Vase mišljenje o tetovažama, da li imate neku?

Evo malo osvezavajuca tema. I ne tako tipicna za gamere, mada dosta likova iz igara su iscrtani pa se pitam da li se neko od vas podvrgao tetoviranju?

Ja sam oduvek želeo to da uradim, ali nisam smeo. Društveno/religijski pritisak je poprilično velik, pa me to nekako uvek odbijalo. Stigmatizacija naspram nečega što će možda brzo i da mi se dosadi. Ipak, ne mogu a da sa vremena na vreme ne zamislim kako bi na mom ramenu/ruci izgledala neka tetovaža.

Najbliži sam bio tome kada mi se rodila ćerka, moje prvo dete. Ime joj je Aiša, arapskog je porekla i želeo sam da istetoviram njeno ime ispisano na arapskom. Ipak, odustao sam. Again, strah od osude. Ali mi je to i dalje najprimamljivija ideja vezana za tetoviranje.

1 Like

Sav sam iscrtan, @jahalang0112 hoćeš da ti pošaljem slike? :smiley:

1 Like

Bilo bi dobro kad bi u ovoj temi ostavljali slike… :smiley:

Ja imam samo jednu na ledjima, i to sam napravio jos pre vise od 20 godina, oko 13-14 godina sam imao kada sam je uradio, posle toga mi nije vise dolazila zelja.

EDIT:
Ali sam imao dosta pirsinga, isto pre nekih 20-ak godina. Jezik, usta, nos i na oba dvije obrve, i naravno na usima oko 5-6 komada na svakom, i to sam si sve bio sam busio, zagrijana igla i vojla :slight_smile: . Osim jezika i dve na usima, si nisam sam busio, ostalo sve sam.

Profesore šta ce deca reci…:smiley:

1 Like

4 kom.

Nemam. Kao sto kaze @loodacha, neka stigma, religijska i drustvena konzervativnost.

Ali da nisam razmisljao, jesam. I ako se odlucim, znam sta cu. Detaljno iscrtan pentagram, sa sto vise simbola na rubovima. Da se casne krste, a bule uce.

Samo kontra, takva sorta :smiley:

1 Like

Odmah mi je ovaj video pao na pamet.

1 Like

Moja teorija je jednostavna –

Sve sto nam se ikad svidjalo, pre ili kasnije nam dosadi. Ukusi se menjaju, covek ko licnost se menja, vremena se menjaju…

Ne bi istu majicu koja ti se svidjala sa 18 godina da nosis sad kad imas 38. Ne slusas istu muziku.

Jasno vam je kud ovo ide. Staviti nekakav crtez na sebe i pretpostaviti da ce vam zauvek nositi isto znacenje i tezinu je u najmanju ruku hrabro, da ne kazem budalasto.

. . . . . . .

A sto se estetike tice, ti pechati sto ih gomila ljudi ima po misicama, clankovima, listovima, itd, su meni licno bas ruzni. I obicno neoriginalni. Sedi ti tako mrlja na kozi zauvek.

Jedina vrsta tetovaze koju bih licno podrzao je ako udjes u to za sve pare i napravis makar ogroman sleeve preko cele ruke i ramena, ili pola tela da bude oslikano. U tom slucaju tvoje telo postaje umetnicko delo.

A ovo mrljavljenje ni tu ni tamo mi je odbojno.

4 Likes

n00dle je objasnio zasto nemam tetovazu. Pored toga, meni je to i dosta primitivno… A najgluplje pored onih koje nemaju nikakvo znacenje, jesu inicijali ili imena nekoga koga volis (roditelji, braca i sestre, deca… o devojkama i zenama da ne pricam, to su ljudi sa ozbiljnim problemom)… Masu klinaca se tetovira jer misle da ce tako biti “opasniji, gotivniji i da ce se istaknuti”, nesto poput i cigara i ostalih stvari (u tim srednjoskolskim uzrastima)… Licno, ne vidim poentu tih tetovazi osim pokusaja da skrenes paznju na sebe, a pokusati skrenuti paznju na sebe dozivotnim crtezom na svom telu je poptpuna ludost… Nikada se ne bih tetovirao (iako sam se, kao i svi, nekada zamislio sa tim tetovazama, kako bi to izgledalo itd… ali mozak ne dozvoljava da uradim takvu glupost)
Takodje, ne osudjujem ljude sa tetovazama, ali za mene, to je besmisleno :slight_smile:

P.s. nadam se da, jednog dana, kada se ozenim i budem roditelj, necu gledati tetovaze na mojoj zeni i mojoj deci, pogotovo ne ako bi to bili ti inicijali i imena, jer smatram da ako ljudi na neki nacin zele sa pokazu koliko nekoga vole ili koliko im neko znaci, da je tetovaza zadnja opcija, jer postoji toliko lepsih i pametnijih nacina :slight_smile:
I za kraj, ovo je samo moje misljenje… bez uvrede, isarani :slight_smile:

1 Like

Nekako je postalo klishe,kad vidim danas ko je sve istetoviran…Odesh na plazu ne mozesh naci ni jednog bez tetovaze,nekako mu to vishe nije in uopshte…
Onako kad oboje celu ruku, nije bitno shta je,samo nek je popunjeno,ili ona kineska i arapska slova,pitaj boga shta tu sve pishe…Zamisli kineza onako neku mudrost na cirilici…
Definitivno ne bi shvrljao po sebi za vek vekova…

2 Likes

Kod nas takvih tetovaza je skoro nemoguce videti…
I da, mogu one prelepo izgledati… ali neka ih na drugima, ja ne zelim citav zivot gledati u jednu sliku, koliko god kvalitetna bila :slight_smile:

Ja tetoviram vec 4 ipo god. i nagledao sam se svega i svacega, ali daleko od toga da kod nas nema kvalitetnih tetovaza. Nije ni toliko do tattoo umetnika koliko je i do klijenata koji ti dolaze i traze reci koje ni ne znaju sta znace, a rec je na engleskom sto je jos gore. I ove “Srbende” satro sa krstovima, manastirima i sl glupostima, tako da si kao umetnig automatski ogranicen jer ljudi nemaju originalne ideje. Pa cak i kad im ti smislis nesto originalno, oni opet dodaju neku glupost na to, ali ja npr obozavam kad mi dodje neko i zatrazi neki zenski portret sa nekom dobrom forom u pozadini ili nesto tako zahtevnije sto ce da te inspirise i da ti bude dobra reklama. Ali slabo je tih ideja za ovaj nas mentalitet.

3 Likes

Mozda je to tebi dobra reklama kao tatto majstoru, al realno, zar ljudi trebaju nositi na sebi citav zivot bilo ciji portret?!
Nemoj mi reci da trebaju portret majke ili cerke… Ti portreti se nose u dusi, ne na sisi ili ledjima…

1 Like

Tetoviran sam tu i tamo po rukama i nogama. Prvu tetovažu sam uradio na ruci gdje sam imao opekotinu iz djetinjstva, posle mi se svidjelo pa sam radio još par, i evo nisu mi dosadile, mada mislim da sam završio sa tetoviranjem.

Poenta je u tri stvari:

  1. Izaberite nešto što smatrate svojom definišućom osobinom, nešto što vam znači za ceo život, tako smanjujete mogućnost da vam to dosadi,

  2. Ne koristite stock tetove, većina studija radi šablone po narudžbi. Potrudite se da objasnite crtaču šta tačno želite i popravljajte sliku dok je još na papiru, da ne biste popravljali kad već bude kasno. Kad vidite te, kako ih zovete “mrlje”, uglavnom ispod te mrlje postoji neka druga tetovaža koja je pokrivena “mrljom”. Slažem se da izgleda ružno, zato pažljivo birajte jer od kajanja nema vajde.

  3. Nikako, ali NIKAKO, ne tetovirajte sljedeće: metal motive i slične nezrele pizdarije, imena i portrete (u najboljem slučaju i ako izgleda dobro smatraće vas seljačinom), crkve i vjerske simbole (razlog isti kao prethodni), dijelove tijela koje ne pokriva konvencionalna odjeća - lice, vrat, podlaktice i šake (jer je gotovo nemoguće naći posao koji uključuje rad sa strankama).

Dodao bih još i da birate pouzdane majstore ali valjda niste toliki debili da odete kod nekog ko je sa čačkalice sa kanom prvi put prešao na mašinicu, kao ja što sam uradio. :stuck_out_tongue: U mom slučaju je završilo dobro jer je to bio moj najbolji prijatelj sa likovnom akademijom, ali vjerovatnoća je da vi nećete biti te sreće. :slight_smile:

Eto, na kraju još samo da, ako imate bilo kakve sumnje oko toga da li želite da se tetovirate, bolje odmah odustanite jer ćete se pokajati kad tad. Tetovaža nije za svakog iako su maltene svi tetovirani, imajte na umu da je to put bez povratka.

1 Like

Ne kazem portret majke, cerke ili clana porodice. Postoji gomila drugih random devojaka po netu ili bilo sta slicno, sto moze lepo da se doradi, sto ima lepe i glatke senke, dosta detalja, nesto sto te motivise jos vise da odradis perfektno i samim tim nadmasis sebe jer ti niko ranije nije trazio tako neki rad. Naravno da ne bi nikad forsirao da neko radi nesto zarad moje reklame, meni je najbitnije da ta osoba bude zadovoljna radom i korektnom cenom, a ne odrana u svakom smislu te reci, sto po novcaniku, sto po kozi. Ukusi su razliciti, ali svako ko ima tetovazu i zadovoljan je njom, ne mora nikom da se pravda zasto je to uradio i koje znacenje to nosi, a vecina ljudi i mrzi to pitanje.

Moj stari(tata) radi tetovaze-tacnije tetovirao je oko 40 godina. I dalje crta, ali odavno ne tetovira vise, jedino ako mu dodje neki kolega tu i tamo. Ili neka mlada cupi pa je istetovira ovako za djabe - vise kao “usluga” :smile: Inace sada ovako radi-slika viise za svoje guste, crta sa masinom slike po drvetu, ima jos par tih nekih metoda za rad-crtanje po-na drvetu. Ima stvarno brdo odlicnih radova, bas je talent za crtanje.

3 Likes

Jedna preporuka za sve koji nisu a mozda hoce.
Ono sto su svi pominjali u startu. Dobro razmislite sta zelite, to treba da nosite ceo zivot.
Sve moje tetovaze sam crtao sam, ali ih je umetnik(majstor) doradio finalno i ulepsao posto ja to svakako nisam! Znaci nisam skidao sa neta!

Sledece i jako bitno nikako nemojte stavljati tetovaze na vidna mesta. Gledajte da kada ste pristojno obuceni neka majca ili kosulja kratak rukav da se tetovaza nikako ne vidi.
Ljudi imaju predrasude koje vi necete pobediti. Ako vam se tetovaze vide zatvarate sebi mnoga vrata u zivotu to vam garantujem.
Moja velika zelja je da se ceo isaram, cela ruka sve do dlana. Ali to nije relno zbog posla.
Ako ste u prilici da ste svoje gazde i sigurni ste da u zivotu necete morati da idete na razgovor za posao sto su male sanse onda je to ok. U suprotnom male su sanse da taj posao dobijete!
Na kraju dana samo je bitno da ste vi zadovoljni i da se ne pokajete.
Ali danas ni to nije kraj sveta. Neke se mogu prepraviti, ali i laser moze da skine. Kosta i traje ali moze!

No offense, ali kad vidim isarane ljude koliko god da je to kvalitetno i lepo uradjeno uvek ne mogu da se otmem utisku da su prljavi. Znam da nisu, nisam zadrt ili konzervativan po tom pitanju, ali uvek mi to prvo proleti kroz glavu. Nemam tetovazu niti cu je ikada stavljati.

Ovo sto kaze @marko_gts je ziva istina. Imam par drugara koji su mindbloweri u svojoj struci ali ih klinacka zajebancija prati u 35 godini i ne mogu nigde da se zaposle.

Dobro razmislite. Super je kad si njokli, pa se showoffujes. Kasnije kad zadjes u godine, vise je problem nego benefit. Naravno opet pricamo o mestima tetovaza koje se ne mogu sakriti. Naslusao sam se prica, kako su ljudi degeni koji ne zaposljavaju ljude sa tetovazama ali ako sto marko rece, ne mozete pobediti predrasude.

3 Likes