PSVR

Verovatno ste vecinu trejlera vec videli, a neke igre su vec i izasle, ali pojedine PSVR igre vec sada izgledaju kao punokrvne AAA igre (makar na ekranu).

Uh kad vidim neke od ovih igara pitam se sto su uopste pocinjali… Doomed to fail.

Al zato Skyrim, Moss i Doom VFR su mi na vrhu liste. Dobro deluje i ona igra gde si iza pulta a pritrcavaju roboti, zaboravih kako se zvase. Mada verovatno je repetitivna ako je to sve sto radis.

Efekat je isti kao kada gledas sa jednim okom u realnosti.

Gledajuci sinoc Guardians of Galaxy 2 preko PSVR-a, primetio sam koliko neke boje iskacu na OLED ekranu. Guardians je sjajan primer a voleo bih da odgledam i Moanu na primer. Bojim se da sada ne mogu un-seenovati boje i da sam se navukao na OLED. Sto moze biti jako opasno, kada budem birao 4K TV.

S druge strane potpuno nejasna je odluka Sony-ja da anuliraju glavnu prednost OLED ekrana - potpuno gasenje piksela za vernu crnu. Dobili smo zauzvrat sivkastu teksturu prekrivenu belim tackama (“mura”) koja izgleda gore od crno-sive na Tesla televizoru i pikseli se nikada ne gase ako ne racunamo podesavanja same kacige. Ovo je samo softverski. Mozda zele da smanje burn in. Ali boje su odlicne. Ne znam kako da opisem razliku u odnosu na LCD, jer ona nije momentalno uocljiva, recimo da jake boje odskacu iz prirodnog kolorita ostatka scene koja ne biva narusena zbog jakog kontrasta. To “iskakanje” boja je najveca karakteristika organskog svetla u OLED ekranima. Ali na zalost na PSVR-u nista od crne… Takodje, rezolucija je na granici gledljivosti i citljivosti fontova. Ne smeta toliko jer je immersion 10x bolji, ali mogu da zamislim kakav haos ce biti sa ovim prelepim OLED bojama i nekim 4K displejom. Neka se cuvaju proizvodjaci televizora.

Uzeo sam sinoc Driveclub VR, i pored cinjenice da ovo nije Pro-enhanced naslov usled tragicno lose odluke Sony-ja da zatvori Evolution studio, jer bi ovi sjajni momci sigurno nastavili da podrzavaju Driveclub na sve moguce nacine. Dakle grafika je optimizovana za obican PS4 i samim tim ne mozete ocekivati bas neku preteranu ostrinu a nivo detalja nije ni izbliza kao kod TV verzije. U stvari, ovo je understatement - iskustvo je blago porazavajuce, i na momente podseca na early 3D simulacije voznje gde jedva razaznajete piksele odnosno poligone u pozadini.

Ali, u isto vreme poseduje next gen osvetljenje i nekako se sve te blurovane slike stope u jedan dosta fin dozivljaj u 120hz… i ono sto je najbitnije - presence je na trenutke magican. Zaobilazenje automobila je kao u stvarnosti, imati 360 stepeni pregled znaci da mozete da bacite pogled i sa strane a preglednost staze je daleko bolja nego na obicnom ekranu. Uz ziroskopske kontrole na DS4 dzojpedu, osecaj upravljanja je toliko fluidan i predivan u odnosu na 30fps bazicnu verziju da je ovo slobodno mozemo reci sto puta unapredjen i ugodniji dozivljaj voznje. A to je kudikamo i najbitnije… Ceo presence je pomalo magican. Kada pogledate u blago uprljano staklo sa strane i veoma blizu proleti leptir. Siluete drveca prilikom nocne voznje i nebo posuto (istina mutnim) zvezdama. Zvuk vetra koji proiizvodi vazdusni tunel i tup zvuk motora iz unutrasnjosti kabine. A voznja iz kabine prvi put u zivotu deluje tako dobro, udobno i prirodno… Driveclub je, takodje, jedna od najduzih trenutno dostupnih VR igara jer deluje kao da je cela igra konvertovana u VR a mozda se u nekom momentu otvorim kasnije i za season pass. Uz svo duzno postovanje prema Dirt Rally-u i Gran Turismu, Driveclub ipak nudi balansiraniju zabavu izmedju arkade i simulacije, a za iskusne vozace ima cak i hardcore mod upravljanja.

U jednom trenutku, na stazi u Cileu pre pocetka trke, sa terase mi je dopirao dasak svezine i vetar koji me je rashladjivao na nepodnosljivom luciferskom talasu vrucine. Podesavao sam parametre trke na velikom, prelepom 3D virtuelnom Driveclub panelu i pomislio - boze, ovo je ta buducnost koju smo cekali. Driveclub VR sam kupio za 12e i siguran sam da cu ga mnogo, mnogo voziti, i u ovom momentu, potpuno sam izgubio interesovanje za flat igre.

2 Likes

he he he, dorbodošao u klub. To se i meni desilo na početku, ali nažalost posle početnih igara, bio je jedan period suše pa je splasnulo oduševljenje i pao povratak na standardni 2D. Sada kada su ponovo počeli da izbacuju dosta stvari, povratak sledi u pune VR vode :smiley:

2 Likes

Ehej, @Zoorulee, nikako da se setim da ti zahvalim na ustupljenom Superhotu!

Dakle fala puno, bas me kopkalo da ga probam… :smiley:

@padawan ne diraj mi Dirt Rally dok ga ne probas. :smiley: Kamo srece da sam tamo pa da svratis neki dan.

Ima još batman i wayward sky, pa ako si za probu javi.

1 Like

Dobro, lako je sada u susnom periodu biti nezaintereovan ali kada udari jesen, non-VR igre bice ponovo aktuelne :slight_smile:

Ma jesen i zima su zakon za igranje :cloud_with_rain::cloud_with_lightning::cloud: , ljeto mi je… :thinking:

U USA, PSVR je 299$ (sa tri igre).

Nadljudski Superhot speedrun, svega 8 i po minuta:

Ludnica. Nisam samo siguran da li je ovako nesto moguce sa inferiornim PSVR trackingom.

Moguce je kada znas gde ko izlazi, kako prati i nemas brige, tacko se vidi da je naucio napamet iskaknje :slight_smile:

Neki lik na reditu je sumirao pros and cons za PSVR i Oculus (od kako je Rift pao na 399$ sve vise ljudi ima oba).

PSVR advantages:

Every game that supports PSVR, is guaranteed to run on PS4. The same can’t be said about Oculus games thanks to the nature of PC
Rift has an annoying “god ray” issue. It’s not a big issue, but it is there
Rift makes my nose itchy
I’m using the USB card Oculus recommended and it has issues with Windows shutting off ports randomly. If you’re really technically inclined, you can fix it. But it’s not something you have to deal with on PSVR
PSVR’s mounting mechanism makes Oculus’s velcro straps seem amateurish in comparison. Especially since Oculus needs readjusting for every person. PSVR does not.
Setting up the sensors is a real pain in the ass. I have a giant blind spot right where I play because Oculus’s setup program demands you point the cameras in a certain direction cause they think they know your space better than you do.
This advantage is kind of unfair, but I’m addicted to PSN trophies. Some Oculus games have achievements, but they’re not trophies so they don’t count to me.
Setting up Oculus to install games to an external harddrive isn’t possible. The system rejects them.
The AIM controller. There is no equivalent for Oculus.
Volume controls are built into the cable
Exclusives neither Rift nor Vive will get

Oculus advantages:

Thanks to the nature of PC, Oculus games look a lot better than PSVR games
PSVR fogs up a lot, it’s very annoying
For some annoying reason, some PSVR games don’t have the ability to pause (Brookhaven experiment, Arizona Sunshine, etc) I haven’t run into this on Oculus
PS4 is limited to 2 USB ports (3 on PS4 Pro) and PSVR takes 1, the external harddrive takes another. My PC has about a dozen USB 2.0 ports. 6 USB 3.0 ports
Oculus’s mounting mechanism does let it get closer to your face, which gets you closer to the lens, which let you see a little better
Multiple sensors are SUPPOSED to give you better tracking. I haven’t been able to tell myself however.
The Touch controller. There is no equivalent for PSVR.
Headphones are built into the headset
Exclusives PSVR won’t get. And even Vive games run on it
“Social screen” looks better, because it uses the undistorted frame buffer. (Which PSVR should have used, cause it’d let it’s “Social Screen” look better, and what processing power is used to distort the screen would be moved from the PS4 to the breakout box (which we know can do it, because it undistorts it for social screen) saving a little for the games
Move advantages (vs Touch, despite me saying they’re not equivalent they can still be compared):
Built-in rechargeable battery
you can get charging docks
more buttons
Aim advantages (vs Touch):
A gun-shape is very immersive for a lot of games
Built-in rechargeable battery
more buttons
Touch advantages:
they have analog sticks!
a lot of PSVR games do not actually check which hand you’re holding the move controller in, and get it wrong. Forcing you to switch hands. It’s not possible to get wrong for Touch
it can (somewhat) track your finger positions
more triggers
2 hands are tracked vs Aim only tracking them combined
more ergonomic compared to move. It just fits in your hand
the tracking ring protects your hand when you accidentally hit things

Lista je tu i tamo malo proizvoljna, al je bilo zanimljivo procitati.

Dosta je tu još ezoterije i nepoznanica za većinu usera, pa su ovakva poređenja zlata vredna. Ja bih licno vrlo rado posedovao i Rift jer sam gladan VR-a i gubim interesovanje za non VR gaming, ali ne mogu da prebolim cak ni ovo ulaganje od 500e i mislim da su VR periferije uz svo postovanje prema groundbreaking tehnologiji nenormalno precenjeni u fazi kada se suocavaju sa velikim tehnickim manjkavostima i otporom mainstreama. Ali o tome smo vec trucali mnogo puta…

Izgleda da nam se sprema jos jedna sjajna on rail pucacina (prva je odlicni Rush of Blood), u comic-book fazonu:

Sto niko ne pravi platformer, majku mu.

Heh i ja se isto pitam… Izgleda da nema nista bez Nintenda.

Inace, u poseti nam je bio Brane za vikend, igrali smo malo u coopu Playroom VR platformer, na zalost drugom igracu koji nije u VR-u uopste nije zabavno jer samo usisava nekakve kocke kojima moze da gadja neprijatelje. Od drugih modova, probali smo jos samo ghost hunting, koji je izgleda za BAS malu decu.

Generalno gledano dopao mu se VR, imao je najvise bojazni da uopste nece videti VR kako treba zbog stereoskopskog prikazivanja, jer mu nedostaje percepcija dubine i (misli da) ne moze da vidi 3D filmove kako treba, ali srecom VR mu se prikazuje isto kao sto vidi i realnost oko sebe.

Najvise mu se dopao Rush of Blood, a Superhotom nije bio nesto odusevljen jer trazi mnogo fizickog angazovanja i egzibicija. Ruku na srce, mogu da razumem zasto hardcore gamerima Superhot moze da bude malo odbojan, a sa druge strane to je igra kojom mozes najlakse da impresioniras ne-gamere.

Vidim, na Reditu, nakon poslednjeg apdejta za No Man’s Sky, suska se da bi sada mozda koancno mogli da naprave i podrsku za PSVR, ako Son Marej ikada prekine zavet cutanja nakon javnog linca koji je doziveo neposredno nakon izbacivanja igre… pa da i mi imamo nas Elite Dangerous. :smiley:

1 Like

Eh kamo srece. Bas sam razmisljao dal mi se daje 24 dolara na igru sad kad je kao ‘dobra’, al onda sam pogledao par gameplay snimaka i dosetio se da mi igra i dalje deluje isuvise besciljno.

Al kad bi stvarno uradili tako nesto, to bi bila day 1 kupovina za mene. Svi ti proceduralni svetovi u VR-u? Sign me up!