PSVR

Jedina igra sa aparata (i možda prva koju sam u životu odigrao) ,a da je nudila “potpis” sa više od 3 karaktera je prvi Mario u istoriji. Igra je nastala godine kad sam se rodio. Davala je mogućnost za upis 20-ak karaktera, pa nam je pokojni Goba čupao zulufe kad smo pisali npr " keva ti je censored " , "smrdi ti iz usta " , “ko pročita uleti mu…” , etc…

4 Likes

Nesto razmisljam, ovaj VR bi bio hit na automatima, kao nesto sto skoro niko jos nema kuci. Imalo bi smisla opet uvesti i zetone. :slight_smile:

Mogu totalno da zamislim futuristicki Thumper automat. Bilo bi jaaaaaaako cool ako bi VR vratio u zivot arkadnu industriju.

Video sam u Aviv Parku na Zvezdari neke “vr kacige”, ima 2 aparata. Nisam se usudio da isprobam,because… You know.
Arkade su mi ostale u najlepšem mogućem sećanju,i one su razlog što imam neopisivu želju da posetim Tokio…
Samo još da zaradim 9k evra i da sredim pasoš i zdravstvenu knjižicu :rofl:

Nije losa ideja, al zamisli kako navlacis kacigu cije su sve povrsine natopljene znojem 300 kiselih tinejdzera koji su se tog dana stresirali igrajuci thumper pre tebe… neka fala.

Mozda bas u Japanu, gde bi verovatno neki simpaticni momak u belim rukavicama spricao i brisao kacigu posle svake upotrebe.

Al da bi doprinelo popularnosti VR-a, apsolutno.

EDIT: @padawan haha, ko sto rekoh, za igranje dok si na drogama. :smiley: Uzgred smara me malo sto niko ne moze da prica o igri bez da pomene Mintera. Ok, shvatio sam, on je bog retro arkadnih igara i voli krave i zivi na farmi i ima grivu, jeez. Ne igram njega, nego igru.

1 Like

Sad sam probao demo Thumpera. Ovo je nevjerovatno. Kao za inat nemam para na kartici da odmah kupim. Stvarno nevjerovatno.

2 Likes

Razmisljao sam, citajuci topic o VR-u, na GAF-u, o tome kako ljudi stalno apostrofiraju lose aspekte prve generacije VR-a, koje su zapravo najbolje strane. Za mene, to su mozda ove 4 stvari.

1. Inovacija. Potpuni haos na trzistu headseta i novih metoda kontrolera, bauljanje po mraku sta radi a sta ne, nosi sa sobom dozivljaj avanture i neceg novog sto standardna monitorska grafika i koncepti milion puta prezvakani u AAA igrama jednostavno ne mogu vise da ponude. Da li zaista zelite da igrate milionitu inkarnaciju Assasins Creeda, pa makar i u 4K? U kom trenutku kazete sada je dosta? Mozda necete sebi da priznate, ali preplavljujuci osecaj apatije i vec vidjenog, vec nekih deceniju cini da su nasi backlogovi sve duzi, i da igre zavrsavamo kao po duznosti.

2. Natera vas da razmisljate o prirodi realnosti. VR je vrlo inspirativan gedzet, sa ozbiljnim filozofskim implikacijama. Pomisao da cemo pre ili kasnije sigurno stici do kvaliteta grafike koja ce biti neraspoznatljiva od realnosti i jos vrtoglavija pomisao da smo mozda vec stigli dotle i da je ovo 49992287 instanca poniranja u dublje slojeve virtelne stvarnosti, u kojoj su se odavno vec izgubile cak i naznake toga sta je “prava realnost”. Da ce najvece otkrice 21 veka biti ne neki vestacki svet koji cemo stvoriti, vec saznanje da je celokupan svet koji smo poznavali vec stvoren, tako otkrivajuci arhetipske korene svih velikih svetskih religija koje govore o Tvorcu i budisticke koncepte o beskonacnim univerzumima unutar univerzuma. Plus, Elon Mask je vec ubedjen da vec zivimo u VR-u i vrlo ozbiljno je spreman da podrzi taj argument.

2. Neverovatno futuristicki osecaj. Vec i samo slaganje blokova od kocki u Tumble-u, uz slusanje muzike iz Blade Runner-a moze biti opijajuce iskustvo koje smo sanjali gledajuci filmove naucne fantastike. Razgledanje malene sobice u Superhotu i banalne stvari kao sto je drzanje solje kafe u job simulatoru. VR je najbolji kada je tema igre futuristicka. Odjednom kao da ste preskocili 20 godina ljudske evolucije.

3. Igranje dobija potpuno novu dimenziju. Odjednom vise ne kupujete samo igru na ekranu - kupujete svet igre. Svaka igra je maleni alternativni univerzum, u svojim ogranicenim okvirima. A veliki otvoreni svet Skyrima je tu iza coska. Ubrzo vise VR igre nece biti glorifikovani tech demoi.

2 Likes

Ma isprobacu I ja. Ako mi je ogranicenje jedino kao prilikom voznje automobila ili gledanja u flat screen… Mogu i ja koristim. Al ako funkcionise po principu 3d-a (naizmenicno smenjivanje silica) onda sam screwed…
A mozda I vr slavno propadne,jer nisam bas video neke nevidjene brojke prodaje…

Dobih guest nalog za Thumper, stavljam da se skida. Sutra odmah sa posla kuci I psvr dok ne predjem igru.

1 Like

Ste videli ovaj uzas? LOL, ko ce smeti ovo da igra u VR-u.

Mada, P.T je strasniji bio (premotajte na 27 minut).

Manite me vise tih horora, uh… imerzivno jeste, al nije lako prezivljavati te stvari, kad si stvarno tamo.

Al sto mi je drago sto je Thumper odjednom pod stare dane postao hit ovde na forumu, haha. Onoliko sam ga hvalio, al je slabo vredelo kad je malo ko mogao da ga proba ko sto bog zapoveda.

Nego, jeste videli Lone Echo za Rift/Vive? Svi ga jako hvale, steta sto ce verovatno ostati oculus ekskluziva:

Eh bolje ikad nego nikad. Mada, da ne bude bas idealno, moram malo i da zakeram, da sam se danas poceo blago dosadjivati na 4. nivou koji ima 30 pod-segmenata koji lice kao jaje jajetu, previse elemenata na stazama se ponavlja, a i ne bi skodilo da su celi nivoi medjusobno malo razlicitiji, makar u smislu kolorita - cini se da igram sve kompleksnije varijante jednog te istog nivoa. No osecaj brzine i ulaska u zonu je toliko intoksikujuci, da mu mozemo oprostiti ove nedostatke i za sada ide na vrh moje GOTY liste, heh.

Iako sam nacelno za ekskluzivitet, nisam siguran da u premordijalnoj fazi veoma nerazvijenog VR trzista, prave vise koristi za pojedinacne platforme nego stete po stepen adopcije VR-a koji se nije dogovorio oko standarda a mala kolicina kvalitetnog sadrzaja rasuta je otprilike ravnomentno po Oculus, PS i Steam store-u. Lone Echo je uz Robo Recall i Edge of Nowhere, ekskluziva koju zelimo sa istim zarom kao sto Oculus useri zele Thumpera i Resident Evil. Jedina stvar koja bi mogla da bude game changer je PSVR kompatibilnost sa PC-jem (suprotno je mnogo manje verovatno da se dogodi), u smislu samog VR sadrzaja a ne samo kao HDMI passtrough.

Sto se horora tice, ovih nekoliko P.T inspirisanih indie poduhvata dizu kosu na glavi (Allison Road, najnoviji primer) i samo cekam da procitam vest o prvim zrtvama koje je odneo VR. Nadam se samo da to necu biti ja. Ali VR ce biti jako surov prema nama. Resident Evil ce biti mala beba u odnosu na psiholoske horore koji nas tek cekaju. Ne bi me cudilo da uspeh Resident Evila, Outlasta i PT demoa pokrenu lavinu psihodelicnog horora iz prvog lica. U stvari sve je pocelo sa Amnezijom… mozda i mnogo ranije sa segmentom Silent Hill 4: The Room koji se odvija u kuci. Neka nam je digitalni bog u pomoci, kada za nekoliko godina VR bude dovoljno napredan imacemo prave nocne more i simulatore srcanih udara. Sinoc je devojka pocela zanimljivu temu zasto se svi toliko plase VR ajkule kada znaju da nije stvarna… Pokrecu se u trenutku evolutivni fight or flight mehanizmi u okruzenju koje previse podseca na realnost, i ma koliko oguglali na horore, VR je gamechanger.

A sada jedno pitanje,da ne rovarim po netu…
Koji hardver koriste vive i rift? Pc? Jel bolja grafika nego na psvr?

Jeste. Hardver je minimum GTX 970 i i5 procesor + sami uredjaji imaju bolju rezoluciju nego PSVR hedset. Mada su malo spustili minimum-minimuma da bi bio prihvatljiviji ljudima, ako hoces dobar framerate, moras da se ispruzis za jaku graficku i procesor.

Caka je u tome da su startovali sa znatno visom cenom, ali nakon poslednjeg snizavanja cene na 399$ za Rift sa sve najnovijim Touch kontrolerima, PSVR naprasno vise nije best buy. Za PC, takodje, mozes sve igre skinuti za dz.

Realno u odnosu na specifikacije, ako je Rift 399$, PSVR ne bi smeo da bude preko 250e, sa takvim specifikacijama, nejakim PS4 koji ga pogoni, i old-gen Move kontrolerima koji se placaju zasebno.

Naravno trebace puno vremena da se ovo nivelise kod nas po oglasima, gde se komercijalna verzija Rifta sa kontrolerima naplacuje bolesnih 800e, a polovnjaci su svi mahom DK1 i DK2 (developers kitove koji su bili u pretprodaji) losijih specifikacija sa izrazenijim pixel screendoor efektima i slicno.

To onda zvuči kao da je bolja kupovina rift? Pogotovu za nekog ko već ima jak komp?
Verovatno ima i na ali express neki polovan,free shiping? Eh jebem ti oko i buterfly effect…

Za nekoga ko ima jak PC, Rift je no-brainer po ceni od 399$. Cak vidim da neki PSVR korisnici menjaju za Rift ili ga kupuju kao drugu kacigu. Uopste se ne bih petljao sa PSVR-om cak i pored Sony podrske. Ali pitanje je kako doci do uredjaja po toj ceni… jer to nisu Ali express cene, vec americke retail, i sa oculus store-a, a i da jesu, na koju foru da uvezes ogromnu skalameriju bez carine?

Inace, cisto da steknes osecaj, koliko su glupi i alavi, Oculus se sa touch kontrolerima prodavao inicijalno za 798$, i naravno da je PSVR tada izgledao kao boziji poklon, pa su spustili cenu na 598, da bi sada za “the summer of Rift” sale - sa navodno ogranicenim kolicinama - spustili na 399$.

Da me ubijes ako ih sada kosta 200$ sve da naprave.

Donese ti rodjak iz Njemačke? Ako počnu ga smaraju na carini, samo kaze:
"To je bre uredjaj za merenje pritiska!! Friteza najnovija! …or something. Pa ovde bre ljudi nisu čuli ni za Xbox! “Šta je to,igrica?”
Jebem te Srbijo…
Alavo to sve i prokleto, hoće bogatstvo preko noći.

1 Like

Haha, da, najnovija friteza sa kamerom, da se snimas dok przis pomfrit ko djejmi oliver. :smiley:

1 Like

@pleja Ne bi da te deprimiram, al mislim da je neophodno imati oba funkcionisuca oka da bi 3d efekat radio. VR kacige koriste veoma prost trik da ti predoce prostornost – bukvalno salju svakom oku sliku iz malchice drugacijeg ugla i tako stvaraju privid dubine, jer tvoj mozak to prirodno spaja u jednu celinu.

Ako budes imao priliku, svakako probaj neki vr uredjaj, al spremi se na mogucnost da ce ti izgledati samo kao da gledas mobilni ekran izbliza kroz nekakvo sochivo.

. . . . .

A sto se Rifta tice, i dalje nisam siguran da je bolja opcija od PSVR-a. Treba imati monster mashinu, mnogi to ipak nemaju (ja nemam), dok desetine miliona ljudi vec ima ps4.

@padawan Plasim se da ces se razocarati ako ocekujes promenu okruzenja – to ti je sto ti je, sve sto je ostalo je ritam. :smiley: Meni je 3 nivo bio bezveze, al 4-ti je zabavan. Bolji ritam, plus imas foru s dve staze i zmijama.

Bas sam juce igrao, ove diskusije me inspirisale.

Ae neko od vas da zazmuri na levo oko,pa da mi javi efekat? :slight_smile: (ozbiljno)

Ne ocekujem promenu okruzenja, jasno da je to sve sto cemo videti, samo sa kompleksnjim izazovima. Zmije su cool, ne smem ni da pomislim sta me tek ceka na kasnijim nivoima.