PSVR

Bre ljudi ko da ne znate kako funkcionise stereo vid!

VR kacige simuliraju dubinu tako sto svakom oku salju blago drugaciju sliku koje onda mozak stopi u jedinstvenu, dubinsku sliku.

Ako zatvoris jedno oko, sve sto dobijes je ekran na 2cm ispred oka. Nista specijalno.

Plejo, zao mi je, al moje misljenje je da bez oba oka VR ne mozes da iskusis kako treba. :worried:

. . . . . . . .

Sto se tice Padawanove ideje da bi sony trebalo svaku igru da napravi i za VR, to je sjajna ideja, ali ne mislim uopste da je lako prebaciti nesto u VR. Ima verovatno hiljadu i jedna stvar na koju mora da se pazi. Engini bi morali potpuno drugacije da se pisu. Da ne pricamo o udvostrucenoj zahtevnosti jer se svaki frejm renderuje iz dve kamere.

Bilo bi lepo, ali mislim da nije realno.

1 Like

Ja mislim da i mogao nekakav trik da se primeni. Industrija je puna takvih trikova. Npr, checkerboard rendering samo simulira 4K ubacivanjem dodatnh piksela. Postoji na televizorima automatsko prebacivanje 2D slike u 3D mod koji daje 3D efekat, ali naravno ne kao Avatar koji je pravljen za 3D sa ne znam koliko kamera iz svih mogucih uglova. Zahtevnost je pokrivena dodatnom snagom koji ima Pro, igre vec mnogo bolje izgledaju u VR-u nego na öbicnoj “cetvorci”. U teoriji, za gro 3rd person igara dovoljno je da fiksiras pogled negde u 3D prostor a kontrole i sve ostalo ostaje identino kao u non VR verziji. Cak i ako postoje neki dodatni zathtevi, verujem da ne bi iziskivali enormni napor ili potpuno drugacije endzine. Sony moze da omoguci nekako da se endzin automatski konvertuje u VR kompatibilan mod. Drugo je pitanje kontrola i VR specificnih feature-a ali ne vidim sto ne problem da se levi analog mapira kao pomeranje kacige i da se koriste standardne kontrole.

Sta stvarno to postoji? Vaaauuu…

Postoji tu jos problema od samog prebacivanja slike. TV kao sto je LG koji radi prebacivanje iz 2D u 3D daje neki vid dubine, ali je to i dalje daleko od stvarnog 3D efekta. Znam ovo iz iskustva i nisam ni jedan film gledao tako jer to nije to. Kada bi se identicna stvar primenila na VR, bilo bi to ocajno. Mora se igra prebaciti u pun VR, a to zahteva par stvari koje su jako problematicne. Prvo framerate mora biti sa ogromnim osvezavanjem, pritom se dulplo renderuje, drugo sama slika mora da podseca na riblje oko, ondnosno ima ulubljivanja slike, da se tako izrazim, sto zahteva da svaki od predmeta ima distorziju u nekoj formi, pa tek onda da izgleda realno gledan kroz kacigu. Trece graficki igra mnogo gubi u VR upravo zbog ovih stvari. Pogledajte samo sta se desilo sa Driveclub-om. Treba videti kako ce se ponasati Farpoint, koji je bas pravljen za VR i FPS je igra. Plus Serious Sam. Ako one prodju kako treba, onda ce doci i jos puno naslova.

Generalno postoji jos jedna barijera koju ja vidim, a to je mucnina. Developeri se plase da prave punokrvni FPS, jer misle da ce ako vecina ljudi bude imala muku, proizvod biti zaborvljen. Verujte mi ovo ima smisla. Mora da prodje period navikavanja. Robinson mi je poremetio stomak dobrano. Tek posle 5-6 sati u njemu, sam uspeo da se naviknem da nema mucnine, ali opet je bilo prisutno znojenje. Sto opet znaci da nije 100% preazidjena mucnina, vec samo je privikavanje dobro pocelo. Slicna stvar je bila i sa Rigs-om, na pocetku sam hteo peglu da bacim, ali posle je bilo skoro ok. Sada je OK. Mora covek da provede u VR minimum 2 meseca intenzivnog treninga, da bi uopste mislio da krene sa iole zahtevnijim FPS proizvodom.

Jednostavno ljudi i trziste moraju da se naviknu na VR, tek onda ce biti bolje prodaje i igara.

Za jace igre, posebno graficki lepse Pro+VR je dobitna kombinacija, ali takvih za sada ima malo. Ako je istina da je PRO prodat u 260K, a PSVR u 650K primeraka. Verujem da je preklapanje max 100-200K uredjaja, sto je za sada malo za neko krupnije eksperimentianje.

Veliko je pitanje da li ima i toliko preklapanja, jer su zbog loseg tajmlajna korisnici naterani da biraju izmedju Pro i PSVR apgrejda.

Malo su krenuli da ozivljavaju sa igrama za VR.
Evo necega sto bi moglo lepo da se proda, posebno ako su ljudi imali isto misljenje kao n00dle i ja po pitanju platformica u VR.

Video sam to pre neki dan. Majku mu, mnogo amaterski izgleda, ko studentski projekat. :frowning:

Sve se nadam da ce se pojaviti neka platforma koja izgleda masno. Ko, pogodili ste, jadni Robo Rescue, koji je dosad verovatno umro od stucanja koliko ga ljudi pominju.

Pitam se sta radi developer koji ga je napravio. Sigurno su svesni koliki je taj demo bio hit.

EDIT: uzgred, izgleda da je u beti apdejt za PSVR, koji ce izmedju ostalog da poostri sliku u cinematic modu! Nemam pojma kako. Malo su se kasno setili u mom slucaju, jer mi je potreba za skrivenim multiplejerom svedena na nulu sad kad sam sam.

Da li je moguce da ce 4.5 update konacno da donese upotrebljiv theatre/big screen mod? Ako sam dobro shvatio, osnovna zamerka je na sliku veoma niske rezolucije… Noodle, da li ti zapravo i dalje igras sve PS4 igre sa VR kacigom ili na TV-u? Znam da si u pocetku igrao Titafall malo tako, ako si se verovatno smorio i vratio se na TV…

Theater mode ocenjuju kao “dramaticno bolji” sada, ovi koji ucestvuju u beta testiranju.

Jedva cekam da probam. Ko sto sam pisao ranije, slika je prvenstveno ‘mekana’. Nije to toliko strasno, ako mu das malo vremena da se naviknes. Pomaze i to sto je ekran vec na medium velichini ogroman. Cak bi mogli reci da je imerzivnije od obicnog tv-a, jer si mu jako blizu, moras glavu da pomeras da bi video ivice ekrana.

Titanfall sam iskljucivo igrao kroz PSVR, al ne zato sto sam tako hteo, nego zbog Luke. Sad kad sam sam u montrealu, igram na obicnom tv-u. Nije ko da sam patio, imao sam samo dva manja problema – pod jedan, nisam mogao samo da bacim pogled na mapu gore levo, nego svaki put moram celu glavu da pomerim. Pod dva, teze je primetiti protivnika na 100m daljine nego sto bi inace bilo.

Ko sto rekoh, jedva cekam da probam, al malo su zakasnili s tim sto se mojih potreba tice. Kad opet lukac bude tu, mozda cu se opet vratiti u PSVR. Kako stvari trenutno stoje, morao bi Cinematic mode da me odusevi, pa da radje njega koristim nego ovaj sasvim fin tv koji imam u stanu.

Ja bi da najave jos neku AAA igru za VR, RE7 je bio fantastican, al sta sad?! Spreman sam da igram i remastere starijih igara, daj samo virtuelnu realnost. Igram malo Tomb Raider ovih dana, dobra je igra, al nije to to bez VR-a. Pogled na svet kroz 2d okno je tako ogranicen.

“Mekanost” je usled male rezolucije prikaza. Ako si prisiljen moze da prodje kao zamensko resenje, ali da li bi zapravo moglo da posluzi kao imerzivniji, tehnicki napredniji nacin dozivljaja igara, u eri 4K televizora. Tome se nadam, treba sacekati apdejt za jedno mesec dana i vise utisaka. U dilemi sam da li su zapravo podigli rezoluciju prikaza, ukoliko hardver uopste dozvoljava, ili su primenili samo nekakav sharpening filter kako bi izgledao ostrije. Dodatno nisam siguran zbog cega su odabrali takav scale da moras da pomeras glavu, sto je zamorno.

Sto se tice AAA igara, ja sam skoro pa odustao od velikih ocekivanja. Ocito su developeri nespremni za leap of faith, tako da cemo morati da istrpimo more indie eksperimenata dok se nova tehnologija ne omasovi dovoljno. Najvise me je Sony razocarao. Jedino oni imaju i kompetence i resurse da podrze svoj VR hedseat kako dolikuje. Na primer, omogucili su da remote play na VITI bude mandatory, checkerboard u 4K. VR nije dobio ni postenu sansu, igre su retko cak i na popustu. Pun pogodak bi bilo da forsiraju nekakav VR 3D mod za sve igre kao uslov za objavljivanje na PS4 platformi. Uveren sam da je ovo izvodljivo uz par trikova i alata za developere. Move kontrolere treba odbaciti kao slepo crevo, za sada, dok ne osmisle nesto bolje. Ocigledno time ne bi dobili sofisticirane igre namenjene za VR i nekakav “presence”, ali bi dobili dovoljno materijala da se pogura usvajanje tehnologije, dok ne smisle kako na najbolji nacin da je iskoriste.

Uglavnom, merkam VR. Imam neprijatan osecaj da ce mu pasti cena uskoro, da su move kontroleri nepotrebno mlacenje, i da ce uskoro izbaciti PSVR 2.0, sto me odbija od kupovine uz apsolutni nedostatak zanimljivih sadrzaja. Besmislena kamera koja ni za skype ne moze da se iskoristi takodje me nervira.

Rezoluciju tesko da su podigli. Takva je kakva je. Ili neki filter, ili renderuju pri vecoj rezoluciji pa downsampluju, ko sto pro radi.

Nema veze, samo da bude vidljiva razlika.

E ovo recimo izgleda ko multiplejer igra koja obecava:

Takodje, vidim izasao je Dirt Rally VR, i opasno me mami. Upola cene rasprodaja, jos sledecih par dana.

Citam malo reddit, utisci veoma pozitivni. Kazu da slika izgleda dosta cistije od Drivecluba. Mene voznje obicno ne zanimaju, al rally igre su izuzetak.

Mirise da ce pasti kupovina.

Uzeo sam naravno Dirt Rally. Bolelo me da propustim tako dobru cenu.

Elem, odlican je. VR implementacija je malchice rogobatna, vidi se da su je naknadno natakarili. Kao prvo, moras rucno da odes u opcije i upalis VR. Cak i tako, proradi samo kad krene trka, svi ostali meniji su u cinematic modu.

Ali tokom trkanja je fantasticno. Rekao bih da je kvalitet slike bolji nego u Driveclubu. Nema one piksel-supe na daljinama vecim od 10 metara. U rally igrama ionako nije toliko bitno da vidis krivinu, jer ti suvozach daje sve informacije.

Grafika je tek ok, naravno – sto se mene tice nista joj ne fali, ali nisam ni ocekivao da cu pasti na dupe.

S VR-om najzad ima smisla igrati u kabini. Cak bih bio spreman da kazem da je tako sad najlepse igrati, mada ni ostali pogledi nisu za bacanje. Potpuno prirodno pogledom pratis krivine. Verujem da svaki pravi gearhead koji proba da se trka u vr-u vise ne moze da se vrati na obican ekran.

Dodje mi da kupim i volan pa da osecaj bude jos bolji. Jos kad sama igra ne bi bila toliko prokleto teska… :grimacing: Trenutak nepaznje i letis sa staze.

1 Like

Da da,Dark Souls medju voznjama :grin:

Kazu, prodaja bolja od ocekivane, uprkos nestashici.

According to Sony, there are more than 100 PSVR “software titles and experiences” globally as of 19th February, and the number of developers and publishers has increased to more than 360. It said by the end of 2017, over 100 new software titles and experiences are expected to be released.

Nadam se da ce jos koji od tih 100 naslova biti neka prava, velika igra poput RE7, ili makar kvalitetna prerada poput Dirt Rally-ja.

VirZoom Arcade je free na UK PSN. Kolekcija od nekoliko igara. Vecina je totalna glupost, ali ima jedna sa tenkom i helikopterom koje deluju ok. Pa ako neko zeli da ima za slucaj da pomisli da kupi PSVR, neka pazari dok je free :slight_smile:

Zao mi je sto se ovakve stvari desavaju, mislim na tuzbe, Carmack je ocigledno genije koji moze mnogo da doprinese industriji. Samo 200.000 prodatih uredjaja bese? Pa onda ono Palmer Lucky-jevo finansiranje Trampove kampanje.

Bas gledao u HR T-com PSVR za 240e, tacnije daju ga na 24 meseca po 10e mesecno, uz pretplatu na mobitel na 24 meseca. Dodje skoro pa u pola cene jeftinije. Pitao zenu, cerku da li bi da im ga uzmem, nece niti zena niti mala :slight_smile: . Kaze zena da se bolji da se ne navuce opet na igre :slight_smile: .

Imaj samo u vidu da je to verovatno ona verzija bez kamere i move kontrolera. Move kontroleri nisu obavezni, al kamera jeste.

Sto je po meni veoma budalasto. Koliko ljudi je kupilo psvr, otislo kuci, i onda shvatilo da uopste ne moze da pokrene celu stvar?

Ocigledno je ta varijanta za ljude koji imaju vec kameru. A 240e je SMESNO, kamera je jos dodatnih 40-tak evra samo. Predatore, uzimaj.