Rad u Kini

Vidim svima vam je u glavi da bezite iz srbije pa reko da vam dam jos jednu od opcija da u tome uspete.

U kini imate milion sansi za zaraditi lep kes. Od poslova nastavnika engleskog(oko 12-13k juana je plata ili ti oko 1600 evra) sa par casova radnih nedeljno. Ako se radi part time jos pride(za koji bi imali i pregrst vremena i volje i snage jer na prvom poslu prstom posteno ne biste mrdnuli) moze laganezi mesecno da se zaradi 2500 evra a da pritom nemate nista vece troskove zivota nego u srbiji

Druga mnogo bolja varijanta je ako radite kao nastavnik nekog predmeta, biologije, hemije, fizike, matematike, ekonomije. Naravno pored znanja iz tog predmeta potrebno vam je i ekstra znanje engleskog. Plate se krecu za pocetak izmedju 20-30k juana(2650-4000 evra).

Imate sajt kao i aplikaciju echinajobs pa ako ste zainteresovani pogledajte sve tamo.

7 Likes

Interesantno jako, ali cudi me da toliko dobro placaju strance, ipak oni nemaju mnogo visi standard nego kod nas.

Dobra ideja za samce i slobodne.
Ali svakako ne bih zeleo da se trajno nastanim u Kini. A verujem ni vecina.
A ima jos nesto, nije samo pitanje para vec i gde ides.
Da ovde imam 10000$ platu opet bih voleo da odem odavde i da mi deca rastu u nekoj normalnoj zemlji.
A nije bas da kinu brojim u te zemlje.

5 Likes

Mogu da potvrdim da je moj kolega iz civilne vojske, neverovatan covek s dva fakulteta, koji ovde nikakav posao nije mogao da nadje, otisao pre 5-6 godina u Kinu bas kao ‘nastavnik engleskog’. Zaradjuje jako lepo, doveo sad skoro i porodicu, ima razne perkove od kompanije, ma najzad zivi ko covek. A engleski mu je, u poredjenju s mojim, smeshan.

Njima ocigledno svako moze da bude nastavnik engleskog. Imajte to u vidu. Ne morate da budete ne znam kakav govornik da dobijete sansu. Ocigledno je kljucno gristi i biti uporan.

Iskreno, ponekad se pitam jel bi bilo bolje da smo i mi otisli za Kinu. Svakako bi meni bilo lakse nego ovde, u smislu obaveza. Al te stvari ne mozes znati unapred, odaberes neki zivotni put i nadas se najboljem.

5 Likes

Primer za ticere engleskog. Jedna skolska godina u trening skolama je oko 15k juana po klincu ili ti 2000 evra. Imas nedeljno izmedju 10-12 casova(razlicite grupe dece) sa po 10 klinaca. Sto znaci izmedju 100-120 klinaca koji svaki skoli placa 2k evra. Total 200-240k evra zarade skoli samo na tebi. Neka ti plati i 2000 evra mesecno to je 24k godisnje pa ti racunaj koliko mu ostane :slight_smile:

2 Likes

Ufff, dobre su to pare. Jedino što nemam iskustva u predavanju engleskog. Možda bih mogao da krenem sa ovim časovima preko skajpa, da imam šta da stavim u CV.

A drug sta fali kini leba ti :). Imaju fenomenalno zdravstvo, fenomenalne privatne skole, jedna od najbezbednijih drzava sveta, jeftina(kako gde ali npr jedan chongqing je brutalan grad a mnogo mnogo jeftin-tipa jednosoban stan od 60 kvadrata u centru grada, u novoj zgradi koja izgleda brutalno, sa novim ekstra namestajem izadje mesecno 200 evra renta).

2 Likes

A jezik? Da li prethodno moras da znas kineski, bar nesto osnovno?

Ne treba ti nikakvo iskustvo. Samo nalaži u cv-ju i prolazis sto posto. Sto kaze n00dle uopste nema potrebe da imate neko ekstra znanje engleskog. Visi nivo je sasvim dovoljan. Ko god hoce neka instalira app wechat pa ga ja tamo dodajem u nase sfrj grupe gde moze da dobije info u vezi bilo cega.

Kineski ti ne treba ni jedna jedina rec. Cak sta vise menadzment skole ti ni ne dozvoljava da ga upotrebljavas pred klincima na casu

4 Likes

Ne trebas. Drug je bio letos da trenira klince tenis. Traze Srbe trenere zbog Djokovica verovatno…uglavnom, nije znao niti sad zna ni a da bekne na kineskom

Sve ti verujem i znam ali ne vidim bas svoju decu kako rastu sa malim kinezima i uce kineski.
Ja ne bih imao frku meni je ok. Samo da nisam ovde. Ali ne bih decu odveo tamo nikako.
Prosto nije mi realno da tamo zive, suvise je to drugi svet.
A ralno nisu to ne znam koje pare da bi se ukenjao deci u zivot i ostavio ih da zive u kini sa malim zutim ljudima :smiley:

Uf, super, ja imam dosta napredan nivo, a ako treba mogu da dobijem i neke sertifikate dok sam jos ovde. Nije lose da se stavi u CV.

Mislio sam vise ovako za zivot i snalazenje po gradu, itd. :slight_smile:

Hahaha kontam te. Ali vidis meni je npr bas cilj da klinci ovde ako je moguce odrastu i nauce kineski. Gde ces veceg blaga nego da ti dete sa npr 10 godina pored maternjeg srpskog jos zna i tecni kineski i engleski npr. Posao bi mogao da dobije u bilo kojoj zemlji sveta.

5 Likes

Tu si skroz u pravu. Kineski je jako bitan jezik. Imas decu?

Ma Kina je ekonomski div, na stranu nedostatak ljudskih sloboda i drugacija kultura.

Sto se tice odrastanja, ako ljudima nije problem da vuku decu u arapske zemlje da odrastaju gledajuci nipodastavanje zena i zamotavanje u krpe, i u jednoj krajnje izolovanoj sredini usred pustinje i pune neverovatnih kontrasta izmedju perverznog bogatstva i sirotinje iz indije,ne bi trebalo da bude problem ni Kina. Ali iz nekog razloga Katar, Dubai… mnogo su primamljivije opcije za ljude odavde (evo i admin nam ovog foruma ode medj’ arape).

1 Like

Treba kineski za snalazenje po gradu ali tu ti je google translate koji od nedavno radi i bez vpn-a tako da nema frke po pitanju toga. Mogao bi odraditi neke online kurseve tefl-a ili tesol-a nije lose za imati ih pri apliciranju za posao. Mada ako ih i ne odradis, odradi ih u photoshop-u :).

E da i najvazniji info za nas gejmere. Ps4 i xbox one rade ekstra online :slight_smile:

1 Like

Ne rece mi imas li decu?
@padawan
Nije isto Dubai i Kina. Bio sam u dubaiju. Prvo to je zemlja stranaca i vecina nije odatle.
Od oko 8-9m ljudi samo je 2.5-3m domaci drzavljani.
Nemas osecaj da si negde preko, ima za svakoga sve, u radnjama ima po ukusu ljudi sa zapada bas sve. Osecaj je potpuno isti kao na zapadu samo je ludilo kako sve izgleda.
Svakako mi je prihvatljivije nego medju malim zutim.

Nemam jos ali krajem godine cemo zena i ja poceti da radimo na tome. Manje gejminga, vise …
Ako ste iole preduzetni u kini imate milion sansi za uspeh to svi znaju. Ja sam npr prosli mesec zaradio oko 350 evra pride za 3 dana rada(spojio kupca iz srbije sa fabrikom u kini). Cista slucajnost kako me lik nasao. Sad zamislite da se malo izreklamirate, napravite sajt i posvetite se poslu agenta. Mozete da tucete ogroman kes.

I u tom navedenom chogqingu imas sve to navedeno :). Od supermarketa kao sto su walmart carrefour, metro…meka, kfca, pizza huta,starbucksa, pa cak i burger kinga. Do prodavnica sportske odece kao sto su under armour(ima ih u samo par drzava sveta pored amerike i kine) pa do oficijalnih apple store-ova…

Chengdu, grad pandi odma u blizini tog chongqinga isto jako jeftin i mozda ima svega toga nabrojanog pa i vise. U njemu zivi npr preko 20k visoko obrazovanih stranaca(zapadnjaka).

Ja verujem da se Kina strahovito brzo razvija. Mada je i dalje u nekim kljucnim podrcujima ljudskih sloboda relativno zatvorena. Pitanje je samo koliko to osete ljudi u Kini. Npr, do pre par godina Sony i MS konzole su bile zabranjene u Kini, sa nekim glupavim objasnjenjem da to pomaze kineskim konzolama. Isto tako me nervira ta sklonost ka falsifikovanju svega i svacega. Ne bih verovao da je pravi Starbucks ili KFC :slight_smile: