Šta vam je danas ulepšalo ili sjebalo dan? - Vol. 5 (Part 1)

U zdravlje da te sluzi, ako je neko zasluzio da pegla sve sto Sony pruza, onda si to ti. :grinning: :beer:

1 Like

A ploče se vraćaju!

5 Likes

Čestitam… Krajnje je vreme bilo…

1 Like

A što su skupe i rijetke :sunglasses:

“U razvijenim zemljama novac odlazi u istoriju, ostace samo kartice. Kod nas se ljudi i dalje plaše bankomata da im ne pojede nesto.”

hmm… sad pokreces druge teme :slight_smile: u jednom trenutku cemo imati samo digitalni novac, ne zbog lakoce placanja, nego zbog dosta lakse kontrole doticnog…

s jedne strane to je OK, smanjuju se mogucnosti za prljave pare i utaju poreza, dok sa druge strane neko moze jednim klikom da ti pobrise svu ustedjevinu ako nisi “podoban”…

blokchain je ,cini mi se, bio samo probni balon za takvo nesto, a u Svedskoj nesto slicno vec nastupa na snagu… u Kini vec imas onaj cuveni “kreditni rejting”, koga zanima tema neka izgugla…

my two cents… :smile:

1 Like

E da, sad kad kazes. U Srbiji ceo zivot koristim iskljucivo gotovinu, imao samo onu jednu inteza karticu za online kupovinu.

Onda dosao u Kanadu, uredno dobio kreditnu i debitnu karticu, kesh otisho u zaborav. U praksi ni kartice ne vadim cesto, uglavnom placam telefonom. Mesecne racune sve online, obicno automatski. Drzim tek pedesetak dolara u novcaniku da se nadje za ne daj boze. Sad mi papirni novac deluje anahrono.

Al stvarno, kad razmislis, ovo je samo jos jedan korak ka potpunoj apstrakciji ‘vrednosti’ – nije ni zlato bilo ne znam kako sushtastveno vredno (kad krenu ratovi oko pijace vode, vidi koliko ce ti kilo zlata vredeti), al barem je bilo opipljivo. Onda je dosao papir na red, a sad su samo nule i jedinice na nekom serveru.

Pokusavam da ne mislim previse o tome, jer me jeza hvata. Ne moze da izadje na dobro.

Jedva cekam izbacivanje odvratnog, prljavog, izguzvanog gotovog novca koji podrzavaju samo krimiogene drustvene strukture. Nepojmljivo je komplikovanija svaka transakcija koja ukljucujr gotovinu. U Srbiji se takodje nazire tracak progresa, placanje telefonom preko Intesa Wave2pay aplikacije moguce je na vecini terminala, Telenor Banka je omogucila isto neke zanimljive opcije, evo i u sred Srbije placam racune elektronski (TB - racun na klik). Pre neki dan sam probao Car Go, povezes karticu i samo ti skine iznos na kraju voznje. Ko voli opipljivo uvek moze da stedi u zlatu, pretpostavljam.

1 Like

Ja u Srbiji odavno sve placam karticama, a zasto to drugi ne rade je vise stvar navike. To vam je kao physical vs digital game :slight_smile:

a naravno, nego samo sam pricao o licnim navikama…

Od kada sam počeo da radim do dana današnjeg sve gledam da plaćam karticom… Kod sebe uvek imam “nešto” keša, ako kupujem na kioscima i nekim sličnim malim radnjama koje nemaju terminale… Jednostavno mi je mnogo lakše, nema masiranja sa kusurom i ostalim, još sada Pay Pass za iznose do 2000 jedovoljno da prisloniš karticu, bez pina i ostalog, takođe ne sećam se kada sam platio račun u pošti ili banci, sve preko ebankinga… Čak sam i kevu naučio da plati sebi račune, i nije mogla da veruje koliko je to manje masiranja, od čekanja u redu…

Telenor ima sjajne opcije, od telenor banke sa računom na klik, do samog telenora gde preko moj telenor aplikacije ili e računa samo ispuniš podatke sa platne kartice i uplata se proknjiži bukvalno za 20 minuta…

Živeo internet i sve blagodeti njega,.ali smo kao društvo zatucani i nepoverljivi, i trebaće nam milion godina da se naviknemo na bolje

1 Like

Ekvivalent toga su fizicka izdanja diskova.

Salu na stranu, glupo im je da priznaju da samo imaju strah od noviteta i progresa. Ljudi ne vole da menjaju navike. Sve sto je novo je sumnjivo, kapitalisticki, zlo iz amerike, smisljeno da ih pokrade bez traga o zlodelu. Prva tema penzionera na javnim okupljanjima ispred PTT salteta su “skimeri” koji kradu pare sa kartice. Zive, tako, ceo zivot, u vecitoj bedi, paranoji i magli, izgubljeni u vremenu i prostoru, kao i vecina u Srbiji…

1 Like

Ala ga ubode!

Ja sam objasnio zašto koristim fizička izdanja igara, a inače kartice koristim još od kada se pojavila yuba card, preteča današnje dina kartice. E banking i m banking koristim od početka, obzirom na to da mi je to posao, radim u banci od 1999. godine. Znači, ako koristim diskove, ne znači da ne koristim nove tehnologije, neću da se ponavljam, samo mišljenje je kao dupe, svako ga ima, tako da uživajte s nalozima, ja ću s diskovima :slight_smile:

3 Likes

Nemam problema sa digitalnim verzijama igara ali vise volim fizicko izdanje. Nzm, mene nekako ispunjava kada kupim u radnji tako kutiju sa igrom pa jr kuci otvorim pa ubacim u konzolu da instalira. Volim da mi stoji na polici. Sve je stvar ukusa valjda.

2 Likes

Pa da i penzosi vise vole ceo taj ritual cekanja u redu. :slight_smile:

Dok ne sacekas jedno pola sata, kao da nisi ni dobio pare :smiley:

1 Like

Kod mene u Gradištu je ovakvo razmišljanje penzionera:

Danas je ponedeljak, dan kad je buvljak. Taman idem da obiđem iste tezge koje su tu već 20 godina sa istim prodavcima i istom robom, pa idem do banke da podignem pare, vratim se do buvljaka, onda odem sa sranjima što sam kupio do lekara da me pregleda da li imam neku novu bolest, nakon čega idem do pošte da platim račune gde radi samo jedan šalter da bi uštedeo 10 dinara. U povratku pogledam ko je umro po umrlicama.

Nakon svega toga se vratim do kuće, iz koje ne izlazim nedelju dana.

I zato je u Gradištu nemoguće da se išta uradi ponedeljkom. Zbog najezde penzionera.

1 Like

Upravo mi je jedan veliki gaming prijatelj poslao sliku svoje Zelda fizicke kolekcije :slight_smile:

Prizor koji cene samo istinski gaming ljubitelji video igara i posle ovakve slike svaka rasprava na temu digital vs physical pada u vodu :slight_smile:

@MikiBanter Apsolutno se slazem sa tobom

4 Likes

Lako je skupiti sve ketridže za nintendo konzolu, probaj to ps4 ili xbox, u pet slika ne bi stalo :joy:

Zapravo i nije lako pogotovo ako u obzir uzmemo cenu Nintendo igara :slight_smile:

Inace nije poenta sto je na slici Zelda kolekcija, nisi skontao poentu i podjednako je lepo videti PS, PC ili Xbox kolekciju…Dobro ne bas podjednako :stuck_out_tongue:

Al sad se postavlja pitanje – oce li i o nama omladina ovako pisati (ako to jos bude postojalo) kad omatorimo?