Šta trenutno igrate? 2023. (Part 1)

Sve ostalo moze pod uslovom da nije iz Nintendo kuhinje :slight_smile:
Salim se, uzivaj u igranju jer na kraju krajeva sve su to samo igre.

Nemam predstavu sta je Mijamoto hteo sa Odisejom, ni malo mi se ne svidja trend izbacivanja koncepta zivota. Mozda je zastareo, ali zbog tog oldskul smeka volimo Nintendo. Naravno da svaku igru mozes sebi maksimalno zakomplikovati i iscediti svaki atom sadrzaja i za kompletioniste svuda ima izazova. Ali ja cenim igre koje su teske po defaultu, a ne po tome da li je tesko skupiti i otkljucati 100% sadrzaja. Mario koji ne moze da umre, i Mario koji sam trci, za mene su izdaja serijala u pokusaju povladjivanja novim generacijama. Ovo je mozda i glavni razlog zasto jos otezem sa kupovinom, system seller sluti mi na ogromno razocarenje… Steta, jer sam 3D world i Galaxy-je religiozno obozavao, kao i 2D Marija.

2 Likes

Aj sad moram da ti odgovorim posto vidim da si i ti podlegao opisu Marka Zivkovica :slight_smile:
Mario moze da hoda ako levi analog blago pritisnes, a ako ga gurnes do kraja on trci pun gas. Nije stvar u kompletiranju igre ali nije ni poenta kupiti igru, a ne odigrati jos 3 kompletna kindoma i propistiti jos mali milion skrivenih platformerskih deonica, znaci ne pricam ti ja o kompletiranju u smislu skupljanja raznih gluposti. Tacno je da je Odyssey ako se gleda taj brzi prelazak igre poprilicno lak ali da bi presao komplet igru moras dobro da se pomucis da pronadjes, a posle i da pokupis te mesece, tu ces mnogo puta ginuti Naravno da ima gubljenja zivota ali nije kao u starijim igrama gde kad izgubis zivote vrati te na pocetak levela. Vidi ovo je igra sa kindomima koji su prakticno mini opet leveli i bilo bi jako frustrirajuce da nadjes 20 meseca i da posle sve moras raditi iz pocetka. Da sumiram kad izgubis zivot izgubices malo novaca i vratices se malo nazad, nesto tipa mini save. Neka me neko podseti gde se vracas kad izgubis zivot u igrama tipa Rise Tomb Raider, Uncharted 4, CoD-u i vecini drugih igara, svakako ne na pocetak levela ili jos drasticnije na sam pocetak igre. Odyssey je preuzeo savremene metoda gubljenja zivota jer ipak nije to klasican platformer nego nesto sto opasno naginje na akcione avanture…
Edit: Da bi kompletirao igru 100% verujem da bi se opasno priblizio stotini sati u igri, vec vidim da u mojoj friend listi ima likova koji su se priblizili toj satnici pa mogu predpostavit da su resili da skupe svih 999 meseca :slight_smile:

2 Likes

Ma kakav Zivkovic, njegov opis je clickbait. Ljudi ovde presli i pisali. A i ne treba biti genije i shvatiti na koji nacin se koncept neumiranja odrazava na igru. Istina, priblizava se nekom konceptu modernog 3rd person shootera, ali oni u sebi sadrze cesto teske i izazovne deonice, koje ne mozes tek tako da preskocis. Ljudi su igrali Uncharted na crushing tezini, meni je sasvim izazovan i na normal, hvala lepo. Sta fali Donkey Kongu, koji takodje ima checkpointe? Platforme su legacy, ne treba od toga praviti Uncharted. Podrzavam donekle zanrovsko eksperimentisanje, ali samo ako je igra u svojoj osnovi dovoljno teska, jer stvarno nemam zivaca da jurim sve sto postoji u igri, jbg imam malo staromodan pogled na igre, do kraja uvek idem najlaksim mogucim putem bez varanja, a igra je tu da mi to ne dozvoli… i posle prelaska ne interesuju me vise end game sadrzaji, dlc-jevi… Tebi hvala sto se trudis da docaras igru, prilicno je sigurno da cu pre ili kasnije uzeti Mario bundle, ali mi je totalno splasnuo entuzijazam onog momenta kada sam procitao da gubis novcice umesto zivota. Mozda pravim big deal ni oko cega, univerzalne hvale i kritike idu apsolutno tome u prilog. Nemas pojma koliko bih voleo da gresim.

2 Likes

Ja se slazem da takav koncept checkpointa treba da se zadrzi na Donkey i 2D Mario igrama ali ovde se radi, ne mogu da kazem o opet world igri, ali svakako o igri sa open levelima. Jednostavno ne mogu zamisliti situaciju da kad izgubis sve zivote da te igra vrati na pocetak levela u kojem si proveo pola sata ili vise. Vrati te malo nazad jer ti imas po levelu zastavice koje su neki tip checkpointa. Ne znam da li si igrao igru ali cu ti reci da je fokus pronalazak meseca koji su razbacani po kindomu i sem tih osnovnih vecina ih je jako dobro skrivena. Ima da se namucis da pronadjes te lokaciji, a kad ih nadjes onda te cekaju platformerski delovi koji su poprilicno izazovni, naravno ne svi. Ne ogleda se tezina Odysseya kroz borbu sa neprijateljima vec kroz pronalazak lokacija i kasnije kroz pokusaj da ih pokupis…Cak sve i da uvazimo da je igra laksa ko je uopste propisao da igra mora biti teska da bi bila zabavna i kvalitetna. Pa eto ti primer Zelde BotW koja je u prvoj polovini frustrirajuce teska jer ko god da te mlatne ubije te iz prve ali nije mi to najbolja igra svih vremena zbog tezine nego zbog mnogih drugih stvari…

2 Likes

Hm, da, otvoreni svet bitno menja same postavke igre i pitanje je kako bi se tu uopste implementirao koncept zivota. Ali, daj onda makar teske neprijatelje i brutalne kingdom bosove. Mislim da je tezina conditio sine qua non upisan u nas gejmerski dnk, jer smo na takvim igrama odrasli. Bez te bazicne tezine singl plejer je prilicno besmislen koncept. To ne znaci da ne mogu da uzivam u samom dizajnu nivoa i karaktera - na primer, to je dovoljno da me zadrzi uz Yoshi Wooly World koji je nestvarno lepo dizajniran, ali lagan i zbog toga ce uvek biti par mesta ispod Marija i Donkey Konga. Istrazivacki fokus iskreno zvuci kao smaranje. Nisam od onih koji vole da zavire u svaki cosak. Opet, to je mozda isto delimicno navika, jer smo programirani da prelazak nivoa shvatamo kao ultimativni, i zapravo jedini vredan cilj. Jasno je da su moderni gaming trendovi, sa trofejima i velikim otvorenim svetovima, ovo okrenuli naglavacke. Ali eto, Nintendo je bio poslednji svetionik u tom bezumlju za mene, jer su perfektno pogadjali krivu tezine i parcelisanje sadrzaja.

1 Like

Slazem se oko 90% stvari koje si naveo i nije da ja ne bih vole da su pritvnici tezi ali pokusavam da ti objasnim fokus igre i zasto nije prenesen koncept 2D Mario igara na Odyssey. Moze mene neko da proglasi fanbojem ali ja sam neko ko je odrastao uz pc, neko ko sebi u mladost nije mogao da obezbedi konzolu, a i dan danas imam solidan komp(nije skupocen) koji je prepun raznih igara tipa Dirt Rally, Borderlands 2, Alan Wake, Metro Redux, Witcher 3, Fallout4, PES18, Bioshock Infinite i da ne duzim imam sigurno stotinak igara iz razlicitih zanrova. Od starijih igara sam takodje odigrao sve i svasta, a ni emulutari mi nisu strani tako da svakako nisam neko ko samo Nintendo igre priznaje. Sad vec mogu sebi da priustim konzole i PS4 ni u ludilu necu propusti.
Ono sto hocu da ti kazem da pri prvom pokretanju Odysseya istog momenta shvatis da je to ludacki ispolirana igra, koliko je zarazno cak i samo kretanje, skakanje, trcanje, bacanje kape, a kamoli igrenje same igre. Ti to kad vidis na ekranu uopste nemas predstavu o kojoj se rezoluciji radi, a cini mi se da je 900p u pitanju vec ces viditi jako lepu igru i sto je najvaznije vrhunski dizajniranu igri. Ja za Arms ne mogu da ti kazem da se radi o odlicnoj igri jer sem sto je inovativna po meni je samo solidna igra dok posle 30 sati igranja Odysseya ne mogu da se otmem utisku da se radi o vrhunskoj igri…Igrao sam neke igre koje mi nisu tematski interesantne ali ne mogu samo zbog toga reci igra je smeca ako je igra kvalitetrna i vrhunski odradjena…
Aj posto kolega kaze da smaram necu vise da komentarisem, a i rekao sam sta sam imao :slight_smile:

1 Like

Kakav ti je to izraz za pc “skupocen”? Šta to znači, pozlaćeno kućište?
Sve prema željama, ukusu i mogućnostima.
Kada će internet to shvatiti? Pa nikad.

skupecen pc= 4k/60fps pc :slight_smile:
To sam u sali rekao, a graficka mi je R7-360X pa ti sad proceni kliko je moj pc skupocen :slight_smile:

200

3 Likes

Upascu na pola procitanog threada da ostavim par svojih hot takeova

  • ‘zivoti’ su arhaicni mehanizam u vecini zanrova i treba vise da odumru. Koristiti samo gde stvarno ima smisla.

  • Svaka Mario igra ima slicnu pricu ne zato sto je nintendo lenj, nego igraju na tradiciju i nostalgiju, sto nije problematicno samo po sebi.

  • Obaska prica, svaka Mario igra pokusava da unese neke inovacije na polju mehanike, sto je za svaku hvalu.

  • Tezina verovatno odavno nije primarni fokus Mario igara.

  • @padawan jes probao Celeste?

  • @Oblakoder dobrodosao na forum, nadam se da te necemo oterati :grimacing: generalno ako ne prozivas druge i ne pecas se na prozivke, bices ok.

2 Likes

Haha bolje vas nasao. Nema raloga da prozivam bilo koga ali imam legitimno pravo da iznesem svoj stav, pogotovo da ga iznesem nekim ljudima koji nesto nisu probali/igrali, a imaju potrebu da palamude kako to nista ne valja :slight_smile:
Nema potrebe da me terate evo ja cu sam da odem :slight_smile:
Jedno pitanje da li neko sa ovog foruma igra Splatoon 2 ili sam ja usamljen slucaj ?

1 Like

@Djordje1990 imas tastaturu? :slight_smile:

Sad će naš dobri @iKaran da stane u tvoju odbranu…
Ja mogu samo da kazem da obozavam nintendo ekskluzive, al nemam para da bi’ ih igrao. Toliko. Da li si igrao Bayoneta 2 ?

Pokusao sam ja I nije my cup of tea.

Inace, svaka cast za smirenost I argumentovanje svog stava, iako vidim da te obasipaju svakakvim “argumentima” koji su u najmanju ruku reduktivni.

Kao vlasnik Switcha moram da stanem u odbranu konzole, daleko je to od nebitne pojave kakvom pokusavaju ovde da je naprave.

Sa druge strane, Nintendo je tradicionalna japanska konpanija kojoj vrijeme nije pomoglo da napreduje. Poceli su nekim manjim popustima na digitalne igre, ali cjene njihovih igara su bizarno I neopradvdano skupe. Doslovno imaju storefront I tu se zavrsava funkcionalnost njihovog ehopa.
Odavno im predvidjam propast, medjutim to se ne desava.

Apropo njihovih igara, mogu reci da je Breath of the Wild jedno nevjerovatno iskustvo koje svako treba da proba. Nema dovoljno hvalospjeva za igru.
Dotakli smo se I Super Mario Odyssey koji je za mene jedno dosadno I zaboravno iskustvo koje sigurno ne zelim opet da prodjem. A zbog ove igre sam ponovo kupio Switch.
Rekao si daa postoji tezina I dubina u igri, ali je ona u zadnja tri svjeta. Iskreno mogu reci da kada sam zavrsio osnovnu igru vise nisam imao zelju da ikada upalim Odyssey, a to je vec propust dizajnera koji su (valjda) najbolji dio igre sakrili. To je kao da ti neko u rpg igri obecava da se nakog 25. sata igra bas zahukta, do tada je meh.

Postujem svacije pravo na misljenje, tako da necu da pokusam da uticem na tudje. Odavno govorim da ljudima na forumu treba zdrava doza sumnje u svoje stavove, posto vidim da svi navode tvrdnje, niko teze.
Nadam se da te nismo preplasili, forum je inace odlican. :slight_smile:

@pleja predvidio moj potez. Postajem predvidiv.

6 Likes

Svi smo ovde odavno predvidivi, nothing new.
Lepo sam objasnio:
Svakom prema svojim POTREBAMA. Al ko bi to shvatio i razumeo… daj bolje da ulazimo u raging rasprave, da bi se osećali kao jaki momci :sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:
Ok, tebi se nesto dopalo, meni ne. Da li je to TOLIKO TEŠKO PRIHVATITI?!!

1 Like

Djole tebra, sta igras na njemu osim Fortnite-a i PUBG-a?

Eto ti si igrao igru, nije ti se svidela, kazes dosadna je i to je to, po meni potpuno legitiman stav, najprostije receno nije sve za svakog. Nintendo je sa tom igrom bukvalno pucao na sve uzraste i tako obezbedio najmladjim narastajima da igru predju bez frustracije, a opet istovremeno obezbedio ogroman broj sati za starije gejmere koji ipak zele kakav takav izazov. Da se ja pitam napravio bi komplet tesku igru ali brojka od 10 miliona za mesec dana opravdava takav potez Nintenda. Navescu ti primer Donkey Konga TF koji sam instalirao preko emulatora, presao sa dosta muke i onda dao sedmogodisnjem sestricu da igra i to igranje se svelo tako sto mu ja non stop pomazem jer dete nije u stanju da savlada tako tezak platformer, zavrsilo se tako sto je odustao na pola igre. Za Odyssey ostajem pri stavu da se ipak radi o pravom remek delu.
Da budem iskren nisam Switch kupio zbog Odysseya nego zbog online igranja Splatoona 2, Mario Kart 8 Deluxa, Metroida, Zelde, a ostalo moze da se igra ali i ne mora. Kakvo misljenje imas o Splatoon 2? Mene je ta igra kupila na prvi pogled ali opet znam dva lika koja su je menjala za nesto drugo, ne svidja im se :slight_smile:
Bayonette i M+R planiram da pazarim pa ako je neko igrao dobro bi mi doslo vase misljenje.

1 Like

Šta će ti naše mišljenje, pa imaš metacritic!
:sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:
38b

1 Like

Verujem da u Srbiji ima boljih strucnjaka nego na Metacriticu :slight_smile: