Šta vam je danas ulepšalo ili sjebalo dan? - Vol. 5 (Part 1)

U Banjaluci, u prodavnici Biscom, COD WWII na cdu je 170 km (87€), a Blood borne je 100 km (52€)… Da li su ljudi realni?
Em sto je nas standard nizi od zapada i Evrope, em su nam i igre skuplje… Kakav debilizam :unamused:

Tko još kupuje u trgovinama tak nes,debilizam…
Naruce sa stranica gdje igra kosta 40eura,a nama prodaju za 70e(pod akcijom)

1 Like

Hel ste vi culi za nesto sto se zove carina, pdv i marza?

Imamo medju najvecim marzama na svetu, bilo u blicu odavno, za neke proizvode bukvalno 50-80 posto. Sto po meni jeste realno kriminalno delo i za zatvor.

Prost primer:
Haribo bombone Nemacka, i Svajcarska ako neko sere da je do EU kosta pakovanje 1 Evro ekvlivalent kod nas to pakovanje 250-300 dinara.

Cijene su napumpane i bolesne, ali zasto za zatvor ako postoje ljudi koji to kupuju? Ja ih necu kupovati po toj cijeni, neces mozda ni ti, ali postoje ljudi koji hoce iz ko zna kakvih razloga. Ako prolaze igre, ako postoji traznja, zasto spustiti cijenu?

Ljut i ogorcen sam i ja kad cujem da prodaju igre po takvim cijenama, ali tako funkcionisu stvari u ekonomiji. Imas traznju - dizes cijenu, sve dok postoje idioti koji ce to kupovati.

Iskreno volio bih da im niko to ne kupuje, jer ce onda morati da spuste cijene. Ali na kraju krajeva ne zavisimo od njih.

Alavi uvoznici, pa onda trgovci, dok se gladni namire krajnji kupac dobije po ceni kao od zlata da je…
Dobiju oni istu uvoznu-izvoznu cenu ko u nemackoj samo su previse alavi lupe dva pdv-a, dve carine, 5 marzi pa bude cena velika.

Kako to nije za zatvor?

Nego smo mi🚮 ne banana nego smece od drzavr treba nas unistiti.
Normalna zemlja dobije oko 10 posto budzeta iz poreza,a mi zadnji put kada sam gledao oko 70 posto.
Pametnom dovoljno.

Ne znam odakle ti taj podatak. To je dosta cudno, mada Srbija se dosta visoko kotira po tax % BDP listi. Od bogatih zemalja, “najgore” su skandinavske, sto je vec poznata cinjenica, ali to pravdaju izuzetno jakim socijalnim programom koji mi doduse nemamo. :slight_smile:

“Najbolje” su arapske zemlje, ali opet, tamo prakticno nemas nikakva prava kao ne-arapin nakon sto zavrsis ceo svoj radni vek.

Ne treba mesati porez i marzu, to su dve odvojene stvari, marze diktiraju uvoznici i distributeri.

Ono sto je cinjenica, hrana nam je generalno medju skupljima, kada se pogleda % u odnosu na primanja. Voleo bih da vidim tu listu.

U amsterdamu u marketu su cene kao kod nas. Tacka.

1 Like

Cene su svuda iste ili nize. Na zalost u poslednje vreme mi se rasulo dosta prijatelja pa i rodjeni brat mi je otisao preko.
Svuda nize cene nego ovde a plate minimum od 5-10x vece…
Jedina stvar koja je preko jaca nego kod nas je renta nekretnina. Cak je cena kvadrata slicna ili ista. Ali renta je jednina stvar koja je jaca. Sve ostalo je nize.
@MikiMan
Inace za Haribo koliko sam cuo pored uvoza ima i “domaca proizvodnja” :wink: znas na sta mislim.

1 Like

Nisu samo nekretnine, skuplje su i sve usluge generalno (taxi, haircut…)

Amsterdam je zaista lep grad… konstantno se reparira i izgleda kao iz bajke. Prava cena svega toga su unisteni citavi ekosistemi u africi zbog prirodnog gasa, i tome slicno (Shell je najveca holandska i naftna kompanija) ali ko sad o tome razmislja kada ode da se divi njihovim katedralama i kanalima.

Ne zaboravi da obidjes Guerilla games u Herengraht ulici. :slight_smile:

2 Likes

Jeste, tacno, usluga=radni sat neuporedivo visi.
Ali opet sve ostalo toliko jeftinije a plate jace tako da… ispricana prica.
Jos nisam cuo da neko trazi azil kod nas i da se sa zapada sele ovde.
Ovde cak ne zele da ostanu ni migranti. :smiley:

Ako neko i ostane, to je zato sto ga podseca na rodnu zemlju

Imaa bolje, ali ima i gore. U Adis-abebi nocu nema ulicnog osvetljenja i napadaju ih hijene. A na Marsu nema vode i zivota… pa nije nama bas najgore. :smiley:

Slazem se. Ali to je sistem razmisljanja muja nosi dva boja manje cipele da mu bude lepo kada se izuje.
Tako i ti gledas neke divljake pa se tesis :smiley:

Mogu da vam kazem da je ovde sve skupo, a dosta jadno. Ne mozes normalan jogurt da nadjes a da nije 5 dolara litar. Pavlaka isto. Virsle su im ko od plastike. Hleb normalan isto ne mozes da nadjes, sve neka sintetika. Povrce skupo. Voce skupo. Meso skupo.

Amsterdam je barem (kazete) lep grad, Montreal po meni nije uopste. Rupcaga puna prosjaka. Al zato imaju gomilu festivala, da ti zamazu ochi. Cekamo srbiju da idemo kod zubara. Ne daj boze da se razbolis, cekaces satima u domu zdravlja. Zemlje dembelije ni od korova.

Opet, da se razumemo, nije nama uopste lose – na jednoj plati zivimo nas troje u trosobnom stanu i manje-vise se odrzavamo na pozitivnoj nuli (tj ne opada nam ustedjevina). Nista nam nije uskraceno. Al posle onolikih prica kako je svugde bolje nego u Srbiji, nekako sam ocekivao vise.

Realnost ispada, pa, realnija – sve se placa, nema kvaliteta za male pare, koliko para toliko muzike. Ko i svugde.

2 Likes

U amsterdamu ima brate mili sve. Faking senf ima 16 vrsta a fmda ne pricam dalje.

3 Likes

Šura treba da mi posalje iphone SE 128gb star nekoliko mijeseci. Ima li neko od vas da ga ima ili ga je koristio, kakav se pokazao tel kamera? Da znam dal da prodam moj Z2 il da i njega zadrzim.

Zena ima. Slike su od-li-cne

Kako dete sa 2 posla? Vise se islati da budes stay at home dad dok klinac ne poraste

Ajde da ga merimo! :grin::joy:

6 Likes