PSVR

Ja cu se smoriti, jer imam osecaj da ova generacija nije dosla do kraja svog prirodnog zivotnog veka. Jos se nisam izigrao, a oni vec oce da im dam pare za noviju konzolu cije prednosti su prilicno sumnjive.

Ali, pazi, sve ovo smo vec triput prosli. Znam da postoji jaka pro-PRO struja ovde, necu vas ja ubediti, a necete ni vi mene. :wink:

Nego, kad vec pricamo o PROu. Ne znam koliko je ovo istinito i dal stvarno tako izgleda kad gledas kroz headset, al intrigira:

Ako je ovolika razlika onda se svakako isplati uzeti pro…

Ja sam narucio PRO, stize do 20.11. tako da cu slati informacije iz prve ruke :slight_smile:
Uspeo sam da udomim PS4 i doplata ce me izaci 200 EUR.

Znam da ce biti drasticna razlika za PSVR kada bude u kombinaciji sa PRO, ipak je u pitanju duplo jaca masina, moraju da budu kao minimum ostrije teksture i manje krzave ivice, plus verujem da ce biti i dodatnih efekata.

Jedna od igara koja sigurno podrzava PRO je Robinson the Journey i on je kupljen danas, tako da cekam 11.11. da probam. Druga igra je Driveclub i verujem da ce na njemu biti najvise vidljivo poboljsanje u grafici.

Puno para sam dao za PSVR+PRO kombinaciju, ali srecom iskompenzovao sam 70% vrednosti od toga prodajom stare IT opreme koju sam imao i nisam koristio :slight_smile: Tako da u konacnom ishodu sam u minusu max 300 EUR.

1 Like

Evo jos malo informacijama o razlici vezanoj za PSVR sto se tice PS4 i PS4PRO:

Izgleda da ima jos razlike koje su prilicno bitne. Najbitnija je da je veca rezolucija renderinga, sto znaci daleko bolju grafiku. Iskreno se nadam da je tako. Da me ne bi shvatili pogresno, na PS4 je sjajno iskustvo u PSVR, ali ako bude razlike kao sto je na slikama u Robinson the Journey, onda je PRO daleko opravdanija kupovina sto se tice VR.

1 Like

Kao sto sam vec vise puta pisao o tome, tajming je ocajan. PSVR nije dostigao pun potencijal ni na obicnom ps4, a vec se nudi nesto bolje. Sada teras vlasnike da pored ulaganja u VR doplate i za Pro. Da bi ti Robinson the Journey bolje izgledao, i… London heist demo? Wtf bre? Ljudi u odelima malo su izgubili dodir sa realnoscu.

Startovao sam danas Wayward Sky i odusevio se igrom. Super avanturica sa laganim zagonetkama. Bice mi zao ako bude kratko trajala. Ima i sporedne stvari za skupljanje, tako da te tera da zagledas u svaki cosak, menjam konstantno sedenje/stajanje/hodanje, da bi nasao sve skrivene delove. U jednom trenutku sam udario kacigom od ormar koji je blizu, jer sam se totalno pogubio u prostoru trazeci skrivene stvari :slight_smile: srecom pokret je bio jako spor, ali iznenadjenje je bilo kada sam shvatio koliko sam daleko otisao od pocetne pozicije zbog skirvenih stvari. Sam osecaj zagledanja iza svakog predmeta ili pregrade je fantastican. Dodatno mi deluje da su igru jos upeglali u odnosu na demo, tako da je graficki jos bolja, nema nikavih krzavih ivica, za preporuku onima koji zele da istestiraju VR u punom sjaju, a da pritom igraju igru koja nema teoretske sanse da izazove mucninu i nije skupa. Cak je i prica simpaticna, a ako imate lepsu polovinu, odusevice se malim robotima kojima mozete da upravljate :slight_smile:

1 Like

Odigrah juce nekoliko partija multiplejer Rigsa. Bilo je odlicno.

Vec sam ranije probao jednom, al zbog male baze igracha i isuvise razudjenih plejlista nisam uopste nasao partiju. Ovaj put je bilo uspesno, otprilike bude po 3 ljudska igraca a ostalo popune botovi. Good enough.

U sustini, opet cinjenica da igram u VR-u nadoknadjuje mnogo toga. Uporedimo npr Rigs i Titanfall – tu nema sta da se prica, TF2 je bolja igra u prakticno svakoj kategoriji.

A opet, samo to sto me cela arena okruzuje i sto mogu glavom da gledam posvuda nevezano od pravca kretanja mog robota me neprestano fascinira. Rekao bih da mi definitivno vise prija klasicno kretanje, tj da okretanje kontrolisem pechurkicom a ne pogledom. Tako bas imam osecaj da sam u kabini nekakve masine kojom upravljam. Vec to sto ciljam pogledom je dovoljno sci-fi.

Kad sam posle jedno 3-4 partije (ni ‘m’ od mucnine, uzgred) otisao natrag u TF2, ivice ekrana su me jednostavno izbedachile. Sve deluje tako skucheno. Trebalo mi je vremena da se naviknem na to da ne mogu okretom glave da gledam oko sebe. Odmah zafali ta sloboda, osecas se ko konj sa onim blinderima preko ociju.

Eto, koliko znam TF2 je 60fps. Zamisli kad bi, prokleta bila logika, izbacili VR mod koji zadrzava priblizno onakvu grafiku (koja nije na dupe da padnes, al je jako lepa) a spusti fps na 30?

Igrao bih to pa makar morao da drzim kofu pored stolice.

Evo za ljude koji se pitaju koliko uticaja PRO ima na PSVR image quality, mala galerija Robinsona:

Ima razlike u ostrini slike. Nije velika, al je ima.

Razlika u ostrini se vidi…pogotovo na otvorenom. One slike u zatvorenom prostoru i nemaju toliko razliku…Nisam za upgrade na PRO, ali kad bih imao PSVR…verovatno bih uzeo…Ako nadjes neku ponudu “staro za novo”, bilo bi odlicno da odradis i taj upgrade

Medjutim svi se slazu u oceni da ove slike nemaju veze sa onim sto ti vidis unutar kacige. Tu verovatno ulaze u igru i raznorazni artefakti i gubitak ostrine po periferiji i ko zna sta sve ne. Ovo je samo greb iz frejmbafera.

Imam Robinson-a i kacigu i mogu reci da je ovo do sada najlepsa igra u VR. Za par dana stize PRO, tako da ce biti jos bolje. Javicu utiske o razlici u grafici i radujem se sto cu moci da igram poboljsanu verziju. Na standardnom PS4 igra izgleda jako lepo. Zamo mi je sto su je toliko napljuvali na review-u, nije zasluzila tako niske ocene, posebno sto takav osecaj na standardnom ekranu nikada necete imati. VR je zaista nesto posebno sto se tice slike, a zvuk je ovde vrhunski, u par navrata sam se isekao od zvukova.

1 Like

A gameplay? Unesrecili su me kad sam video da kosta punih 60 dolara. Ne deluje mi ko da toliko vredi.

Gameplay je meni isto ok. Mucnina napada one koji koriste FPS komande, ja sam svoju lekciju naucio. Koristim samo levi stick i piechart okretanje. To mi je i sa Tomb Raider-om pomoglo. Tako da nema preteranih problema. Ljudi zaboravljaju da je ovo avantura, a ne pravolinijsko kretanje. Malo su se razmazili i hteli bi da im se bude receno i reseno. Meni sa druge strane vise odgovara stari sistem, prodi i pronadji, gde je smisao ako ti je sve otkriveno.

Ja sam uzeo igru preko razmene igrara i to nosioc nalog. 60$ je mnogo i sa tim se slazem, ali mene je izasla 4400 RSD, sto je nesto manje od 40$. Ako zelis kada zavrsim, mozemo nesto da uradimo sa zamenom/prodajom naloga, pa sam odigraj. Saqmo moram da sacekam i zeta da zavrsi igru, posto i on uzima kacigu za par dana. Suvise je doro da bi se propustilo :slight_smile:

1 Like

Ja sam u taboru ‘smooth or bust’. :smiley: Bio sam primoran da koristim pie-chart igrajuci Here They Lie demo i poludeo sam.

Ko sto si verovatno procitao, odigrao sam nekoliko partija Rigsa zaredom, nikakvih problema nisam imao. Ali tu sam imao kokpit ko referencu.

Svejedno, nadam se uspesnom fps eksperimentisanju, kad jednom dodjem do neke takve vr igre.

Iskren da budem samo je Rigs dobro odradio FPS kontrole, nisam u njemu imao probleme sa mucninom, ali zato Rise of Tomb Raider je bilo blizu bacanja pegle posle 2 minuta. Tako da ne bi preporucio preterano eksperimentisanje. Sve sto ima strafe opciju u kretanju, takodje ima instant uticaj na stomak, izuzetak mogu biti samo igre koje imaju kokpit, tamo je mnogo manji osecaj, da li je to zbog kokpita ili je samo kretanje drugacije reseno, zaista ne mogu da opredelim.

Sve sto sam probao da igram u klasicnom FPS maniru, gde se hoda i gde je usporeno kretanje zavrsavalo je mucninom, da budem precizan sve osim Rigs-a. Battlezone je bilo manjih problema, nista kriticno, navikavavanjem bi se sve otklonilo jako brzo, jer je bilo zaista mizerno, pakricno bez mucnine. EVE nisam isto imao probema, valjda zato sto je letenje u pitanju. Iskren da budem, mislim da jos ima uticaja u svemu tome cinjenica da je mozak zauzet jos napucavanjem, tako da zelja da nekoga upucas prevazilazi zelju stomaka da pravi problem :slight_smile: Znaci intenzivne stvaru su generalno bolje za stomak, ma koliko to cudno zvucalo :slight_smile:

Koliko kapiram iz tvojih pisanija, gde god si imao kabinu bio si ok, a gde nisi, muka i preznojavanje.

Sad razmisljam, ne secam se da sam ista probao u prvom licu sto nije imalo kabinu. Sve nesto cekam da neka takva igra bude vredna para.

Odnosno, World War Toons sam igrao 5 minuta, al to je bila toliko losa igra da se prakticno ne racuna. Tu mi se malo vrtelo u glavi, al nisam igrao dovoljno dugo da iznesem konkretan zakljucak.

Nadu mi daje sto DriveclubVR vozim bez problema, a tu su mnogi pali, uprkos kabini.

Ne znam da li se nas osecaj za ravontezu moze vremenom habituirati na VR.

Puno ljudi kaze da moze. Iz licnog iskustva takodje postoje indikacije da se relativno brzo navikavam na bilo koje novo vr iskustvo. Ali suzdrzavam se jos od konkretnih zakljucaka.

Da odgovorim obojci u isto vreme, ima krva privikavanja i zaista kako vreme prolazi tako mi je drasticno lakse za koriscenje VR. Trebalo mi je par dana da se navinem na standardne lagane stvari gde se ima pokretanje. Staticne stvari nisu bile problem, ali kretanje je bilo u zavisnosti od igre do igre. Smatram da ce mi trebati jos oko 1-2 meseca navikavanja, a posle toga ce biti svejedno da li imam kacigu na glavi ili ne.

Za sada je jedini problem u FPS komandama i na mestima gde se kretanje vrsi polako. Znaci ako se krecem brzo, onda je problem drasicno manji. Jos ako je kabina i pucacina u pitanju, problem vise i nema.

World War Toons je jako losa igra, isto sam je iskljucio za par minuta, smatram da su trebali napraviti barem mali SP deo za navikavanje. Sa FPS komandama u njoj je katastrofa i da si sigrao jos malo osetio bi draz mucnine. Rise of TR sa FPS komandama je uzas, mucnina napada gotovo instant, maksimalno 1-2 minuta igranja, jos ako se doda podizanje i spustanje po stepenisu, tu je tek jako interesantno, posebno spustanje, uh tu nema pomoci, stomak reaguje odmah, jer je skokovito. Jos je problem sa visinom pogleda, posebno ako dobro ne kalibrises visinu na kojoj stojis, jer mozak je navikao na odredjenu visinu dok se kreces i ako to nije to, eto problema. Zato sam i koristio piechart okretanje umesto desnog stick-a, jer u tom slucaju nema nikakvih problema, Posebno sto mozes brzo da klikces i na njemu za okretanje, ali iz nekog razloga nije bilo mucnine pri takvom kretanju, Mislim da nisu jos usavrsili sam strafe, ili nedostaje broj frame-ova ili postoji neko seckanje, koje ovo cini jako neugodnim za mozak, a mozda je samo jednostavna cinjenica u pitanju, da ja stojim a ekran se pokrece prilicno nenormalno za standarde uslove. Probajte se setiti kada ste zadnji put se tako kretali, osim da niste igrali fudbal ili kosarku. Na to treba dodati da strafe u stvarnom zivotu sigurno ne radite jos kretajuci se napred/nazad i ukrug.

Videcemo, ako i to savladam u VR, onda mogu da se prijavim za letenje u svemir :slight_smile: mislim da mi tada nece biti muka i u bestezinskom stanju :slight_smile: