PSVR

[quote=“n00dle, post:102, topic:11414, full:true”]
Privlaci me to sto US verzija bundlea ima cak 18 demoa, za razliku od evropskih 8, zvuci ko da svaceg tu ima: Battlezone, Driveclub, Thumper, Rez, Rigs, Wayward Sky, itd.

Drugim recima, klackalica.
[/quote]Mene osobno i ne bi to toliko privlacilo, posto su to obicni demo-i…radje bih da dobijem jednu igru nego tih 18 demo-a…

Pozdrav svima,

kasno se ukljucujem u diskusiju, ali posto sam pre 10ak dana konacno imao priliku da probam PSVR, rekoh da dodam svoj utisak ovde…
U Moskvi je proslog vikenda odrzan sajam igara na kome je od velikih izdavaca Sony imao najvece prisustvo. Najvise interesovanja i najveci redovi su bili na VR stanicama, kojih je ukupno bilo 10 na nekih 20-30 hiljada posetilaca, pa su cekanja bila po nekoliko sati za jedan petominutni demo igre koje ne biras, nego na koju naletis kad dodjes na red. Jedna slika da docara atmosferu dogadjaja (sajam cine dve ovakve hale):

Posto sam uzeo “VIP” ulaznicu, imao sam pravo da odem prvog dana koji je za novinare, a ostala 3 dana da udjem preko reda (nazalost, mogao sam da odem sam na jedan od ta tri dana).
Evo kako izgledaju redovi u Moskvi, zanimljivo niko se ne gura i pokusava da udje preko reda:

Dakle, od PSVR demoa, prvo sam probao Tomb Raider VR. Odmah po stavljanju PSVR-a na glavu mi se svidela ergonomika uredjaja i mogucnost podesavanja udaljenosti ekrana od ociju. Za razliku od Oculus i Vive, ovde nema traka koje se zatezu, sve prijatno i stabilno lezi na glavi. Posto se igra ucitala, prvo sto me je razocaralo je kvalitet prikaza samog uredjaja. Imao sam utisak da sve gledam kroz tanku tkaninu koja mi lezi odmah ispred ociju. Kada sam pre toga probao Oculus i Vive, tamo sam jedino primecivao pixele na samom pocetku, dok nisam poceo da se koncentrisem na igru. Ovaj osecaj gledanja kroz maramicu je bio izrazeniji. Mozda bih i zaboravio na pomenuti problem da je sam demo igre bio malo zabavniji. Kompletan demo se desava u biblioteci Larine porodicne kuce, i sastoji se od premestanja iz tacke u tacku i trazenja interaktivnih predmeta. Moram da priznam da nisam preveliki fan avantura, ali mi je istrazivanje velike sobe u potrazi za svetlecim predmetima bilo dosadno. Kretanje je reseno preko teleportovanja na tacku koju odaberes i onda se pomocu L1 i R1 okreces po 90 stepeni. Posle nekoliko minuta sam se navikao na ovakvo kretanje i nisam osecao da me previse ogranicava, ali svakako ne moze da se poredi sa potpunom slobodom kretanja, koju sam svakako zeleo. Ovako sam imao utisak da se nalazim u lepo renderovanom virtualnom prostoru ali sa vezanim nogama pa moram nekako da se naviknem na kretanje skakutanjem i okretanjem.

Sledeca igra koju sam probao je Farpoint. Ovaj demo me je posebno interesovao zbog upotrebe VR Aim kontrolera i potpune slobode kretanja iz prvog lica. Sam Aim kontroler je prilicno udoban i lagan, sa svim kontrolama koje postoje i na ps gamepadu. Uredjaj je lagan i posle 15ak minuta igranja nisam osecao da mi se ruke umaraju, mada je bilo dosta znoja (srecom, pa sam bio prvi tog dana koje igrao na njemu).
Prvi utisak pri pokretanju igre je opet bio kao da gledam kroz tanku tkaninu, ali sam brzo zaboravio na to jer sam se ovog puta mnogo vise koncentrisao na samu igru. Slobodno kretanje u klasicnom fps stilu preko gamepad stikova je iznenadjujuce “normalno” u vr i ne trazi nikakvo posebno navikavanje. Igra se ukratko moze opisati kao Starship Troopers VR. Nalazis se na napoznatoj, pustinjskoj planeti i ubijas ogromne bube koje izlaze iz zemlje. Kretanje kroz nivoe deluje potpuno linearno, bez prevelike slobode izbora putanje (na nivou prvog GoW). Na trenutke te igra sama prebacuje u neke virtualne flashbackove kroz koje se objasnjava da je igrac bio deo istrazivackog tima na nepoznatoj planeti, ali je onda, za pravo cudo, nesto krenulo naopako, verovatno cim su prvi put sreli ogromne bube. Ne znam koliko ce prica biti kvalitetna ili vredna paznje u ovoj igri, ali ono sto sam video nije mi dalo previse nade da ce biti ista vise od klasicne plitke price koja sluzi kao najprostije opravdanje zasto moras da ubijes sve oko sebe.
Ono sto ovu igru razlikuje od ostalih vr iskustava koje sam imao je kombinacija slobodnog kretanja i “pravog” oruzja koje drzis u ruci i nisanis pomocu njega. Osecaj pucanja i preciznosti koja u potpunosti zavisi samo od polozaja sopstvenih ruku je odlican i, za mene, neuporedivo bolji od koriscenja gamepada ili misa. Ne bih bas mogao da uporedim sa pucanjem iz prave automatske puske jer fali trzaj, zvuk, tezina oruzja, osecaj opasnosti od pravih metaka itd, ali sam bio prilicno zadovoljan. Najpriblznije tome bi mi osecaj kada prvi put probas simulaciju voznje sa dobrim volanom posle godina igranja na gamepadu (ili tastaturi). Na oruzju u igri cak postoji i red dot sight koji se koristi kao pravi, zatvaranjem jednom oka i nisanjenjem sa podignutim oruzjem kao licu. Iako se zatvaranjem jednog oka gubi osecaj 3d prostora, nisam primetio da me je to izbacivalo iz uzivljenosti u svet igre.
Tokom 15ak minuta igranja demo misije nisam primetio nikakav lag ili bilo koji drugi problem u kontrolama, sve je radilo glatko. Grafika u igri je slabija od najlepsih igara koje sam video na ps4 ali radi glatko na 60fps. Recimo, tekstura kamena izgleda pristojno cak i kada nabijes svoje virtualno lice gotovo u stenu.

Zadnja igra koju sam probao na PSVR je bila EVE: Valkyrie. Igra ima lep kokpit…sve ostalo se svelo da sam 7 minuta jurio sa malim trouglovima koji su predstavljali neprijatelje koji su uvek bili predaleko da bih mogao da ih upucam. Tek sam pred kraj uspeo da im prodjem “odozgo” i ubijem njih nekoliko, a zatim sam brzo poginuo. Nedostaje osecaj brzog kretanja kroz prostor, mozda namerno, mozda je tako i realno, imajuci u vidu nedostatak referentnih tacaka u svemiru, ali nije bilo dovoljno dinamicno da bi ostavilo pretarano dobar utisak na mene. Morao bih da probam mnogo duze da igram punu igru da bih stekao bolji osecaj o kvalitetu igre. Nije pomoglo sto sam cekao 2.5 sata da bih igrao manje od 10 minuta.

Za kraj svog predugog posta bih jos podelio utiske o Oculus Touch koji sam probao na istom sajmu. Prvo sam probao igru Croussout, u kojoj prvo sklapas svoje borbeno vozilo kao model igracku iz raznih delova koji se nude a onda isto vozilo izvodis u battle arenu gde te ubrzo uniste druga, mnogo bolje opremljena vozila. Druga igra je jako slicna Space Pirate Trainer igri za Vive, sa letecim robotima, oruzjem u jednoj ruci, energetskim stitom u drugoj ruci i izazovom da unistis sto vise robota pre nego sto oni tebe ubiju, a nailaze u sve mnogobrojnijim talasima.
Obe igre su delovale veoma zabavno, odlicno podesene za Touch vr iskustvo. Istu pucacinu sam odmah posle probao i na Vive i shvatio da mi se Oculus Touch vise dopada jer bolje lezi u ruci, tj tacnije oko ruke, skoro kao rukavica, dok je su Vive palice ipak stvari koje moras konstantno da drzis, pa je i pristup raznim dugmadima manje udoban. Deluje mi je da Touch komforniji za duze koriscenje. Preciznost oba uredjaja je podjedanaka, i nisam primetio nikakve probleme u kvalitetu pracenja pokreta na bilo kom od njih.

Na kraju jedna fotografija koje adekvatno opisuje vr i atmosferu sajma:

9 Likes

Evo snimka TR VR:

Meni je ovo vise nego ok, a i ima normanno kretanje sa levim stickom.

1 Like

Ali kad na 7:12 umochi glavu u zakljucana vrata i dobije crn ekran na kojem pise “PLEASE MOVE OUT OF SCENERY”. :smiley: :smiley:

@Lousy_Architect

Kao prvo, de si bre covece! Kako te tretiraju rusi? :smiley:

Kao drugo, odlican tekst.

Kao trece, bas zanimljivo zvuci Farpoint – to mi se najvise probava od preostalih PSVR demoa. Jednu stvar nisi pomenuo, jel ti bilo muka tokom igranja? Takodje, kako si kontrolisao pravac kretanja, pogledom ili pechurkicom? Iz teksta mi zvuci da kontroler ima obe pechurkice, sto znaci da je moguce npr ici pravo a gledati u levo. Cuo sam da je ovo recept za muchninu…

A Valkyrie si ostao s istim utiscima ko i ja. Juris trouglice umesto protivnika, nikakav osecaj brzine. Bledo. Sve se nesto nadam da sam pogresno pristupio igri i da ce tek otkriti svoje cari.

Al ovako dobijes sve da isprobas, pa znas sta oces posle da kupis. Zamisli da dobijes neku igru koja ti nista ne znaci. Ovako se povecava sansa da ce ti se nesto svideti.

Takodje je super za pokazivanje porodici i prijateljima. Za svakog ponesto.

To da, istina.

To bi isto bilo bez veze. Nego nisam napisao tacno sta sam mislio :slight_smile: . Mislim na igru da ti mozes sam izabrati, kao sto ima bundle sa raznim igrama uz PS4, pa si izaberes, to sam mislio :wink:

Sto se demo-a tice, njih ce biti i na PSN da se skinu, tako da mi razlika izmedju 18 ili 8 igara na disku nista ne znaci. Ako bas bude problem, otvorim jos i US nalog i eto mi i ostalih demo-a.
Ono sto mi je bitnje je da bude i malo F2P igara, jedna od njih koja odmah dolazi na startu je i World War Toons - MP pucacina:

deluje zanimljivo, posebno da se proba :slight_smile:

@n00dle
Sto se tice kretanja u Farpoint, iz nekog razloga ne mogu da se setim da li sam koristio samo levu pecurku za kretanje a pomerao aim konyroler umesto desne, ili sam koristio obe. Kontroler ima obe pecurke, i znam da sam u nekim momentima isao napred a gledao u stranu, ali nisam imao problem sa mucninom. I ja sam ocekivao da ce mi biti pomalo muka ali nista. Bio sam prijatno iznenadjen. Mada mi se malo zavrtelo dok sam igrao Valkyrie jer sam probao da brzo rotiram brod oko svoje ose, i dobio ocekivan rezultat.

Zvuci ko da imas jaci stomak od proseka.

Kad sam pre oko godinu probao DK2, bilo mi pripalo muka posle pola sata svega i svacega. A sad kad sam probao PSVR, malo mi se zavrtelo u glavi prvih par minuta kad sam strejfovao u Battlezoneu, ali je brzo proslo. A tokom one ajkule me drmala kombinacija adrenalina i klaustrofobije, nezgodno.

Al eto, zvuci mi ko da po tebi PSVR nije vredan kupovine? Pominjes gazu, ja sam to vise doziveo ko mekanu sliku. Ko sto rekoh, otprilike je ko da gledas 800x600 rezoluciju. Nije bilo screen-door efekta,sem ako se bas zainatim i ukrstim ochi da gledam u piksele.

EDIT: Vec par ljudi pominje da im je slika delovala mutno, samo da bi shvatili kako PSVR ima zastitnu foliju preko sochiva:

“PSA: I thought my view was too blurry, but realized that there’s a thin film of plastic protecting the lenses, don’t forget that lol”

Da li je moguce da su rusi prevideli da je skinu? :smiley:

Kad vec rece EVE, evo snimka, covek se vrti bez problema, ja se plasim da bi mi stomak opasno odragovao na ovako nesto, ali definitivno imam zelju da probam :slight_smile:

Ok ljudi, neka neko vise kupi MOLIM VAS!

I da zavrsite vise ove ‘‘strafe left look right’’ … mucnina, kontrole i rezolucija …rasprave.
Bas mi je jako mucno da citam.

Pa nemoj citati :slight_smile:

2 Likes

Upravo tako, nemoj da citas

Ok momci,objasnili ste

Probao sam 3 razlicita PSVR uredjaja, sumnjam da je na svakom ostavljena folija. Farpoint demo stanice su podesavali i nadgledali neki Englezi iz Sony Q&A, bilo bi bas cudno da su oni propustili tako nesto.

Bas naprotiv, mislim da PSVR ima dobre sanse da dobije solidan katalog igara, tehnologija u njemu mi deluje dovoljno dobro da ne stvara barijeru i osetno je jeftiniji od druga dva konkurenta. Meni nije preterano zanimljiv jer nemam ps4 i nemam plan da ga kupim u narednih pola godine. Da imam, mislim da bih bio veoma zainteresovan za PSVR

Na Wikipediji stoji 13. Oktobar kao release date sto je danas. Neizvesno je kada cemo ga videti u nasim internet prodavnicama i po kojoj ceni, zbog ogranicenih zaliha. Noodle, planiras kupovinu?

Ne znam. Premisljam se. Mnogo mi je 700cad + taksa. A opet, tako bih se rado igrao sa VR-om. Jede me i to sto niko nije pokazao kako izgleda cinematic mode, to me zivo zanima.

Prosetacu se do best buya danas bas da vidim imaju li ga uopste, ili je sve rasprodano. Pre neki dan sam ih pitao kakva je situacija, momak je jedva znao o cemu pricam.

EDIT: evo sad citam reddit psvr stranu, koja je naravno eksplodirala, i raste mi haaaaajp…

EDIT 2: Dakle, u krugu na 500m od mene Toys’r’Us ima 2 bundlea, a Best Buy ima 9, s tim sto ne znaju da mi kazu koliko njih je rezervisano. S taksom bi kostao ravno 800cad.

Na strasnim sam mukama.

To ispada 600 usd. Zar ne bi trebalo da kosta 400-500?

@Lousy_Architect

Dobrodosao nam nazad :smiley:

Bez takse je 700cad. Taksa je jedna od nezgodnih stvari ovde, sve na kasi kosta vise nego sto pise na rafovima.

Takodje, govorimo o bundleu - psvr, dva kontrolera, kamera i igra sve u jednoj, iznenadjujuce teskoj kutiji.

Premisljam se ceo dan. Svaki ‘wow omg’ thread na redditu me povuce ka kupovini, a onda me povremeno neciji thread s nekakvim problemom vrati nazad u neodlucnost.