Rad u Kini

Da da zabranjuju ovo, zabranjuju ono…paranoici totalni, to stoji. Realno ove verzije konzola sto mi imamo su i dalje zabranjene. Na njihovim verzijama pola igara nemoze da se igra jer nisu dozvoljene. A sto se tice kfc, starbucksa i slicnog sve je 100% pravo.

@UrosKina sačuvao sam sve tvoje postove jer sam lično i više nego zainteresovan za posao nastavnika u Kini, taj sam fakultet završio, godinu dana predavao i zadnjih 6 radim kao profesionalni prevodilac za jednu internacionalnu organizaciju pri američkoj ambasadi. Ipak, nesiguran posao i njihova tendencija smanjivanja me tera na želju da tragam za boljim, a i realno, ja bih da probam da odem odavde. Dete je još uvek malo, supruga sa masterom ne može da nađe posao, bukvalno smo vukli veze da upadne na stručnu praksu i svega mi je pomalo dosta. Uglavnom, sve ću ovo da istražim i tebi puno hvala, a i unapred da se izvinim ako te budem smarao pitanjima, ovde ili putem PM-a :grinning_face_with_smiling_eyes:

5 Likes

Ne, najbolje ajmo svi iz Srbije? Svi lepo da odemo, nema ovde nicega za nas , svuda je bolje.
Bolje da budemo tamo lučki radnici nego ovde profesori i ugledni građani.
Jer tamo su ljudi civilizovani i kulturni, nema kriminala, droge…svi ustaju starijima u prevozu…bato moj. EU.
Kultura je to. Deca da nam nauce 4 jezika do 9-te god, i osigurali su sebi budućnost.
Idemo SVI !!

2 Likes

Nema smaranja opusteno. sta god ti bude trebalo tu sam. Ako nesto ne budem znao uputicu te na grupe gde imas 300-400 nasih balkanaca koji ti mogu dati odgovor na 1001 pitanje :).

@pleja razumem tvoju pricu i ja se slazem sa tim(nasi ljudi odu negde na zapad da bi radili kao fizikalci i prezivljavali kao sto su i u srbiji, stim sto su u srbiji radili gospodske poslove). Ali ovde u kini je druga prica. Radis manje nego u srbiji, radis gospodske poslove(bez stresa i bez mnogo radnih sati) a zaradjujes mnogo vise nego kod nas. Plus sto imas milion i jednu pride opciju da uspes ako si preduzetan.

2 Likes

Mene i dalje cude visoke plate. Ako im je toliko dobro zasto dolaze u Srbiju? Moguce da stranci imaju privilegovan status i lakse dolaze do nekih poslova. Odakle onolike price o jeftinoj radnoj radnoj snazi i ekspolataciji outsource proizvodnje, samoubistvima u Foxconu zbog dugih radnih sati i nehumanih uslova…

Prednosti mnogoljudne zemlje koja se razvija brzinom svetlosti su mnostvo prilika za preduzetnistvo. Sve u svemu vredelo bi se mozda upustiti u tu avanturu. Mi se ovde odnosimo prema Kini sa nipodastavanjem a to je najstarija civilizacija. A ne treba smetnuti ni s uma da je Kina “prijateljska” zemlja koja ne gleda lose na srpski pasos. Mozda neko voli i azijatkinje :slight_smile:

Zaboravio si da napises LVL :slight_smile:

1 Like

Upravo to, stranci su privilegovani. Ovde za jedan foto suting od 2-3 sata ti plate 150 dolara samo zato sto si stranac(nema veze jesi li atraktivan, zgodan…). Skole vole da imaju strance za ticere jer na taj nacin uzimaju vece pare od roditelja nego u slucaju kad imaju samo kineske ticere. S druge strane kinezi pate od toga da beli stranac predaje njihovom detetu.

Sto se tice losih uslova po fabrikama to stoji. Radio sam 3 i po godine po fabrikama i znam kako je radnicima tesko, ali i u tim fabrikama strucni radnici su jako dobro placeni(bio, ne bio obrazovan). Radnik bez srednje skole ali strucan za tu neku oblast(npr za obucu) je imao 2k evra platu. Pozicija mu je bila da nadgleda montazu na 3 proizvodne linije(seta uz liniju i resava probleme ako do njih dodje). Sef modelarnice u toj istoj fabrici je imao preko 4k evra platu zato sto je jako strucan.

1 Like

Imam prijatelje u Kini i mogu da potvrdim ovo sto Uros prica.

Kina sve vise i vise dobija taj neki srednje-visoki stalez populacije i u njihovim gradovima pojava privatnih skola je vise nego normalna. (Cak su i kod nas te privatne osnovne i srednje skole skoro pa postale standard u vecim gradovima)
Njima je egzotika ako imaju Belca za nastavnika…odma je to ono kao oni su prava skola stranac predaja, dete ce nauciti pravi Engleski izgovor. Naravno skola kad se reklamira objavi na sajtu ili brosuri slike svojih nastavnika i uvek se trude da te stave u sredinu kao trofej,Beli nastavnik Amerikanac. Moj prijatelj Nikola kad je radio po tim manjim skolama-vrticima svi su ga predstavljali kao Nik - Amerikanac :slight_smile:

Realno nismo objektivni kad pricamo o bezbednosti i uslovima zivota ovde i tamo.

Nije tamo divno a nisu imali rat koliko godina ?? Na balkanu na svakih 50 godina…Ja sam kao dete 92 u Bosni preziveo jedan. 2000 bio ucesnik Rata na Kosovu. (***da lud sam, dok su drugi pili pivo i nosili target majice po NS i Beogradu ja sam dobrovoljno otisao i uzeo pusku)

Sto znaci da po ovoj matematici mi ovde mozemo da planiramo neko sranje opet oko 2040 godine. Sto definitivno kaci moju decu i unuke i mozda mene kao matorog Dedu.

Sto se tice Slobode i Prava u Srbiji ja neznam da li ste svesni da imate apsolutnu 0% od prava. Samo jedan primer…racuni za struju dodje koliko dodje i jos hoce da me biju na salteru zato sto sam rekao da ne prihvatam vas odgovor,zahtevam da pricam sa nekim na visoj funkciji od vase na salteru. Dolaze dva orangutana i kao ajd izadji nemoj da drzis red. Uffff kad se setim… I nista imas opciju plati ili secemo.

Kina ima jako lepa mesta i gradove i ljudi nisu bahati kao ovde. Jedini problem Kine je sto nemaju marketing kao EU ili Usa pa da se nasem narodu ispira mozak 24/7 o Holivud,Pariz,Minhen,Bec…sve lepo sve divno.

I da ovde se prica da ides u Kinu i budes Ucitelj a ne Fizicki radnik i imigrant za slabo placene poslove.

*Pleja patriota sam ja i Volim svoju zemlju i svoju kucu i uvek se lomim i teska srca govorim da je negde bolje. Al sam naucio na tezi nacin da ova zemlja vise voli Strance i njihove pare od svoje dece i svojih Gradjana.

Samo jedan od primera je da svaki Imigranti za prolazak kroz Srbiju placa 2000 eura i imaju organizovan prevoz kroz zemlju a ovi sto su na cekanju da prodju imaju pravo da napadaju nase zene i devojke. I to ne sme da bude objavljeno u Novinama i policija ne sme zvanicno da ih goni a oni sa nozevima po Kalemegdanu napadaju parove i vacare zene…

Izgleda da je patriotizam zaostavstina Monarhije, jer da bi Kralj bio na vlasti morao je narod da ga voli pa ta ljubav Za Kralja i Otadzbinu je nazvana Patriotizmom prema svojoj Zemlji i Vladaru. A sa dolaskom Kapitalizma …voli se samo Kapital… Ko sisa narod sto nismo odradili update softvera i jos uvek messamo Kapitalisticku zemlju sa Otadzbinom :wink:

6 Likes

Haha, zasto apsolutno sve moraju da falsifikuju? :smiley:

Za vreme Mao Cetunga slali su vojsku na Tibet. Ali tamo nisu susreli nikakav oziljan otpor. Kina je jedna od velikih nuklearnih sila, niko ne sme da ih napadne jer bi realno mgli da pregaze vecinu zemalja brojem ljudi i tehnologijom kojom su ovladali proizvodeci sve i svasta za strance.

edit: splitovao sam postove u poseban topic posto se vec razvija ozbilja diskusija.

2 Likes

pored 4 najjaca i najskuplja grada kine(bj, sh, sz, gz) da navedem jos par ekstra gradova za uzeti u obzir pri trazenju posla. Suzhou, Hangzhou, Dalian, Chengdu…to su sve gradovi sa mnogo stranaca, razvijeni, imaju po par metro linija, mnogo toga podredjeno strancima, puni soping molova…

3 Likes

Mislim da odgovor na to pitanje lezi u tome sto nismo ni svesni koliko je Kina velika zemlja. Tojest, koliko ima ljudi. Pa oni imaju male gradice, za koje niko nije cuo, od svega nekoliko miliona stanovnika. Vise nego cela Srbija!

Ti Kinezi koji dolaze ovamo su verovatno svi iz istog seoceta, u nekoj zabiti, dojadilo im da rade 12 sati u fabrici rajsfeslusa, pa village elderi jednog dana odrede, vi idete za Beograd, a vi za Novi Sad…

To je barem moja teorija. Kina je, sto se mene tice, ko drugi univerzum do kojeg dodjes kroz neki wormhole.

A jel znate da Vankuver (a sve vise i Toronto) ne znaju sta ce od bogatih Kineza? Dodju ovamo, parkiraju novac u nekretninama, dobiju drzavljanstvo i onda im ti stanovi ili zvrje prazni ili im dodju deca da se izivljavaju u ferarijima i, kao, studiraju. A u medjuvremenu cene nekretnina zbog toga rastu, te obicni kanadjani ne znaju kad ce deca iz kuce da im izadju jer niko vise ne moze da priusti svoj stan. Neka drvena stracara u torontu koju ne bi dvaput pogledao sad kosta po milion dolara, a u Vankuveru jos i vise.

Znate onaj klise u sf filmovima, Blade Runner i slicno, gde je ceo svet pojapanio? Mislim da su pogodili sustinu, al ispade ne s japancima, nego s kinezima. Mogli bi svet da preplave kad bi hteli. Na duze staze, to i rade. Vec su ekonomska fabrika sveta, nismo ni svesni koliko toga se kod njih pravi. A sve vise, imaju i strucno ljudstvo. Kad bi sutra Apple rekao, ok odsad pravimo ajfon ceo u americi, jednostavno ne bi nasli dovoljno obucenih ljudi da popune svoje fabrike. O obicnim radnicima da ne pricamo.

edit: haha opet se raspisah.

6 Likes

Prica za te silne kineze po srbiji i ostalim zemljama je otprilike sledeca. To je neki vid drzavnog projekta da uvale negde po svetu robu četvrte klase. Onda bogati kinezi otvaraju prodavnice po srbiji/madjarskoj/bosni…i salju svoje kineze da im vode te prodavnice. Daju im za uslove u toj zemlji sasvim pristojne plate(brat od moje koleginice je tako radio u budimpesti za 1000 evra mesecno). Visestruki efekat je svega toga. Rese se tog najnizeg sloja drustva poslavsi ih u druge zemlje, mnoge fabrike postoje i otvaraju se upravo zbog tih silnih prodavnica sirom sveta, mnogi radnici dobijaju posao, te fabrike placaju poreze drzavi, resavaju se robe najnizeg kvaliteta(to hemijskog standarda videlo nije)

3 Likes

Zasto mi je obrisan post na ovoj temi??? Jel ovde na forumu vlada “kineska demokratija” ili to vazi samo za ovu temu???

Post ti je obrisan zato što si krenuo da vredjaš i napadaš čoveka. Lične uvrede su zabranjene, nikakva kineska demokratija ili teorije zavere.

4 Likes

brudji, hoces da te dodam na fejsu ako imas… imam neke planove cuo sam i ja za tu pricu, pa da te smorim malo s nekim pitanjima kad imas vremena.
Milos Stanisavljevic

Idu iz Kine zato sto oni zive u ogromnoj konkurenciji. Oni moraju tamo da rade/uče dan-noc da bi imali kakvu takvi sansu da se istaknu. Sa druge strane, katastrofalni su sa engleskim jezikom, pa zbog toga lako zaposljavaju strance.

Inace, mislio sam da oni na nas gledaju na isti nacin kao mi njih (u fizickom smislu), ali ispostavlja se da smo mi njima prilicno privlacni (ili je to do mene mozda haha).

Edit: au, odgovorio sam na neki bas star komentar :smiley:

3 Likes

Nema veze, prica je jos uvek aktuelna :smiley:

fixed :smiley:

Pozdrav svima, ima li sanse da stupim u kontakt mailom ili bilo kako sa nekim ko je u Kini? Samo par savjeta vezano za posao tamo. Neka fb grupa ili nesto…Hvala!

Dragi Uroše, da li bih mogla malo detaljnije da se informišem kod tebe po pitanju odlaska u Kinu, nameravam da se preselim tamo sa porodicom. Detet ima skoro dve godine. Inače sam završila španski i engleski jezik i imam iskustva u radu sa Azijskim učenicima… Možeš li mi ostaviti svoj id na wechatu?