Diskusija o cenama i ukusu hrane

Ko je ono mislio da ja imam 10 godina zbog svojih postova?! Pa @padawan i @loodacha nisu krenuli ni u 1. razred :joy:
U pravu ste obojica sto neko vec napisa… Najskuplja je ne samo hrana… Vec sve! Ako gledamo proporcionalno i konzole su najskuplje… Drug iz Australije kaze da je prosecna plata 4000 ili 5000$ (Australijskih), a ps4 je 300$… Znaci ni desetinu plate nece potrositi, dok ce nas covek dati citavu platu za istu konzolu… Standard je uzasan u odnosu na cene, ali su i nase cene smesne u odnosu na neke jace zemlje (sto je i logicno)…
Pre neki dan sam bio u jednom od jacih pabova u Banjaluci i za 4€ sa dobio toceno 0,3l, krompirice (nije klasicni pomfrit) i hamburger koji je preukusan… Sada zamisli stranca koji za takav obrok, u svojoj drzavi, treba izdvojiti 15,6$… Zamisli @pleja da odes u neku drugu drzavu i da ti je pivo u marketu 15 dinara… Ne bi bilo “nema kusur, evo zvaka” vec evo pivo :slight_smile:
Odoh i ja sad daleko, iako nisam lvl-ovao…
Sve u svemu, mi imamo izuzetnu kuhinju i pravu momacku hranu!

Zamisljam ja svasta,mali batice…
Zamisljam i ljude koji jos uvek nisu videli elektricnu sijalicu, zamisljam i Danijela kako otvara bocu vina na terasi hotela u Monte Karlu… :slight_smile:
Nije kod nas dobra hrana skupa,piće takođe,već je problem u tome sto su plate male i standard uzasan.
Ja znam mnogo ljudi i u Srbiji kojima nista nije skupo,sve im je super povoljno. Al to su ljudi koji zaradjuju 1.5 - 2k evra mesečno.Drugar pekar bio nedavno u Holandiji… Kaze pekarski proizvodi su im uzas,sve bezukusno. Udji u neku pekaru ili na rostilj na jugu Srbije,za 2 evra ima da jedeš kao kralj.

Al dole ljudi rade i za 150e,neki na kioscima imaju 100e platu…
Dakle nije skupo vec smo sirotinja. Period.
(i koja je to “momačka hrana”,'leba ti? :slight_smile: )

Pivnica u pitanju je MacTire, a ponuda je MacTire hamburger i krompirici. Jedno od vecih zadovoljstava u zivotu mi je otici tamo na hranu i pivo.

Da se i ja ukljucim u diskusiju o hrani. Mislim da je nesporazum nastao oko kvalitete hrane u smislu nutrienata, ne u smislu ukusa.
Duboko sam uvjeren da ce neke generacije za 150 godina da nas posmatraju kao primitivne budale koje su se trovale Coca Colom i drugim zasecerenim napitcima, trovali se hranom koja je kancerogena, te zivila generalno nezdravim zivotom. Nisam u teorijama zavjere, ali veliki je novac u igri, i za sada se vjerovatno sakriva koje su poslijedice konzumiranja hrane i pica koji su danas u opticaju. O cigaretama da ni ne pricam, kao i o stetnosti motora koji idu na fosilna goriva.
Posto sam skoro dok. Vet. Med. dacu sebi za pravo da kazem da je sve meso koje nam se servira debelo zatrovano antibioticima i raznim steroidima da bi se dobio sto veci prinos u masi. Nadalje, sve zivotinje se na nasim prostorima kolju, sto je, naravno, veliki stres za zivotinju. Ovde se luce ogromne kolicine adrenalina i kortizola u organizmu zivotinje, te se ovi hormoni i taloze u mesu. Nauka kaze da mi ne osjecamo vece posledice ovoga, ali nauku u saci drze mocne korporacije.

Ako hocete da vidite u kakvom vam je stanju organizam, pokusajte ici na duzi post, npr. mjesec dana da jedete u okviru 4h, a ostalih 20h da ne unosite nikakvu hranu. Pocev od glavobolja, pa do smrada iz usta i koze, a sve usled oslobadjanja toksina i slobodnih radikala iz celija masti koje se razlazu da bi se imalo energije za funkcionisanje. To su toksini koji se taloze u organizmu desetinama godina, sve usled lose ishrane i loseg nacina zivota.

Ovo sto Mario govori za kvalitet odnosi se na omjere nutrijenata u hrani koja dolazi iz uvoza. Cesi su pokrenuli pitanje kako je moguce da isti mesni proizvod ima 5% manje mesa u Ceskoj nego u Njemackoj. Naravno, hajka ce ubrzo proci.

Mozete pokusati da zivite po zlatnom pravilu da u nicemu ne pretjerujete, ali ko je jos imao epsku pricu kada je izasao u grad i popio jedno pivo.
Kako kazu Ameri “we are here for a good time, not a long time”. Pa odlucite, ili 80 godina na travama i salatama, ili 65 na koljenici i pivu.

7 Likes

Kolenica i pivo - here i come!

6 Likes

Ovo je, prosto, netacno. To moze da tvrdi samo neko ko nije krocio izvan bakanskog poluostrva. Proveo sam neko vreme u dve vrlo skupe zemlje, Norveskoj i Holandiji, kupovao u njihovim supermarketima dosta, i mogu reci da su cene u najgorem slucaju 2-3x skuplje, a cesto su tu negde, dok su njihove plate 10x vise. To samo znaci da su marze nasih trgovaca, koji proporcionalno 10x manje placaju radnike i zakup prostora, isporuku i skladistenje, marketing, najmanje 5x vece. Znaci deru po usima domace kupce za hranu. A ti nutritijenti nisu neka tamo budalastina i stvar ukusa vec itekako uticu na sam ukus u ogromnoj meri. Logicno je da ce cokolada sa vecim procentom lesnika i mleka biti ukusnija, mada o tome naravno nema smisla raspravljati, ali ako prodas neku tesku hemiju na kojoj pise cokolada ili neki bljutavi kakao, normalno je da se vecini nece dopasti kao “Milka” u Nemackom supermarketu. I to su cinjenice, o kojima se zna vec sto godina, koje nece “proci” vec se biti inkorporirane u zakone EU koji ce proizvodjaci morati da postuju ako zele da prodaju svoje proizvode a ne da Italijani dobiju losije proizvode od Nemaca. Poenta je da ta hrana kosta manje, izmedju ostalog, upravo zbog manjeg procenta nutritijenata, i losijeg procesa proizvodnje i kontrole kvaliteta, pa maltene ispada da na kraju placamo proizvode po istoj ceni. Sto nije fer i nije normalno i dize mi se kosa na glavi kada cujem da je hrana kod nas “wow prejeftina” i “wow preukusna” a ovamo se kolju svinje i poturaju kancerogeni proizvodi i hemija. Nek’ svako veruje u sta hoce i ovu mizeriju od balkana ucini sebi lepsom, ali to su deluzije. Jedino sto je jeftinije je stambeni prostor, usluge… Tehnika uopste nije jeftinija, hrana proporcionalno apsolutno nije jeftinija, ektrapolirajte taj princip na SVE - zdravstvo, obrazovanje, kulturu. Dobijate onoliko “muzike” koliko placate. Ne dobijate istu muziku za manje para. I drugo ja ne znam koliko neko u Bosni ili unustrasnjosti daje za hranu, pricam o cenama hrane u Beogradu. Ali generalno situacija na Balkanu je losa.

Ajd da ponudim opet viđenje. @Lordish je okačio sliku mesa, pečenja, a ne artikala sa rafova iz prodavnica i čokolada. Onda je išla tvrdnja da je takva hrana kod nas loša i skuplja nego tamo u Nemačkoj (ta je zemlja bila na slici), što baš nije istina. Ja sam na to ukazao. Postoje mesare koje su na lokalu, a naravno da postoje i veliki mesni prerađivači koji će se koristiti raznoraznim procesima modernog sveta kako bi meso bilo veće, teže. Ja lično kada kupujem meso biram ovo prvo, male porodične klanice ili mesare koje same uzgajaju stoku, same kolju, obrađuju i prodaju meso. Takvo je meso bolje i jeftinije od bilo kojeg mesa po Evropi. Da nije, ne bi naš narod kao lud švercovao i prodavao pršutu i ostale suhomesnate proizvode za velike pare po Nemačkoj i drugim zemljama EU. Apsolutno se slažem za druge proizvode, ali i smatram da oni uopšte nisu bili deo diskusije do onog trena dok to nije bilo pogodno za argumentaciju tvrdnje zbog koje je nastao “nesporazum”, jer je lik video meso, a mislio na čokolade :laughing: A to je apsolutno druga tema u kojoj se ja baš u potpunosti slažem sa tvrdnjama kako stručnjaka, tako i članova na forumu. Ne dobijamo isto, ali nam je meso zakon! :sunglasses:

Kako moze da bude meso zakon ako se stoka kolje i luce se toksini direktno u meso.

Nije isla ta tvrdnja, nemoj da lazes. Receno je da je proporcionalno skuplja (u odnosu na primanja u Srbiji). I to je 100% istinita tvrdnja.

A da prestaneš ti malo, da jednom iskuliraš na ovom forumu? Nego šta je ovo dole na slici, kakva je ovo tvrdnja, za šta, za leteće miševe? I baš si u pravu, sad sam skontao i istražio, tamo po Holandiji i drugim zemljama van Balkana lepo zamole kravu da se pretvori u odreske i viršle :laughing: Meso nam nije zakon :frowning:
Sjaši sad malo molim te, samo se daviš bespotrebno. Lupio si, posle si se vezao za nešto drugo što uopšte nije bila tema slike, skontali smo se, sad prestani.

1 Like

Drugari, nema potrebe da se raspravljate toliko… Ja bih se slozio sa obojicom…

Elem ajde da kazem kako je posto sam ja ovde sa krajnjeg severa… Standard je malo jaci, tj ima vise zaposlenih ljudi nego na juznom delu nase drzave, ali su i cene nebo i zemlja kada se uporedi… Ovde kod nas je bogami sve dosta skuplje, pa i restorani i sve ostalo… Znam nedavno kada sam isao tamo dole iza beograda i mladenovca u nekom restoranu platio sam veliku porciju karadjordjeve, to su bile onako dve velike snicle, brat bratu pola kg :smiley: i platio sam oko 350 din… Ovde kod mene u Subotici, ne znam da ki bih prosao ispod 600-700 din, mozda i vise…

Što je opet sve jeftinije nego cene po nemačkim restoranima. A meso nije gore. Ili je isto, ili je bolje, mnogo mnogo bolje (moj lični stav). Ja sam i juče batalio i danas se trudim da budem korektan i lik me 'ladno nazove lažovom, onako iz prve. Kvalitetan sagovornik, nema šta.

@Lordish ti si za sve kriv, meso je najgore na Balkanu, a u Nemačkoj ljude gađaju najukusnijim mesom bez toksina na ulici. Sarkazam je ovo, da se ne pomami neko da dokazuje kako lažem :smiley:

1 Like

Ma da bre, Srbin roka svinju gmo hranom i gruva je steroidima,kolje je natenane tupim nozem, dok Švabo samo organska hrana,pusta joj Mocarta,a kad dodje vreme - eutanazija.

1 Like

Slažem se sa tobom, nisam ni rekao da je kod nas skuplje, nego cisto povlacim paralelu kako stvari mogu biti promenjive od regiona, a ne od drzave do drzave…

U sustini mozes da se hranis ovde kako hoces, ako ti nije problem da umres od holesterola, imamo resenje, ako hoces da umres od gladi jer jedes travke, imamo resenje i za to :smiley:

Mada ja uvek biram prvo

1 Like

Cek, ja sam u Subotici platio neku king size palacinku u restoranu u centru, duplo manje nego u BGu? Doduse, pre par godina…

A da ja vas pitam kako to da je kod nas cena vutre 1000-1200 din a u Holandiji 10-12e, ali umesto albanskog smeca dobijas prelepi, mirisni, pufnasti lemon haze :frowning_face:.Jos ako hoces da se sprzis kod njih dobijes i mix i to ne smrdljivi duvan da se trujes nego neku njihovu zajebanciju.E to je ozbiljna problematika :smile:.

A cevapi, pljeske i ostale mesne preradjevine su i onako zesce nezdravi gde god ih jedes, treba samo jesti sveze voce, povrce i morsku ribu.

5 Likes

Lose seme, gajimo kvantitet ne kvalitet i u losim uslovima se gaji i cuva :smiley:
Nista zdravije od domaceg kulena, kobasice i slanine :smiley:

Posto je od mene krenula ova diskusiju pa usrecila brata pleju da posadi koje drvo :wink: da sumiram kraj letovanja u Pietra Ligure (kod Sanrema) nije Monte Karlo jbg nemam jahtu :wink:

Mesto je prelepo, pescana plaža kilometrima duga. Uredjeni samo privatni delovi za koje se placa ležaljka i suncobran od 15-25 eura. Gradska javna plaža nema peska već sljunak i puna je ljudi sa životinjama. Doduše svi skupljaju izmet za psima Al ko voli da mu žućo zapisa peskir neće ostati uskraćen za to zadovoljstvo.

Za potpuno uživanje mora privatna plaža. E tu je druga priča. Sitan pesak,kvalitetne lezaljke i veliki suncobran

Moji klinci su mali pa mi je ovo idealno.

Sladoledi , pivo i te dnevne varijante su kao i svugde na moru. Ono sto je mene iznenadilo su cene po restoranima. Tu izuvaju sa cenama a kvalitet skoro 0. Svi restorani su picerije&restorani i svugde je isti meni. Paste i Pice su im dobre ruku na srce ali posle tri dana želim nešto kašikom da pojedem. A to nemaju u ponudi. Meso ubacuju na gram u svako jelo i jako slabo povrća ima uz jelo. A želiš salatu obican seckani paradajiz 6€. Pa čak i fast food picerije,oni kiosci naplaćuju parče 3,5€ Sladoled prodaju na veličinu korneta - činije zavisi šta hoćeš. Najmanji je 2€ srazmeran je veličini jedne kugle.

Nije da kukam na cene. Samo kažem da iako imaju brutalno more i potencijal za turizam. Slabi su ugostitelji. U Turskoj kad sam bio druga priča ponašali se prema meni kao prema Sultanu. Jbg malo su me razmazili :slight_smile:

3 Likes

Nagradno pitanje:
Pronađite na slici detalj koji nedostaje.
Prvi tačan odgovor osvaja nagradu:
plaćeni vikend u spa centru po želji. O svom trošku.

rsz_lezaljka (1)

1 Like

20e lezaljka nope. Eto mene prek’sutra opet put Grcke, gde su lezaljke 2e koliko kosta pice.

Za mene je oduvek bila misterija zasto ljudi idu u CG na more :smiley: Grcka je uvek bila bar 5 puta jeftinija, jedino to sto je malo dalje. Ali kako svi kukaju da nemajunpare, bolke da ides malo dalje nego da platis 20€ lezaljku :smiley:

Milane, Danijel pise o Italiji,ne o CG. U Cg su ležaljke od 2 do 5e. U svakom gradu postoje marketi sa jako povoljnim cenama,a i u restoranima imas dnevni meni za 3.5 e.
Nisam bas extra kompetentan turista,al u Cg sam bio veoma zadovoljan onomad,ne znam cemu tolika kuknjava na Cg…

1 Like