DOOM

Ja sam završio igru na Ultra Violence težini i trebao mi je skoro dan gameplay-a (trenutno imam 29 sati, uključujući i ponovni prelazak igre); dosta sam ginuo u nekim arenama i dosta sam ponavljao boss misije, Cyber Demon i onaj Hell Guard su me propisno namučili. Nije mi se svideo poslednji boss, koji je za divno čudo bio lakši nego prethodni i SPOILER ALERT bukvalno je dizajniran kao Krang iz Nindža Kornjača.
Meni je ova igra više nego odlična. Štaviše, odmah sam je nakon završetka na ovoj težini obrnuo na najmanjoj težini, “I’m too young to die” ili tako nešto, što zbog skupljanja i istraživanja, što zbog lakšeg sučeljavanja sa neprijateljima. To je retka pojava, jer se često zasitim igre prilikom prvog prelaska, ali Doom može da se vrti beskonačno, čak mi se nisu dosadili ni glory kills. Nakon mnogo filozofiranja u igrama, konačno jedna, na prvi pogled, jednostavna pucačina koja vam samo dodeljuje sve bolje i jače oružje i sve veće i gadnije neprijatelje.
Što se zvuka oružja tiče, meni je sasvim solidno, osim možda chaingun-a koji prilikom onog praznog aktiviranja (cev se vrti, ali ne ispaljuje metke) zvuči zaista smešno. Takođe, velika (meni najveća) zamerka za jednu lenjost, a to je animacija za aktiviranje liftova. Znači, nebitno je da li idete gore ili dole, Doom guy će uvek pritisnuti taster za gore. To mi baš smeta, jer se čisto radi o lenjosti i traljavom propustu u igri koja je prepuna sitnih animacija i lepih detalja.
Što se priče tiče, neki zameraju i tvrde da je igra nema, ali ja se ne bih složio. Igra je godinama izgrađivana i nema potrebe da se opet isto prepričava. Svi poludimo kada u svakom filmu u kojem se pojavljuje Batman mora biti pomenuto i to kako su mu roditelji ubijeni, kao da to ne zna i svaka ptica na grani, ali eto - Doom-u mnogi zameraju što se opet nije prepričao. Šta će mi više: Mars, demoni, satanizam, rituali, lik koji je opako ljut i neviđeno umešan sa oružjem. Receptura za makljažu.
Muzika je odlična, znači ako ne osvoje neku nagradu za soundtrack, bruka. Evo jedne od najboljih numera, a zaista je svaka ponaosob odlična:

Možda je mali spoiler, ali neću navoditi detalje. Odjavna špica je must see. Znači predobre slike/scene. Odličan je dodatak i snapmap, jer se polako, ali sigurno puni odličnim mapama. Uvek je dobro videti
kreativnost zajednice na delu.

Meni je ova igra 10/10. Jednostavna, brutalna, nepresušna.

See you in Hell!

5 Likes

Ja jos nisam krenuo da je igram, samo sam jednom upalio da vidim na sta lici. Ocekujem da ce mi se svideti jer mi su napucavanje svidelo kao i dizajn guide mape, sto je meni jako bitno.

Nesto nemam snage za ono prvo upoznavanje igre pre nego sto sve legne na svoje mesto. Cekam neki olujan i tmuran dan.

Brzo ide upoznovanje, nemoj da te to odbija. Sistem upgradeovanja i ostalo je bas lepo skockano i brzo se udje u fazon. Jedino sto ce te u pocetku malo smarati je da ces dolaziti u situaciju da ne znas tacno gde treba da ides, ali kad ukapiras da je prostor resen drugacije u odnosu na ostale igre (umesto levo i desno, najcesce treba da se popenjes gore ili spustis dole) i to legne na svoje mesto.

1 Like

Download na 70% ali može da se startuje. Taman kada se vratim sa posla a i ako je novi 50" TV stigao, eto praznika.

1 Like

Mene i dalje muchi tenzija izmedju pucanja i istrazivanja. Pucanje je zabavno, al kad vidis da ima u blizini neki skriveni apgrejd, pa se jedes da ces ga propustiti, pa krenes da se vrtis i zagledas unaokolo, cela zabava stane, uh…

Shvatam sto su ubacili sve te tajnice po nivoima, al iskreno voleo bih da nisu…

Ja sam se toliko vrteo cak i bez aktivnog traganja za tajnama da sam svasta nesto pronasao, samo trazecu put ka novom objectivu. Tako da te vec put manje vise vodi ka svim tajnama.

Igrao sam u sustini jako malo, evo tek juce prislonio ruku nekog nesretnika da se namesti pozicija onog velikog satelita.

Bas tokom tog nivoa igram i vidim na sve strane neke nepristupacne sobe. Upalim mapu, vidim hodnike i prolaze kojima nemam pristupa. Vrteo sam se pola sata trazeci kako da do njih dodjem. Na jedvite jade sam uspeo, al barem sam dobio novo oruzje za svoje muke, preko reda cini se.

Otprilike jedina stvar koju sam znao jeste kuda treba da idem dalje. :smiley:

Nego, jel sam to samo ja mnogo los, ili armor ovde jedva da icemu sluzi? Imam 50 armora, udjem u bitku s nekoliko impova, posle 2-3 pogotka vec sam na pola healtha? Igram na default tezini, kako li ce tek biti kad krenu ozbiljni protivnici.

Svejedno, uzivam i to malo sto igram, jede me sto ne mogu vise.

Da, brzo pada i armor i health. Koristi glory kills kad zagusti health. Kasnije ces nabudzti armor na 200 pa ce duze trajati, ali generalno fora je da sto vise izbegavas hits. :grin:

R.I.P. :laughing:

Ljudi, imate isto opciju da 3d mapu pretvorite u 2d mapu, mada zaista ne znam koliko je to pametna ideja sa svim vertikalnim usponima i padovima. Upamtite jedno, ako je prekid između dva dela hodnika/prolaza, ima nešto, ili je uspon ili je pad, ili je otvor u pitanju. Što se armor-a tiče, ne sećam se da mi je bio od pomoći na Ultra Violence težini, a glory kills sam koristio kao lud. Ima mnogo dobar, zapravo odličan perk za jedan od onih rune-ova, a to je armor i unlimited ammo (The rich get richer se zove rune, ako se ne varam). Nakon što pređete 100 (ili 75 nakon rune upgrade-a) jedinica armor-a, vaš ammo postaje unlimited, pa možete sa sigurne daljine da rokate raketama :smiley: Imam dosta nekih sitnijih saveta, tipa za spam-ovanje one sačmare: opremite jedno oružje, nek drugo bude sačmara. Pucate iz sačmare, brza promena na prvo oružje (RB na Xbox One džojstiku), opet brza promena (RB opet), sačmara spremna za pucanje (nema reload animacije). Ja sam ovo dobro uvežbao, pa baš može brzo da se puca.

Pitanje za one sto su igrali ili presli DOOM. Koliko ima nivoa u paklu? Onaj jedan sam zavrsio, a mislio sam bice ih nekoliko za redom, ali jok…odmah nazad na mars. Ima li jos neki kasnije ili je to to? Msm…nije bas tako lose tamo kao sta kazu :slight_smile:

Sta ce ti vise i onako napravili pakao na Marsu :slight_smile:

Jeste…ali je pakao original i ima neki smek :slight_smile:

U nekim trenucima sam se osecao kao da igram DOOM II, sve mi delovalo isto samo sa ekstra dobrom grafikom :slight_smile:

Mene kod mape nervira to što iteme koje sam našao i dalje drži kao aktivne. Desi se da po par puta dođem u istu prostoriju misleći da tu još nisam bio. Argh.

Mislim da se promeni boja itema kada pokupis, iz bele u narandzastu. Mada bi sigurno bilo bolje da nestanu skroz sa mape.

Prvo sam otkljucao onaj armor ability gde ti pokaze sve iteme na mapi cim pokrenes nivo. Ali to ima i svoj downside, jer kada nije prikazana kompletna mapa cini sa da se nekom itemu moze pristupiti iz jedne prostorije, a ispostavi se na kraju da to taj “ugao” pristupa nema blage veze.

Ja se kao moron odmah zeletim da pokupim sve sto mogu, ali je najbolje prelaziti nivo kako je zamisljeno i onda se pred kraj nivoa vratiti na zaostalo jer tada vec upoznas mapu i sve je otkljucano.

Tako je i meni. Bude jasno sta je vec uzeto a sta nije. To sto ne nestanu sa mape je zapravo korisno, jer u onom lavirintu plavih hodnika sluze ko markeri da se setis sta je gde bilo.

Ne znam jel to ja postajem bolji u otkrivanju ili su dizajneri prvo stavili najteze tajne, ali sto dalje odmicem sve mi je lakse da ih nadjem. Razvio sam sesto culo gde ce biti pristup nekom secretu. Vec par nivoa unazad pronalazim ih uglavnom usput, tako da mi se backtracking sveo na prihvatljiv minimum.

Imaj medjutim u vidu da nije moguce na svakom nivou vracati se unazad – bas sam zavrsio jedan gde se vrata iza mene zakljucala u prvoj trecini nivoa, a tamo mi ostao jedan secret za koji sam bio siguran da cu se vratiti kasnije i uzeti ga.

Ima ih jos. Ne znam kad i ne znam gde, ali gledao sam Digital Foundry klip na kojem se definitivno vide pakleni krajolici u koje ja jos nisam stupio.

Bas o ovome razmisljam pre neki dan. Zamisli nas iz tog vremena, da nam pokazes novi Doom! Sve prepoznatljivo, a sve izgleda ko film! Ne bismo mogli da se sastavimo od odusevljenja.

Al igra zaista izgleda fantasticno, narocito kad se uzme u obzir da vozi na 60fps. Svaka im cast, ko da im je Karmak jos tamo.

2 Likes

:+1: Generalno nije tako tesko naci sve, samo treba detaljno sagledati mapu i redovno je konsultovati. Vremenom se razvije i to culo koje pominjes i uz malo truda se moze ocistiti svaka mapa. Ikonice tipa upgrejd poeni za armor i ability skoro sve pocistim mada opet na kraju u statsima vidim da je propustena neka tajna. Primetio sam to za vrata, mada mislim da se ona na kraju ponovo otvore…ili mozda tripujem. Nisam se vracao nazad na mnogo nivoa, ali na one koje jesam uvek sam imao pristup celoj mapi. Jesi li krenuo nazad za taj item i poljubio vrata ili kada si video da su se zatvorila nisi ni isao?

Inace mi se mnogo svidja onaj Gauss Cannon koji sam pokupio…kada se otljuca mod za zoomiranje i punjenje projektila bude odlican za skidanje jacih neprijatelja sa distance.

Vracao sam se par puta dok sam bio u tom komsiluku. Jednostavno, zakljucala se vrata za mnom i cvrc. Takodje, mislim da sam na tom istom nivou, negde pred kraj, imao jednu deonicu sa skokovima i padovima, koja mi je svojim dizajnom onemogucila da se vratim po jednu lutkicu koju sam propustio.

Nocas sam najzad izasao na megdan Cyberdemonu.

Koliko su od toga napravili famu, ispade lak, samo je mnogo buke pravio. Kljuc moje nonsalancije lezi u efektnoj kombinaciji runa i modova za oruzje. Dakle, mali tip za one koje ovaj fajt tek ceka:

infinite mikro-rakete + infinite ammo.

Uopsteno, infinite ammo runa je OP. Dokle god ti je armor iznad 100 (moze i manje) ne trosis municiju. Ovako i one ogromne arene sa nekoliko talasa demona takodje budu dosta lakse – opremis omiljenu pusku, drzis pucanje i trcis unaokolo dok se nista vise ne mrda.

Mrš! :yum:
Ja sam se propisno namučio oko njega na ultra-violence težini, a i nisam imao taj perk, slabo sam kontao i jurio te runes tada. Ostala je čežnja i želja da se igra pređe na najvećoj težini, ali džaba - moji refleksi nisu toliko dobri. In some other life maybe.

Nego, ne znam za vas druge, ali meni je Doom pokvario igre :pensive: sada mi sve nekako isuviše sporo, posebno fps-ovi.

1 Like