Epic Games i Apple idu na sud

Epic se malko uobrazio u poslednje vreme. Videćemo šta će biti, ali je ovo interesantna situacija.

7 Likes

Prema kojoj biznis logici, od pocetka mozes da drzis 30%, i svima je to ok, ali sada je odjednom “pljacka u sred dana”, nakon sto si postao toliko veliki da se gubici zbog smanjivanja % mere milijardama, a alternativa sa odustajanjem od platforme je za developere neprihvatljiva, jer time sebi uskracuju ogroman deo trzista ukoliko vec imaju resursa da razvijaju/portuju app za iOS.

Mogu da razumem zasto bi ovo ostetilo male developere koji zive od tih mikrotransakcija, ali za ogromne gramzive ocajnike kao Epic, stvarno je gramzivost epskih proporcija. Oni imaju publicitet, advokate, uticaj da pokusaju da se odupru, to je jedina razlika, ali Epic sigurno nece propasti, samo su se ponadali da su bogom dani kao Netflix i Amazon, i pokusali da ucene Apple svojim znacajem u gaming industriji. Epic je hteo privilegovan status, a sada pokusavaju da izigravaju svece i menjaju pravila igre.

Zato što mali developeri ne mogu ništa po tom pitanhu jer su sitne ribe. Zato je bitno da Epic ovo istera do kraja kako bi i ostali imali benefita. Ako je Epic gramziv (ne kažem da nije, šta je onda Apple?).

Apple je verovatno uz EA najpoganija kompanija naseg vremena, bas mi se gade.

Cak ne dozvoljavaju ni xcloud jer kao ne mogu da kontrolisu koje ce tu igre biti…

Pa, to ti pricam - svi su podjednako gramzivi. Ali Apple je makar mnogo pre njih definisao pravila igre. I ne pretvaraju se da su sveci.

Za “male” ribe imam vise empatije. Apple bi verovatno mogao da pronadje elegantnije resenje u vidu fleksibilnijeg modela plaćanja fee-ja, kada npr predjes odredjen broj transakcije povećava se fee, da bi ti omogucio da prezivis i opstanes. Ali, ovako imamo obrnutu situaciju, najvise su pogodjeni podjednako prebogate kompanije, a za one najvece i najbogatije kao sto su Netflix i Amazon, ne vaze uopste nikakva pravila. Dobrodosao u realan svet kapitalizma, sta drugo reci.

Kad pravila napišeš, možeš i da ih promeniš. Zašto baš 30%. Zašto svaka transakcija mora kroz App Store? Zašto ja kao korisnik ne mogu da imam opcije? Kupio sam iPad, ne dugujem ništa Appleu, dao sam im novac u zamenu za proizvod. Zašto bih bio limitiran kompanijom sa kojom u tom trenutku nemam ništa više? Nije kao da iznajmljujem proizvod od njih da bi mi diktirali kako da ga koristim.

Na Mac računarima možeš instalirati šta god hoćeš mimo Apple store-a. Zašto to ne bih mogao i na iOS uređajima kao što mogu na Androidu?

1 Like

Ako krenes tom logikom mozes da krenes i preisputujes zasto bilo sta kosta toliko koliko kosta, od cetke za WC solju do ostrva u tihom okeanu, to je pitanje biznisa a ne legalnosti. Bez poznavanja ekstremno kompleksnog lanca upravljanja troskova kompanije, ovekivanja investitora i akcionara, potpuno je suludo dovoditi u pitanje pricing jedne takve kompanije kao sto je Apple, a pogotovu njegovu legalnost.

Srećom tu je EU komisija koja će se uskoro pozabaviti Apple/App store slučaju i verovatno doneti odluke da to tako ne može, zaštiti korisnike i one koji objavljuju na storeu. Ne znam zašto braniti kompaniju koja vredi trilion dolara, krije poreze na kojekakvim ostrvima i uzima 30% od sadržaja u čijem pravljenju nije učestvovala.

2 Likes

Od njih ne bih ni kabl kupio a ne ceo proizvod toliko mi se gade, idemooo Epic do pobede :laughing:.

Ja imam skoro sve od Applea osim iPhonea i sata, tako da sam dobrim delom deo njihovog ekosistema, ali mislim da su jedna od gorih tech kompanija sa svojim “mi smo bogovi” stavom i izmšljenim “inovacijama”. Bukvalno su postali sopstvena parodija.

Netflix i još par appova koji su izuzeti iz App store pravila su jedan od dobrih razloga da se to može primeniti i na sve ostale. Drugi, bitniji je monopolističko ponašanje i ugrožavanje prava korisnika.

btw, Fortnite nije “velik” na iOS:

1 Like

Ali ta pravila su selektivna kako njima odgovara. Za strimovanje igara ne moze jer ne mogu da kontrolišu igre koje ce tu biti, a mogu netflix i ne znam Spotify da kontrolisu sa filmovima i muzikom? Isto tako ne mogu.

Treba lepo Google da kaze za vas nema vise youtube, gmail, i pretrazivaca pa koristite Bing da pretrazujete internet xD, nece se desiti nikad ali mogu, tako su ugasili Windows phone bukvalno.

Nemam nikakav interes u tome da stanem na stranu ove ili one mega korporacije, ne postedujem Apple proizvode i ne igram Fortnite.

Kompanje treba da imaju slobodu u kreiranju sopstvenih biznis pravila i da slobodno trziste regulise odrzivost cena kroz ponudu i potraznju, bez uplitanja komisija, sudova i nadleznih organa.

Kada kazes da Apple ugrozava “prava” korisnika, nadam se da si svestan da nizi popust od 30% nije nikakvo pravo. Koriscenje iOS store-a je privilegija, na osnovu medjusobnog dogovora izmedju vlasnika platforme i prodavca/korisnika.

Ovo za poreze pomalo zalazi u domen fikcije, iako jeste postojao ogroman spor u kome je Apple, tek nedavno, u potpunosti oslobodjen optuzbi.

Apple je zauzeo stav kao da je Epic krsio pravila App stora, i omogucavao placanja koje oni ne mogu da revidiraju “zarad zastite korisnika”. Cini mi se da svaka strana vuce koliko moze dok moze, Apple da uzme para koliko moze, Epic radi flex na svojoj platformi.

I vjerovatno ste u pravu, zavrsice sa nekom nagodbom koja, po mogucnosti, ne pravi presedan za sve aplikacije na App store.

Nemam kokice, ali pivo je spremno.

1 Like

Jedino sto preko androida moze da se instalira legalno igra i van play storea dok je to kod iosa naravno zakljucano…

Sony im “poklonio” pre dva meseca $250M da i dalje ostanu cool, kakvo banovanje :slight_smile:.

Fortnite im zarađuje više para nego sve ekskluzive zajedno lol.