Sport

Meni recimo NBA nikad ne može više biti košarka zato što nema osnovnu osobinu iz definicije košarke a to je “timska igra”, sve se svodi na silovanje statistike. Nekad su bili Harlem Globtrottersi, putujući cirkus, danas je cijela liga putujući cirkus.

2 Likes

Ma kakav GSW cirkusantska ekipa , pa realno najjaca petorka svih vremena sastavljena od igraca koji su igrali po Evropi sa Nikosom Galisom, Oskarom Smitom, Dejanom Bodirogom i ostalima bi oducila od kosarke ceo danasnji NBA.

Pa realno kad bi spojio najjace igrace iz nekadasnje SFRJ u jednu reprezrentaciju, znaci Gorana Dragica, Milos Teodosica, Nikolu Jokica, Bojana Bodanovica, Bogdana Bogdanovica, Darija Sarica, Nikolu Vucevica, Nikolu Pekovica i ostale dobijali bi najjacu reprezrentaciju SAD gotovo redovno.

Ali nazalost cinjenica je da je evropska kosarka u dubokoj krizi , recimo evropska kosarka je neuporedivo bila jaca pre 10ak godina , eh kad se samo setim one cuvene reprezrentacije Argentine iz 2002. i 2004 . kako su NBA zvezde bukvalno oducili od kosarke, fazon igraci kao sto su Tim Dankan, Alan Ajverson, Redzi Miler, Pol Pirs, Lebron Dzejms, Dvejn Vejd, Stefon Marberi, Amari Stodemajer i ostali su bukvalno ko amateri izgledali naspram njih, Argentinci ih ubise onom njihovom ludackom igrom, akcijama, kretnjama bez lopte, ubacivanjima da ovi nisu znali sta ih je snaslo, a tad Argentincima sem Djinobilija niko nije igrao u NBA , tek kasnije su otisli.

Steta sto sad nema tako neke reprezrentacije.

Pa i u toj NBA ligi zna se koja je najbolja i najkonstantnija ekipa u poslednjih 15,20 godina , San Antonio , opet ekipa koja najvise forsira tu evropsku filozofiju kosarke i uvek je bila prepuna evropskih igraca i igraca koji su se afirmisali igrajuci po Evropi.

Nego danas neke prosecne ekipe osvajaju Evroligu, a onda u ono vreme secam se Taukeramika sa recimo Luisom Skolom, Andresom Nocionijem,Ugom Skonokinijem, Fabricijom Obertom , Pablom Montekijom (prakticno pola te cuvene argentinske reprezrentacije, pola tog argentinskom "Drim Tima) pa Igorom Rakocevicem, Marselinjom Uertasom, Tiago Spliterom, Mirzom Teletovicem, Vili Mekdonaldom i ostalima pa nije mogla da osvoji Evroligu, iako je godinama igrala “fajnal for” , ili recimo onaj strasan Montepaski iz Sijene koji je bio bolji od polovine NBA ekipa , pa nije imao sanse da osvoji EL, a sad tu osvajaju neke polu ekipe, recimo Makabi pre par godina cija vecina igraca su na nivou ABA lige ili 2,3 godine zaredom jedan osrednji Olimpijakos ili CSKA koji osim Teodosica i De Koloa ima manje vise jedan sasvim osrednji sastav.

NBA je cist marketing. Nema tu ni K od kosarke. Evropski basket je i tata i mama za NBA.

Slazem se… Nema tu mnogo price, odrali bi nas ko volove.

1 Like

Ja sam se razočarao kada sam pročitao statistike, koje govore da čak i nismo “sportska nacija”. U odnosu na zemlje u okruženju. Tuga.
Ja sada ne znam šta mi preostaje… Jedino alkohol.

Ona Jugoslavija iz 1996. nije ni blizu najjace everopske reprezrentacije nikad.

Najjaca evropska reprezrentacija ikad je po mnogima ona reprezrentacija SFRJ sa kraja 80ih i pocetka 90ih , sa Djordjevicem, Drzenom Petrovicem, Danilovicem, Paspaljem, Kukocem, Radjom, Zdovcom, Komazecom i ostalima.

Sto se tice te utakmice u Atlanti nasi su se odlicno drzali 3 cetvrtine , takodje ne treba zaboraviti i da je to finale propustio Zoran Savic , tada veoma bitan sraf u reprezrentaciji.
Generalno u Atlanti smo imali odlicnu petorku i dok su oni bili na parketu bili su sasvim ravnopravan takmac sa “Drim Timom” cak i bolji tokom veceg dela suseda , ali problem je sto smo imali slabu klupu, odnosno nedovoljno jaku klupu gde su bili Mica Beric, Nikola Loncar, Milenko Topic, Dejan Tomasevic, Sasa Obradovic i ti igraci koji nisu ni priblizno kvalitetni kao nasi tadasnji starteri (Djordjevic, Danilovic, Bodiroga, Paspalj i Divac) i objketivno to nisu bili igraci koji prave razliku i koji mogu da drze korak sa njima, ali objektivno nismo mogli da odigramo svih 40 minuta sa 5 ili 6 igraca.

Ali recimo da je opstala reprezrentacija SFRJ i da smo na svakoj poziciji imali po 2,3 igraca ekstra klase , siguran sam da bi “pao” i “Drim Tim” , ako ne onaj originalni u Barseloni onda onaj u Atlanti sigurno.

Inace cak i americki novinari su rekli da onaj “Drim Tim” iz Barselone 92. nije prvi i originalni “Drim Tim” , vec da je to "Drim Tim 2 " a prvi “Drim Tim” je bila ona reprezrentacija SFRJ sa SP u Argentini 1990.

Inace po meni najbolja reprezrentacija koju sam ja ikad imao prilike da gledam je ona Argentina (iz 2002. i 2004.) a sto se tice nase reprezrentacije (makad posle raspada SFRJ) je bila ona sa EP u Istanbulu 2001. i SP u Indijanapolisu 2002. , kad su tu bili Stojakovic i Divac udarne pesnice tada najbolje ekipe u NBA ligi, Bodiroga majstor kosarke kakav se jednom radja, Milan Gurovic izuzetan suter i rodjeni pobednik , Milos Vujanic tada mozda i najtalentovaniji plej na svetu, Marko Jaric isto strasan i raznovrstan igrac koji je vazio za jednog od najkompletnijih i najtalentovanijih bekova na svetu , Igor Rakocevic isto je vazio za jednog od najboljih i najtalentovanijih bekova na svetu, pa Vlado Scepanovic , Dejan Milojevic (tada najdominantnija cetvorka u Evropi) , pa Vlada Radmanovic pred kojim je tada bila zaista lepa NBA karijera , Predrag Drobnjak koji je isto pruzao sasvim dobre partije u Sijetlu…itd, e to je verovatno bio nas najjaci tim dosad (od raspada SFRJ), u svakom slucaju dosta jaci od onog iz Atlante 96 i sasvim sigurno mnogo jaci sastav od bilo kog narednog kog smo imali u narednih evo vec 15ak godina.

Te zveri koje igraju ragbi igraju potpuno drugaciji sport sa drugacijim pravilima,jel znas to? Kao kad bi rekao da ce neki najveci kecer da pokida bilo kog MMA borca. Svaki sport ima svoja pravila,ne moze niko da bude konkurentan u necemu van svojih pravila po kojima igra i trenira ceo zivot.

1 Like

:joy: Ovo sto si napisao je najveca glupost ili duhovitost,ne mogu da verujem da neko moze ovo stvarno da misli. Kazem ti bilo koji tim najboljih igraca iz cele Evrope,a moze i ostatak sveta da se pridruzi svi u 1 tim,GSW bi njih pobedio lagano,znaci bez ostatka Americkih igraca iz ostalih NBA timova.

2 Likes

Totalni antitalenti za kosarku ccc . :frowning:

Drugorazredna takmicenja su u odnosu na NBA i kvalitet tamo, Potpuno su dve razlicite galaksije.

1 Like

Pa nema tu neke prevelike razlike u pravilima, mislim cetvrtina traje 2 minuta duze (sto ajde da kazemo ipak igrace cini malo pripremljenim), imaju taj “korak fore” po prijemu lopte pre nego sto je spuste na zemlju (ali to uskoro i u Evropi uvode), i trojka je pola metra dalje (a svako ko je ikad sutirao na kos zna koliko je to smesna razlika u razdajini) , tako da onaj ko zna zna , sad bilo je tu odlicnih igraca koji se iz odredjenih razloga nisu snasli u NBA (a ti razlozi cesto nemaju veze sa kosarkom , kao recimo kad je Danilovic popizdeo kad ga je Majami onako iza ledja ni ne obavestovsi ga trejdovao u Dalas a on popizdeo i momentalno se spakovao i vratio u Italiju a slicno je bilo i sa Radjom koji je u jednom momentu bio i prva zvezda u Bostonu i oni su resili da pprave rebuilding ekipe i trejdovali ga u Filadelfiju i on isto bio je ocajan zbog toga, hteo je cak i fizicki da se razracuna sa ljudima iz uprave kluba i isto momentalno spakovao kofere i vratio se u Evropu , ili recimo slucaj sa Jasikeviciusom koji je bez sumnje bio jedan od najboljih plejeva na svetu, ali ekipa u koju je otisao gaji neku potpuno stranu filozofiju kosarke od one na koju je on navikao i jednostavno nije tamo uspeo da pronadje sebe na pravi nacin , mada opet sa druge strane ima i obrnutih primera , odnosno igraca koji su ostvarili vrlo zapazene NBA karijere pa opet u Evropi se nisu snasli kao recimo Alen Ajverson, kao recimo Amare Stodemajer i jos neki , koji nakon dominantnih uloga u NBA zaista su vrlo skromne ucinke u Evropi ostvarili).

E to su gluposti i nebuloze na kvadrat , takvu neku glupost moze da odvali samo neko ko prati kosarku od 2015.

Generalno San Antonio je svetlosnim godinama ispred njih , sto i govore rezultati u poslednjih 15, 20 godina , takodje onaj Dzordanov Cikago bi ih odvalio GSW bez problema , a da ne govorim koliko bi se Stef Kari i ostali naigrali protiv onih “Bad Boysa” Detroit Pistonsa sa kraja 80ih i pocetka 90ih (sa Ajzeom Tomaso, Denisom Rodmanom, Dzo Dumarsom, Bilom Lambierom i ostalima) koji su igrali granitnu odbranu , dok se jos dozvoljavala prava odbrana u NBA , pa realno Kari, Durant i ostali ne znam dal bi davali ni po 10ak poena po mecu.

Kako vas ne mrzi više?

1 Like

Uh gledam sad Slovenci razbise Letoniju, igraju zaista izvanredno, Kokoskov zaista strasan trener, cuda pravi, zasad su bez poraza.

Navijam za Letoniju ali izgleda da su danas udarili na tvrdo. Ne može se igrati ozbiljna košarka bez odbrane.

Kako ne moze, ZAR NE GLEDAS NBA??!! :smiley:

Pa ne gledam. :flushed:

A i lijepo sam napisao, OZBILJNA košarka. :kissing_heart:

3 Likes

Jesi ubica fazona

Vratili se Letonci,bice ovde jos vatre do kraja,dobra tekma…

Ladno bih ja bolju odbranu igrao od ovih Letonaca. Nije probio samo ko nije htio.