Update: Microsoft kupio Mojang (Minecraft) za 2.5 miljarde $

MS je pokazao jos jednom svoja umjeca

UPDATE 10/9/14 9.55am: Minecraft creator Markkus “Notch” Persson instigated talks with Microsoft to sell developer Mojang, a new source has claimed, and will leave the company for good when the deal is complete.

That’s according to a new Bloomberg report, which claims that Persson was attracted to the idea of a deal after striking up a close relationship with recently-promoted Xbox chief Phil Spencer.

The positive experience of working with Microsoft on the hugely successful Xbox versions of Minecraft is also said to be a factor.

But Minecraft is also now available on PlayStation 4 and PS3 and a Vita edition is also due for release. It’s unclear what would happen to the ongoing development of the game on Sony’s platforms in the event of a Microsoft buyout.

Both parties have so far declined to comment on the reports.

ORIGINAL STORY 9/9/14 11.55Pm: Microsoft is allegedly nearing a deal to acquire Mojang, the creator of Minecraft and Scrolls, for $2 billion.

1
According to the Wall Street Journal, this deal could be finalised as early as this week.

Minecraft has gone on to sell 50 million copies since its release in 2009, while Mojang made $100 million in profits last year.

This would be a surprising move, if it happens, because Mojang founder Markkus “Notch” Persson has always been critical of giant corporations. In fact, he cancelled the Oculus version of Minecraft once the VR company sold to Facebook.

Microsoft is continuing its long and storied tradition of not commenting on rumours or speculation, and we’ve reached out to Mojang and will update should the studio shed more light on the matter.

MS je još u pregovorima, a nije još kupio, može ispasti isto kao za Twitch i Google.

Izgleda da će u ponedeljak objaviti da je kupljeno za 2.5 milijardi $.
http://www.reuters.com/article/2014/09/12/us-mojang-microsoft-idUSKBN0H72EV20140912?irpc=932

2.5 milijardi za Mojang??? Za neverovati…

Pa zar nije bolje da su deo tih para ulozili u novu konzolu i igre za istu bolje da cutim oni sto imaju tolike paretine najbolje znaju.

Sto je mnogo, mnogo je! Zar je toliko dobar taj Minecraft :smiley:

Sent from my phone using Tapatalk

Upravo to sto je Stefi rekao, da su te pare ulozili u konzolu, sad bi ljudi imali Xbox koji im lebdi po dnevnoj sobi, koji je jaci od konkurencije i ne bi morali da bacju pare na ovakve stvari da bi tu konkurenciju sustigli… :smiley:

Ja ne kapiram taj minecraft, za decu…

Nadam se samo da taj studio nije One trick pony i da ce osim Minecraft-a, raditi sa njima na nekoj novoj igri.

Sent from my phone using Tapatalk

Za te pare i mozda jos malo, mogli su da kupe Valve sa sve Steamom, i da sahrane Sony zauvek. Kontam ja da oni ovo rade zbog daljeg proboja na mobilno trziste i zbog velike korisnicke baze koju Minecraft ima. Ali jos jednom 2.5 milijardi za smesan studio od 20-30 ljudi??? Pa jel znaju oni sta se sve moze sa tim novcem uraditi :smiley: Meni ovo i dalje deluje potpuno neverovatno.

Sta ce sad biti sa PS3/4 verzijom?

zasto bi neko hteo da mu konzola lebdi po sobi? da moram da je jurim ko muvu da bi promenio igru? :smiley:

Mislim da je ovde u pitanju više od toga “šta su sve mogli za ove pare”. Minecraft je LEGO za današnje klince a još se nije osetio zamor produkta. Kontam da imaju dobru ideju šta će sa Minecraftom raditu u budućnosti i zaraditi još veću kintu.

Verovatno ce biti ugasena.

Verovatno neće. Nemaju razloga, jer je igra već izašla, u zavisnosti od dogovora sa Mojangom, sav novac od buduće prodaje igre bi mogao da ide u džep MS. E to bi bilo urnebesno, da jedna od najpopularnijih igara puni džep konkurentu :smiley:

Kontam da ce biti kao sa lego kockicama. Minecraft ima za PS3/PS4, ali svaka dalja iteracija i varijacija nece izaci. I dobicemo moderno digitalno jaukanje tipa “mama zasto Nikola ima Lego kola sa motorom, a ja glupavi avion bez motora” metaphorically speaking.

Za te pare bi menjao on sam igru, tvoje bi bilo da se zavalis i uzivas… :smiley: Koliko para imaju, sta su oni sve mogli da urade sa tom konzolom… Ali verovatno znaju sta rade. :smiley:

Pa generalno ocena javnosti je da je MS napravio skandalozno losu ROI procenu jer je Minecraft fakticki iscedjen do maksimuma i Notch je ispao pametan sto je cashinovao. Minecraft jeste lego za siroke populacije ali se postavlja ipak pitanje koliko i kako mogu da ga monetizuju u buducnosti.

Svakako da su ovo uradili pred dve godine da bi bio bolji potez ali neverujem da je Minecraft došao do maksimuma. Jer ni LEGO nije stao samo na prvom setu kockica. Mogućnosti za proširenja, tematizacije su huge. Ako npr sa Minecraft 2 ponove polovičan uspeh od 25M prodatih kopija, to je $500M + merchandise. Inače svi zaboravljaju da se za Minecraft prodaje sve od priveska za ključeve do pidžama, i da klinci to gutaju kao ludi. PS3/PS4 verzije, kako stare tako i nove će, kontam, biti ok, kao i nove. Glupo bi bilo izgubiti tržište, jedino je moguće da će sledeće iteracije prvo dolaziti na MS platforme a posle nekog perioda i na ostale.
Sa druge strane MS ima ogroman keš u rezervi sa kojim radi ovakve kupovine ne bi li prikazao šerholderima da kompanija raste (Skype, Nokia, itd).

update:

U vezi PS3/PS4 i budućnosti na ovim konzoloama. Po prodaji ukupno je na obe konzole do sada prodato 3 miliona kopija, a samo na Xbox 360 je oko 13 miliona. Ovo bi moglo značiti da bi u budućnosti prekinuli sa podrškom na konkurentskoj platformi, posebno kada je taj userbase “mali”.

Nije mi jasan opaj potez MS-a. Ako su planirali da naprave ekskluzivu od Minecrafta, to nema smisla, smanjili bi bazu igraca od 25 miliona na 5 miliona (ako bi bila uspjesna na XO).
Ako ne zele da naprave ekskluzivu, nego samo hoce da im to bude jos jedan posao u portfoliju, ni to nema smisla posto im se nee isplatiti za 20 godina. Veoma cudan potez, posebno sa ovako visokom cjenom.

I da, slazem se sa ostalima, umjesto da su ulozili 2.5 milijarde u svoju konzolu i ekskluzive, napravili bi vecu stvar, a ne ovako nesto. Emese Emese…