Sport

Dva ogromna kluba.

Največi derbi Flamenga:
FLAMENGO VS FLUMINENSE
Fla-Flu derbi na Marakani u Rio de Žaneiru, imao je najveću klupsku posetu u istoriji fudbala, 194.000 gledalaca na derbiju iz 1963.

Največi derbi Penjarola:
Nacional vs Penarol
Najstariji derbi van Engleske, prvi put igran 1900.
Inače i Nacional je bio trostruki svetski prvak kao i Penjarol. Kada su osvajali Interkontinentalni kup, redovno su optuživani od Evropljana za grubosti, čak su neki evropski klubovi odbijali da igraju u Južnoj Americi, pa je kasnije uvedena jedna utakmica na neutralnom terenu u Japanu, u Tokiju.

1 Like

Da Fla-Flu jedan od najvecih derbija na svetu , mada i derbi u Sao Paulu izmedju Korintijansa i Palmeirasa je isto bas paklen , ogroman animozitet i rivalstvo i isto 2 giganta.
Takodje tu je i derbi : Flamengo : Vasko de Gama poznat i kao “derby dos milhoes” (derbi miliona) jer su to 2 kluba sa najvecim armijama navijaca u Rio de Zeneiru.
Takodje i derbi Fluminense : Botafogo RJ je najstariji derbi u Riju.
Takodje u Sao Paulu imamo derbi kao sto su , Sao Paulo vs Santos (San-Sao derby), pa Korintijans vs Sao Paulo (derby majestoso), pa Palmeiras vs Sao Paulo (Choque-Rei iliti kraljevski udar), Korintijans vs Santos (Classico Alvinegro iliti crno-beli klasiko) , pa Palmeiras vs Santos (Classico da Saudade iliti klasiko dobrih starih vremena , jer se radi o 2 kluba koji su najvise puta bili nacionalni prvaci Brazila).

Takodje u Porto Alegreu imamo isto jako veliki derbi, Internacional vs Gremio (takozvani Gre-Nal derbi) , pa derbi Belo Orizontea , Atletiko Mineiro vs Kruzeiro (Classico Mineiro), pa onda na krajnjem severu Brazila u Fortalezi derbi Seara vs Fortaleza ( Classico Rei iliti kraljevski derbi) , pa u Salvadoru derbi Vitoria vs Baia ( Ba-Vi derbi) , pa onda u Resifeu derbi Sport Resife vs Santa Kruz (Classico das Multidoes iliti derbi za mase) , Sport Resife vs Nautiko (Classico dos Classicos iliti klasiko klasika) i Nautiko vs Santa Kruz (Derby das Emocoes iliti derbi emocija).
Takodje na samom jugu u Kuritibi imamo derbi Atletiko Paranaense vs Koritiba (Atletiba derbi), pa onda opet na samom severu zemlje u Natalu lokalni derby ABC Natal vs Amerika Natal ( kraljevski derbi), pa u drzavi Maranjao isto na severu , Sampaio Korea vs Moto Klub (Samoto derby) i Sampaio Korea vs Maranjao (Samara derby) i Moto Klub vs Maranjao (Maremoto) , takodje na severu u Belemu lokalni derbi Paysandu vs Remo (Re-Pa derby) , takodje u Alagoasu lokalni derbi CRB vs CSA a valja spomenuti jos i lokalni derbi u Florianopolisu Figuirense vs Avai kao i u Kampinasu (drzava Sao Paulo) derbi Ponte Preta vs Guarani.

Eto sto se tice Brazila ovo bi bila neka lista lokalnih derbija koji su vredni pomena :slight_smile:
Sad naravno ima tu i dosta medjugradskih i medjudrzavnih rivalstava medju brazilskim klubovima ali ipak kod njih lokalno derbi je nesto posebno.

Sto se tice Urugvaja , Urugvaj je neuporedivo manja zemlja i situacija je slicna kao kod nas , imaju 2 velika kluba i to je to , kao sto mi imamo Partizan i Crvenu Zvezdu tako oni imaju Penjarol i Nacional i mec Penjarola i Nacionala jeste jedan od najvecih derbija na svetu, takodje u Urugvaju ima jos nekoliko klubova koji imaju neku tradiciju, bazu navijaca…itd kao recimo Danubio (koji su osnovali 2 brata imigranta iz Bugarske i nazvali ga po Dunavu koji je treci najveci klub u zemlji iza neprikosnovenih Penjarola i Nacionala), Defensor, Montevideo Vonderers i River Plata iz Montevidea ( gde svi imaju po 4 titule) ali od 116 prvenstava u Urugvaju Penjarol i Nacional su kombinovano osvojili 96 i ti klubovi kao Danubio, Defensor , River Plata iz Montevidea i Montevideo Vonderers su odprilike kao kod nas recimo Vojvodina, Radnicki Nis ili OFK Beograd.

1 Like

Otvoren novi stadion Totenhema:

4 Likes

фуј. :face_vomiting:

Wtf “fuj”?

имам утисак да сам видео 50 оваквих стадиона већ. све на исти калип, модеран

Ovo je savršenstvo dizajna, sve je nekako maksimalno prilagođeno da bi gledaoci uživali.

Inače novi stadion je napravljen na lokaciji starog Vajt Hart Lejna, simultano je rušen stari/građen novi stadion.

2 Likes

Tesko mi ovo da kazem ali je lepsi cak i od Old Traforda.

1 Like

Inače prvi gol na stadionu je postigao Son, nakon greške kapitena Kristal palasa Luke Milivojevića, koji je prvo izgubio loptu (oteo mu je Kristijan Eriksen), a zatim kada je probao da blokira Sona, lopta se odbila od njegove noge, promenila pravac i završila u golu.
Na neki način je Luka Milivojević postao prvi strelac (auto)gola na novom stadionu :smiley:

1 Like

Sta bi svet bez nas

1 Like

Stadion je najpre pravljen kao multifunkcionalni objekat, sa brdom šoping centara, kafića itd, i prilagođen je takođe za održavanje koncerata… Brzo će se on njima isplatiti…

Mislis prilagodjen je takodje i za fudbalske utakmice :joy:

1 Like

Ko da je trzni centar a ne stadion :joy:

Pa i jeste trzni centar. Glavni prihodi bice im od prodaje opreme i rekvizita, verovatno. Sve je to veliki biznis, samo se mi lozimo da je fudbal sam po sebi bitan, ko je bolji a ko je losiji fudbaler. Kvalitet je bas ujednacen u losem smislu.

Gledao sam malo isecke iz tekme legendi koji su otvorili nov stadion - legende Totenhema vs legende Intera. Nisu skupili bas neka imena, ali par poteza Verona i Kina su bili bolji od ovih manekena danas.

I jeste i nije. Tržni centar jeste po uslovima i mogućnostima, npr restoran, pa one pice gore, pa pivo od pet i po funti, u tom smislu da.

Ali ono što donosi hleb na sto Totenhema je plaćena karta od 60 funti. Upravo je to bio motiv broj jedan, dva i tri za izgradnju novog stadiona, skoro dupliran kapacitet koji povlači dupliran prihod od prodaje karata.

Kakvo polufinale na Vembliju.
Steta sto je Siti u finalu pa se ocekuje neka laganica, mada kup je to.

1 Like

Večeras kreće četvrtfinale Lige šampiona, Totenhem-Mančester siti, na novom stadionu i Liverpul-Porto.
Sutra Mančester junajted-Barselona i Ajaks-Juventus.
I Matić i Tadić najavljeni u startnim postavama za Mančester junajted i Ajaks.

Najiskrenije navijam za Ajaks da osvoji, igraju veoma atraktivno, napadački, a Tadić briljira.
Inače je već izvučen žreb za polufinale, idealno bi bilo da prođu Totenhem-Ajaks i Mančester junajted-Porto (bar ja navijam za ova polufinala).
Idealno bi bilo naše finale Tadić-Matić (Ajaks-Mančester junajted), Tadić da osvoji, naravno :slightly_smiling_face:

U četvrtak četvrtfinale Lige Evrope, naše četvrtfinale je Benfika-Ajntraht (Fejsa+Živković+Šaponjič(?) Vs Gaćinović+Kostić+Jović).

1 Like

Eh, sta bih dao za finale united-ajax. Pa ko god da osvoji da mi ne bude zao.

2 Likes

Koliko mi se svidja Ajax inace, ne samo ove sezone, nazalost mislim da ne mogu da dobiju Juve. Juve sa matorim puca od samopouzdanja i kad su pregazili Atletiko, mislim da ce se prosetati kroz Ajax.

Daj boze da gresim.

3 Likes

Daj boze :joy: