Šta trenutno čitate!

U zadnjih 6 meseci sam se zainteresovao za teme vezane za drugi sv. rat odnosno za to šta se dešavalo u Nemačkoj i Austriji pre i za vreme rata. Ima par knjiga na tu temu, što mi drugarica kaže ima ih i previše jer bi neki ljudi danas mogli da dođu na pogrešne ideje čitajući to. Nakon što sam pročitao “Sivi vuk” (i poverovao autorima - i ovaj link je interesantan na tu temu) nekako mi se stvorila knjiga sa sličnom tematikom (video preporuku na TV-u), autora austrijanca Andreasa Pitlera.

Inspektor Bronštajn i slučaj ubijenog naciste

Knjiga mi se super svidela, ima i triler zaplet i iznutra dočaranu atmosferu stvaranja trećeg rajha (ne daj bože da me neko pogrešno shvati, ali mogu da se povuku neke paralele sa političarima u Srbiji danas) i moj omiljeni deo detaljan opis tadašnjih kafana i restorana i njihove ponude :wink:

Inače sam ponosni vlasnik Kindle Paperwhitea i mogu samo da kažem da je za mene to savršen uređaj za čitanje. Trenutno čitam serijal Dena Brauna (tek sam na početku krenuo sam Anđeli i demoni, a još su mi ostali DaVinčijev kod, Izgubljeni simbol i Inferno). Mnogo dobra knjiga je i “Put” Kormaka Mekartija, za mene po mnogo čemu otrežnjujuća što se tiče ljudske prirode. Posle čitanja te knjige ljude posmatram u malo drugačijem svetlu !W!

Procitano i preporuka drugima [FONT=Arial]za citanje (sazetak opisa sam copy-paste, jer ukratko neznam da opisem apsolutno nista :slight_smile: )
**

Džordž R. R. Martin - Vitez Sedam kraljevstava**[/FONT]

- Priče iz Sedam kraljevstava -

**Priče o Vitezu iz Sedam kraljevstava – neizostavno štivo za svakog istinskog ljubitelja Martinovog fantastičnog sveta.

Stotinu godina pre događaja opisanih u epskom serijalu Pesma leda i vatre Džordža R. R. Martina, paž po imenu Dank uzima mač i štit svog pokojnog gospodara i prijavljuje se na turnir ne bi li otpočeo život viteza. Međutim, „ser Dankan“ mora mnogo toga da nauči o svetu vitezova i plemića, i dok pokušava da nađe pokrovitelja koji će mu omogućiti da nastupi na turniru, brzo stiče i prijatelje i neprijatelje. Dank je vešt borac i silno mu je stalo do časti, ali da li je to dovoljno da postane istinski vitez u očima drugih, ili je ipak tek običan mladić koji živi u zabludi i zbog koga mnogim njemu bliskim ljudima preti strašna opasnost?

Kroz tri povezane priče o ser Danku i njegovom neobičnom štitonoši: Vitez lutalica, Zakleti mač i Tajanstveni vitez, Džordž R. R. Martin nam pruža ne samo ono na šta nas je navikao još u Igri prestola – obilje zanimljivih likova, domišljate dijaloge i napetu akciju punu obrta – već i pogled na Vesteros kakav je bio davno pre nego što su se junaci Pesme leda i vatre rodili, i na događaje koji će u mnogo čemu oblikovati njihove sudbine i njihovo doba.
**

duze vreme nameravam da krenem Lausevicevo delo Godina prodje dan nikako, ali nikako da se nakanim i da krenem sa citanjem…

I dok se pred vratima Babilona vojske Džingis-kana i Aleksandra Velikog bore za prevlast u novostvorenom svijetu ispremiješanih vremenskih razdoblja, Oko vremena u Mardokovom hramu čeka i promatra…

A Bisesa Dutt promatra Oko i želi samo jedno: da se iz Aleksandrovog vojnog logora vrati u svoju godinu 2037…



Nisam jos poceo da je citam, ali trebalo bi uskoro. Pre toga sam citao od Stivena Kinga ,Mobilni telefon" , ali mi se nije svidela, pa sam brzo odustao.

Forge of Darkness-Steven Erikson… ko cita Eriksona kao i njegovu Malasku knjigu palih ovo je obavezno stivo…

**1Q84 **- Murakami

Srecno s tim – meni murakami sve vise ide na zivce sa svojim manerizmima, a ovde su ga pustili da radi sta hoce. Izdrzao sam jedva petinu knjige pre nego sto sam morao da odustanem.

Videćemo, tek sam počela…

Pre ovih sam pročitala “Bezbojni Cukuru Tazaki i njegove godine hodočašća” i “Kafka na obali mora” i generalno sviđa mi se njegov stil.

Isto tako i ja, procitao sam nekoliko njegovih knjiga i svidele mi se dosta. Medjutim, posle nekog vremena shvatis da stalno pise na isti nacin, sa istim lajt-motivima (pasivni glavni lik, dzez i kuvanje kao ‘cool’ markeri, makar jedan otkaceni zenski lik, koji ce pre ili kasnije da p*pusi glavnom liku, magicni realizam, ustogljen i besmislen dijalog, itd). Tipicni anime pisac, ko svi moderni japanski autori. Vidi se da ceo zivot odrastaju na mangi i stripovima, pa im to prozima i odraslo stvaralastvo. Ostanu povrsni. Isto ko onaj drugi poznati Murakami, Takashi.

Da se razumemo, ne zelim da ti presedne knjiga niti omalovazavam izbor. Samo delim sopstveno iskustvo. A i menja se coveku ukus tokom godina. Definitivno danas citam drugacije stvari nego pre, recimo, deset godina.

1 Like

Kada pominjes te vremenske razmake. Zanimljivo je nekada procitati istu knjigu posle 10god. Tek onda vidis koliko si se promenio vremenom.

1 Like

Na moju veliku zalost, obicno se razocaram. Ocigledno su odredjene knjige za odredjene godine… Blago ljudima kojima je herbertova Dina i dalje impresivno, duboko stivo, meni je sad blago detinjasta. A kao 16-godisnjak sam s uzivanjem iscitao sve knjige iz tog serijala barem triput.

Zato ja to generalno i ne radim :smiley: sve mi onda ostane u lepom secanju. Meni je Dina i danas u prelepom secanju ostala. Ima da sam je citao sigurno 10+ mozda probam ponovo. Kao klinac sam citao mozda i neke kojima vreme nije bilo tipa Sartr Itd. Ali su ostavile jak utisak na mene kao klinca.
Nije pohvalno ali kao klinac bukvalno ali bukvalno nikada nisam procitao ni jednu lektiru!
Prvo ni jedna mi se nije svidela. Drugo pisao sam uz vetar uvek. A trece u to vreme sam odavno upijao Artura Klarka :smiley: tako da price o Tom Sojeru ili ana Karenjina bas nisu mogle da me drze duze od 2 pasusa.

Mislim da mi je ovo 9 knjiga u ni[COLOR=#333333][FONT=Arial]zu od Li Cajlda. Inace cova pise o zivotu penzionisanog vojnog policajca koji putuje kroz ameruku stopirajuci. I naravno tamo gdje izadje iz prevoznog sredstva upada u svakojake situacije. Serijal je TRILER, AKCIJA, Doza seksa, Avantura i pomalo ali bas pomalo i sa elemenatima humora! Ja ih citam ono sto se kaze u jednom dahu (otvori prvu stranicu iscitaj do poslednjeg slova, zatvori knjigu i odlozi na policu).

CIO SERIJAL PREPORUCUJEM DA SE CITA (svaka knjiga je zasebna prica za sebe)


[/FONT][/COLOR]
ePub verzija: SPRAT UBICA
Opis je copy-paste

Margrave je bezlični gradić u južnom dijelu Georgije. Najveću gužvu ondje stvara jedino povratak djece svojim
domovima iz škole. No, nešto je čudno s Margraveom: potpuno je savršen. Toliko savršen da je to zastrašujuće. Travnjaci su poput baršuna, stabla izgledaju kao da su upravo bila na tretmanu kod pedikera, a svi lokali i dućani, počevši od vrhunskog restorana Eno’s, opstaju bez mušterija.
Lutalica i bivši vojni policajac Jack Reacher stiže u grad iz kojega planira otići već u ponedjeljak. No, dotad se
u Margraveu dogodilo ubojstvo, prvo u zadnjih trideset godina. Zločin je pripisan Reacheru, kao jedinom strancu u
gradu. I tako počinje njegova noćna mora, počevši s vikendom provedenim na “katu ubojica” sa zatvorenicima
osuđenima na doživotni zatvor


Pocetak mi se dopada. Ovo je radnja ( isto copy paste sa neta ) :

Dana 22. novembra 1963. godine tri pucnja odjeknula su u Dalasu. Džon Kenedi je ubijen i svet je zauvek izmenjen. Šta bi bilo kada bi to moglo da se promeni? Šta ako jedan čovek ima mogućnost da se vrati kroz vreme i izmeni tok istorije?

Džejk Eping je tridesetpetogodišnji nastavnik engleskog jezika u američkoj državi Mejn. Jednog dana, prijatelj Al će mu otkriti neverovatnu tajnu: u njegovoj ostavi nalazi se vremenski portal koji vodi u 1958. godinu. Al ubeđuje Džejka da krene u neverovatnu misiju – koja je odjednom nestvarno stvarna – da pokuša da spreči Kenedijevo ubistvo. Tako počinje Džejkova avantura, u kojoj kao Džordž Amberson dospeva u svet Elvisa i Džona Kenedija, upoznaje osobenjaka Lija Osvalda i lepu bibliotekarku Sejdi Danhil, koja postaje ljubav njegovog života. Džejkov novi život prevazilazi sve zakone fizike i normalne granice prostora i vremena, ali da li će to biti dovoljno da ostvari svoju misiju?

Dobar je Stiven King,ako ga volis obavezno procitaj i novu njegovu knjigu Gospodin Mercedes :wink:

ja citam trenutno Plasljivca od Marka Bilingema ,sasvim korektna knjiga za ovu 1/4 koliko sam je procitao do sad.

Zavisi kako koja knjiga. Mislim da ce mi sledeca knjiga biti “Pod Kupolom” od Stivena Kinga. Verovatno Gospodina Mercedesa nemaju u biblioteci, a do sajma knjiga necu kupovati nista. Imam jos knjiga sa sajma od pre dve godine koje nisam procitao.

uffff pod kupolom ti je previse dugacka knjiga po meni ,nesto malo manje od ~800 str. ali je itekako dobra,taman imas da se nacitas i da budes miran neko vreme :slight_smile: takodje od njega je i ‘‘TO’’ vrlo kvalitetan a po meni sam vrh je Uporiste ako volis apokalipsu i tu tematiku

Dalas 63 ima oko 620 strana. Sa te dve knjige , miran sam par meseci :slight_smile:

Giljermo del Toro, Čak Hogan - Večita noć
III deo trilogije Soj

Kratak opis je copy paste!

Prošle su dve godine otkako se pojavio vampirski virus. Vampiri neobuzdano vladaju svetom, dovodeći čovečanstvo na ivicu istrebljenja. Sudbina „odabranih“, nezaraženih ljudi, gora je od najstrašnije noćne more. Živi su da bi služili, podjarmljeni i zatočeni u logore, podeljeni u grupe onih koji rađaju nove ljudske jedinke i onih drugih, čijom se krvlju goste Gospodar i njegova ogromna vojska.

Budućnost ljudske vrste zavisi od umešnosti boraca za slobodu – doktora Efraima Gudvedera, doktorke Nore Martinez, bivšeg istrebljivača pacova Vasilija Feta i Kvinlana, vampira koji želi da se osveti Gospodaru. Oni se udružuju da bi spasli Efovog sina Zaka, ali i da bi pomrsili konce novom, neprirodnom svetskom poretku. Međutim, dobro i zlo se prožimaju, a Gospodar je sve veštiji lovac… U tom kritičnom trenutku, štošta ukazuje na mogućnost da se među njima nalazi izdajnik, a samo jedan čovek zna tajnu… Ali da li mu mogu poveriti sudbinu sveta? I ko će se od njih žrtvovati da bi ostali bili spaseni?

Format knjige: epub,
Godina izdanja: 2011.,
Jezik: srpski.

Takodje preporučujem za čitanje i prethodna dva dijela serijala!