DualSense - novi Wireless Game Controller za PlayStation 5

Pa sta bi ti, imas dzojped, par dugmica i to je to. Ne izmisljas toplu vodu. Koja inovacija? Mozes samo da menjas dizajn i ergonomiju malo da prilagodis bolje korisniku.
Mozda da ubavis neku glupost kao sto su pominjali ono za puls itd… cisto kao zezanja.

Pa ko sto rekoh, polje invacije se pomerilo na VR. Za classic kontrolere, manje vise je dostignut maksimum ergonomije i funkcionalnosti. Ali i tu ima prostora. Koje inovacije - ne znam. Imam neke maglovite ideje, evo, na primer, transformabilni dzojped koji moze da podrzi VR. Kad tod mislis da nema vise mogucnosti, ljudi sa vizijom i imaginacijom te iznenade. Zato su oni tu gde jesu, a mi palamudimo na forumu. Svet pokrecu ljudi sa vizijom, i pored gomile koja se pita “a sta bi ti”, da su svi takvi, ne bi nikada ni izasli iz pecine. Izvinjavam se ako zvucim grubo, ali imamo ne samo pravo nego i razloga da ocekujemo novitete, gledajuci dosadasnji tehnoloski razvoj, od kompanija koje balansiraju izmedju eksploatacije sigurnih resenja na koje su ljudi navikli i guranja novotarija niz grlo. U stvari, mozda je ovde Nintendo najvise okrenut inovacijama. Wii je napravio revoluciju sa motion kontolerima, U je promovisao ekran na kontroleru koji moze sluziti za mapu, inventar ili kao samostalan ekran za igranje, Switch transformaciju, pitam se sta je sledece…

Sto vise gledam kontroler to vise vidim koliko su oplackali xbox kontroler, cak dugmici su kao stakleni, a ne standardni sony, o obliku da ne govorim, pa trigeri sa vibracijom, bukvalno je samo ostalo da zamene analoge jer su na prosloj generaciji odlucili da ih udube opet kao xbox.

Ali definitivno mi se svidja, bas izgleda scifi, po dizajnu mi se i vise dopada od xboxovog koji je ipak obican, mada sam ja za to da kontroler tako i treba da izgleda. Inace ima dole i dugme za mute ili ukljucen mikrofon tako da nece biti problem oko toga da se cuje lupkanje non stop u igrama.

3 Likes

7 Likes

“Ocigledno su zeleli da izgleda moderno, spejsi i starwarsoliko…”

4 Likes

Pa Sony je na ds4 dao tačped, zvučnik,žiroskop,svetlo pa je sve to manje više ostalo ne iskorišćeno, jer većinu verovatno nije zanimalo da se bakće oko toga i implementira nešto novo u igrama…Evo npr. kada igram resident evil svetlo na početku sija zeleno i pokazuje ti koliko ti je zdravlje, ako doživiš neki demidž postaje žuto, pa crveno i jasno vidiš bez da ulaziš u inventori…Ima igara gde se recimo čuje repetiranje puške u zvučniku na kontroleru što daje poseban fidbek u igri, najbolji primer je inFamous koji je na početku iskoristio sve na džoju…I što bi oni sad izmišljati toplu vodu i podizali troškove proizvodnje kada to nikoga ni ne zanima.Inače meni je baš dobar novi dizajn.

1 Like

Inace dve stvari ne kapiram, vidim da ih imaju i xbox i ps kontroler. Sta je haptic feadback, mislim kapiram da je to vibracija ali tu je od prvog ps samo sto se zvalo vibration, jel ovo sad nesto novo?

I ovo adaptive trigers jel to to sto vibriraju i oni? Ne kapiram te fensi nazive kada koliko kapiram se sve svodi da nesto vibrira a i tako je bilo i na prosloj generaciji, barem na boxu.

Haptic feedback je npr. kada vodiš lika u igri a on ide po travi, pesku, blatu imaš drugačiji osećaj na kontroleru u zavisnosti šta on gazi u tom trenutku, tako nekako :grinning:

Pa sto je to drugacije od vibracije tako je manje vise i sada, samo sto nije vibriralo non stop nego kad treba.

Ako oni sad misle da mi to non stop drnda svaki korak kada napravim ja cu to odma da iskljucim. Treba da potrosim struje na punjenje baterija vise nego konzolu sto sam platio dok predjem novog witchera recimo :grin:.

3 Likes

Neće da vibrira non stop, nego će osećaj na analozima da bude drugačiji kao i na trigerima, izguglaj pa će ti biti jasnije ja možda ne znam da objasnim :grin:

Rekoh inFamous je najbolje iskoristio sve to, a ima još svega par igara tako da se slažem sa tobom ili ti samnom :grinning:

2 Likes

Pa ja sam na ps4 igrao samo ekskluzive i one uglavnom imaju iskoriscene te zajebancije kapiram da se tu prica i zavrsava na ekskluzivama. Vecina stvari mi je bila beskorisna, to svetlo za zivot kao ajde manje vise, u LoU sam morao da mlatim kontroler kad crkne baterija sto me je u principu smaralo, jedino mi je gotiva onaj zvucnik sto se cuje kada neke audilogove preslusavam ili tako nesto, to mi je do jaja. Tuch pad u kojoj god igri je bio implementiran mi je samo otezavao stvari bez razloga.

2 Likes

Isto i kod mene…

Meni se svidjaju te zezancije koje menjaju stvari iz ustaljenih normi. Kao što je navedeno više, infamous je super iskoristio mogućnosti DS4, pripremanje i prskanje sa sprejom je super fora. Bilo je igrara koje se koristile i žiroskop i srednje dugme za neke simpatične stvari. Recimo Astrobot VR sa puštanjem sajle i navlačenjem praćke. Ima tu puno potencijala i šteta što nije više bilo iskorišćeno.

Na switch-u ima dosta igrara koje koriste sličan sistem, Nintendo ga je malo drugačije nazvao, nije haptic, nego neki rumble nešto nešto. Nije ni bitno, ali je jako zanimljivo koristiti.

Ono što mene više interesuje, a nisu trigeri i sam force feedback koji trese gamepad, je opcija da same pečurke imaju odredjenu vrstu opterećenja.
Evo objašnjenja:
According to Wired’s Peter Rubin, when “combined with an improved speaker on the controller, the haptics can enable some astonishing effects. First, I play through a series of short demos, courtesy of the same Japan Studio team that designed PlayStation VR’s Astro Bot Rescue Mission. In the most impressive, I ran a character through a platform level featuring a number of different surfaces, all of which gave distinct—and surprisingly immersive—tactile experiences. Sand felt slow and sloggy; mud felt slow and soggy. On ice, a high-frequency response made the thumbsticks really feel like my character was gliding. Jumping into a pool, I got a sense of the resistance of the water; on a wooden bridge, a bouncy sensation.”

Po meni je ovo savršeno, samo da bude mnogo više igrara koje će koristiti ovako nešto.

1 Like

Kul zvuci, ali mi je prva misao bila dok sam to citao, al’ ce da crkavaju analozi.

Ova kolor šema znači da će i konzola imati slični kolorit? Možda skroz bela sa plavim akcentima i nekim delovima koji su crne boje.

Istina sve više liči na Xbox kontroler:

Poenta dodataka kao što je tač, žiroskop, Haptic feedback ili adaptive trigers što dosta developera baš zabole da koristi. adaptive trigers postoji celu ovu generaciju I destiny ni jedan nije imao podržano, dok je u nekim igrama to bili toliko očajno da je bolje bilo ugasiti to…
Ono što je sreća ovog kontrolera je što Sony nije dodao one silne patente i tako povećao cenu kontrolera za dosta…
Meni bela boja nije za kontroler i ako lepo izgleda. Već ljudi kukaju kao ne mogu da koriste ovaj novi dodatak za ds4 odnosno ona dva dodatna dugmeta…
Šta znam sledeće je da Sony pokaže izgled konzole, jer su i za PS4 prvo pokazali kontroler pa posle nekoliko meseci konzolu, valjda sada neće trebati nekoliko meseci…


6 Likes

Imao je i Dreamcast kul džojped mnogo ranije.



Ovaj mali ekrančić je bila ustvari memorijska kartica koja je mogla da radi nezavisno od kontrolera i konzole…Koliko se sećam mogao sam da pregledam save file i da ga po potrebi obrišem, a kada se ubaci u džoj onda daje neke informacije o igri…Nešto kasnije izašao PS 2 i sega Dreamcast ubrzo prestala da se proizvodi i ostali samo dugmići :joy:

4 Likes

Uh na prvi pogled mi se ne svidja mnogo – stavise, sokirao sam se kad sam video da je official dizajn.

Ko sto @padawan rece, deluje jeftino nekako. Amaterski dizajnirano.

Tek me sad interesuje kako sama konzola izgleda :smiley:

EDIT – al ok, da ne dramim previse, uzivo verovatno izgleda sasvim ok.

Hm, da, a bili su losi i bez tih dodataka.