Playstation 4 - diskusija, info, slike, video - Vol. 3

Whaaaat? Prvi put ovo čujem, daj linak!
U vezi PS5, mislim da neće izaći pre 2020. Zašto? Pa zato jer se PS4 i dalje odlično prodaje iatrenutno nema dovoljno raspoložive i jeftine tehnologije da se napravi skok koji očekujemo. PS5 u 2019 bi bio tek nešto jači od Xbox One X konzole a ne verujem da toliko mali korak očekujemo od next gena.

Ima jos na dosta mesta informacija.

Ako bi promenili procesor stavili 16 giga rama i manje vise slicnu graficku kao One X, ili nesto jacu, to bi bila bas dobra konzola. Procesor je svakako slaba karika ove generacije tako da sa Ryzenom nekim razlika bi bila ogromna.

Kad bi bila nesto jaca od xox, vise nikada u svom zivotu ne bih kupio konzolu

2 Likes

Ah, izvor im je Marcus Sellars, lik na svakih 15 glasina ubode jednu, ali ok, moguće je da se devkitotovi već šalju jer je igrama potrebno 3-4 godine da se naprave.

Pa ne razumem koliko ocekujes da bude jaca? To je konzola i realno ne sme kostati iznad 500$ sigurno. I da izadje 2020 a kasnije nece sigurno, nesto sumnjam da za te pare moze biti duplo jaca od xoxa i ima 12 teraflopa ili slicno.

Ma ovo je smešno… Moguće je da je Sony pojačao dev kit za pro, pa su ovi odmah skočili PS5 dev kit se šalje… Dev kit je uvek jači od konzole koju mi dobijamo, a ako će PS5 da bude za malo jači od X-a, onda Sony treba da ugasi PS diviziju…

1 Like

Pa nece biti malo jaci dovoljno je procesor da zamene. Ali graficka i ram memorija ne verujem da ce biti neka ogromna razlika u poredjenju sa xom, jer graficke koje sada guraju doplo jace od x kostaju oko 1200$. Za dve godine to ce biti jeftinije ali ne toliko da se upakuje u cenu od 500$ sa svim ostalim sto ide uz konzolu.

Inace x je mnogo blize next genu nego pukom mid gen upgradeu jer je 4-5 puta jaci od osnovnih verzija, nije next gen samo zbog bednog procesora koji i dalje ima.

X ima dva problema koje nece imati PS5, CPU I GPU. A te dve stavke će PS5 da učine dosta jačom konzolom PS5 od X-a…

Kako GPU problem na x? 6 teraflopa gpu nije nikako problem u konzoli od 500 dolara problem je samo CPU.

Ps5 ce imati jaci GPU sigurno ali ne verujem stvarno da ce biti bog zna koliko jaci, jer trenutno duplo jaci GPU kosta 1000-1200 dolara a 2018 je. Oni vec uveliko razvijaju konzolu.

Najveći izazov za PS5 će biti CPU jer je jedino logično da sledeći korak bude Ryzen a oni su trenutno nešto iznad $300. I to samo za CPU. Gde je memorija koja je trenutno preskupa i GPU? HDD i optički drajv? Zbog toga PS5 u 2019. nema šanse da se desi.

3 Likes

Preskupi za korisnike…nije sigurno takva cena za kompaniju koja ce u narrdnim godinama kupiti nekoliko miliona procesora

Pa ok ali 2020 onda sigurno zar ne? To je ipak samo dve godine od sada ne verujem da ce cene toliko strmoglavo pasti zato i kazem da ps5 ne moze biti neki toliki upgrade u poredjenju sa xom barem kada je GPU u pitanju.

Moraju sve da uklope u cenu od max 500 dolara. Ryzen cpu jedno 16 giga rama i neki gpu koji sigurno nece biti duplo jaci nego ovaj iz xoxa jer nema boga sve to da sklope u 500 dolara. O ssd mozete da zaboravite.

Pa da, vecina komentarise da je 2019 prerano, sada mu je peak popularnosti, dobro ide prodaja tako da je 2020 jedino realna (a svaka generacija im izadje pred kraj godine, znaci tamo novembar, decembar 2020).

Devkitovi se salju ranije i to je ok, ali Pro je produzio ovu generaciju, napravili su iskorak ka 4K, ne moraju da strepe od PC-a pa ni od Xboxa koji ih je pretekao na polju hardvera ali jos kaskaju sa igrama.

Trenutne cen Ryzena nemaju veze sa cenama u decembru 2020 i januaru 2021.

Da, 2020 najranije ako AMD izbaci jeftiniju verziju Ryzena, kao što je bio Jaguar u 2013. Prosto, u 2019. ćemo dobiti samo jači PS4 Pro i to po visokoj ceni. 2020. je momenat gde cene i tehnologija mogu napraviti dovoljan napredak da bude prihvatljivo. Pitanje je samo kakav skok mi sami očekujemo od igara tada.

2 Likes

Pa ok 2020 jeste realnija upravu si. Samo nemam pojma taj Ryzen 2020. nece biti bas nista spec pogotovu sto ce biti neki stariji i jeftiniji model, i dalje mislim da gpu nece biti neki veliki upgrade u odnosu na xox a ssd tek nema sanse. U svakom slucaju mislim da ne treba da ocekujemo bog zna sta i od ps5 i sledeceg boxa.

Ps3 i 360 su bile poslednje generacije konzola koje su po mnogo cemu bile lideri u tehnologiji za vreme kada su se pojavile.

Ako pogledamo istorijski

PS1 - kraj 1994 ('95 u NA i EU)
PS2 - kraj 2000.
PS3 - kraj 2006
PS4 - kraj 2013 (ovde su za 1 god. produzili 6-godisnji ciklus)

Znaci, 6-7 godina je neki normalan ciklus, zato svi pricaju o 2019 i 2020, ali sada imamo i taj midgen upgrade, kao i trzisnu dominaciju u odnosu na X, sto sve navodi na zakljucak da je kraj 2020 najranije kada treba ocekivati PS5.

Ti trendovi se menjaju, to ne znaci nista , inace ja mislim da PS5 nece bar jos jedno 3,4 godine, s obzirom da najbolje igre za PS4 tek dolaze ove i sledece godine i ne verujem da ce momentalno da najave PS5 (sto bi svakako ugrozilo prodaju novih igara) , a generalno razlika izmedju generacija je sve manja, recimo razlika izmedju PS3 i PS4 je relativno mala, pogotovo kad poredimo kakva je razlika bila izmedju PS1 i PS2 , pa i izmedju PS2 i PS3 , tako da sigurno i da izbace sad PS5 razlika bi tek onda bila zanemariva, a to sto neko prica kakav je 4k na PS4 to je nebitno, jer jos uvek procenat ljudi sto imaju 4K televizore je mali i to se sigurno nece nesto drasticno promeniti u recimo naredne 2 godine.
Takodje PS4 je sigurno izasao barem jedno 2 godine ranije nego sto je trebao, tako da izbor igara za njega je jos uvek relativno skroman i ono najbolje tek predstoji.

Tako da u neko dogledno vreme ne treba nam nov hardver vec samo vrhunske igre i sto bolje PSN usluge.

Cene SSD diskova vrtoglavo padaju, te sam ja poprilično ubeđen da će sledeća generacija posedovati 1TB SSD ko iz topa. Trenutno 250GB može da se kupi za 65€. Ryzen je UBICA. Nevorovatna mašina. Ryzen 3 2200G i Ryzen 5 2400G su fenomenalna APU rešenja a koštaju 100€ i 160€.
Ko zna šta se namenski za konzole kuva u AMD-u…
U svakom slučaju, i ja sam mišljenja da je kraj 2020 neko logično vreme za izbacivanje petice, pa videćemo…

A četvorka će TEK SADA da se prodaje, jer, jel, hakovan je 4.55 FW, pa ni 4.70 nije dakleko…

Vrh, prođe generacija konzola a dobre igre možeš nabrojati na prste jedne ruke. Za XO još manje. Ako ne misle praviti neke dobre igre ne moraju izbacivati nove konzole više nikad, ni jedni ni drugi. A ni treći.

Koja četvorka će da se prodaje, kad ih više nema ni za lijeka na ovom firmware-u? :stuck_out_tongue: