight_smile:

Zalosno je to sto moramo cekati po 15 dana da bi izbacili patch za igru/igre. To bi trebalo odma na day one biti i patch spreman, nadam se da ce se to promeniti u buducnosti ipak je konzola tek izasla…

A šta bi Sony trebao da uradi? Da im on naredi odlaganje igre? Kako bi mogli da pruže podršku, pogotovu ako koriste neubičajen engine, koji ni oni sami nisu sigurni kako radi?

Makar sad većina prelazi na “standardne” engine, poput UE, pa bi trebalo da imaju manje problema i bolju podršku, ali kad god je neki skarabudžen engine će imati problema, kako na PRO, tako i na običnom.

Jeste konzola tek izašla ali su PS4 Pro dev kitovi kod razvojnih timova već mesecima unazad.

Ja se samo nadam da ce to resiti u skorijoj buducnosti, da ce u startu-day one izlaziti pro i base verzija igre, ako ne neka se nose.

Za pocetak, nije trebalo da izbaci novu konzolu posle 3 godine i forsira 2 proizvoda paralelno. Ocigledno da im je zakomplikovao situaciju a onda “krivi su developeri”. A ovamo ajde svi da imamo 3 opcije u svakoj igri - fps, rezoluciju i bolji kvalitet na PRO. I sve da radi savrseno. Nece to da moze.

Sta sada Sony moze da radi koji je bio alav na pare - ne znam. Nek smisle. Oni su nas i uvalili u ovo. Neka stimulisu developere. Znas, velike kompanije imaju nesto sto ze zove novac koji otvara razna magicna vrata. Neka poostre kontrolu kvaliteta. i ne dozvole izbacivanje brljavih PRO igara na PSN. Ili nesto peto. Postoje ljudi koje Sony placa 500.000e godisnje da smisle takve stvari.

Svi ti predlozi koje si naveo su nerealni i neizvodljivi. Novac nije uvek rešenje i ne može sve da reši. Koji bi bili tvoji kriterijumi za pooštravanje kriterijuma? Mada, od zabrane izbacivanja igara na PSN nema ništa, to bi trebalo odmah da ti bude jasno.

U biznisu novac je uvek resenje i sve moze da resi. Naucices… :slight_smile:

U ovom kontekstu nije. Rešenje bi bilo više vremena za rad na igri, ali to nije moguće zbog datuma izlaska. Ako bi se ponovo pomerio datum izlaska igre, mnogo više novca bi bilo izgubljeno no što bi se dobilo od prodaje igre na PRO konzolama. Kako bi Sony to trebao da reši po tebi, pošto je interesantna tema za priču?

Ako daje kazne, neki studiji neće uopšte praviti igre za njihove konzole.
Ako daju novac, svi će se žaliti da igre ne mogu da rade na PRO da bi izmuzli nešto novca od Sony.
Ako pak ograniče prodaju igara, pogotovu ako se igra već pojavi za PS4, a oni zabrane prodaju za PRO, ne samo da će naebati kod izdavača, već i kod korisnika PSN.

Ne vidim kako bi Sony tu nešto preduzeo. Očekujem da će se ljudi žaliti i kukati kako PRO nije podržan kako treba i da će razvojni timovi najviše ispaštati zbog toga.

Očekujem da će novije igre imati manje problema no ove sad, ali će uvek biti nekih teškoća kad je u pitanju podrška običnog i PRO PS4.

Tema uopste nije interesantna vec zahteva suvoparnu i ozbiljnu bizni analizu a ne ovako da lupamo kako mali perica zamislja game development. Ono sto je cinjenica i moze se primeniti uvek na sve sfere biznisa vreme = novac. Ti uvek mozes da skratis vreme tako sto ces zaposliti vise ljudi da radi za krace vreme. I ljudi koji rade duze vreme isto te kostaju, samo na rate. A ako nista ne urade i kazu - bas nas briga, odrazice se na prodaju Pro-a i opet kroz gubitak para. Niko nije lud da prelazi na platformu na kojoj ce igre raditi losije.

Necu da vam kazem jesam vam reko, ali jesam vam reko! :smiley: :smiley:

Zar ja ne doomsayerujem o ovome vec mesecima? Imam utisak da je dosta foruma posle inicijalnog shoka slegnulo ramenima i otvorilo novcanike… Strasno! Normalizacija nazadovanja.

Neko je sad skoro pitao sta fali tome da se rasiri lepeza uporednih proizvoda koji ciljaju na istu publiku. Pa evo sta fali, vrli novi svet pc-konzola. Ono od cega sam pobegao pre deceniju me sad docekalo.

Oces da ti lepo radi ili da lepo izgleda? Ne, ocu i da lepo radi i da lepo izgleda. Ocu sigurnost da kad ubacim disk igra radi besprekorno. A sad se pitamo ko je kriv, developeri ili sony sto odjednom moraju za tri konzole da prave igru. Kad izadje scorpio, za 4.

Dal je to samo sonijeva pohlepa ili neko tamo pametniji od mene ima racionalan razlog zasto je zapravo dobro ovako podeliti svoje potroshache i dodatno opteretiti developere, ja iskreno ne znam.

Sledeca ‘inovacija’ ce biti “modularna grafika!” Samo izvuces slot i ubacis drugo parce plastike, igre ce izgledati bolje, magija! Erm, to se zove zamena graficke i od toga sam pobegao, nothankyou.jpg

1 Like

Otprilike smo svi negodovali ali sta to vredi. Kad su vec krenuli u tom pravcu, ja ne zelim da budem uskracen za napredne opcije samo zbog “principa”.

Pozdrav svima, evo malo 4K gaminga sa PS4 Pro-a. Snimano AverMedia CE511-HN capture karticom. Počinje od 3:00 i preporučujem da gledate u Chrome-u sa 2160p60 opcijom. Taman ako neko ima 1080p TV ili monitor može videti kako bi teoretski izgledao taj downsample ili supersample (kako li se kaže uopšte). Naravno, na “izvoru” je slika još bolja, YT radi kompresiju.

2 Likes

E super je, vrhunska je produkcija, samo nastavi.

Pedja, opet puca Chrome sa youtube fullscreen opcijom.

1 Like

I kod mene isto.

Sony PlayStation 4 Platinum Wireless Headset

Naleteo sam negde bas na datum, nevodno polovinom prvog meseca izlaze, na Base-u ima preorder trenutno su 155e: