PSVR

@padawan
Opa treca zrtva VR pala na forumu :smiley:
Cestitamo, sada navali na igranje.

Da ti olaksam jos malo patnje, imam dva nosioc naloga Batman VR i Wayward Sky.
Ako si raspolozen, javi da ti posaljem podatke, pa obrni i vrati.
Kada zavrdim sa Static-om, bice i on za prosledjivanje.

2 Likes

Heh, super, za VR nema jos uvek etabliran community, pa mozemo i da se menjamo. Malopre sam napravio share za Superhot VR pa cemo Zoorule i ja da overimo koliko je HOT. Zoorulee proveri PM. :smiley:

Superhot VR je neverovatno zabavan. Posle ovoga svaka trunka buyers remorse-a pretvara se u prah i pepeo. Mogu samo da zamislim kako ce izgledati onima koji nisu ni probali fantasticnu PC verziju. Dodzovanje bulleta u Matriks stilu, “presence” u maloj sobici sa starim kompjuterima izmedju nivoa i stickerima ispisanim na nekom istocnoevropskom jeziku (“care, daj opis!”) Samo morate napraviti mesta u svojoj pravoj sobi i voditi racuna o namestaju (narocito onim sa ostrim ivicama) jer je u zaru akcije lako izgubiti kompas. Superhot je namenjen room scale VR-u i potpuno druga prica u odnosu na VR koji vas stavlja u kabinu ili u god mode iznad scene. Tome svedoci i povremeni gubitak trackinga i relativno lose nisanjenje. Dakle, OPREZNO kada posezete za rabacanim uzijima i sacmarama po podu, da ne bi zavrsili kao na youtube klipovima, ili u bolnici.

Mehanika sa protokom vremena koje se krece zajedno sa vama, ovde je malo izmenjena, jer umesto realnog kretanja unutar igre mozete da pokrecete ruke. Superhot VR zbog specificnosti VR okruzenja ima svoje posebne nivoe, ali u osnovi, igra je veoma slicna, iako manje klinicki precizna u VR modu. Kada vidite ovakve stvari, postaje jasno zasto su i pored nezrelosti tehnologije pozurili da izbace VR u ovom stadijumu. Ne postoji ama bas ni jedna stvar na svetu koja vam moze priustiti ovakvo dreamlike, matriksoliko, inception-style max payne bullet time iskustvo - osim mozda nekih droga koje ostavljaju teske posledice. Cicacete od uzbudjenja i vrisnuti svaki put kada vam saspu sacmu u lice i biti prinudjeni da skinute kacigu kada igra od vas bude zahtevala da izvrsite samoubistvo skokom sa zgrade. Bele kulise bez tekstura nista ne pomazu da ublaze suspenziju neverice.

Superhot VR je trenutno verovatno jedna od najboljih igara za VR, na bilo kojoj platformi i nije mi zao ovih 17.5e kolko me je kostalo na UK store-u uz malo egizbicije sa kodovima. Morao sam nekoliko puta da skidam kacigu da bih obrisao znoj sa cela. Reci cu vam jednu stvar, iz ove tacke nema vise povratka, pitanje je samo vremena kada cemo dobiti prave pravcate virtuelne svetove kada se industrija zabave docepa dovoljno mocne tehnologije. Ovaj VR je u osnovi samo skup trik, 3D nabijen in-your-face, uz nekoliko primitivnih trikova sa motion trackingom i last gen motion kontrolama. Ali, jednog dana, imacemo simulaciju vetra kroz neuroinplante.

Interesantan efekat - mada pomalo iritantan - je i to sto zapravo teksture i objekti postaju mnogo detaljniji kada ih priblizite licu, dok se u daljini vide kao obicna supa od piksela.

3 Likes

Au, kupio si me!

I drago mi je sto si doziveo pravo VR iskustvo – jedva cekam da probas RE7, bas me zanimaju utisci.

(samo pazljivo sa spojlerima, molim te – ti momenti o skakanju sa zgrade i biti okruzen monitorima sa stickerima – znam da Superhot ima nekakvu narativnu metu, al bi da ostanem sto vise u mraku da bi impact bio sto veci, hah)

Davno nisam zaigrao nesto u VR-u, zvuci ko da ce superhot biti sledeci na redu. Vr Invaders me kopka, al mi deluje nekako jeftino, pa jos kad kazes da traje kratko… ne znam.

EDIT: inspirisan @padawan -ovim tekstom, posetim sad posle duzeg vremena r/psvr, a tamo svaka druga tema ljubavno pismo superhotu. :smiley:

EDIT 2: mada vidim i da se dosta ljudi zali na tracking? Kako je tebi bilo po tom pitanju? Ahilova peta imerzije…

Tracking je podnosljiv. Ume da bude frustrirajuce ako izadjes iz tracking zone i ne mozes da pokupis neko oruzje ili predmet a “pod vatrom” si i fali ti tako malo da ga dohvatis. Kao sto rekoh, primecuje se da je Superhot namenjen za room scale VR, port za PSVR verovatno ne uzima mnogo u obzir da nisi okruzen kamerama. Play area je dobrih 2 metra kvadratna. Samo nisanjenje je kudikamo veci izazov jer nemas laserski nisan kao u drugim VR shooterima, pa moras da ides na osecaj sto stvara dosta problema u kombinaciji sa kinetikom protivnika. Ali, u tome je i cela poenta! Inace bi bilo previse lako.

Ne brini za spojlere, mada nisu to ni spojleri per se, posto se igra sastoji od jednostavnih akcionih set-pieces i postoje samo nekakve naznake meta-narativa.

Inace, PSVR mi je srozao kriterijume za rezoluciju do bola. Nakon sto skinem kacigu, slika na TV-u mi izgleda kao da je jedno 8K. Glupi PSVR i njegova mizerna rezolucija po oku. Samo da mi nesto ne pokarabasi vid, toga se malo pribojavam. Uzgred za sve koji gledaju klipove na youtube-u zamisljajuci da ce tako da izgleda prikaz u VR-u - klipovi lazu! Nije ni izbliza takva ostrina, najbolji ekvivalent je SD rezolucija 480p + artifakti na samim okularima (mura (moire) i solidan gubitak ostrine po periferiji). Prednost u odnosu na Vive i Rift je u tome sto je OLED, pa prosto ima lepse boje ako nista drugo, a nema ni mnogo screendoor-a i “godrays”.

Cudno je to, kada malo razmislis, koliko smo sa jedne strane otisli u ektreme sa perfektnom 2D slikom, a sa druge strane smo sa VR-om prinudjeni da se vratimo 2-3 generacije unazad.

Odgledao sam i novu epizodu Game of Thrones-a na medium ekranu u VR-u. Svaki dan odlazak u bioskop. :smiley:

Invaderse mozes i da preskocis, sta ja znam, tu su na nalogu sa Jakuzom pa ti mogu dati da obrnes za jedno popodne.

1 Like

E fala, mozda i uzmem.

Ja odgledao Prometheus Bluray u 3D-u na PSVR-u. Haha, kakav inception.

Film los ko sto je i bio, al kvalitet slike i 3d-a sasvim ok. Kamo srece da mozes granularnije da podesis udaljenost od platna – Large mi se svidja, al jednostavno su nas stavili preblizu. Ne znam sto ne mozes makar u 5-6 koraka napred-nazad da podesis distancu. Zamisljam da je to samo previd, da nema nikakvog ozbiljnog razloga sto to ne bi ubacili.

EDIT: Inace, kako se devojci svidja? Ukucanima? Jel ima neko koga takve stvari inace ne zanimaju da je probao i ne moze da veruje sta je doziveo? :smiley:

Devojka se vraca veceras sa puta, ali vec mrzi PSVR iz dubine duse i odbija mogucnost da isproba. Ubedjena je da je VR smisljen za to da me odvoji od nje i da je samo pitanje vremena kada cu da pobegnem trajno u alternativnu realnost. Bice dobro ako me ne izbaci iz kuce. :smiley:

Nego, mnogo mi je zao sto ne mozemo da igramo nesto u VR multiplejeru, neki futuristicki sport 1-na-1. Onaj Dangerball iz VR Worlds-a nema multiplejer sto je neshvatljivo, a cini mi se da je bila i neka demonstracija na pretproslom E3-ju gde su se dobacivali necim pa su im ruke izgubile tracking. Gde su take stvari?

1 Like

Interesantna epizoda:

Uzgred, AR je izgleda sledeca velika stvar koja ce prakticno blendovati VR i AR u jedno, i istovremeno uciniti sve ostale nase gedzete potpuno nepotrebnim.

Padawane, vi niste još uvek venčani… Kad obavite to biće još gore…Da li si se zapitao nekad “Pa da li to ZAISTA meni treba u životu??
(Snajka,ako čitaš ovo ja sam noodle,promenio sam frizuru” :slight_smile:

Heh, sta znaci - zaista treba. Da li snovi imaju cenu? Pitanje je samo da li zelis da uzmes crvenu pilulu i vidis koliko duboko ide zecija jama. Novac je trivijalna stvar, ali sluzi da nam kupi ono sto nas na dubljen nivou pokrece i cini da se osecamo zivima. U dubini duse, jos uvek nismo odustali od potrebe da budemo opcinjeni, pragmatizam i sivilo svakodnevnice nas nisu do kraja progutali.

1 Like

VR može lako da je očara, samo treba da mu da šansu, samo jednu. Daj joj da proba ono ronjenje (al bez ajkule!), to je lep intro za draži virtuelne realnosti.

Job Simulator je isto odličan intro, ako ti je setup dovoljno robustan da podrži mlataranje. Ili Wayward Sky, još bolje.

A ako je ikad volela stare platformere, oni robotići nema šanse da je ne šarmiraju. Prvi put kad je jedan od njih uleteo u moj kontroler, pao sam na dupe. Kriminalno je što Sony nije od nekog naručio takav neki platformer. Možda ona mišica u igri Moss popuni tu zjapeću prazninu.

VR je ipak posebna zverka u odnosu na običan gaming, može da se svidi i ljudima koji inače ne podnose igre.

1 Like

Slaba vajda, al hvala na pokusaju. Mozda nekada, mnogo godina od danas, uhvati nesto sto bi joj se svidelo preko social screen-a.

Ako mene pitas, svima bih pustio Ajkulu. Sok terapija za sve koji misle da je VR samo igracka. Near death iskustvo, bez sve sale.

Sto se tice MP, rigs je odlican, ako imas stomak za njega. Meni je bilo malo muka posle jedne partije. Da budem iskren, bila mi je malo vise muka, skoro da sam bacio peglu. Dok je sve u jednom nivou ili priblizno u jednom nivou, nije strasno, sve i sa skokovima, ali zato ako ima vertikalnih zezalica u vecim kolicinama, onda postaje bas kriticno za mene. Jedna arena ima na sredini bas visok deo za ubacivanje lopte, ona mi je dosla glave. Posle nje sam stao sa igrom, nije bilo sanse da nastavim.

1 Like

Uf, Rigs ce morati malo da saceka dok se jos malo ne habituira stomak na VR.

Nego izgleda da je Superhot vec gotov? Ovo je druga VR igra koju sam presao maltene iz cuga. Ili su VR igre zaista prekratke ili ja gubim pojam o vremenu u VR-u. :slight_smile: Kao i Space Invaders, postoji nekakav endless survival mode da produzi iskustvo, sto cu mozda i da ukljucim tu i tamo na brzaka. Tjah…

Sledeci su Batman i Wayward Sky. A onda verovatno iskustvo koje ce me, sto bi Vlada rekao za Rush of Blood “trajno mentalno osakatiti” - Resident Evil 7. Kitchen demo bio je dovoljno jeziv.

Uzgred, na mom PSVR demo disku, nedostaje pola demoa koji se mogu naci na store-u. WTF?

https://store.playstation.com/#!/en-us/games/playstation-vr-demo-disc/cid=UP9000-CUSA04579_00-PSVRDEMODISC0001

(nemam Thumper, Job Simulator, Gnog…)

Kupio si EU varijantu kacige, a sa njom dolazi 8 demo-a. Dok na US varijanti imas 20 koliko se secam.
Ima cak i razlike u samom spisku demo igara, tako da ti se isplati drzati oba za pocetak i probati sve.
Gleado sam u petak summer sales i ima dosta popusta za VR, gledam sta uzeti, opasno je po novcanik doslo vreme :frowning:

1 Like

Dok sam u “shut up and take my money” modu za PSVR igre, mozemo nesto i da podelimo :smiley:

1 Like

@padawan
Sad sam tek uspeo da pogledam sta si pisao, ako i dalje imas problem sa tracking-om i sa kvalitetom slike, predlazem ti da odes u sama podesavanja PSVR.

Ides na settings, pa devices, pa PSVR. Ono sto je apsolutno potrebno je da podesis udaljenost/razmak izmedju ociju. Recimo meni po default podesavanjima je slika bila ozbiljno mutna, ali kada sam lepo odmerio sve i uradio u punom podesavanju, slika je postala kristalno cista. Uzmi slobodno metar i odmeri da ti glava bude 70cm od kamere, pre nego sto krenes u podesavanje razdaljine izmedju ociju. Takodje savet koji je n00dle dao je preko potreban. Malo pomeranje po vertikali moze puno da donese u kvalitetu slike. Isprobaj i vrlo brzo ces naci tacku koja ti najvise odgovara.

Druga bitna stvar je kalibrisanje kacige i obavezno ga uradi, sto bolje budes stavio kacigu u trazene paramtere koje pokazuje na ekanu, to ce ti efekat tracking-a biti bolji.

Isto ti vazi i za move kontrolere, nebo i zemlja pre i posle podesavanja. Pazi da lepo namestis loptice unutar kruga i da polozaj bude ispravan.

PSVR je sve samo ne plug and play, zato je obavezno da uradis ovo sto sam napomenuo, ukljucujuci i DS4 kontroler.

E sad na red dolazi bolna istina, standardni PS4 ima losiju sliku u odnosu na PRO i to je vidno. Recimo da neke stvari na PRO-u izgledaju kao da imaju supersample mode i definitvno imaju cistiju sliku. Najbolji primer je razlika prikaza u London Heist-u, ne samo da je slika ostrija, vec je i sa vise detalja. Nadam se da ce ovaj trend biti nastavljen.

Novije igre imaju daleko bolju sliku od onih na pocetku, Static je odlican primer kako grafika moze da bude odlicna i bez pikselizacije.

Sto se tice share-a, moze uvek da se dogovorimo, pogledaj spisak ovoga sto je na popustu. Sve traje do 17.08. tako da mozemo da napravimo jedan nalog sa vise stvari koje manje kostaju, pa da podelimo trosak i na RI nadjemo guest-a.

2 Likes

Obavio sam kalibraciju kacige, ostaje jos i Move kontrolere da kalibrisem, kao i DS4. Sta ja znam, dosta pomaze sto moze da se repozicionira duzim pritiskom na Options dugme. Ali videces da ce u Superhot-u biti izazova, kako god kalibrisao. Desava se i da jednostavno cela soba pocne da se ljulja, iz nepoznatog razloga. Ne znam kako ovu anomaliju nazivaju u VR zajednici, ja to zovem “efekat palube broda”. Pomalo neprijatno, ali ovakve stvari su ocekivane i treba biti spreman na toleranciju do odredjene mere. Ovaj VR je nastao lepljenjem smartphone ekrana izolir trakom za facu. Zbog ogranicenja inputa i vizuelnog aspekta, tretiracemo ga u odnosu na buduci VR kao sto je bio prvi Doom u odnosu na pravu poligonalnu grafiku. Ali uzbudljivo je biti deo te istorije i to je razlog zbog koga sa uskocio u “VR brod” bez obzira koliko bio jadan, nikakav i precenjen.

Jedna od naverovatnih stvari je i vrlo intiman dozivljaj game karaktera. Objekti i karakteri koji vam se unose u lice mnogo su trodimenzionalniji i zivotniji od svega sto mozete da vidite na 2D pljosnatom ekranu. Kvalitet grafike je donekle i irelevantan. Anime likovi u Persona VR-u izgledaju tako stvarno, tako blizu, kao da mozete da ih dodirnete. Osecate se kao u “Zeka Rodzeru”. Ostvarivacemo mnogo dublje emotivne veze sa njima i pored skoro potpunog nedostatka taktilne dimenzije. Probajte jedan trik koji sam naucio - defokusirajte pogled iza objekta koji vam se nalazi veoma blizu, tekstura postaje mnogo ostrija. Teksture nisu uopste tako lose! Samo je headset uzasan. Optika mora jos mnogo da se razvije, inputi… sve. Ali ovo je pravi VR i potpuno je ludo i sci fi.

Ja stvarno ne mogu da zamislim kako VR izgleda na OG PS4, kada na Pro-u izgleda ovako ocajno. No dobro. Bice bolji PSVR 2.0. Eventualno mora doci. Ocigledno je tu dosta faktora u igri, jedan od njih je sto developeri jednostavno ne primenjuju antialiasing tehnike. Jedva cekam da probam veceras Batmana, kazu da je on graficki jos i najimpresivniji.

1 Like

Meni je RE7 bio graficki najimpresivnija igra dosad. Tu negde je i betmen, al bih ipak dao rezident evil sedmici prvo mesto.