PSVR

Mislim da sam negde ranije pominjao da je veliki problem neudobnost tehnologije. Svi bi voleli da probamo VR, ali je kljucna rec probamo! Verujem da vecina ne zeli da se bakce redovno / svaki dan sa tolikom kablovima i nekom skalamerijom na glavi.

Ima tu sijaset problema, ne samo udobnost. Rezolucija koja nas vraca 10 godina unazad. Cena je apsolutno nepristupacna sirem auditorijumu, kome ne pada na pamet da izdvoji 500+ evra za macku u dzaku. Pa kablovi, pa nedostatak AAA igara, kulturoloski otpor i socijalna izolacija. Ali pre neki dan sam gledao intervju Elona Maska o tome kako naziva idiotom nekog novinara koji je smatrao da tehnologija u prvom stadijumu moze da bude komercijalan uspeh. To se retko desava, ako ikada. Samim tim, ne sumnjam ni najmanje da ce VR biti veliki uspeh, veliki pomak za celo covecanstvo. Upitno je samo da li ce uspeti u ovom stadijumu, a vec sam vise puta izrazio skepticizam zasto mislim da to nece biti slucaj. Uzaludno je ocekivati da ce PSVR za 500e to uciniti jer dodajmo na to i cenu konzole i dobijamo opet preveliku cifru koja ce odbiti prosecnog Dzoa iz Kentakija. A Srbin iz Svilajnca odavno sanja o malo skupljoj pasteti.

Nintendo jeste propustio istorijsku sansu, mark my words. Ako neko ume da priblizi casual gamerima novotarije, upakovane u jeftine plasticne igracke, to je onda Nintendo. Da su samo izbacili jeftinu VR kacigu za 300$ (dakle, ne samo periferija, nego da tu bude smestena cela konzola), uz novi Super Mario VR? Covece to bi se prodalo u 50 miliona primeraka samo u prvoj godini, GLAVU DAJEM.
.

Savrseno se slazem sa svim ovim, to je i razlog zasto sam narucio PSVR, stize u petak 21.10. :slight_smile:
Jedva cekam i nije me briga za sve kometare koje kruze netom :slight_smile:

Veci si vizionar od mene. Nintendo? Bacite kofere para na ovog coveka i postavite ga da vam bude Digital Prophet, ko onaj Shingy.

A ti kosu da pustis ko on, i da lakiras nokte u crno. Da bismo te shvatili ozbiljno. :smiley:

Samo ne secam se, jesi probao uopste vr pre ovoga? Hrabro s tvoje strane ako si naslepo narucio PSVR… samo da se ne razocaras.

Probao sam mobile (i to je usas), probao sam Rift (to je bilo ok), ali PSVR nisam. Tako da je ovo bila porudzbina na slepo, da sam cekao da probam, ostario bi a probe ne bi :slight_smile: Toga kod nas mozda bude za 1-2 godine.

Razocarati se necu, to znam jer imam predstavu sta se moze dobiti, tako da ne ocekujem super grafiku, vec totalno drugi osecaj igranja. Da preciziram zasto me nije strah, imao sam Wii, WiiU, PS Vita, Xbox 360 sa Kinect-om. Znam sta je gimick i ovo to sigurno nije (mozda se neko opet nece sloziti samnom), ovo ipak ima potencijal da uspe jer ce imati hardcore igre, sa komandama na koje smo navikli, uz jednu veliku prednost, a to je pun 3D osecaj. Sa dolaskom PS4 PRO, graficki ce se isto osetiti poboljsanje, tako da me ni to ne plasi.

Ja smatram ovo kupovinom za naredne 3 godine. Posle toga ce biti izbacen PSVR v2.0 i PS4 PRO+ :slight_smile:

Tako da idemo dalje.
Jednu stvar sam naucio u zivotu, ako nesto zelis da imas, potrudi se da to i nabavis, posebno ako je to u domenu realnog i dohvatljivog, kao sto je PSVR (ne tipa fereri, vila, milijarde dolara, za to treba zapeti i raditi :slight_smile: ). Ako se budem vodio idejom, mozda kada skupim pare, pa mozda nije trenutak za to, nikada necu nista uzeti ni probati nista sto bi jako zeleo. Radje uzmem, probam, pa ako mi se ne svidi prodam dalje, ali znam da sam probao i ne zalim sto nisam probao, po cenu da izgubim deo novca, ali to smatram taksom za probanje :slight_smile:

1 Like

Zapravo, sad kad vidim tvoj track record, pomalo me plase PSVR-ove sanse… Ocigledno umes da odaberes pogresnog konja za trku. :smiley: :smiley:

Ima i toga :slight_smile: za sada imam dobrog PS$Konjija :slight_smile:

Iskreno sve navedeno ranije nisu uopste lose sprave za igranje. Cak sta vise prilicno lepo upakovane stvari za ono sto su namenjene, ali necu da skrecem od teme. X360 sam imao 7 godina, kinect sam jako slabo koristio, da je tracking bio bolji, ko zna.

Videcemo za koji dan, javljam utiske.

VR platfomica koju si pomenuo je totalna kradja Mario-a i opasno dobro bi bilo da naprave punu igru u tom fazonu, prodala bi se u gomili primeraka, mozda i system seller. Ko god je igrao Super Mario Galaxy na Wii, zna koliko je to dobra igra, po meni jedna od najbolih platformica ikada napravljenih. Grafika nista specijalno, ali sam osecaj igranja, uz nove kontrole bio je fantastican, sve zavisi od toga kako se igra napravi. Opet malo odlutah od teme.

Probao sam danas jos nekoliko demoa, u trajanju sveukupno od oko sat i po, dva neprestanog VR-isanja. Na kraju mi je bilo pomalo muka, sto je trajalo jedno sat vremena. Al nije ni cudo, isforsirao sam sekvence od kojih su drugi prijavljivali mucninu unutar par minuta.

London Heist – narativni deo je dosadan. Puno nesto pricaju pre nego te puste da radis bilo sta zanimljivo. Lepo izgleda. Pucanje na autoputu je bilo zabavno, mada nista specijalno. Samo na kraju usporenje s eksplozijom je bilo kul. Zabavnije mi deluje shooting gallery, lepo te odmah puste da pucas po metama u raznim okruzenjima, ne gnjave s pricom.

VR Luge – Lep osecaj brzine, ali ovo je u sustini samo tech demo. Ima kao 4 staze, ali sve se odvija u istom okruzenju, samo malo menjaju kud ide put. Upravljanje naginjanjem glave je prijatnije nego sto bih ocekivao.

Scavengers Odyssey – Ovo sam probao poslednje i najvise mi se svidelo. Grafika fina, najrazradjeniji sistem upravljanja, cak i zanimljive male cut-scene. Ti si kao polu-vanzemaljac u nekakvom buba-mechu. Imas lasere i traktor beam. Najludja fora je skakanje s asteroida na asteroid – ove nagle promene ugla i pozicije su verovatno glavni krivci za moj blagi osecaj muchnine. Al covece sto je bilo kul! Posle udjes u nekakav ogroman raskomadan svemirski brod.

Nazalost protivnici su 90% nekakve glupe swarm bubice, bilo bi zabavnije da su bolje osmisljeni protivnici. Presao sam dosta, al sam morao da prekinem pre kraja jer sam krenuo da se blago preznojavam. Ali sve zajedno mi je igra ostavila veoma solidan utisak – sa boljim developerom i vecim budzetom ovo itekako ima potencijala.

. . . . . . . .

I dalje mi je tesko da odredim kako da napravim najostriju sliku. Stavim naocare, skinem naocare. Namestim Intra-okularnu distancu, vratim na default. Nekad mi sve deluje super i ostro, a nekad mi sve deluje mutnjikavo, pa ne znam jel do mene ili do igara. Doba dana? Moracu jos da testiram. Ali opsteuzevsi, grafika je bolja u skoro svim igrama nego sto su me naplasili da ce biti.

Jednako bitno, prakticno nikakvih problema nema s driftom ili trekovanjem.

2 Likes

Wow, delovalo mi je kao kul ideja, ali je bolje no što sam mislio, pogotovu na kraju. Ovo bi bilo kul da se odigra ponovo u VR, a da se sve egzekucije gledaju iz prvog lica, ne samo par koje služe game over.

@n00dle jesi li razmisljao sta bi kupio od igara prema odigranim demoima? Rez? Thumper? Meni su ove dve za sada favoriti, cujem da ima jos bisera.

Vidim da ljudi nisu mastoviti po pitanju vr-a, sve polupokusaji horora iz prvog lica. Eto vr je sjajna prilika da se guraju igre sa jakom naracijom, sada sa nevidjenom imerzijom. Ovaj Thumper je odlicna igra sama po sebi, uz to je jos bolja u vr. Isto vazi i za Rez.

Odgledao sam snimak na preskok, nisam imao blage veze sta se desava. Stoje svi u krugu i… lete optuzbe? :smiley: :smiley:

Vec sam uzeo Betmena, i to na nevidjeno. Nisam ga jos probao, javicu utiske.

Od demoa koje sam odigrao, snazan utisak su na mene ostavili Wayward Sky i, neces verovati, Rigs. Rigs sam danas probao opet, i nanovo bio prijatno iznenadjen kako se lako kontrolise i lepo izgleda, a ima i multiplejer. Super je osecaj kad te ubace u tvog robota, pa pogledas levo-desno i vidis ogromnu masineriju, pa se onda jos upali HUD koji kao da lebdi u vazduhu ispred tebe. Sistem ciljanja pogledom dok pechurkice pokrecu robota mi deluje ko dobro resenje.

Takodje, treba imati u vidu da se WS se odigra jednom-dvaput, dok je Rigs potencijalno igriv na duze staze. Al je zato i duplo skuplji. Razmislicu jos. Mozda uzmem obe.

Battlezone je ok, al preskup za tako bazican gameplay. Uzecu ga verovatno tek kad mu spuste cenu.

Da postoje ko full igre, rado bih uzeo Scavengers Odyssey i Robo Rescue. Stavise, RR mi je povratio veru u platformere. Lidija ga juce odigrala dvaput zaredom, jedva sam je izvadio iz VR-a.

Thumper je cudan slucaj. Odigrao sam samo desetak minuta, i atmosfera je fantasticna. Al nisam bas pohvatao neke komboe kako se rade, a smrt je uvek blizu, pa me to malo isfrustriralo. Moram jos da ga cackam, al me definitivno interesuje.

Rez sam se totalno razocarao. Ljudi se u njega kunu, neki pominju da su im suze navirale, mene je ostavio potpuno hladnim. Mora da je nostalgija u pitanju, posto vrludanje glavom da naciljas neke PS1-era robote od tri poligona dok se u pozadini smenjuje krajolik kao snimak na bioskopskom platnu me nije bas impresioniralo. Ili nesto ne kapiram.

Ok, Area X bi trebalo da je bolja, ali osnovni gameplay deluje gluuuupavo do maksimuma. Odnosno, deluje ko igra matora 15 godina, ko sto i jeste.

Za Rush of Blood nisam siguran. Nije lose, al mi vise deluje ko zabava za goste. Kad bih imao goste. Iskreno, pucanje u London Heistu radi bolje, a i lepse je osvetljeno.

RE7 Kitchen demo nit je strasan, nit je dobar. Grafika je odlicna, al najlosije resen vr koji sam dosad iskusio – ruke ispred mene se lose ponasaju, a kad okrenem glavu ko da nemam vrat, odmah obrazom udaram u rame. Morace na tome da porade. Jedino kad mi se spodoba unela u lice sam se iole unervozio, na tri sekunde. Rush of Blood je bio strasniji.

Job Simulator je zanimljiv slucaj. Probao sam ga sinoc, morali smo sav namestaj ispred tv-a da rasklonimo – trazi da stanes dosta daleko od kamere, a potom da rasiris ruke. Znaci solidan prostor zahteva. Dok sam igrao demo, stalno sam udarao o razne stvari u realnom svetu. Takodje, mislim da bi kamera za ovu igru trebalo da sedi na tv-u, a ne ispod ko sto je trenutna postavka, jer kad se osvrnem za 90 stepeni ili posegnem malo nize lako se gubi treking kontrolera.

Ali kad radi kako treba, presence je fantastican. Samo ne znam koliko cesto bi bilo tih problema, niti mi se realno pomera namestaj svaki put kad ocu da je igram.

. . . . . . .

The Assembly me zanima od ono malo klipova sto sam video, mada ljudi uglavnom ne zvuce nesto odusevljeni igrom. A ceka se i Robinson The Journey.

Pocinjem da uvidjam da ostrina slike zavisi vise od igre nego od hardvera. Neke igre izgledaju krasno, dok kod drugih jedva citam slova od deset cm.

I tiho sam ponosan na sebe sto mi Rigs ne pravi mucninu. :sunglasses:

1 Like

To je samo jedan deo igre, u kome treba da koristiš dokaze koji si prikupio da bi našao rupe u izjavama ostalih likova i našao zločinca. Malo su to trapavo odradili, jer nisu mogli za tako kratko vreme da ubace prave dokaze i ostale gameplay funkcije, pa su sveli gameplay samo na neki kvazi fps :slight_smile: Kao što rekoh, ovo je proof of concept i možda se ne može zaključiti šta se dešava u demou bez igranja igre, ali je meni baš kul :slight_smile:

@n00dle

Koliko je dugacak London Heist? deluje mi kratko ako su samo dva poglavlja koja su pokazali na gomili demo-a. Nadam se da ima jos nesto. Da li si probao?

PSVR mi ipak size u ponedeljak, ima da se smorim dok stigne, ocekivao sam da cu za vikend da probam, ali nema srece, bice usred radne nedelje :frowning:

Ponesi na posao i reci im “Ovo je maska za lice,protiv bora…” . Ionako ljudi ne znaju ni šta je psvr. Većina. U Srbiji.

Odigrao sam ceo. Ima oko 20-30 minuta sadrzaja. Sastoji se iz nekoliko scena, od kojih su dve pucanje, ostale uglavnom samo gledas dok ti drugi nesto pricaju.

Sem toga imas nekoliko okruzenja u kojima pucas na mete. Ko sto sam vec spomenuo, meni se ovaj deo vise svidja od narativne porcije.

Bice zanimljivo podeliti utiske s nekim ko takodje ima PSVR.

Hvala za info. To mi deluje bas kratko. Dobro da mi dolazi uz PSVR inace ne bi kupovao posebno.
Javljam utiske sledece nedelje.

1 Like

Svestan si da je to samo jedan od 5 demoa koji dolazi u paketu koji se zove VR Worlds? Sem Heista, tu imas ajkulu, vr luge, Danger Ball i Scavengers Odyssey. Solidna je to kolicina sadrzaja, a sve je jedan studio uradio.

Pored toga, dobijas i drugi disk koji sadrzi 18-tak razlicith demoa, od raznih studija. Tu stvarno imas svasta. Nazalost, Superhypercube mogu da probaju samo evropljani. Imaj u vidu da se demoi ovde relativno sporo ucitavaju, posto mora svaki put potpuno novi endzin i asete da ucita.

Najzad, mozes besplatno da skines i Playroom VR, tu ti se nalaze robotici. Vecina demoa je za vise igraca, platformer je prakticno jedini samo za jednu osobu.

Dobro su to uradili, gomila sadrzaja da svasta probas. Ne mogu da zamislim kako je ljudima koji kupe konzolu kad izadje, pa nemaju sta da igraju sem 1 ili 2 osrednje launch igre.

Jbt,noodle i Zorule jedini ljudi na forumu sa psvr!
Da nisam levo oko zajebao možda bi i ja pazario.
Ne mogu 3d,a ne mogu ni psvr…
Dajte više izbacite nešto što ne traži angažovanje oba oka!
Dajte ilumiroom! Dajte street fight sa pravom tučom! :slight_smile: Dajte senzore da zakačim na sebe da me struja udara kad god “poginem” u igri… :slight_smile:

Svestan sam svega ali sam se potajno nadao da ce London Heist biti barem par sati igra, a ne samo 2 nivo-a. On mi je delovao najzanimljiviji pored Scavenger-a.

Demo disk sa 18 igara, je pun pogodak po mom misljenju, jer ljudi zaista treba da probaju igru pre nego sto je kupe, ovo posebno vazi za VR gde se nezna sta te ocekuje i moguca je mucnina. Smatram da bi svaka igra za VR trebala da ima obavezan demo. Milim da ce i sami izdavaci doci do ovog zakljucka.

Pogledao sam i World War Toons - ispade srednje zalosno, tako da ce biti propusteno.
Ono sto me vise zanima su dva Free iskustva koja su jos dodali, probaj ako stignes Invasion i nesto A. Ima u sekciji za VR, ali iz nekog razloga izgleda da je PSN u padu (nemogu pristupiti), tako da ti tacno ne mogu reci.

Ono sto me jos kopka, a bilo bi fantasticno, ako bude istina, a to je da Warthunder zaista bude sa podrskom za PSVR.

Uzimam odmor od ponedeljka, da sve istestiram kako treba :slight_smile: