Goodbye, Chrome: Google’s web browser has become spy software

Ako je ovo tacno, koliko sam shvatio, 40% sjeverne koreje ima problema da obezbedi dovoljne kolicine hrane:
https://www.washingtonpost.com/opinions/2019/05/06/north-korean-lives-matter/?noredirect=on&utm_term=.d51d08275958

Nema smisla pricati gde je bolje, ko voli neka ide u Koreju, ko voli u USA. Ne mozemo generalizovati nikako.
Osim toga, koji browser je po vama najbolji?
Ako je tacno da ce chrome zabraniti ad block, onda bolje da se privikavam polako na neki drugi browser.

Ne nije tacno kao i vecina toga sto se provlaci po medijima o Severnoj Koreji.

Recimo onaj mali broj nasih ljudi koji su bili tamo, kao recimo Miroslav Lazanski sto je napravio onu reportazu (mislim prosle godine) ili onaj nas odbojkaski trener koji je ziveo i radio tamo (zaboravio sam mu ime) i jos par svedoka kazu da se tamo zivi sasvim normalno i da one price kako je zemlja na ivici kolapsa , kako ljudi gladuju, kako su sirom zemlje logori za politicke zatvorenike…itd , da to apsolutno nema blage veze sa realnoscu i da je to obican medijski spin i zapadna propaganda.
Znaci Pjongjang je odlicno uredjen grad, cist, sa sirokim bulevarima i sve zgrade su uglavnom nove i moderne, recimo skole sve skole su im super , lepe, moderne, super opremljene, svaka ima i posebno sportske sale, stadione i igralista koji su svi kao pod konac i bas dosta se ulaze u skole i obrazovanje , takodje najnormalnije supermarketi su puni, prodavnice i barovi rade, imaju nov veliki metro i javni prevoz isto super funkcionise…itd , inace jeste jednopartijski sistem i jeste kontrolisano drustvo (odprilike politicko uredjenje je slicno kao u SFRJ tokom 1950-ih godina), postoji i kult prema toj vadajucoj dinastiji tamo ( slicno kao sto je ovde bio kult Tita) i jesu relativno zatvorena zemlja ali opet ne potpuno, cak imaju i turiste (posebno zimski turizam) i vecina turista su im uglavnom iz Rusije i Kine , i da ono sto je bitno postoji socijalna pravda i sigurnost, znaci nema beskucnika, nema gladnih, nema socijalnih podela , takodje nema ni droge, kriminala, prostitucije i svih tih problema i bolesti kapitalistickog i potrosackog drustva.

Znaci sve te price o Severnoj Koreji po medijima su uglavnom spin i zapadna propaganda i istina je da tamo mnoge stvari su dobre, neke i nisu (bar sa nase tacke gledista) ali funkcionisu normalno i tamo se isto zivot odvija normalno kao i svuda drugde.

2 Likes

A to ti sve napricao moralna i novinarska gromada, Miroslav Lazanski, ahahaha
Ajde sve, ali gde njega iskopa kao argument za bilo šta.

2 Likes

Ja izuzetno cenim Miroslava Lazanskog kao vojnog analitičara i patriotu.
Ali ovo je ipak tema o Google Chromeu :smiley:

Ko sto rece covek, Miroslav Lazanski - moralna gromada :smiley:

Elem, moj prijatelj Li Fang, Kinez, clan Pekinske opere, je boravio u Severnoj Koreji nekoliko puta, u okviru kulturne razmene Kine i Severne Koreje. Upravo sam od njega cuo najgore price o Severnoj Koreji. Glad, beda, nemastina. Ljudi se prodaju u bescenje.

Pokusavaju da razviju neki turizam, ali je i to strogo kontrolisano. Za Pjongjang se leti samo iz Pekinga, Sangaja, Senjanga i Vladivostoka. Letovima operisu iskljucivo agencije iz Severne Koreje, koje su pod kontrolom njihove vlasti.

3 Likes

Ajde neka meni neko kaze koji je najbolji browser. A svako neka misli za sebe gde ce da ide i gde je najbolje.

Meni je trenutna kombinacija Firefox i Edge. Firefox mi je glavni browser, dok Edge koristim kad sam na Surfaceu. Plus Edge ima ugradjen, mnogo dobar, citac .epub fajlova.

1 Like

Pa Lazanski je vrhunski novinar, veoma objektivan i zaista legenda svog zanata , a sad sto se nekima ne svidja njegovo politicko opredeljenje i sto se mozda ogrebao za neku funkciju ili mesto u nekoj ambasadi to je vec druga stvar ali to ne umanjuje njego visedecenijski rad i novinarske kvalitete.

Takodje nije on jedini nas covek koji je bio tamo , evo i intervju sa jednim nasim covekom koji je ziveo i radio tamo.

Tako da te price kako je tamo sve beda, glad, kako nema nicega, kako su svuda logori za politicke neistomisljenike, kako je sve jadno i strokavo su najobicnije gluposti, spin i jeftina zapadna propaganda.

1 Like

Svako od vas koji krene da se…e po S Koreji neka se seti ako imate vise od 12god. kako je ovde bilo devedesetih!!!
Posto smo tada mi bili neprijatelji!
Pa su o nama pisali da pecemo malu decu, jedemo ljude, silojemo po ulici itd itd…
Treba li da nabrajam.
Ajde se malo setite toga koje grozote su o nama pisali i jos pisu a sve to se radi nama!
A ako se toga ne secate ili imate manje od 12god. nemojte ni da lupetate ovde gluposti drzite se dzojstika.
Daleko od toga da je S Koreja zlatna, ne bih voleo ni da je vidim a kamoli zivim tamo!
Samo ne pricajte nesto sto ne znate na osnovu masinerije lazi i zla koju smo i samo na nasoj kozi osetili i jos osecamo!

A browser… Ma kog briga, ima ih tona, Kao da je nuklearna fizika bre, predjes na drugi…
Gore imas deo gde upisujes adresu i pufff izadje sajt! Sto praviti mudroliju od gluposti…

4 Likes

Inace bio je i Rodman sa svojom ekipom u Severnoj Koreji , gostavala je tamo i grupa Lajbah :wink: , znaci nisu bas ni zatvoreni previse ali kao sto kaze i ovaj nas covek , kaze u potpuno su nekom drugom fazonu, drugacije vaspitani i usmeravani tako da i kad vide te neke stvari kao recimo zapadna muzika, filmovi , pop kultura i slicno jednostavno ne impresionira ih i ne primaju se na to i jednostavno po kulturi i mentalitetu nisu plodno tlo za te stvari.

Inace ovo je stvarno porazavajuce koliko ovde ima ljudi ispranih mozgova , neznalica i ljudi bez elementarnog ljudskog dostojanstva koji bi rodjenu babu prodali za najnoviji ajfon ili zbog malo vise piksela na ekranu, to je zaista jezivo i porazavajuce.

Niko ne spominje chromium koji je open source koji inače lično i sam koristim.Firefox quantum isto dosta dobar koristim kao alternativno rešenje,opera i Vivaldi isto rade posao uglavnom imamo izbor

Ja sam do skoro koristio Kiwi jer je jedini omogucavao da slusam youtube i u pozadini i sa zakljucanim telefonom, ali im je Google to nedavno zabranio.

Kako je genijalno kad citam ove mini doktorate iz slusanja drugih I formiranja cvrstih misljenja o zemljama koje nikad nisu vidjeli, I onda neko stvarno dodje I napise nesto na temu browsera :joy:

4 Likes

I Denis Rodman, vrlo kredibilan izvor koji je postao vodja pljackaske bande i pre neki dan uhvacen uhvacen u kradji neke bizuterije. :smiley:

1 Like

Pa i on takav je kakav je mnogo je kredibilniji izvor od mejnstrim zapadnih medija.

Uostalom evo ovde sve lepo pise , covek koji je tamo proveo izvesno vreme prica zaista kako jeste , iz prve ruke :

I nema sumnje da su iskustva iz prve ruke ovakvih ljudi najbolji i najvalidniji izvor.

Pa on ne prica o sebi , vec prica uopste o stanju u zemlji u kojoj je bio , o stanju i infrastrukturi zemlje, nacinu zivota i razmisljanja, nacinu funkcionisanja, stanju njihovih institucija…itd.

Ja ti rekoh gore sta mi prijatelji Kinezi pricaju. Bili ljudi tamo, iz zemlje koja je prijateljski nastrojena ka Severnoj Koreji, i zgrozili se.

A Lazanski… Lazanski je 90ih bio deo Miloseviceve propagandne masinerije, a sada je deo iste bagre koja je na vlasti od '89 (sa malim prekidom 2000. - 2003.) Ja takvom coveku ne mogu da verujem.

Fabriziu je kredibilan svaki izvor koji je slaze sa njegovim misljenjem :joy::joy::joy:

3 Likes

Odeš prvo u Airport City u bg, i tamo gomila velikih kompanija, stranaca, crnaca, kineza… I svi lepo doterani, rade, žure, kada pogledaš kao da smo svi u nekoj drugoj državi… I onda ti stranci pomisle, jbt, mora da ovi ljudi super zarađuju, pogledaj kako je sve full, a ono u stvari kada malo dublje zađeš, vidiš čemer, tugu i jad…

Uvek će biti dve strane priče… Ja iskreno ne verujem da je tim ljudima tamo dobro, tj možda im je dobro, ali zato što ne znaju za bolje

4 Likes

Sigurno je da ima dosta propagande i da je cilj da se ocrni Severna Koreja. Videli smo i na delu propagandnu masineriju devedesetih na sopstvenoj kozi. S druge strane niko nama ne mora ni posebno da objasnjava kako je ziveti u totalitarnom rezimu. Nismo se bogznakako usrecili ni sa visepartijskim sistemom ali je makar vise u skladu sa tekovinama zapadne civilizacije.

Ne rekose taj lazanski i trenercic kakvo je stanje sa slobodom medija, sa pristupom internetu, najnovijim konzolama? Neke slobode uzimamo zdravo za gotovo a idealizujemo totalitarne rezime jer su izbori, ako ih uopste ima, krajnje redukovani.

Tuzno je videti jedan isti narod, podeljen na severni i juzni deo, ovaj dole kako uziva u starcraftu i sa milijardu entertainment opcija, sa fantasticnim standardom, a severnjaci nemaju nista zbog samovolje umobolnog diktatora.

Sto se tice nas - da, jad je i cemer ali makar na povrsini lici na nesto. I to je nesto jer npr Somalija koja se na povrsini raspada, jos je veci jad i cemer kada zadjes dublje.

2 Likes