PC Master Race vol. 2

Hvala puno, vidjecu ovde na XBR Shopu da uzmem, opet mi je najsigurnije tu.

1 Like

Jel je velika i kakva je razlika izmedju AMD Athlon-a X4 Quad Core FM2+ i Intelovih i3 i i5? I jel velika razlika izmedju DDR3 i DDR4 memorije?

Moze biti i ne mora. To je kao kad bi pitao jel velika razlika izmedju Opela i Honde…moze biti i ne mora

DDR ram memorije pa kao i njene brzine ( u mhz ), ako se gleda iskljucivo za gaming ili obicno konzumiranje multimedijskih sadrzaja nema nikakve razlike. Ima ljudi koji jos uvek koriste Sandy i Ivy bridge procesore i DDR2 ram memorijama.

Ako renderujes nesto, tipa Video fajlove u vegasu, ili koristis 3d softvere ( Blender, maya, 3ds max itd… ), uvek je fino da predjes na novije komponente.

Za pc gaming u danasnje vreme rekao bih da je 80% bitna graficka kartica. Takodje je manje vise neophodno da imas quad core procesor, neke igre ( poput Far Cry 4 ) uopste nece ni da pokrene ako imas dual core.

Znaci, gledaj da imas quad core, ram nema veze koji tip ali je fino da imas 8gb i ulaganje u graficku se isplati najvise.

2 Likes

That’s me :grinning:, ja trenutno imam Ivy Bridge :grinning:

Znaci, posto je Dual Core, da ne uzimam i3?
EDIT:Generalno bitna mi je dosta brzina surfovanje i učitavanja (buffering) youtuba.
Jel bi mogao neko da mi objasni razliku izmedju npr. intela i3 6100 i 7100? I razliku izmedju Amd-ovih npr. Athlon X4 i Fx 4300? Koji je najbolji itd.? Gledam sad i hoću da sastavim konfu, sve sam se zbunio.

Brzina surfovanja i buffering video i ostalih sadrzaja utice tvoj internet.

Upload i download brzine interneta su tu dosta bitnije nego recimo komponente. Ako koristis wireless na pc-u, probaj da ga prikacis na kabel mozda ti je los signal. Ako to ne pomaze, onda jedino da vidis koja ti je brzina i da mozda vidis sa tvojim provajderom oko toga.

Ja imam po prilicno niske brzine, ali opet buferuje sve pristojno.

Sto se tice procesora intelovi i3 procesori mi stvarno nemaju neku vrednost, radije bih gledao neki i5 pa makar bio obican ( non K serija ). Ako mozes da se strpis jos samo malo AMD izbacuje Ryzen procesore, i uskoro ce izbacivati low-end modele koji ce i dalje biti po prilicno bolji nego bilo koji i3, pa cak i i5 ( dok intel spusta cene svojih procesora kao odgovor ).

I da, i3 su uglavnom dual core, mozda ovi poslednji modeli i3-a su quad core ali su po prilicno losi za tu cenu koju traze. Nisam AMD korisnik tako da za njihove starije procesore nemam komentara, ali opet ponavljam Ryzen sa njihovim AM4 socketom dobijaju jako pozitivne utiske samo je pitanje vremena kada ce da izbacuju neke jeftinije procesore.

Hvala @Ogy. Hmm ja mislio da će Ryzen biti samo high-end, videću da sačekam. Ma internet nije los skoro 20/2,nego kompjuter zeza, dok je bio drugi net isto se desavalo, cim otvorim npr. 6 kartica odmah počne malo da zeza. A gledam sad kako Rx 460(sa 4 giga) negde kosta 127 a negde oko 200 eura? Dok 1050ti koja je valjda malo jeftinija nema za ispod nekih 160evra. Jel’ će imati matičnih za Ryzen?Znači high end Ryzen je već izašao a low end tek treba?

Najbolje ti nama napisi za cega ce koristiti racunar, i koliko mislis da izdvojis za njega i dobices neku konfiguraciju :smiley:
Isto to mozes i da pitas one na KP sto uvoze iz Madjarske da ti preporuce konfiguraciju za odredjenu cenu :smiley: Od njih dobijas i garanciju i sve sta ti treba. I nikako, ali NIKAKO nemoj uzimati polovne komponente…

Već sam gore pisao pa za to reko nisam hteo :slight_smile: za sve po malo do 500eura. Već sam pitao Mađare sa kp i dali su mi neke predloge, ali sam hteo da pogledam i sam sastavim nesto, e onda sam oktao ovde. Koliko će otprilike kostati taj Ryzen?

129$, ali kod nas malo skuplje sigurno. To je najjeftiniji Ryzen 3 1100. Ryzen 3 1200x 149$. Ryzen 5 od 175-259$. To su budged i mid range procesori

Ploce za novu AM4 platformu su relativno skuplje sada, kad izadju jeftiniji procesori verovatno ce i neke budget ploce.

Skoro je izasao Ryzen tako da cemo videti kada ce sve to biti, najverovatnije tokom leta pa nadalje bi trebalo da imamo konkretnije detalje kada ce izlaziti ostali procesori iz serije.

Evo cak gledam taj Ryzen 3 1100 koji je najnizi u klasi, ako je verovati specifikacijama moze da parira mom i5 4670k koji kod nas kosta oko 250e, Ryzen 3 1100 ima cenu oko 130$ preporucenu.

Za pare ove i5-ice mocices da uzmes Ryzen 3 1100 i maticnu plocu koju podrzava.

Ryzen 3 je u klasi i3
Ryzen 5 je u klasi i5
Ryzen 7 je u klasi i7
Tesko da ce najniza Ryzen klasa da parira sa srednjom klasom intel procesora, nije moguce ni za 20godina AMDu.
Ja koristim i3 prve generacije na desktopu i sve sljaka ali ne igram igrice na njemu.

Ako je mogce da Ryzen 7 1800x koji kosta oko 500$ i tacno je izmedju intelovih i7 6800k i 6900k, koji kostaju oko 500$ i 1200$.

Za gaming opet, ne znamo kako ce proci sve posto je nov procesor i nista nije optimizovano za Ryzen. Ali vec i rani testovi sa GTA V pokazuju mnogo bolju sliku o tome koliko se procesor mozda 30% koristi naspram intelovih 60-70%.

Za bilo kakvo renderovanje vise core-ova i thread-ova je uvek bolje. Intel nam trpa quad core-ove vec godima, tek sad posle godinu-dve izbacuju neki 6 core procesor sa po prilicno visokom cenom.

Za Ryzen 3 da ide protiv i5 nije nimalo nezamislivo, posto intel je prestao da se posvecuje desktop sceni i da proizvodi bolje proizvode. I dalje ako imas dobar Sandy ili Ivy bridge i ne smeta ti sto ima samo 4 jezgra, nemate apsolutno nikakve beneficije da predjete na quad core Caby Lake.

Gtx 1060 6GB
I5 6400
Maticna ti je nebitna koju ces…nadjes neku za 70-100e
Kucite+napajanje 500w
8gb ddr 4 rama
To ti je oko 650e na kp
A mozes uzeti i gtx 1060 3gb i ustedeti 50-100e
Taj build ti moze na medium settinga isterati na star wars battlefront 200fps…a na max 100…a battlefield 1 na max 70…pa ti vidi

1 Like

Za pc su generalno igre jeftinije i često brže pojeftine nego na konzolama

To je ipak malo skuplje od 650e, bar 750e.
6400 se ne isplati uzeti, kad je 6500 znatnio isplativiji procesor.
Ali necemo o tome u ovoj temi da ne odemo u spam…

Pre nedelju dana je bilo 650e…

Naravno da je moguce da ryzen 3 parira sa i5 najslabijem modelu(primer), konkretno obelezavanje je stavljano da parira r3 na i3 to sam samo napomenuo cisto informativno u sustini je jaci od konkurencine kako kazu a parira sa cenom poprilicno. Konacno da posle 10 godina izbace novu arhitekturu procesora.

@Fostes KP je kupujemprodajem, pogledaj tamo sta ima u ponudi kao sto ti je covek podelio iskustvo da jeste 100ak € najmanje jeftinijea i vise…

A koja je razkika izmedju Rx 460 sa 4 gb koja je 127 i ona od 200 stvarno mi nije jasno? Takodje kako jeftinija 1050ti kosta isto oko 200?
EDIT: Čitam sad da se Ryzen bas lose pokazao za gaming, mada ne mogu da sudim dok ne izadju low end.