Šta trenutno igrate? vol. 5 (2015-2016)

Tenzija izmedju stealtha i gomile sochnih nasilnih opcija nije bila elegantno resena. Ako se dobro secam, igra te prakticno kaznjava ako pustis sebe s lanca i igras krvolocno. Nadam se da su obe opcije ravnopravne u nastavku.

Sto se coskastih okruglih objekata tice, tako mora. Oprosti unapred ako ovo vec znas, ali sve u igrama je sastavljeno od poligona, koji su ko plochice. Sto su sitnije plochice, konture deluju oblije. Ranije igre su imale siromasne poligonalne budzete, pa su mogli samo minimum minimuma da potrose na okrugle objekte, najcesce hexagon ili octagon.

Danas su vec poligonalni budzeti dovoljno bogati da dizajneri mogu da iskoriste prakticno koliko hoce poligona na bilo sta. Sitnije detalje koje nema smisla modelovati resavaju normal mape ili fensi tehnike poput paralaks mapa.

2 Likes

Da, svi znamo za poligone. Ali ne razumem sto u engine ne moze za neke objekte umesto poligona da se koristi krug. Na primeru gore da se za gumu sa strane koristi krug, a za sare polgioni. Trebalo bi valjda isto “computing” snage za oboje. Ili je taj krug tesko renderovati.

Tako sam nesto mislio. A naravno da sa manje poligona slika izgleda “coskastija” i tu nema misterije.

Problem u tvom rezonovanju je sto bi morao da definises sta je to tacno ‘krug’ u 3d endzinu?

Postoje dva glavna pravca generisanja 3d prostora – poligoni i vokseli. Vokseli, tzv 3d pikseli, su uglavnom izgubili bitku. Poligoni imaju apsolutni primat. Poligon mora da ima minimum tri verteksa (tacke u prostoru sa 3 koordinate) da bi mogao da opise neku povrsinu, tj da bude trougao.

Sve u 3d endzinima je sastavljeno od trouglova. Mora tako. Taj ‘krug’ koji se pominje je moguce dobiti, ako ga sastavis od dovoljno poligona. Ako imas 6 poligona, dobices hexagon. Ako imas 32 poligona, dobices obliji krug ali ako se zagledas videces i dalje uglaste ivice. Ako imas 2048 poligona, prakticno neces videti te ‘ivice’. I dalje postoje, samo ce biti mnogo sitne. I eto nam kruga.

Verovatno ti je sve ovo poznato, al eto da poblize definisemo o cemu pricamo.

1 Like

Da da, sad je sve jasno. “Krug” kao takav ne mozes postajati u 3d prostoru, tj. mora biti sastavljen od poligona.

Ja sam to zamsljao da moze: Add new object > Circle :slight_smile: i onda on bude kao polazna tacka i od njega pravis zeljeni objekat, tocak, ventil, sta vec…

Ne bih da gusim dalje temu diskusijama o poligonima, al evo jos samo slika gde mozete da vidite kako izgleda mreza za jednog lead karaktera u modernoj AAA pucachini (Gearsima 4):

Prilicno je to vec gusto. Primeticete da lice ima otprilike dvostruko guscu mrezu od celog ostatka tela. Takodje, kosa je jos uvek jedan od velikih neresenih problema, i dalje se u 98% slucajeva koriste tzv. ‘hair cards’ sa alfama. Cast izuzecima poput witcherovog perchina ili Larine kose.

Link gde moze da se vidi realtime teksturisan model ove djevojke:
https://www.artstation.com/artwork/VbZNX

1 Like

I ja sam se setio Voxela. Mozda je zapravo steta sto su otisli u evolutivni zapecak. Doduse cini mi se da je problem u tvom rezonovanju, da mora tako… ok, a zasto mora? Tj zasto je nemoguce dodati savrseno kruzne oblike kao poseban deo endzina? Mozda nam nedostaje malo vise razmisljanja izvan kutije ovde odnosno celendzovanja ustaljenih principa kako svet funkcionise.

U svakom slucaju lepo je videti ovako edikativnu diskusiju :smiley:

1 Like

‘Mora’ u smislu da je evoluiralo u tom pravcu. Tako sad svi rade, ne znaci da ce zauvek biti tako.

Taj ‘savrseno kruzni oblik’, opet, mora biti sastavljen od neceg. Nekada davno secam se da sam citao o tome kako je Karmak pricao da ce Quake 3 imati splajnove (matematicki iskalkulisane krive). Ne znam tacno sta je s tim ispalo. Mozda su ih koristili prilikom gradjenja nivoa, pa se onda ta kriva (koja ima beskonacnu oblinu, ma koliko zumirao) pri prelasku u realtime svede opet na dvanaestak poligona…?

Poenta je, izuzetno pametni ljudi poput Karmaka, Svinija i Abrasha su svi zajedno pre dvadesetak godina dosli do zakljucka da su poligoni superiorni ostalim resenjima. Valjda znaju o cemu pricaju. Ja samo sirim veru… :smiley:

2 Likes

Mislim da su samo izracunali da cemo sa ovim stepenom napretka tehnologije doci relativno brzo na evolutivnoj skali do stadijuma gde ce poligoni postati toliko sitni, i da ce ih biti u tolikom broju da ce postati atomi virtuelnih svetova. Kada ces moci da napravis objekte prakticno beskonacne kompleksnosti. Mozda postoje tehnike i algoritmi za efikasnije iskoriscavanje trenutnih sposobnosti racunara, ali oni toliko brzo napreduju u snazi da prakticno obesmisljavaju ozbiljnije kreativne napore u optimizaciji endzina. I ne samo to, vec predstavljaju dobar biznis jer je relativno lako skalirati proizvode i tehnologije te na ime sporog, ali ipak neumitnog progresa, planirati odrziv rast prihoda koji moze biti pokretac cele jedne industrije. Food for thought.

1 Like

Unreal 4 engine je dugo kostao 100.000 $.
I sada imamo neke engine, particle efecte, magla i dim…to je sada in…
Poligoni… Postoji (Japanska) firma koja se zove ‘‘polygon magic’’.
Igrao sam jedan hit te firme, na ps1.

Hvala. To sam hteo da kazem, a nisam umeo. Guzva na poslu da nemam vremena ljudski da sednem i lepo se izrazim.

Za te voxele sam cuo da ih je koristio No Man’s Sky. Mozda je dobro sto se ne koriste, mozda nose za sobom neko prokletstvo :slight_smile:

A pre njega Outcast i helikopterska simulacija Comanche. :slight_smile:

Koga zanima, ima i celu listu igara na wikipediji

Ali… Padawan nije rekao nista jasnije od tebe, samo je izrazio istu neodredjenu ideju drugim recima… :smiley: :smiley:

Au volim ovu temu,ali danas kad god udjem ono neki poligoni,aj prebacite se u “transfer blama” :grinning_face_with_smiling_eyes:

2 Likes

Meni je drago sto su se dotakli te teme ( a i cudi me da se tek sada o tome govori), jer sam se u par navrata pitao zasto ne mogu da urade pravilnu kruznicu u nekim igrama. Mislio sam da je to stvar proslosti, ali desava se i u nekim novim igrama.

I meni je takodje ovo jedna od omiljenih tema… A s obzirom da se ne razumem u ove stvari, i ja bih voleo da se prica o tome nastavi na nekom drugom mestu :slight_smile: Off-ovali ste poprilicno :slight_smile:

Danas da probam sredim komp pa da nastavim ico…

Pa jeste. Ja sam drvio sa nekim krugom :smiley: Uglavnom mislim da je ideja jasna: zasto ne moze savrsen kruzni oblik da se renderuje u game enginima? Ali je takodje i odgovor jasan: Zato sto i taj krug mora biti sastavljen od poligona. Sto vise poligona, obliji krug, ali nikad savrsen.

Cim sam to jednom primetio sada primecujem u svakoj igri. Realno me cudi da nije nikad nadjeno neko elegantnije resenje. Ali eto, stvarno udavismo temu sa ovim. Izvinjavam se jer sam ja zapoceo…

On topic. Da, cak u loading screen tip-ovima pise da ces “siriti zarazu” i izazvati mracniji kraj ako ubijas sve redom. Bukvalno kao da je ispravan nacin igranja stealth, a ovaj drugi ako moras. Nije kombat uopste tezak, pogotovu ako se koristi taktika “300”, gde se zavuces u uzak prostor i cekas jednog po jednog :slight_smile:, ali osecas kao da igras pogresno.

Nedovoljno koristim possession moc, nekog pacova tu i tamo, gde i ne moram. A tek sam otkljucao devouring swarm, i tek treba da ga ukljucim u plan izvrsenja. Kad bih vise kombinovao sve moci, rezultat bi sigurno bio bolji.

Ja nisam igrao Dishonored u nekoj preteranoj meri, došao sam do onog dela kad se zajebavaš na mostu, ali sam uglavnom kombinovao teleportaciju sa klanjem, uz onu moć koja uklanja leševe ako ubiješ protivnika bez detekcije. Stealth? Ain’t nobody got time for that :smiley: Ili pobijem njih 3-4 tako da ostanu leševi i nakupe se pacovi, pa ih napujdam da napadnu protivnike :smiley:

1 Like

Juce sam u Titanfallu najzad uspeo da ne budem najgori od sve dece. Daleko od toga da sam bio dobar, al eto uspeo sam cak dvaput da zaredjam po tri killa u jednom zivotu, sto smatram velikim uspehom. Takodje sam opet uspeo da srucim svog titana drugom na glavu, plus sam otkljucao onog tankog s machem, tako da stvari postaju sve zanimljivije.

Igrao sam malo i kampanju. Zasad nista od odusevljenja kreativnoscu koje pominju svi reviewovi po netu, al je veoma kompetentno napucavanje. Osecaj je odlican, nazire se njihov stari cod dna. Vec gradim odnos sa svojim velikim metalnim kuchetom, vidim bice suza na kraju.

Iskreno, gledajuci ovo i klipove CoD-a na netu, ne vidim sto bi CoD multiplejer bio popularniji od Titanfallovog, sem po inerciji. Isto naucna fantastika, sve je sajber i brzo i otkljucavas neke dzidze… al TF2 ima ogromne robote. What’s not to like?

Poceo sam da igram danas CoD IW i utisci su mi trenutno pomesani.

Sa jedne strane kampanja deluje zabavno, makar prvih sat-dva koliko sam odigrao. I dalje se drze stare CoD formule da od prvog minuta sve eksplodira oko tebe, da pratis svoje saborce i da niko sem tebe ne ume da otvori vrata, ali su scene stvarno dobre. Prvi kadar kampanje je da stojis na povrsini Europe i vidis ogroman Jupiter na nebu. Osecaj pucanje je na nivou proslih igara, oruzja manje-vise standardna sa futuristickim twistom. Upravljanje letelicom u svemiru je prilicno uprosceno sa mogucnoscu da strejfujes levo-desno dok pucas u sve oko sebe. Likovi deluju kao da imaju trag licnosti u sebi i zanima me sta ce se desiti dalje u prici, sto mi se nije desilo dok sam igrao MW 2 i 3.

Multiplayer mi posle 6-7 partija nije ostavio posebno dobar utisak. Zadnji cod mp koji sam igrao je bio AW, preskocio sam BO3, ali mi se AW u startu vise svideo. Kretanje je bilo preciznije, ovde sve nekako deluje muljavo. Mozda je problem u tome sto godinu dana nisam igrao cod mp pa mi je motorika propala, ali sve jedno za sad nisam zadovoljan.