Savet kako pojačati wifi signal

Pozdrav drustvo… imam jedno pitanje za vas koji se razumete malo vise u IT tehnologiju. Pre neki dan sam promenio internet provajdera i uzeo neki paket od 80 mbit/sec download. E sad, pojavio se problem da ja nemam ni pola od tog protoka. Merim cesto preko aplikacije speedtest, i nikako da predje 40mbit/sec. Cak sam i reklamirao i dobio odgovor da restartujem modem, ostavim pola sata ugasen itd itd… ali nista nije pomagalo. Slucajno, pre neki dan dodjem na ideju da povezem laptop i modem direkt LAN kablom, i iznenadi me protok oko 70 mbit/koji je konstantan… ne pada. Licno mislim da su oni na neki nacin namerno oslabili wifi signal, to im je sigurno kod svih prosecnih korisnika praksa… mene zanima kako bi ja mogao pojacati wifi signal, pomocu koje sprave bi se to moglo izvesti… znaci, ne treba pojacivac signala koji ce pojacati wifi na vecu povrsinu, posto zivim u stanu 70ak m2, nego nesto sto ce izvuci maksimum iz modema i paketa koji trenutno imam, da mogu bezicno koristiti tu brzinu interneta. Ako neko zna sa cim bi to mogao uraditi, molim da napise.

Zaboravio sam napisati model modema ako je to bitno: ZTE H288A

Korostis njihov osnovni wifi ruter?
To je uvek po pravilu golo go…o.
Kupi bilo koji dual ruter od 50-100€
Ugasi net na tom njihovom. Iz njega pusti kablom signal u taj sto kupis i on neka ti sluzi za WIFI u kuci.
Svi to radi.

E hvala puno… i ja sam sumnjao da je tako nesto u pitanju… onda cu uraditi to koliko u ponedeljak.

Ne zaleci se, kupi dobar ruter.
Obavezno neki dual bend ali koji istovremeno emituje i 2.4ghz i 5ghz…
Malo ispitaj, procitaj i tako.
Ne zelim da ti ulazim u novcanik ali ako mozes neki Asus bilo bi super… lepo rade i kvalitetni su.

Jel mozes konkretno napisati neki model pa da vidim…

Gde zivis? BG
Ma izadji na net vidi neki Asus dual bend.
Izvini stvarno na pitanju, ali koliko bi bacio para za to?
Ovaj je bas dobar, mislim da je ok kupovina.

Zivim u austriji, i nije mi problem naruciti na amazon. Sta ja znam, msao bih do nekih 100e, mozda koji € vise. Sad cu pogledati taj asus da li ima.

Ako mozes kupi AX verziju i miran si na nekoliko godina

https://www.tp-link.com/us/home-networking/wifi-router/archer-ax20/

İma mobilnu aplikaciju za ruter…sve mozes preko mobila…preporucujem… extra radi , ima veoma dobar domet i stabilan signal…

Vidi ovaj jos je manje tu, super onda.

E hvala na savetima… uzimam definitivno nesto od ovoga, sta mi bude bilo,najbrze… dobro je da sam pitao ovde, vec sam hteo uzeti neki repeater.

Ima jedna stvar koju mozes da probas pre nego sto odresis kesu –

Imao sam slican problem ko ti, problem je bio u prevelikoj guzvi signala okolnih mreza. Moguce je da tvoj ruter deli kanal s gomilom drugih rutera u zgradi.

U sustini, treba da odes u setovanja rutera i probas da manuelno menjas kanal po kanal i testiras brzinu sa speedtest.net-om.

Nije mnogo tesko, najvece pitanje je dal ti je provajder sakrio tu opciju. Uz malo srece pomoci ce ti oko toga ukoliko jesu sakrili.

Why Channels 1, 6, and 11? | MetaGeek.

Ako imas android telefon, postoji softver kojim mozes da pogledas koliko je koji kanal zauzet. Mislim da se zove Wifi Analyzer.

A mozes i da skines InSSider Home program na pc, obavlja slicnu ulogu.

Drugo resenje je prebacivanje rezima sa 2.4 na 5ghz, ukoliko ti ruter to uopste podrzava. 2.4 je slabiji signal al bolje prolazi kroz zidove. 5ghz se mnogo redje koristi pa je utoliko lakse naci prazno mesto, ali ga je mnogo lakse blokirati zidovima i takvim stvarima.

Ukoliko nista od ovoga ne pali, onda definitivno neki dobar dual-band ruter resava stvar. :+1:

4 Likes

Hvala ti na ovim savetima, taman danas ionako ne radi nista, pa mogu probati to…


Mislim da na ovom ruteru mogu prebaciti na 5ghz

Evo zivi primer opet danas merio. Levo je mereno laptopom + lan kabal, a desno telefonom (wifi). Dosao sam na ideju da odem tamo i zalim se da mi daju novi modem, naravno neki jaci.

Posto si u AT, preporucujem da pogledas FritzBox , kao alternativu nekom Asus/u ili slicnom Routeru. Standardno pouzdan Router sa brdooo podesavanja i mogucnosti. Po odnosu cena / kvalitet, po mom misljenju nema bolje, za DACH podrucije.

Uglavnom, N00dle ti je dao ultimativni savet, ako ti promena Kanala ne pomaze, nazalost, verovatno nista drugo nece. Eventualno, pogledaj da li ti Router ima najnoviji Firmware installiran, kao jedna ideja.

edit: e da, jos jedno pitanje, da li si merio brzinu preko wifi-a i na drugim uredjajima? Ili samo na telefonu.

@ph1beropt da li mozes da mi kazes preko kojeg softvera mogu proveriti firmware verziju? Ovo za kanale malo mi je komplikovano, mislim da bi pre uzeo onda neki ruter, ako mi ovi iz drei ne budu hteli uvaziti reklamaciju. A za FritzBox sam milion puta cuo, ali nisam imao pojma da to sluzi za to. Mislio sam da je to internet provajder. Vidim da ti boxovi mogu za neke relativno male pare da se uzmu.
Merio sam brzinu interneta na 3 razlicita mobilna telefona i na laptopu bas preko wifi. I svi su davali lose rezultate

Na PC u u Browseru otvori: http://192.168.1.1

Moraš se kao Admin prijaviti na Router (verovatno imas nalepnicu na pozadini Routera.)

Pogledaj da li ima mogućnost da ti Router sam skine update i instalira. Ne bih ti preporučio manuelno da radiš, ako nisi nikada. Uglavnom uvek ima opcija Firmware/Software Stand ili Update.

Hvala ti jos jednom aterzin. Mnogo si mi pomogao.

1 Like

Postoji mogucnost da ce update firmvera resetovati ruter na fabricki setup, koji se mozda razlikuje od toga kako ga je provajder podesio, i da onda net ne radi uopste. Sta ja znam.

Ako vec udjes u setovanja rutera ko sto je @ph1beropt opisao, naci stranicu gde se menjaju kanali stvarno nije mnogo tesko, bukvalno samo menjas broj od 1 do 11 ili koliko ih vec ima.

Jos samo jedno pitanje pa necu da vas smaram… nasao sam ovaj ruter za relativno male pare, pa bih ga uzeo… da li to moze pomoci u ovom mom problemu?