Cryptocurrencies - Bitcoin, Ethereum, Litecoin i ostail 'coins'

Prezadovoljan…morao sam podici par coina zog struje ali bilo mi je bas krivi sto ih dizem :smiley: Dobro sam prosao sa Bitcoin goldom…kupio na 15 komada na 170…a sad je tu od 320-360
EDIT
Po trenutnim cenama mi treba jos mesec ipo da vratim ulozeno…ali naravno necu odmah podici sve…nego cekam neko napumpavanje

5 Likes

Au svaka cast.

Au jbte. Sto bi rekli boles.
Ovo moras da angazujes mini vojsku da cuva :joy:

Upravo gledam neke izvještaje po kojima je bitcoin naglo pao za više od 2000 u vrijednosti, negdje između 7k i 8k je trenutno. Sa duge strane, Guardian iskače sa vijestima da je skočio na +11k.

Svaki izvještaj različito pokazuje, moram provjeriti šta se desilo u međuvremenu, da nije pao neki zakon koji se tiče kriptovaluta ili slično poput onog u Japanu nedavno.

I dalje je preko 10k
Nije nikakav zakon, nego klasicno napumpavanje vrednosti…zamisli ga kao balon…duvas duvas duvas dok ne pukne…al akd pukne ne padne puno

Nisam mislio na to, nego na zakon koji je Japan uveo a koji zabranjuje IPO za kriptovalute. Zbog takvih zakona dolazi do panike i pada cijena bitcoinu (odnosno pala je u jednom periodu i onda opet nastavila da raste).

Uveli su taj zakon da bi svoju kriptovalutu sigli u nebesa…trebaju svoju valutu da izbace, da su vec ili nisu ne znam i ne zanima me :smiley:
Svasta se desava na trzistu kriptovaluta. Pre 2 meseca JPMorgan CEO Jamie Dimon je rekao kako je bitcoin prevara. Kako su ljudi koji se bave kriptovalutom budale, i da ce otpistiti svakoga za koga zna da se bavi trgovinom kriptovalutama a nedavno su ulozili veliku kolicinu novca u blockchain tehnologiju
On kada je to izjavio sve kriptovalute su pale…ljudi su masovno prodali…ali se sve stabilizovalo posle nedelju dana i doslo je do napumpavanja cene…sto govori samo jedno…rekao je ono sto je rekao da bi oborio cenu i ulozio u to

2 Likes

Ajde da meni neko nešto objasni.
Ok, manje - više znam teoriju, kako se rudari i ostalo.
Ali šta je iza svega? Na čemu počiva taj “sistem”? Ko isplaćuje keš? Zbog čega je sve to i počelo?

1 Like

To bih i ja voleo da znam. Ali ces verovatno dobiti samo neko zvanicno objasnjenje koje svi manje vise vrte.
Mene isto zanima prava istina. Koja je svrha? Kapiram da time neko pravi tzv super racunar za neke proracune. Kao da nekome iznajmljujes snagu. Nagrada se ogleda u kripto valutama.
Da li je prevara. Pa jeste! Koliko zapravo vredi pa nista ili onoliko koliko neko kaze da vredi.
Nema nikakvo pokrice u realnom svetu.
Ali manje vise na to su se svele sve transakcije u svetu odavno.
Dolar kao valuta broj 1 nema isto nikakvu vrednos niti ima pokrice. Vredi onoliko koliko bankari kazu da vredi…

Ma da, dolar je izgubio pokriće još krajem 20-tih prošlog veka (1928 ako se ne varam), dinar, na primer 30-ih itd…ali, evo, ovo me baš zanima.

Pa da, zato kapiram da je samo jos jedna ista prica i lagani prelazak u one mracne SF filmove gde svi vrtimo i radimo za neke zamisljene kredite/valute.
Od kada je sveta i veka nista na ovom svetu ne moze da se desi pogotovo ovako veliko bez dozvole mocnika.

@ninja @marko_gts evo vrlo dobrog clanka What is Blockchain Technology? A Step-by-Step Guide For Beginners

Šta si to linkovao lebtejebo? AdBlock Plus poludeo…

Tvoj komp upravo sada majnuje za nekog!
Hahaha

Komp sa koga ja sada pisem ne bi nasao jednu jedinu kripto valutu ni za 10000000000 godina :smiley:

1 Like

Ne iznajmljuje se racunar nikome i nije nikakva prevara :smiley: Transfer novca sa jednog walleta na drugi mora biti verifikovan od strane citave mreze. Moja kartica dobija algoritam koji ‘resava’ tj. dobija transakciju koja je odradjena, verifikuje je i salje u bazu podataka i zbog toga je svaka transakcija sigurna i zbog toga se blockchain ne moze nikako provaliti. Uloga minera je bezbednost i anonimnost svake transakcije na mrezi. A kao nagradu za resen algoritam uzima se provizija.

A znas li koji algoritam resavas i za koga? naravno da ne znas. Nisam rekao da iznajmljujes racunar vec njegovu snagu to je to. Tvoj komp resava nesto za nekoga.
Nije prevara sa te strane sto dobijas nesto za svoj rad odnosno ono sto tvoj komp radi.
Samo je fora sto dobija za uzvrat nesto sto ne postoji i vredi samo onoliko koliko je neko rekao da vredi a mi mu svi verujemo… U prevodu je bezvredno ali vredece dokle god nekome odgovara da vredi. Mozda 1god mozda 1000god. Ali je realno bezvredno.

1 Like

Ne znam za koga. Tu dolazi anonimnost transakcije. Svaka transakcije sa nalazi u vidi blockchaina…i da bi transakcija prosla mora citava mreza da je verifikuje. I za tu verifikaciju ti dobijas proviziju. Odes u postu i platis racun a uz racun i proviziju. Posta salje te pare telenoru a kao ‘nagradu’ je dobila proviziju.
A da te pitam, zasto je zlato vredno? Zasto zlato drzi svoju vrednost?

Sve je u glavama. Zlato isto vredi onoliko koliko su ljudi rekli. Ali zlato je plemeniti metal koji je neunistiv. Odnosno ne podleze zubu vremena. Vrednost zlata vuce duboke istoriske korene i tu bih mogao bas da se nakucam.
Ali sve je u jednom trenutku smisljenjo. Sta je mera od 1 metar. Jednom je neko rekao ovo je metar i standard. Kao i vreme.
Ali sve je to u neku ruku opipljivo. Zlato je temelj i osnov za sve dale vrednosti. Na osnovu njega se grade ostale vrednosti i valute.
Zato kripto valute nemaju nikakakvu realnu vrednost kao ni dolar sada!
Kao sto rekoh vredi koliko vredi je jak autoritet koji kaze da vredi.
Ameri odnosno banke koje stoje iza dolara su jedina super sila. Oni kazu koliko vredi dolar.
Niko nije lud niti ima mogucnost da to ospori. A svi znamo da ne vredi nista, stampa se bez pokrica.
Tako i ovo neko je rekao da vredi 1bit koin 8500usd. ok. Mi im verujemo.

Vredi onoliko koliko ljudi veruju da vredi. Niko nije rekao da je bitcoin 8500…to je zakon ponude i traznje odredio…ljudi veruju da ce kriptovaluta uspeti, pa je zato i cena takva