PS4 Pro, Xbox One S, 4K TV i HDR zavrzlame

Problem je u tome sto su developeri postali previse lijeni sto se tice optimizacije igara. Jos ako imas na umu da je prehodna generacija trajala skoro jednu citavu deceniju… Zasto? Fokus je bio na igrama i optimizaciji za iste na dostupnom hardware-u. Sada su shvatili da mogu naplatiti svoju ljenost izbacivanjem jaceg uredaja na trziste, bez imalo truda, radne snage i vremena/novca koje bi inace potrosili za optimizaciju.

Fokus je presao sa igara na jaci hardware. Samo pogledaj eksluzive, sve ce ti bit jasno…

P.S. A i to sto ce izbaciti u skoroj buducnosti je vec sada slabo naspram PC-a.

Ne vidim da se negde pricalo o tome da li je Pro slaba konzola (slaba u odnosu na sta?), postoji samo neslaganje oko toga koliko je potrebno za nativni 4K (za one kojima je to bitno - meni nije svakako). A da se dobija najbolji bang for the buck, to je objektivno neosporivo… Ne postoje konzola niti PC koji daju za 399e 4.2 Tflopsa.

Uzgred, logika nije bas ispravna da 4K omogucava 30fps tamo gde 1080p omogucava 60. Deli se i mnozi sa 4, a ne sa 2, zato sto je 4K cetiri puta 1K odnosno 1080p. Omogucava 30 fps u 2K, pa onda to uz pomoc checkeboard tehnike upscaleuje na 4K. Nema govora o nativnoj 4K za igre stepena kompleksnosti Witchera, ni za Scorpio. Hardver koji omogucava W3 da radi u 60fps u 1080p (Pro) ne moze da dobaci ni 15fps u nativnoj 4K. Bez obzora na to sto ce raditi u 4K to nije i ne moze biti pravi 4K.

I znam da je svima vec muka od ekstenzivne diskusije o tehnologiji ali ima onih koji to vole (tech entuzijasti) gde ubrajam i sebe. Igre su svakako najbitnije ali Sony i MS zele da nas zainteresuju za tehnologiju, i da nam na osnovu toga izvuku pare, u tome je cela poenta ovog midgen apgrejda, ne mozemo se praviti kao da to sve ne postoji… Sto su hteli dobili su. Upozoravao sam na to da se console market pretvara u PC, sa svim o ovim pricama o fps-u i opcijama. Moracemo da naucimo da zivimo sa tim…

Heh.

Ja gledam 1080p 40" sa udaljenosti od 2.7m. To znaci da bi mi trebalo minimalno 70" da bih video razliku.

Jeftinija opcija je da kupim lazy bag i nabijem se u TV.

Talk about diminishing returns… A bas sam finu razdaljinu pronasao, ni predaleko ni preblizu.

1 Like

Ja gledam 40" sa 60 do 70cm max.

:fearful:

Lazy bag?

Nope, tacnije mislio sam reci igram , sa 60 - 70cm, sednam se u igrajuci (ratni :slight_smile: ) polozaj, na krevet Dokle filmove gledam sa nekih 1.8m, ako gledam u toj sobi di su mi konzole. Posto mi je soba di igram, dosta dugacka a uska, a ja sam TV stavio do kreveta - suprotna strana, umesto kontra…

Ah, ok, jasno… I ja sam tako nekad. Sada sam zavaljen u dvosed.

Nekada se i ja zavalim u fotelju(sve ovisi sta igram :slight_smile: ), ali mi je onda nekako pre udaljeno, nekih 2.5m udaljenost na TV od 40". Onako mi je nekako taman.

Koliki god da je tv/monitor, sto sam blize to mi bolje :smiley:

ja igram sa lazy bag-a, sa nekih 1,5 m razdaljine. Tako mi je nekako najbolje :slight_smile:

Koliko inch-a , tv?

Postoji formula po kojoj se računa idealna/proporučena udaljenost od TV-a spram dijagonale istog.
Matematika je sledeća:

Dijagonala TV-a (u cm) se pomnoži sa 2,5 i dobijate udaljenost koja se preporučuje.

Primer TV-a od 40" (101cm) - preporučena udaljenost 250cm

Ja bih rekao da ne postoji formula :slight_smile: , da svako ima neku svoju matematiku(od proizvodjaca), recenzenata…
Na primer ja di god sam citao, na upustvima TV-a, koje god recenzije gledao, di god sam guglao(a izguglao sam toga malo je reci “masu toga” ) , vecinom sam nasao da pise, da je idealna udaljenost, dijagonalu TV-a pomnoziti sa 3m. I sada padawan izbaci sasvim drugu tablicu(sto me iskreno bas zacudila ona racunica), ti kazes drugacije, ja kazem trece…Sada se pitam sta je vise stvarno idealna udaljenost? Svakih toliko neka nova racunica, ma da je moguce da ovisi o vise toga, o vrsti ekrana itd, itd…

EDIT:
Moja idealna udaljenost(za igranje) je kao sto je @Marko96 rekao, vecinom sto blize :slight_smile: .

Biti ce da sve ovisi o vrsti ekrana(rezoluciji), kao sto sam na kraju i mislio. Znaci SD, HD, Full HD, UHD(4K)…svaki ekran druge rezolucije ima svoju meru. Evo sada sam gledao na sluzbenoj Samsungovoj stranici(sada da li su oni u pravu ili ne…), i ovo(mislim na ovaj tekst o UHD rezoluciji) me je bas zacudio.

I evo njihova tablica sta kaze, sve ovisi o vrsti ekrana:

[quote]Postoji formula po kojoj se računa idealna/proporučena udaljenost od TV-a spram dijagonale istog.
Matematika je sledeća:

Dijagonala TV-a (u cm) se pomnoži sa 2,5 i dobijate udaljenost koja se preporučuje.

Primer TV-a od 40" (101cm) - preporučena udaljenost 250cm[/quote]

Ovo je formula, pretpostavljam, za 720p, ili maksimalno 1080p. Rezoluciju moras da ukljucis u formulu jer drugacije nema smisla, ne dobijas nikakvu razliku u kvalitetu prikaza.

Yup, ta formula je za 720p i 1080p televizore. Ne pije vodu kod 4K…sorry

Mene zanima kako izgleda Cinematic Mode na PSVR… igranje na bioskopskom platnu, yusssss

Ne verujem u big screen VR. Mala je to rezolucija, mutno. Veliki 4K TV ce da bude mnooooogo bolji za igranje.

Evo lepe ponude u xbr shopu:

http://www.xboxrepublika.com/shop/televizori/lg-55uh605/
http://www.xboxrepublika.com/shop/televizori/lg-49uh603/

UHD,HDR10…

1 Like

Ovaj 50" mi je zanimljiv (heh kako nam je nekada veliko, postalo malo). Jel si siguran da je HDR 10? Za 560e nije tako losa kupovina. Mada bi mi nedostajao 3D, tek da ga ima.