PSVR

Invasion i Allumette. To su dva VR crtana. Invasion sam odgledao na tv-u dok je lidija bila u VR-u, nista specijalno, crtani od 5 minuta.

Allumette je mnogo kvalitetniji, ko pravi cg crtani sa dubinom. Al nisam ga celog odgledao, dosta je sporog ritma a meni se igralo drugih stvari.

World War Toons sam skinuo, probacu kad dodje na red.

Hvala za info.

Evo jos malo informacija cisto da znas sta izlazi do kraja godine, mislim da su nesto ispustili, ali i ovo je dosta igara.

I da izgleda da je Warthunder isto podrzan za PSVR :slight_smile:

Inace odigrao sam najzad Thumper ceo demo – wow. Atmosfera je neverovatno psihodelicna. Tesko je to opisati. Uostalom, imate snimak, al u VR-u je jos intenzivniji dozivljaj.

VR u ovom slucaju definitivno nije neophodan, al puno doprinosi.

Dovoljno mi se svideo da razmisljam o kupovini. Bice teska odluka izmedju sad vec nekoliko kandidata.

To je, iskreno, jedan vise covek sa PSVRom nego sto sam mislio da ce biti. Mislio sam da cu biti jedina budala spremna da baci 500e na maksimalno nedokazanu tehnologiju.

Au bedak.

Al nema veze.
Recimo ja pomislim na autističnog mongoloida koji joypad ubacuje u mikrotalasnu,i…voila! Ja sam opet u prednosti :slight_smile:
“Čaša je uvek polu puna,a ne polu prazna” fazon,i život ti bude lepši…
Noodle,nadji neke kontakte tamo da dodjem da radimo hidroizolaciju.
Imaš procenat od svakog posla,a ne radiš ništa.
Taman ćeš moći da priuštiš i oculus rift :slight_smile:

Kako sam od juce u bedaku, tesko je opisati. Ispalio me covek (sa kojim sam se dogovrio) za PSVR. Prvo nije doneo juce kao sto je obecao bundle sa svim stvarima, vec ce mu tek sutra stici samo klot kaciga. Morao sam da jurim kameru i move kontrolere posebno. Em me je izaslo skuplje za 20 EUR, em sam ostao bez VR Worlds. Totalno sam …$&%@#@*&ˆ, da se ne izrazavam.

Tako da tek u utorak saljem svoje utiske, ako opet nesto nije slagao, ako tako bude, onda cu ga strelajti drugima za primer :slight_smile:

1 Like

Bedak. Znam taj osecaj kad te ispale neki neozibljni likovi.

To je nepobitno jedan od lepih aspekata ove ovde civilizacije, samo usetas i kupis sta oces. Bude kad kazu, kosta koliko kazu, uzmes sa police i na kasu.

Noodle,tako i ovde.
Uzmes hleb i mleko,na kasu,platiš i ideš kući :slight_smile:

1 Like

I uzivas u svojoj ‘‘virtuelnoj’’ ne realnosti :grin:

Ne znam za te likove sa KP, ili odakle vec, imam stvarno super iskustva sa XBR shopom, ali na zalost to ne mogu da kazem za AKS. Kad god sam nesto narucivao, bilo je stresno, morao sam da zovem vise puta i raspitujem se, a jednom se i zamalo nisam potukao sa kurirom.

Naravno ti ovde mozes isto zako da udjes u Games i kupis igru za 8999 dinara, ili neki komad hardvera ali to se iz ociglednih razloga retko koristi. Legalno je skupo, pa povremeno moras da istrpis neku budalu ako hoces da prodjes jeftinije.

Haha otkud s kurirom? :smiley: :smiley:

Da sam jos u Srbiji, verovatno bih sacekao da dodje u XBR shop. Mozda bi me dotad proslo ludilo pa ne bih dao tolke pare, ko sad sto se pitam oce li biti uopste dobrih igara.

Nekima je Rez killer app, ja se pitam na cemu su. Meni je dosadan, vec sam objasnio da tu nesto propustam.

Drugi se kunu u Betmena. Probao sam ga, al nisam daleko stigao jer je dosta poskakivao pogled, svadjali smo se oko toga gde treba da stojim i na kom mestu da bude kamera. Slicno kao i sa Job Simulatorom, stojece igre ocigledno traze malo vise cimanja nego sto sam ja spreman da ulozim.

Thumper je fantastican i VR doprinosi puno atmosferi (a verovatno i preciznosti jer mnogo bolje osecas kad pristigne ‘nota’), al vr nije neophodan.

Uzeo bih mozda i Rigs, al me odbija cena.

Mnogi uzivaju u Rush of Blood. Ok je bio demo, mada nisam nesto odusevljen, mozda bas zbog cele koncepcije spooky-house rolerkoustera. Vraticu mu se jos, nije ni nesto skup.

Realno i Lidija i ja se slazemo da je Robo Rescue psvr-ov skriveni killer-app. Uzeo bih ga ocas posla, da postoji. Nadam se da neko u Soniju slusa.

http://giphy.com/gifs/l2JhpvQToUHOfaBdC
Hahahahahaha, kakav idiot :joy:

1 Like

Videcemo tebe :wink:

Napokon stigla kaciga :slight_smile: Samo sam u ludnici sa vremenom. Posteno cu testirati tek od petka uvece, cela nedelja mi je bas napeta sa vremenom. Javljam utiske cim budem imao 2 minute slobodnog vremena.

1 Like

Bas me zanima da cujem neke utiske kad mu posvetis jedno sat-dva. Npr, dal ce ti biti muka… :smiley:

Ja sam izgleda prilicno otporan – i Rigs i Driveclub, dve igre koje svi optuzuju da im unutar par minuta uvrcu zeludac (sto sam imao prilike i sam da vidim kod sestrinog muza, izdrzao je dve krivine i krenuo da govori ‘uh’, odmah sam prekinuo demo), na mene ne uticu uopste. U Rigs sam pogasio sve postapalice odmah, igram ko sto developer zapoveda. Malo mi se zavrti u glavi tu i tamo, al uglavnom nista. Jedino ne mogu da se odlucim dal je bolje upravljanje glavom ili pechurkicom.

Inace, Driveclub demo mi je bio otkrovenje, kad sam skapirao da mogu da upravljam dzojpedom ko volanom. Odjednom vise nije bilo onih skokovitih skretanja, nego sve klizi. Skoro ko volan da sam kupio. Sasvim zadovoljavajuca zamena, do te mere da merkam da uzmem igru, iako nisam neki ljubitelj takvih voznji. Al zato neki Dirt Rally, uh to bi moglo dobro da bude. Lepo upalim onu jednu stazu u demou sto nema drugih vozila, i samo se vozim, posto nema ogranicenja koliko krugova ides.

Najzad, odvojio sam juce vreme i energiju da pravilno odigram Betmena – sklonio namestaj, podesio kameru, stao nasred sobe, sve kako igra trazi. Covece! Odigrao sam ga u jednom dahu. Presence fantastican. Grafika odlicna. Gomila dobrih fora s betmenovim gedzetima. Bilo je pravo uzivanje.

Takodje mi je postalo kristalno jasno kako je sasvim moguce izgubiti se u prostoru, tj u drugoj realnosti. U par navrata uopste vise nisi siguran jel mozes ili ne mozes da se oslonis o neku povrsinu, toliko si se navikao na taj drugi svet. Ili kad u VR-u pruzis ruku, a u realnom svetu udaris o zid, totalno te iznenadi.

1 Like

Driveclub jel to cela igra pa su je samo prilagodili,ili su uradili zasebno koju traku i to je to…Tako me vuce taj VR ,samo cekam da ga probam negde prvo,uzeo bi ga odma,ali mi nekako ko da kupujem macku u dzaku…

Koliko znam, napravili su VR verziju igre, koja je potpuno zasebna od standardnog Drivecluba. Nije samo dodatak, cela igra je u pitanju. E sad, pricam napamet jer nemam ni jednu verziju licno, igrao sam samo demo koji dolazi uz bundle, ima 2 trake i 3 vozila.

Apsolutno prvo probaj. Ljudi generalno budu odusevljeni kad probaju psvr, mada zna da bude i razocaranih. Rezolucija jeste relativno losa u odnosu na sta smo navikli, al osecaj da si zaista u nekom drugom okruzenju je neverovatan. Najvece pitanje je dal ce se pojaviti dovoljno dobrih igara da psvr zazivi. Izgledi nisu losi, al ostaje da se vidi.

1 Like

Pojavice se jako mnogo igara za psvr.
Kao i za kinect.
Bice to revolucija.
Prosto mi je drago sto ce propasti.
Kazace neko “Pa ti ne vidis na levo oko pa ti je krivo”. A mozda i nije. A mozda i jeste.
Time will tell…

Evo napokon malo vremena da napisem utiske. Unapred se izvinjavam zbog jako dugog posta, nadam se da ce nekima pomoci oko odlucivanja sta raditi. Necu pruvelicavati stvari i bice skroz iskreno sve sto napisem. Nisam fan da velicam PSVR i Sony.

Upeo sam u sredu da izvojim oko 2.5h za testiranje, ali juce i danas sam bio u ludnici pa nisam stigao da napisem nista.

Na prvu loptu, odusevljenje sa moje strane, ali idem redom.

Postavljanje i podesavanje kacige je jako lagano i nije dugo, ali zato je obavezno. Kako sam postavio PSVR sa incijalnim podesavanjem, nije mi slika bila dobra i imala je efekat koji su pisali po netu, da u uglovima/obodu slike je malo zamucenja (blurovana). Posle podesavanja same kacige, to se popravilo - razlog je jako jednostavan, mora da se izmeri razmak izmedju ociju i da se to podesi unutar podesavanja za PSVR. Incijalno je stavljeno 57mm, ali ja sam glavat, pa je za mene potrebno 65mm. Ova podesavanja su resila sve probleme i posle toga je slika bila kristalno cista.
Evo turorijala ako nekome zatreba:

Prva stvar koju sam probao je VR Worlds - spusatnje u kavezu, nazalost u demo verziji nema ajkule, vec se samo spusta kavez. Osecaj je fantastican, zaista nisam ocekavao tako nesto. Razmera onoga sto se vidi je prosto neverovatna. Posle 1min spustanja, sam odgurno stolicu i krenuo da setam po kavezu, osecaj da se nalazite unutra je neverovatan, hteo sam bukvalno sve da dodirnem koliko je dobro uradjeno.

Druga stvar je opet VR Worlds - London Heist, opet malo zalosti sto nemam punu verziju, jer u demo-u se nalazi samo shooting range. Koriscenje 2 move kontrolera je odlicno, zaista doprinosi atmosferi.

Treca stvar koja je dolsa na red je bio Battlezone, ovo je bilo otkorvenje sto se tice razmera samog kokpita i sveta oko mene, zaista je impresivno koliko je sve veliko unutar VR-a. Kokpit i sam tenk su optilike velicine kao kada bi stavili troje kola jedna pored drugog, a vi se nalazili u sredini. Ovo je bila prva igra gde sam osetio malo stomak, jer sam po navici krenuo odmah FPS komande i strafe, kretanje maksilano brzo. U odbranu mog stomaka i samog VR treba reci da sam u sredu ustao rano 7h, da sam radio ceo dan i bio na nogama, plus da sam provozao oko 300km puta, dobar deo nocu i dodatno kasno jeo rostilj sa porodicom, tako da mi je stomak bio vise nego pun (prejeo sam se), a ja umoran. Tako da je verovatno to prouzrokovalo vecinu problema. Ali daleko od toga da je bilo mucnine, vec samo leptirici u stomaku :). Videcu kako ce biti pose Driveclub, EVE i Rigs. Nadam se da nece biti “brod se ljuljao i ljuljao i maca je opet pozelenela”, ko je gledao crtani, zna o cemu pricam.

Sledeca stvar je bila Tumbler VR, fantasticna igra preashodno zbog VR izvodjenja. Na obicnom 2D prikazu na televizoru, verovatno bi izgubila 80% svoje privlacnosti i bila jos jedna logicka igra u nizu. Ali u VR je totalno dracije, sve vam je ispred lica, fizika delova je fenomenalno uradjena i ima totalno drugi osecaj. Stvarno se ima osecaj u prostoru, plus neverovatan osecaj da svaki deo ima drugaciju tezinu, iako to nije tako u stvarnosti. Kada prenosite ciglu, deluje teze nego staklo ili drvo. Ovo ce verovatno biti prva kupovina sa moje strane sto se tice VR. Pos 4 odigrana nivo-a u demo-u, a poseno zadnjih 2 sa slaganjem uvisinu elemenata i sa laserima i usmervanjem istih je presudio :slight_smile: Da bi znali koliko je ovo veliki korak za mene, ja sam hardcore igrac u dusi (platina na Bloodborne), i na casual varijatu gledam sa prezrenjem :), a prvu igru koju cu kupiti za VR je logicka igra za razbribrigu.

Poslednja svar koju sam probao je Playroom VR -botrun ili kako se vec zove platformica unutar klekcije, po preporuci Noodle. Zaista moze da bude killer app za PSVR. Dok sam sedeo nivo gde se odvijala radnja je bila u visni mojih grudi, tako blizu predmea u nekoj platformskoj igri i osecaj koji to donosi je neverovatan. Za neke delove sam morao ustati, jer su se podizali malo navise, kada se udje u prolaz, prvo sto pozelite da uradite je da zagledate po stranama, plus izlged kontrolera se menja u zavisnosti sta radite sa njime. u jednom momentu se prolzai kroz granje sa liscem, kako pomerate kacigu, tako se i granje pomera, fantasicno.

Sve u svemu, jako pozitivan utisak posle koriscenja.

Bilo je pitanja oko cinema moda, probao sam i njega. Po meni small varijanta je za baciti i nikad vise i ne pogledati (nije upotrebljivo), medium je najbolja opcija po meni i super je za sve operacije, ekran je optilike kao tv od 100" velicine. Large mogu sam preporuciti za gledanje filmova i serija, posto izlazi van okvira i mora da se pomera glava da bi se obuhvatio neki deo. Postoji jedno ali, nije veliko, vec samo napominjem da bi se znalo i ne bi bilo nopravdanih ocekivanja. Postoji blagi blur (omeksavanje slike) prilikom cinema moda, pretpostavljam da je bilo potrebno da bi se izbegla pikselizacija. Ali ne utice na sam izgled slike, niti umanjuje drasicno njen kvalitet, samo slika nije idealno cista i ne treba ocekivati cudo. Poredjenja radi, streaming sa PS4 na PSTV ili na PC je mnogo goreg kvaliteta i 720P je rezolucije, pritom je mnogo vise blur-ovan. Uz to dobija se mnogo veci ekran u ovom slucaju, tako da je ovo mnogo bolja opcija. Nadam se da me razumete sta zelim da kazem. Gledam samo kvalitet prikaza.

Pikselizacija - da ima je i jako zavisi od igre do igre. Naprimer VR Worlds Descent sa spustanjem u kavezu je odlican, ali zato Invasion (crtani - free na PSN) je ocajan. Dok u Descent se prakticno nevide pikseli, u Invasion su jako primetni, toliko da smetaju. Sve zavisi iskljcivo od kvaliteta izrade. London Heist, vidi se pikselizacija, ali zbog osecaja igre nije bitna, plus je mnogo manja nego u invasion. Stvar je u tome sta zelite da prihvatite. Battlezone, jedva primetni pikseli, zaista samo cepidlacenje moze da narusi ono sto se dobija. Tumbler samo ako se bas zagledate. Playroom VR, ista prica kao sa London heist, vide se ali ne kvare utisak. Najbolje opisati stanje stvari je da se trenutni prikaz na PSVR nalazi izmedju P3/x360 i PS4 ali naginje vise na PS4 stranu. Da budem totalno precizan, pikselizacija na PS3/x360 je bila mnogo izrazenija, posebno ako bi bili tako blizu ekranu, ipak su igre bile u 720P, a ovde su u 960P. Sve sto je vektorsko/poligonalno sa shader opcijama ce izgledati daleko bolje od onoga sto se trudi da bude realno prikazano, barem sto se tice standardne PS4 opcije. Ovo je ocigledno razlog zasto PRO izlazi, jer treba mnogo vise snage za kvalitetniji prikaz. Smatram da sa AA (omeksavanjem ivica) ukljucenim i malo jacim teksturama koje ce doneti PRO, vecina problema sa pikselizacijom ce nestati. PRO je ocigledno posledica PSVR i 4K koji treba da dodje sa njim je samo maskiranje potrebe za jacom podrskom za VR. Nemojte me pogresno razumeti, sve savrseno glatko radi i na obicnom PS4, ali trazi vise snage za lepsi prikaz.

Mucnina - kao sto sam naveo, meni je bilo naznaka, ali smatram da vise bilo isprovocirano mojim stanjem umora/prejedanja, nego stvarn problemom sa mucninom. Posebno sto sam posle Battlezone proveo jos 1.5h u VR, bez problema.

Zagrevaje kacige - ima ga, ali jako malo.

Zamagljivanje stakla - ima ga, treba drzati krpicu za brisanje pored sebe.

Vezano za ove dve stvari - znojilo mi se celo prilikom upotrebe, tako da preporucujem i brisanje celnog dela, posebno ako vise ljudi koristi kacigu. Opet ovo moze biti posledica mog stanja. Vise informacija ce biti sutra, jer je slobodan dan, pa cu moci ljudski da istestiram sve.

Trzanje kontrolera - e ovo je zanimljivo pitanje i smatram da vecina problema moze doci samo zbog podesavanja, ko nije uradio totalno podesavanje, imace probleme, ko uradi sve nece ih imati. Opet ogradjujem se jer mi se desilo na Playroom VR da mi se iskrene kontroler (izgubi tracking), sto je prouzrokovalo pauziranje igre i ponovno podesavanje od 3 sekunde unutar same igre. Posle toga je sve opet bilo normalno. Samo trzanje kontrolera kao sto su navodili ljudi na youtube, ja nisam osetio u tolikoj meri. Ima ponegde, ali je jedva primetno i zaista ne kvari osecaj igre. Vise je cepidlacenje po mom misljenju. Neverujem ni da Vive ima sve uradjeno 100% sredjeno i da se ne tresu prikazi u igrama. Meni nista nije smetalo za sve koriscenja.

Smatram da samo treba obratiti paznju da izmedju kamere i delova koje se prate nema prepreka, tada ce biti sve ok. Plus treba izbeci svetlo sa ledja koje bi direktno svetlelo u kameru. Ja nista specijalno nisam radio u sobi i koristio sam standarno osvetljenje sa plafona, sve je radilo ok.

Kablovi - ima ih gomila i ko voli da mu je sve slozeno, nece mu biti dobro, salim se, nije tako gadno :slight_smile: moze sve da se sredi. Ja imam dva sina i da bi izbegao da cackaju nesto dok mene nema, samo sam otkacio kacigu sa ostatka kablova. Ostatak kablova, ukljucujuci box i njegovo napajanje sam zavrnuo i ubacio iza PS4. Tako da kada se koristi cela skalamerija, ima kablova po sobi, ali kada se ne koristi, moze da se otkaci kaciga jako lako i skloni, a i nemora, moze samo da se kablovi sakupe i sve je cisto. Zena se slozila sa pocijom tako da kao sto vidite jos sam ziv, nije me ubila zbog dodatnih kablova :slight_smile:

Nadam se da sam odgovorio na vecinu stvari, ako sam nesto ispustio, pitajte, odgovoricu. Sutra i prekosutra radim VR maraton, pa cu slati pune utiske :slight_smile:

P.S. da dodam zakljucak. Po meni ovo je buducnost i stvarno vredi ulozenog novca. Sa moje strane postoje sada dva problema.

  1. Treba jos zameniti i kupiti PRO.
  2. Kako posle ovoga se vratiti i igrati igre u 2D na televizoru. Razlika je neverovatna, samo osecaj da se nalazis unutar igre i da se oko svega moze proci, zagledati, da sve ima svoj obim, koji deluje realno, je prosto ocaravajuci. Zaista ocekujem da VR zazivi, nikako ovo se ne moze nazvati gimick opcijom, daleko je od toga. Posle PRO i poboljsanja grafike, ocekujem jos vecu traznju, koja je iovako nenormalna. Jedva sam kupio PSVR, covek od koga sam uzeo, je pre mene prodao 30 komada, a ima narucenih gomilu. Ponovila se varijanta sa nabavkom PS4 sa pocetka, samo sam oaj put brze odreagovao, pa i nabavio ranije :slight_smile:
5 Likes

Aaaaaa, zasto mi to radis, taman me je malo prosao hype. :slight_smile:

Nisam kriv, samo sam napisao utiske :slight_smile:

Pitao Noodle da javim, a ja reko da odgovorim njemu i podelim sa svima :slight_smile: